Jump to content

Oppo find 7a ή OnePlus one


nikospot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ το φορουμ!

Ρε παιδια δε μπορω να αποφασισω ποσες μερες που να καταληξω :(

Το oppo μου αρεσει περισσοτερο σαν εμφανιση και γενικως το βλεπω πιο σοβαρο και ολοκληρωμενο. Συν το VOOC και την επεκταση μνημης και την καμερα που μαλλον το προγραμμα της oppo ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με της cyanogen.

 

Αλλα δε μπορω με τιποτα να παραληψω τα 3γιγα ραμ του ONE καθως και την ανεπισημη υποστηριξη που ειναι πολυ περισσοτερη απο του oppo. Με εχουν ξενερωσει γενικως καποια πραγματα απο το oneplus ειδικά με τον τροπο που το αγοραζεις (λες και τους παρακαλας για να σου το στειλουν ψαχνοντας προσκλησεις....), μη επεκταση μνημης και οτι πρεπει οπωσδηποτε ειτε να πας στα 16γιγα για το ασπρο (που μου αρεσει περισσοτερο) ειτε να παω στο μαυρο που ειναι και 50€ πιο ακριβο για να εχω αρκετη μνημη. Το γεγονος οτι εχει 2 ηχεια αλλα μονοφωνικα μου χτυπησε πολυ ασχημα παρολο που δε με πειραζει και πολυ.

 

Συμπερασματα δικα μου:

find 7

+Πιο ομορφο

+hands free στην συσκευασια

+επεκταση μνημης

+πολλα δωρα κατα την αγορα στα 349€

+φοιτητικη εκπτωση

-2 γιγα ραμ (αντι για 3 του oneplus)

-μονο ενα χρωμα Notification light αλλα πολυ ομορφο παρολαυτα

-Λιγοτερη ανεπισημη υποστηριξη.

 

OnePlus One

+3 γιγα ραμ

+πολυ καλη υποστηριξη

-λιγο πιο ασχημο κατα τα γουστα μου

-μου ερχεται πιο ακριβα απο οτι το oppo και με λιγοτερα καλουδια

-ελειπης συσκευασια (ειναι δυνατον να μην εχει handsfree? )

-εχω βαρεθει το stock android και δε θα εχω μια εναλλακτικη οπως στο oppo

 

Όπως καταλαβαινεται οι σημαντικοι λογοι που ειναι η ραμ και η ανεπισημη υποστηριξη ειναι αυτα που με απασχολουν περισσοτερο. Τι να κανω; :rolleyes:

 

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως το έχεις ψάξει οπότε είναι δύσκολο για εμάς να σου πούμε ποιο να πάρεις. Εσύ πρέπει να τα ζυγίσεις και να δεις τι θέλεις περισσότερο και να αποφασίσεις. Στο μόνο που εμείς μπορούμε να σε βοηθήσουμε αν δεν μπορείς να αποφασίσεις με τίποτα είναι να βγάλουμε αριθμάκια όπως όταν κάναμε μικροί! Πες ένα νούμερο μεταξύ 1 και 2. Εγώ είμαι έτοιμος... :D
Link to comment
Share on other sites

:lol: Δίκιο έχεις. Μια ψηφοφορία θα ήταν καλή πάντως. :p

 

Λοιπον ας το σοβαρεψω λιγο το θεμα και να ρωτησω πραγματα που μπορειτε να μου πειτε οι πιο ψαγμενοι. Τα 2γιγα ραμ ειναι λιγα πλέον; Τοσο λιγα που πιστευετε οτι το must πλεον ειναι 3 και ανω; Υποψιν οτι εγω δουλευω ακομα ενα μονοπύρηνο με 512ΜΒ οπότε ξέρω από περιορισμούς. Κατα καιρους εχω πιασει στα χερια μου και με 768ΜΒ και με 1 γιγα αλλα δε μου αρκουσαν ουτε εκεινα. Οποτε θέλω να μου πειτε αν τα 2γιγα ειναι εστω λιγο future proof ή σε λίγο καιρό θα θεωρουνται οπως το <1γιγα τωρα;

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα χρησης...εγω ειχα G3 32αρι με τα 3gb ram και ετρεχα 5-6 εφαρμογες....που να τα εκμεταλευτω? Πλεον κοιταζω και τα 2gb με το ιδιο ματι.

 

Απο την τριαδα Find 7 , Find 7a και OpO , σιγουρα το OpO που ειναι σαν ενδιαμεσο κανει τον καλυτερο συμβιβασμο (κραταει τα 3gb του 7, και πεφτει στην αναλυση οθονης του 7α κατι που ισως ειναι και χρησιμο (λιγοτερη καταναλωση και αχρειαστη anyway η QHD σημερα).

 

Αλλα απο τοτε που ακριβηνε 50ε το OpO με εχει ξενερωσει καπως στο να το προτεινω... (Invites και τετοιες ιστοριες παντως που λες δεν ισχυουν πια, καποιες μερες απλα παραγγελνεις ελευθερα)

 

Το 7α ποσο βγαινει τελικη με μεταφορικα και την φοιτητικη εκπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι καθε Τρίτη το παίρνεις χωρίς προσκληση και αν θες με προσκληση υπαρχουν αβερτα κουβερτα (ακομα και σε μενα στειλανε 2 απο χτες που απλα εχω κανει sign up και τιποτε αλλο) αλλά δε μου αρέσει σαν πολιτική της εταιρίας αυτό το πράμα.

Η oppo λέει δωρεάν μεταφορικά για αγορές άνω των 100€. Και στα 349€ δινει:

bluetooth headset των 59€

θηκη των 25€

εξτρα μεμβρανη των 7€

καρτα μνημης 32γιγα των 19€

και απο οσο ξερω η φοιτητικη εκπτωση ειναι 10%. Περιμενω απαντηση απο αυτους βεβαια για να μου δωσουν την εκπτωση να την περασω στην παραγγελεια να δω ακριβως ποσο βγαινει.

 

Λετε να πεσει κι αλλο η τιμη του τωρα που περιμενουμε να ανακοινωθει και νεα συσκευη απο την oppo?

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Η μαγκιά με το Oneplus είναι όπως λες η υποστήριξη και ότι μέσα από αυτή την υποστήριξη, το κινητό δουλεύει βούτυρο, πραγματικά σαν το νέξους 5 εάν ξέρεις αλλά πιο Premium και πιο γερά χαρακτηριστικά.Λες ότι σου αρέσει το άσπρο, εάν δεις από κοντά το μαύρο θα πάθεις πλάκα είναι πραγματικά πανέμορφο και με ειδική στρώση στο πίσω μέρος ανεπανάληπτο.Πραγματικά τι HTC και αλουμίνιο, κλάσεις ανώτερο, λεπτό και κομψό.Πριν το πάρω, είχα μεγάλο έρωτα με το Oppo Find 7, έλα όμως που είχε 100 ευρώ παραπάνω; Τελικά, είμαι με 5.1 και δεν το χορταίνω...[ATTACH]59706[/ATTACH]

Αν και αυτές οι μετρήσεις με το κινητό αυτό δεν μετράνε διότι δουλεύει βούτυρο, είχα όμως να κάνω 8 μήνες τέτοιο τεστ Και έκανα χτες έτσι να δω τι γίνεται.Εύχομαι ότι και να πάρεις να το χαρείς γιατί και τα 2 είναι πολύ καλά.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην συγκρίνουμε το one με m8..Η ποιότητα του opo είναι πολύ χειρότερη..Τα ηχεία είναι δυνατά αλλά λίγα ...Γενικά τα 2gb φτάνουν και περισσεύουν..σε δύο πράγματα είναι καλύτερο το opo επίσημα..στην μπαταρια και στην υποστήριξη.. από εκεί και πέρα χάνει κατά κράτος..Και Μην ξεχνάμε την.εξαιρετική εγγύηση της oppo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να θεωρηθώ ως ο πλέον αντικειμενικός, βλέπω ότι έχεις ψάξει αρκετά το θέμα μεταξύ των 2 κινητών. Εγώ αν και ήμουν παλιά κάτοχος iPhone και αρκετά ευχαριστημένος, ήρθα στο Android μετά το ice cream και ένας από τους λόγους ήταν η δυνατότητα επέκτασης μνήμης, οπότε παρά πολύ δύσκολα θα κοιτούσα κινητό χωρίς υποδοχή μνήμης. Από προσωπική εμπειρία και χρήση και των δύο 7/7α μπορώ να πω πως αν δεν ανοίξεις 20 εφαρμογές ταυτόχρονα, δεν θα παρατηρήσεις διάφορα στην ποσότητα της ραμ. Τα κινητά είναι σχεδόν ισοδύναμα με το 7α να υπερτερεί κατά πολύ στην μπαταρία, πιάνει περίπου διπλάσιους χρόνους. Και η κάμερα του είναι καλύτερη από του 1+, ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις το OPPO camera mod, όπως διαπίστωσα όταν την εγκατέστησα σε custom rom. Και η τιμή του 7α μαζί με τα έξτρα είναι πολύ καλή αντικειμενικά. Επιπλέον άμα θέλεις να πειραματιστείς με custom roms υπάρχει ποικιλία και η OPPO δεν θα το εγκαταλείψει επειδή μαζί με το 7 είναι οι πιο πετυχημένες συσκευές της και συνεχίζει να βγάζει νέες εκδόσεις λογισμικού με βελτιώσεις και προσθήκες. Θα πρότεινα να αναλογιστείς πρώτα τι χρειάζεσαι και το θεωρείς πιο σημαντικά σε ένα κινητό και μετά να αποφασίσεις.... Για τους λόγους που ανέφερα εγώ θα πήγαινα στο 7α, δίνοντας έμφαση στο τελικό κόστος και την κάμερα.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην συγκρίνουμε το one με m8..Η ποιότητα του opo είναι πολύ χειρότερη..Τα ηχεία είναι δυνατά αλλά λίγα ...Γενικά τα 2gb φτάνουν και περισσεύουν..σε δύο πράγματα είναι καλύτερο το opo επίσημα..στην μπαταρια και στην υποστήριξη.. από εκεί και πέρα χάνει κατά κράτος..Και Μην ξεχνάμε την.εξαιρετική εγγύηση της oppo

Όσο για την Oppo όλοι ξέρουν ότι είναι κορυφή και εάν δεν το ξέρουν θα το μάθουν.Όσο αναφορά το μ8 που αναφέρεις, εκτός του γούστου της εμφάνισης όπου διαφέρει στον καθένα, μην ακούω για ******** ότι είναι αλουμίνιο και είναι Premium γιατί βγάζω σπυριά, δηλαδή χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και εσένα φυσικά προσωπικά, το θεωρώ μεγάλη αφέλεια για πολλούς λόγους όπου εδώ δεν είναι του παρόντος.Όσο αναφορά την λειτουργία του Oneplus One, εάν δεν το έχεις δουλέψει δεν μπορείς να ξέρεις, τα υπόλοιπα είναι σχεδόν τα ίδια για την δουλειά που τα θέλει ο άνθρωπος.Πιστεύω όμως, ότι το Oppo Find είναι πολύ καλύτερο ειδικά στην οθόνη του, και ειδικά για εξωτερικούς χώρους όπου το θέλει.Μπαταρία έχει φοβερή και με ένα καλό 5.1.1 θα είναι πρώτο από όλα.:)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Παιδες σας ευχαριστω παρα πολυ για τις αναλυτικές απαντήσεις σας. Μου περασανε και την φοιτητικη εκπτωση που ειναι 10% οποτε δε νομιζω πως υπαρχει αλλη επιλογη! Απο ωρα σε ωρα θα γινει η αγορα :D
Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει ; Δεν μας λες τι θα πάρεις τελικά, όποιο και να πάρεις θα έχεις κινητάρα αλλά πιο είναι;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Για το oppo λέω! Σιγά μη δίνανε οι τσίπιδες της oneplus και φοιτητική έκπτωση :p Δε φτάνει που ανέβασαν και την τιμή πριν 1 μήνα...
Link to comment
Share on other sites

Για το oppo λέω! Σιγά μη δίνανε οι τσίπιδες της oneplus και φοιτητική έκπτωση :p Δε φτάνει που ανέβασαν και την τιμή πριν 1 μήνα...

Ωραίο και το οπο μεγάλος έρωτας, δεν το είχαν αποθήκη αλλιώς αυτό θα είχα πάρει και εγώ, να το χαρείς φίλε μου.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εχω το find 7a εδω και λιγες μερες. Το εχω ηδη ερωτευτει αλλα τελικα επεσα σε αυτο που φοβομουν. Κιτρινιλα... και λεγανε οτι στο οππο ειχε διορθωθει το θεμα αλλα προφανως μου ηρθε κομματι απο παλια παρτιδα :(
Link to comment
Share on other sites

Εχω το find 7a εδω και λιγες μερες. Το εχω ηδη ερωτευτει αλλα τελικα επεσα σε αυτο που φοβομουν. Κιτρινιλα... και λεγανε οτι στο οππο ειχε διορθωθει το θεμα αλλα προφανως μου ηρθε κομματι απο παλια παρτιδα :(

Από όσο ξέρω φεύγει, ψάξε όμως στο play store opo και θα βρεις ένα πρόγραμμα για την κιτρινίλα στην οθόνη.Ίσως ο φίλος feregom να μπορεί να σου πει περισσότερα λόγο της σχέσης του με την Oppo.Σκέφτηκες να απευθυνθείς στην εταιρία;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...