Jump to content

Σκοτώνει η πειρατεία την μουσική;


DENIOR
 Κοινοποίηση

«Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;  

258 members have voted

  1. 1. «Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      238


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος george_zeppelin (25 Νοέ. 2004 , 19:07)

 

Εγώ ένα έχω να πώ:

 

 

 

Eχεις κανει εισαγωγη φωτογραφιας απο τον δισκο σου,γιαυτο δεν εμφανιζεται.Αν θες να την ανεβασεις ,πηγαινε στην επισυναψη αρχειου :)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (25 Νοέ. 2004 , 19:13)

 

Mh ntrepesai :p

 

:D :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οι Έλληνες τραγουδιστές δεν ζουν από τους δίσκους τους αλλά από τα μαγαζιά. Βγάζουν δίσκο κάθε έξι-δέκα μήνες μόνο και μόνο για να έχουν δουλειά στα μπουζούκια. Αν δεν κυκλοφορήσεις δίσκο δεν έχει μαγαζί.

 

Οι εταιρίες δεν έχουν χρήματα για καλές παραγωγές και έτσι οι καλλιτέχνες αναγκάζονται να τραγουδούν σκουπίδια αλλά δεν τους κακοπέφτει κιόλας με τέτοια νυχτοκάματα.

 

Οι συνθέτες και οι στιχουργοί εισπράτουν ελάχιστα δικαιώματα και μόνο όσο πουλάει ο δίσκος ή παίζει στα ραδιόφωνα (ΑΕΠΙ). Μετά τίποτε. Θέλουν να γράψουν κάτι ποιοτικό αλλά είτε δεν μπορούν είτε τους πιέζει η εταιρία και έτσι γράφουν μπαρούφες και σουξεδάκια.

 

Κοντολογίς τη μουσική τη σκότωσαν πρώτες οι εταιρίες. Η πειρατεία δεν σκοτώνει τη μουσική αλλά τις εταιρίες.

Με την υπηρεσία iTunes και τα 99 σεντς το κομμάτι (το ακριβότερο) σιγά σιγά θα σβήσει και η "μαύρη" πειρατεία.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω το συλλογισμό επί της ουσίας:

 

Όσοι αγοράζουν από τον μαύρο απλά πληρώνουν το σιντί όσο πραγματικά αξίζει (από καλλιτεχνικής άποψης). Τα σκυλοσουξεδάκια της σήμερον δεν πιάνουν πάνω από 5-6 ευρώ η ντουζίνα και είναι πάρα πολύ καλό που κάποιος μας δίνει την ευκαιρία να τα πληρώσουμε τόσο ακριβώς αντί να θρέφουμε με τα 16-18 ευρώ μας τις κοιλάρες των "διευθυντών" τύπου Καρατζά.

 

Αν οι εταιρίες ήθελαν "ζωντανή" τη μουσική θα φρόντιζαν να κλείνουν την πόρτα στον κάθε μπιγκμπραδερά και φεϊμστορίτη και θα την άνοιγαν σε πραγματικούς δημιουργούς που αξίζει να ανταμειφθούν.

 

Το τελευταίο "γνήσιο" CD που αγόρασα ήταν το 1996 και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Έχω τον τρόπο μου (αντιγραφές, κατέβασμα κλπ) όπως όλοι μας να βρίσκω την αγαπημένη μου μουσική. Ο καλλιτέχνης ανταμείβεται από μένα όταν πηγαίνω στο μαγαζί που τραγουδά και όταν πηγαίνω στη συναυλία του. Νομίζω λοιπόν ότι μπορεί να μου συγχωρέσει το ότι δεν αγόρασα το CD του. Αυτά.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (25 Νοέ. 2004 , 19:13)

 

Mh ntrepesai :p

 

:lol: :lol: :lol:

 

Ψήφισα ΝΑΙ (Τουλάχιστον ας έφτιαχνες τη δημοσκόπιση στα Ελληνικά και όχι στα greeklish) γιατί πιστεύω ότι η πειρατεία βλάπτει όντως τη μουσική...

 

Προσωπικά έχω πάρα πολύ καιρό να αγοράσω αυθεντικό CD όμως γιατί το έχουν παραξεφτυλίσει. Μπορεί να μην είναι σωστό να παίρνουμε πειρατικά αλλά ούτε είναι σωστό να υπάρχουν αυτές οι τιμές. Αν θέλουν να κάνουν καλό στη μουσική ας ρίξουν τις τιμές και θα είμαι από τους πρώτους που θα κόψουν τα πειρατικά... και πιστεύω θα το κάνουν και πολλοί ακόμη

 

PS Το σχόλιο για τη δημοσκόπιση μη το πάρεις στραβά. Φιλικά το είπα :cool:

Link to comment
Share on other sites

 

Auti einai h timi stin opoia oi kallitexnes diathetoun to proion tous.Ama den sou aresei,den agorazeis ton disko...Etsi ginetai stin simerini koinonia.Giati omos na pas na agoraseis to idio cd antigrammeno apo ekeinon pou to poulaei paranoma?

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι η "τιμη" στην οποια οι δισκογραφικες εταιριες "πουλανε" την δουλεια του καλλιτεχνη.

Ο καλλιτεχνης τα λεφτακια του τα παιρνει μια χαρα μιας και πληρωνεται απο την αρχη (με το συμβολαιο που υπογραφει με την εταιρεια),και επι των πωλησεων παιρναι ενα μικρο %.

Οταν π.χ. ο M.Jackson ειχε υπογραψει για τον δισκο του(το Dangerοus αν θυμαμαι καλα),συμβολαιο 1.000.000.000$ με την SONY,επι των πωλησεων παιρνει ενα μικρο %.

Απ'οτι βλεπεις τα τελευταια χρονια,που ολο και περισσοτερος κοσμος κατεβαζει κομματια απο το ΝΕΤ και αγοραζει "μαιμου" cd's,κανενασ καλλιτεχνης δεν εγινε πιο φτωχος...

Δεν ειμαι υπερ του να αγοραζουμε παρανομα cd,συμφωνουμε απολυτα εδω,αλλα απο την αλλη,οι τιμες εχουν περιθωρια βελτιωσης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mario_fit (30 Νοέ. 2004 , 20:30)

 

Αυτη ειναι η "τιμη" στην οποια οι δισκογραφικες εταιριες "πουλανε" την δουλεια του καλλιτεχνη.

 

Ακριβώς... Οι μεσάζοντες ανεβάζουν τις τιμές και όχι μόνο στα CD... Είναι βασικό χαρακτηριστικό της Ελλαδάρας

Link to comment
Share on other sites

http://members.lycos.co.uk/candlemass1982/pics/peirateia1.jpg http://members.lycos.co.uk/candlemass1982/pics/peirateia2.jpg

 

@DENIOR: sobara??? wste einai h douleia tous e?? mallon eimai ektos klimatos pou nomiza oti o kallitexnhs prwtistws to GOUSTAREI ayto pou kanei kai den to kanei mono kai mono gia ta fragka... den 8ymamai poios tragoudisths eixe pei "...protimw na akoune ta tragoudia mou 100.000 atoma tzampa para 100 kai na plhrwnoun..."

 

kai OXI, den mou aresei na ploutizw kata 20euros/cd tis diskografikes gia ta skoupidia pou mas plassaroun... ekei pou a3izei, 8a ta dwsw eyxaristws (p.x. exw AY8ENTIKA gyrw sta 200 metal albums ALLA ekei ta goustarw...). apo ellhnika tragoudia den exw plhrwsei mia draxmh gia ta 31.000 mp3 pou exw... :mad:

 

@diskografikes: an sas tsouzei to 8ema ths peirateias, 3idaki...

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

ναι αμε σκοτωνει......αλλα τη τσεπη τους,η ψηφος μου παει στο οχι φυσικα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω να αγοράσω cd πάνω από 4 χρόνια και όχι η πειρατία δε σκοτώνει τη μουσική αλλά τη δική μου τσέπη, δε θα δουλεύω εγώ μια μέρα για να πάρω ένα cd-ακι. Kάθε βδομάδα κυκλοφορεί και ένα cd από το οποίο ακούγονται για 1-2 μήνες 2-3 τραγούδια ασταμάτητα, σιγά μη τους τα σκάσω, δε φτάνει που σκάω τόσα κάθε φορά που θέλω να πάω σε ένα νυχτερινό κέντρο ή μια συναυλία για να παίρνουν αυτοί τα εκατομμυρια, ε όχι να τα σκάω και στα cd

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ἀμἀν παιδιά καί πῆγα νά πάρω τά cds τοῦ Νίνο δῶρο στή βαφτιστῆρα μου κι ἔσκασα 18,5 εὐρώ γιά τό καθἐνα... ἀκόμα ζαλίζομαι!!! Τἀ δικά μου cd (κυρίως metal) δέν κάνουν τόσο ρέ παιδιά... Δηλαδή πᾱνε νά τα φᾱνε άπό τά πιτσιρίκια; Μωρέ τήν ἀλλη φορά θά τῆς πάρω δῶρο ἀπό τούς μαύρους ποῦ θά πάει σύννεφο!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

kai gw psifisa pws den ti skotonei. oti kalo brw se peiratiko to agorazw. alla an den to briskw, ti na kanw tha to agorasw gnisio... afta gia cd. ela omws pou ksodevw polla euro gia na agorazw vinilia... toylaxiston 10 euro to ena, poy periexei tis perissoteres 2 kommatia! (mporei na exei kai ena kommati mono)... kai edw peftei megalo "skotwma" apo tis diskografikes (kirios hlektronikis mousikis) poy bgazoun vinilio.

egw prosopika xrisimopoiw kai vinilio, kai cd's me mp3 poy katebazw apo SLSK klp...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως δεν την πειράζει, μιάς και πάντα θα υπάρχουν οι άλλοι, που θα πληρώνουν για να πάρουν cd! :eek:

Σιγά μην πάω να δώσω λεφτά για να πάρω cd αυθεντικό! :whistle:

Και αναρωτιέμαι, είμαι ο μόνος που απάντησε εδώ ότι δεν έχει σκοπό να αγοράσει ποτέ cd ? :worry:

Και πριν 2 χρόνια που είχα πάρει ένα δίσκο και είχα πληρώσει 20 ευρά το σκυλομετάνιωσα! :rolleyes:

Δεν ξέρω τι να σας πω, εγώ το θεωρώ πέταμα χρημάτων, ειδικά στην σημερινή Ελλάδα, που όλα ακριβαίνουν, να πληρώνουμε και τα cd :o

Link to comment
Share on other sites

Και ναι και οχι. . .κατα καιρους παιρνονται απο τα δικαστηρια (στις ΗΠΑ) διαφορετικες αποφασεις. . .
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://briefcase.pathfinder.gr/download/kavatzas7/15839/198921/0/PiracyTras.gif

 

για να σταματήσει η πειρατεία θα πρέπει να πέσουν και οι τιμές από τα διαφορα cds :)

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

pisteyo pos nai alla kai oxi :p alla kai ti na kaneis pou sinexeia anebenoun oi times?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

h peiratei diadidei thn mousikh sta katotera kai ftoxa koinonika stromata

 

antitheta h peirateia skotonei tn tseph to tagoudiston

Link to comment
Share on other sites

Kai o Roben ton Dason diedide ta xrimata ton plousion stous ftoxous.Ta eixe klepsei omos...Gia na diadidetai h mousiki sta katotera stromata tis koinonias prepei na listeuoume tous kallitexnes kai tis diskografikes etairies;Oso plousioi kai na nai,h peiratia tous listeuei,skotonei ta kerdh pou dikaiomatika tha eprepe na eixan...An oloi agorazan peiratika CD,mousiki den tha ipirxe.

Na energeis pantote skeftomenos oti h energeia sou tha htheles na exei pagosmia isxi se olous tous anthropous...(EMMANUEL KANT)

Einai atopo na sisxetizete tin peiratia me mia epanastasi kata ton plousion diskografikon etairion.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν την κλεβουμε.Την αγοραζουμε και επειτα δανειζουμε αυτο που δικαιωματικα μας ανήκει :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (20 Δεκ. 2004 , 00:06)

 

Kai o Roben ton Dason diedide ta xrimata ton plousion stous ftoxous.Ta eixe klepsei omos...Gia na diadidetai h mousiki sta katotera stromata tis koinonias prepei na listeuoume tous kallitexnes kai tis diskografikes etairies;Oso plousioi kai na nai,h peiratia tous listeuei,skotonei ta kerdh pou dikaiomatika tha eprepe na eixan...An oloi agorazan peiratika CD,mousiki den tha ipirxe.

Na energeis pantote skeftomenos oti h energeia sou tha htheles na exei pagosmia isxi se olous tous anthropous...(EMMANUEL KANT)

Einai atopo na sisxetizete tin peiratia me mia epanastasi kata ton plousion diskografikon etairion.....

 

 

Κοίταξε να δεις φίλε DENIOR. Η πειρατεία διαδίδει την μουσική, δεν την σκοτώνει.

 

Απόδειξη:

 

Αν δεν υπήρχαν οι μαύροι, αν δεν υπήρχε το ΜΡ3, αν η μόνη μου επιλογή για να ακούσω μουσική ήταν να δώσω 20 ευρώ και να αγοράράσω το γνήσιο δισκάκι... ε, απλά ΔΕΝ θα το αγόραζα. Θα επιβίωνα. Υπάρχει και το ραδιόφωνο. Σε αυτήν την περίπτωση, ποιος θα έχανε;

 

Ενώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

το ειπα και θα το ξαναπω.. αν δεν υπηρχαν τα p2p πολλα γκρουπ ουτε που θα τα ηξερα, οχι να παω και να παρω τα cd τους... Και δε μιλαω για αυτα που ειναι της μοδας και διαφημιζονται... αυτοι εχουν εξασφαλισμενα τα εσοδα τους κατα καποιο τροπο...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε έναν διαχωρισμό: Ήδη κι εδώ μέσα έχουν μιλήσει αυτοί που πρώτα κατεβάζουν τα τραγούδια και μετά αγοράζουν το αυθεντικό CD αν τους αρέσει και αυτοί που απλά δεν αγοράζουν ποτέ αυθεντικό CD.

Για μένα μόνο η δεύτερη "πειρατεία" σκοτώνει και όχι μόνο τη μουσική. Η δεύτερη πειρατεία μαθαίνει τα νέα παιδιά να μην πληρώνουν ποτέ για κάτι και να προσπαθούν να το υποκλέψουν από κάπου. Κι αυτό κάνει γενικότερο κακό στη νοοτροπία.

Δεν διαφωνώ σε όσα λέτε για τις τιμές των CD και πρέπει να το ψάχνετε πολύ πριν πάρετε ένα (από μαγαζί σε μαγαζί παίζουν σημαντικές διαφορές) ή να αφήνετε να περάσει λίγος καιρός αλλά σκεφτείτε κι αυτήν την παράμετρο.

BTW πριν λίγες μέρες πήρα ένα "ελληνικό" CD (best mikro) μόλις 11 ευρώ!!!

KCB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...