Jump to content

Σκοτώνει η πειρατεία την μουσική;


DENIOR
 Κοινοποίηση

«Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;  

258 members have voted

  1. 1. «Σκοτώνει» η πειρατεία τη μουσική;

    • Ναι
      20
    • Όχι
      238


Recommended Posts

Αμάν ρε παιδιά με αυτό το παραμύθι.

 

Όχι η πειρατεία δεν σκοτώνει την μουσική αλλά οι δισκογραφικές εταιρίες που πλασάρει Καλομοίρες, κακομοίρες και άλλες αμφιβόλου αξίας "καλλιτέχνες" στην αγορά σε τιμές €17-€20 για ένα cd αυτοί σκοτώνουν την μουσική!!!

 

Θέλεις εύκολο χρήμα φίλε μου θα έχεις και τα ντίποινά σου. Απλά, μαζί με το ξερό θα καεί και το χλωρό.

 

Αντί να πείσεις τον κοσμάκι να μη πέρνει πειρατικά cd, πείσε τους καλλιτέχνες να διαμαρτύρονται για τις τιμές και τις κυκλοφορίες των cd (φέξε μου και γλύστρισα).

 

Ζήτω τα μαύρα, τα πειρατικά, το ίντερνετ κλπ κλπ.

 

Είμαι της άποψης πως η καλή μουσική δεν χάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και μαλλον θα εχει ειπωθει απο αλλους...σκεφτηκατε ποτε οτι η Ελλαδα ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα της ΕΕ που ο τραγουδιστης εχει εξασφακισμενο νυχτοκαματο καθημερινα ανεξαρτητως πωλησεων?Πού αλλου συμβαινει αυτο?Μονο σε καμια Τουρκια,Λιβανο ή Αιγυπτο... :rolleyes: Τι μας κλαιγονται λοιπον ολοι αυτοι οι φεημστορυσκυλαδες για τα "χαμενα κερδη",αφου βγαζουν τα κερατα τους στις πιστες?Αντι να ζητανε τα ρεστα απο εμας ας κοιταξουν να δικαιολογησουν τα 4-5 χιλιαδες ευρω που παιρνουν καθε βραδυ,λεφτα που αλλοι δε βγαζουν ολο το χρονο δουλευοντας σκληρα! :mad: :mad: :mad: Φυσικα φταιμε κι εμεις που σαν τα ζωα παμε & τους τα ακουμπαμε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... :whistle: Πειρατεια λοιπον και παλι πειρατεια...χιλιες φορες να τα δωσω στον μαυρουκο(ασχετα αν αυτος παρει τελικα το 10% απ'αυτα που του δινω)παρα στους ψωνισμενους τροβαδουρους της πλακας... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dimitris79 (23 Δεκ. 2004 , 01:27)

 

Αν και μαλλον θα εχει ειπωθει απο αλλους...σκεφτηκατε ποτε οτι η Ελλαδα ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ χωρα της ΕΕ που ο τραγουδιστης εχει εξασφακισμενο νυχτοκαματο καθημερινα ανεξαρτητως πωλησεων?Πού αλλου συμβαινει αυτο?Μονο σε καμια Τουρκια,Λιβανο ή Αιγυπτο... :rolleyes: Τι μας κλαιγονται λοιπον ολοι αυτοι οι φεημστορυσκυλαδες για τα "χαμενα κερδη",αφου βγαζουν τα κερατα τους στις πιστες?Αντι να ζητανε τα ρεστα απο εμας ας κοιταξουν να δικαιολογησουν τα 4-5 χιλιαδες ευρω που παιρνουν καθε βραδυ,λεφτα που αλλοι δε βγαζουν ολο το χρονο δουλευοντας σκληρα! :mad: :mad: :mad: Φυσικα φταιμε κι εμεις που σαν τα ζωα παμε & τους τα ακουμπαμε αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα... :whistle: Πειρατεια λοιπον και παλι πειρατεια...χιλιες φορες να τα δωσω στον μαυρουκο(ασχετα αν αυτος παρει τελικα το 10% απ'αυτα που του δινω)παρα στους ψωνισμενους τροβαδουρους της πλακας... :mad:

 

 

x2

 

4-5; Λίγα λες :worry:

 

Και για όποιον έχει αμφιβολίες ας ψάξει να βρεί πόσα παίρνουν κάθε βράδυ... άντε τουλάχιστον κάθε σαββατοκύριακο :cool:

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Kai stin mousiki efarmozetai o xrisos kanonas tis agoras kai tis zitisis.H kathe diskografiki etairia exei to dikaioma na poulaei se opoia timi thelei tous diskous tis.To thema einai oti h timi prepei na kathoristei sto shmeio opou h zitisi tha apoferei ta megista dinata kerdh...H timi auti kimainetai giro 20 euro.Ama den eisai diatethimenos na ta doseis,den ta dineis...Den akous ti mousiki.

Giati omos na pas na agoraseis to idio CD PARANOMA kai na les malista oti to kaneis apo antidrasi stis diakografikes etairies;An htheles na eisai sostos den tha akouges katholou ti mousiki auti...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (23 Δεκ. 2004 , 12:34)

 

Giati omos na pas na agoraseis to idio CD PARANOMA kai na les malista oti to kaneis apo antidrasi stis diakografikes etairies;An htheles na eisai sostos den tha akouges katholou ti mousiki auti...

 

 

Σ'αυτό συμφωνώ απόλυτα. Μιλάμε όλοι για μουσική εδώ μέσα αλλά ο καθένας την εννοεί αλλιώς. Εγώ δεν θεωρώ μουσική ας πούμε την Καλομοίρα αλλά ακόμη και την Βανδή και όλα τα σύγχρονα παρόμοιά τους. Δεν θα πλήρωνα λοιπόν φράγκο ΟΥΤΕ σε πειρατικό για να αγοράσω CD τους. Αυτά που λέτε για τα νυχτοκάματα σωστά είναι αλλά αναφέρονται μόνο στη συγκεκριμένη κατηγορία τραγουδιστών που είναι μια μικρή μειοψηφία με μεγάλο μερίδιο μόνο στην Ελλάδα.

Για μουσική όμως που θεωρώ καλή πληρώνω και παίρνω πάντα το αυθεντικό ΑΦΟΥ πάντα ψάξω για την καλύτερη τιμή βέβαια.

Για να το κάνω πιο κατανοητό, το ίδιο πιστεύω και για το software όχι μόνο για τη μουσική. Βλέπω π.χ. πως φτιάχτηκε το Medal of Honour Pacific Assault και το θεωρώ αμαρτία-ατιμία κι ότι άλλο θέλετε να το έχω σε αντίγραφο όταν οι άνθρωποι έχουν κάνει τέτοια και τόση δουλειά, όπως δεν θα ήθελα να κλέβουν και τον δικό μου κόπο...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DENIOR (23 Δεκ. 2004 , 12:34)

 

Kai stin mousiki efarmozetai o xrisos kanonas tis agoras kai tis zitisis.H kathe diskografiki etairia exei to dikaioma na poulaei se opoia timi thelei tous diskous tis.To thema einai oti h timi prepei na kathoristei sto shmeio opou h zitisi tha apoferei ta megista dinata kerdh...H timi auti kimainetai giro 20 euro.Ama den eisai diatethimenos na ta doseis,den ta dineis...Den akous ti mousiki.

Giati omos na pas na agoraseis to idio CD PARANOMA kai na les malista oti to kaneis apo antidrasi stis diakografikes etairies;An htheles na eisai sostos den tha akouges katholou ti mousiki auti...

 

 

H άποψή μου για την πειρατεία:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?postid=92058#post92058

 

Απλά θα επαναλάβω ότι με δεδομένα τα έξοδα των δισκογραφικών, 20 ευρώ για ένα δισκάκι δεν είναι πολλά, είναι πάρα πολλά. Δικαίωμα τους να το βάλουν τόσο, δικαίωμα μου να το πάρω πειρατικό ή να το κατεβάσω. Ναι, είμαι παράνομος. Αυτοί όμως είναι ασύδοτοι.

 

Με την ευκαιρία, πες μου λίγο DENIOR. Ξέρεις καμία δισκογραφική που να έκλεισε λόγω της πειρατείας;

 

Και ξανάεπαναλαμβάνω: Η πειρατεία δεν σκοτώνει την μουσική. Την διαδίδει. Βλέπεις πουθενά πτώματα; Εγώ Καλομοίρες βλέπω..

 

:!: :!:

 

Σχετική ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση για πειρατικό λογισμικό:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=7032&highlight=%F0%E5%E9%F1%E1%F4%E9%EA%FC+software

Link to comment
Share on other sites

:ninja: Siga min tin skotwnei...Tin anazowgonei...kai tin kanei gnwsti.... :ninja:
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB (21 Δεκ. 2004 , 02:56)

 

Να κάνουμε έναν διαχωρισμό: Ήδη κι εδώ μέσα έχουν μιλήσει αυτοί που πρώτα κατεβάζουν τα τραγούδια και μετά αγοράζουν το αυθεντικό CD αν τους αρέσει και αυτοί που απλά δεν αγοράζουν ποτέ αυθεντικό CD.

Για μένα μόνο η δεύτερη "πειρατεία" σκοτώνει και όχι μόνο τη μουσική. Η δεύτερη πειρατεία μαθαίνει τα νέα παιδιά να μην πληρώνουν ποτέ για κάτι και να προσπαθούν να το υποκλέψουν από κάπου. Κι αυτό κάνει γενικότερο κακό στη νοοτροπία.

Δεν διαφωνώ σε όσα λέτε για τις τιμές των CD και πρέπει να το ψάχνετε πολύ πριν πάρετε ένα (από μαγαζί σε μαγαζί παίζουν σημαντικές διαφορές) ή να αφήνετε να περάσει λίγος καιρός αλλά σκεφτείτε κι αυτήν την παράμετρο.

BTW πριν λίγες μέρες πήρα ένα "ελληνικό" CD (best mikro) μόλις 11 ευρώ!!!

 

Σωστοοοοοός ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chris79 (25 Νοέ. 2004 , 15:40)

 

Μουσικη=επαγγελμα.

σι-ντι=κερδος με ποσοστο 10% στον καλλιτεχνη * πωλησεις δισκων = 34,000 ευρω (με πωλησεις 20,000 και κοστος 17 ευρω)

Νυχτοκαματο = απο 1,500 ευρω - 20,000 ευρω ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ. = 24,000 ευρω τον μηνα (με 4 νυχτες κεφιου) - 320,000 ευρω.

Ποιος σκοτωνει ποιον?

Βαλτε κατω και ριχτε λιγοτερα χρηματα.

500 ευρω τη νυχτα * 4 νυχτες την βδομαδα * 4 βδομαδες = 8,000 ευρω τον ΜΗΝΑ.

Μεσος βασικος μισθος Ελληνα = 600 ευρω το μηνα.

Ποιος παλι σκοτωνει ποιον?

 

 

Αμ πες τα χρυσόστομε! Σιγά που φοβούνται οι τραγουδιστές μήπως δεν έχουν να φάνε με 8.000 ευρώ το μήνα

Ουστ

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (28 Δεκ. 2004 , 13:32)

 

Αμ πες τα χρυσόστομε! Σιγά που φοβούνται οι τραγουδιστές μήπως δεν έχουν να φάνε με 8.000 ευρώ το μήνα

Ουστ

 

Δεν είπε κανείς οτι θα μείνουν χωρίς λεφτά οι τραγουδιστές.

Το θέμα είναι ηθικό, μιας και έτσι δείχνουμε τελικά την εκτίμησή μας στη μουσική και στον τραγουδιστή που μας αρεσει. Κατεβάζοντας τα mp3, χωρίς να βάζετε το χέρι και λίγο στην τσέπη, περνάτε στο άλλο άκρο πλέον το οποίο θεωρείται καθαρή κλεψιά...

Δείξτε και λίγο σεβασμό για τον κόπο των άλλων!

Link to comment
Share on other sites

πρώτα να δείξουν αυτοί σεβασμό σε εμάς κατεβάζοντας τις τιμές γιατί ο κόσμος πεινάει ! δεν έχει λεφτά για να ζησει!αυτά δεν τα βλέπουν; μην κοιτάνε μονο να τα οικονομήσουν.
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Αν σου φαίνεται ακριβό να μην το πάρεις.

Εντάξει 20 ευρό είναι πολλά, αλλά αν σου αρέσει όλο το CD, επιβάλλεται να το αγοράσεις.

Τώρα αν σου αρέσουν 2-3 κομμάτια, ή μιλάμε για το τελευταίο CD της Μπεζαντάκου πχ, ε κατέβασέ τα. Δε χάθηκε κι ο κόσμος.

Το θέμα είναι να στηρίζουμε τις αξιόλογες προσπάθειες. Τα σκάμε που τα σκάμε, ας είναι για ποιοτική μουσική τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (28 Δεκ. 2004 , 22:20)

 

Αν σου φαίνεται ακριβό να μην το πάρεις.

Εντάξει 20 ευρό είναι πολλά, αλλά αν σου αρέσει όλο το CD, επιβάλλεται να το αγοράσεις.

Τώρα αν σου αρέσουν 2-3 κομμάτια, ή μιλάμε για το τελευταίο CD της Μπεζαντάκου πχ, ε κατέβασέ τα. Δε χάθηκε κι ο κόσμος.

Το θέμα είναι να στηρίζουμε τις αξιόλογες προσπάθειες. Τα σκάμε που τα σκάμε, ας είναι για ποιοτική μουσική τουλάχιστον.

 

 

Άμα πραγματικά πίστευες ότι πρέπει να στηρίζουμε τον κόπο των ανθρώπων που δουλεύουν για να κυκλοφορήσει ένα CD, δεν θα ξεχώριζες το τελευταίο CD της Μπεζαντάκου , γιατί όσο και να μην μας αρέσει, και γι' αυτό το CD κοπιάσανε άνθρωποι... Οπότε γιατί θεωρείς ότι είναι OK να το κατεβάσουμε αυτό από το internet και όχι τα υπόλοιπα?

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (29 Δεκ. 2004 , 09:24)

 

Άμα πραγματικά πίστευες ότι πρέπει να στηρίζουμε τον κόπο των ανθρώπων που δουλεύουν για να κυκλοφορήσει ένα CD, δεν θα ξεχώριζες το τελευταίο CD της Μπεζαντάκου , γιατί όσο και να μην μας αρέσει, και γι' αυτό το CD κοπιάσανε άνθρωποι... Οπότε γιατί θεωρείς ότι είναι OK να το κατεβάσουμε αυτό από το internet και όχι τα υπόλοιπα?

 

Γιατί το CD της Μπεζεντάκου δε θεωρείται μουσική, αλλά τρόπος να βγάλουν λεφτά αυτοί που ασχολήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που κόπιασαν για να βγει αυτό το cd. Πχ αυτός που ρυθμίζει τον ήχο στη ηχογράφηση δεν νομίζω ότι ξεχωρίζει ποιανού είναι το cd για να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Άμα λοιπόν είσαι κατά της πειρατείας της μουσικής, θα ήταν καλύτερα να αναφέρεσαι σε όλα τα cd που κυκλοφορούν και να μην κάνεις διαχωρισμούς σύμφωνα με τις δικές σου προτιμήσεις.

Δεν ξέρω, εγώ αυτή τη γνώμη έχω

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (29 Δεκ. 2004 , 11:52)

 

Γιατί το CD της Μπεζεντάκου δε θεωρείται μουσική, αλλά τρόπος να βγάλουν λεφτά αυτοί που ασχολήθηκαν.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον gkr41 αλλά δέχομαι και ότι είναι καθαρά υποκειμενικό το τι αρέσει στον καθένα οπότε και η ismini20 έχει σωστό σκεπτικό. Βέβαια όταν μιλάμε για Μπεζεντάκου (ένα όνομα πιάσαμε για παράδειγμα και μόνο) η παραγωγή είναι ΠΟΛΥ φθηνότερη οπότε και η τιμή του CD θα έπρεπε να είναι ανάλογα χαμηλότερη και όποιου του αρέσει το συγκεκριμένο CD να το πάρεις και πάλι αυθεντικό.

 

Επαναλαμβάνω το παράδειγμα που είπα παραπάνω: το best των mikro έχει 11-12 ευρώ. Σας φαίνεται παράλογη τιμή;;;; Δεν θα έπρεπε ΟΣΟΙ τους αρέσει η συγκεκριμένη μουσική να το αγοράσουν αυθεντικό; Για μένα ναι χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Με την νοοτροπία όμως της ακατάσχετης αντιγραφής που καλιεργείται και βλέπω να ανθεί και μεταξύ μας, ακόμη κι αυτό το CD θα το αντιγράψετε ή θα το πάρετε από μαύρο.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (29 Δεκ. 2004 , 12:04)

 

Ναι, αλλά πάλι υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που κόπιασαν για να βγει αυτό το cd. Πχ αυτός που ρυθμίζει τον ήχο στη ηχογράφηση δεν νομίζω ότι ξεχωρίζει ποιανού είναι το cd για να προσφέρει τις υπηρεσίες του.

Άμα λοιπόν είσαι κατά της πειρατείας της μουσικής, θα ήταν καλύτερα να αναφέρεσαι σε όλα τα cd που κυκλοφορούν και να μην κάνεις διαχωρισμούς σύμφωνα με τις δικές σου προτιμήσεις.

Δεν ξέρω, εγώ αυτή τη γνώμη έχω

 

Mιλάω για τον κόπο των στιχουργών, των συνθετών, του τραγουδιστή κτλ. Γι' αυτούς που ευθύνονται για το ποιοτικό αποτέλεσμα της δουλειάς και για όσους δε μας αντιμετωπίζουν σαν τρόπο να βγάλουν λεφτά. Γι' αυτούς που τους αρέσει αυτό που κάνουν και θέλουν να προσφέρουν στην όλη φάση. Είναι ηθικό το θέμα κυρίως. Αγοράζοντας το CD, επιβραβεύεις και αναγνωρίζεις την προσπάθειά τους. Δε νομίζω οτι αυτοί που ευθύνονται για το CD της Μπεζεντάκου προσπαθησαν ιδαιίτερα...

 

Ο ηχολήπτης δε με νοιάζει, μιας και το ίδο θα προσπαθήσει άσχετα αν το CD είναι της Αλεξίου ή της Μπεζεντάκου. Επίσης θα πάρει τα ίδια λεφτά, είτε εγώ πάρω το CD είτε δεν το πάρω...

 

Βέβαια είναι υποκειμενικό το θέμα όπως είπατε και στην τελική αν νιώθει κάποιος πως το CD της αξίζει ολόκληρο κι ότι έγινε δουλειά, ας πάει να το πάρει να επιβραβεύσει την όλη προσπάθειά της. Γούστα είναι αυτα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μιλάω για την συγκεκριμένη τραγουδίστρια όμως, και ούτε ήθελα να το συγκεκριμενοποιήσουμε. Απλά το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ο διαχωρισμός που υπάρχει σύμφωνα με τα προσωπικά γούστα του καθενός. Άμα πιστεύουμε κάτι, πρέπει να το πιστεύουμε για τα καλά, όχι μόνο όπου μας βολεύει...

Χρόνια πολλά! :-)

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αν εσύ κατάλαβες οτι μιλάω για ότι με βολεύει, μετά από όλα όσα είπα, πάω πάσο... :o

 

Καλά Χριστούγεννα :)

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, μπορεί κι εγώ κι εσύ να μην καταλαβαίνουμε το σκεπτικό του άλλου. Ας μην χαλάμε τις καρδιές μας χριστουγεννιάτικα, και ειδικά για το θέμα της μουσικής που υποτίθεται φέρνει το κόσμο πιο κοντά.

Καλή χρονιά σε όλους λοιπόν!

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν τη σκοτωνει επειδη οταν το original εχει 5,5 ε και ο 'κυριος' στην πλατεια το εχει 5 θα παρω το original (αυτο εγινε με το come along now)

ομως οταν βλεπω 20 & 30 ε, σιγα μην πληρωσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λοιπον με το χερι στην καρδια τι πιστευτε;Σκοτωνει η οχι η πειρατεια την μουσικη;

Γιατι μη μου πειτε ολο και καποιο free download θα εχετε κανει!

θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας!:):):):)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

CORFU FOR EVER

Link to comment
Share on other sites

Ένα τραγούδι το οποίο δεν σκόπευα να αγοράσω έτσι και αλλιώς και τώρα το κατεβάζω, δεν επηρεάζει οικονομικά τους καλλιτέχνες. Απλά τους κάνει πιο διάσημους. Τώρα, για τα υπόλοιπα, if you like it, buy it.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...