Jump to content

Samsung s5 ή LG G3?


akislmr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Καλες γιορτες ευχομαι σε ολους! Σκεφτομαι πολυ καιρο να αγορασω κινητο αλλα δεν ξερω σε ποιο να καταληξω. Ειμαι αναμεσα σε Samsung s5 και LG G3. Τι μου προτεινετε εσεις? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλες γιορτες.

Προσωπικα προτεινω s5, ειναι πιο προσεγμένο απο το G3 και δεν εχει την 2k οθονη η οποία απαιτει περισσότερους πορους και προκαλουνται ετσι πιο ευκολα lag και καθυστερησεις. Ειχα το g2 και εχω το s5. Δεν ειχα το g3 αλλα στο g2 ειδα αρκετή προχειροτητα σε καποια πραγματα. Πχ χαμηλη ευαισθησια στο gps, οχι και το καλύτερο σημα, πρόβληματικο ξυπνητηρι. μιλαμε για τη δικη μου συσκευη αλλα και του αδερφού μου. Δεν θα πειθομουν ευκολα οτι ξαφνικα ολα ειναι οκ στο G3.

επίσης η μπαταρια στο s5 κραταει περισσοτερο αποτι στο G3 που είναι πιο μεγαλο και με την 2k οθονη.

Μονος πιθανός λογος να θελεις το G3 θα ηταν αν ήθελες τη 32gb εκδοση που εχει 3 gb ram αντι για δυο.

Ως εναλλακτική θα πρότεινα κατι σε htc καλυτερα απο LG οπως το e8 που ειναι το m8 σε φτηνότερο μοντελο διοτι έχει κατασκευαστει απο πλαστικό. Εχει και περισσοτερων MP καμερα επιπλεον. Δε ξερω ομως για ενημερωσεις καθως δεν αποτελει ναυαρχιδα της εταιρειας ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλέ μου,επειδή τα είχα και τα 2 πιστεύω πως το s5 υπερτερεί σε όλα εκτός απο την ποιότητα κατασκευής. Πραγματικα νόμιζα ότι ήταν παιχνίδι,με αυτό το ψευτομεταλο που έχουν για πλαίσιο..

 

Εαν μπορείς να πας στο s5 δεν υπάρχει σκέψη, όμως και το G3 αν υπάρχει ακόμα στα 280(γερμανός) είναι πολύ καλη επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Τα είχα.

Και τα 2 g3.

Κι εννοείται θα σού προτείνω το g3.

Αξιόπιστο πλέον,μεγάλη οθόνη σε σασί minimal,σύμφωνα πάντα με το μέγεθος της οθόνης.

Πολύ άνετη οθόνη για browsing.

Φυσικά και ξεκούραστα χρώματα.

Η amoled ίσως δείχνει εντυπωσιακή όμως για πολύωρη χρήση δεν είναι κι οτι καλύτερό.

Μπαταρία,στα ίδια περίπου επίπεδα.με 3g-4g καταπίνουν και τα 2.z3 δεν είναι κανένα τους.

Ηχεία πολύ καλά και στα 2,τουλάχιστον για ένα και μόνο ηχείο πού έχουν οι συσκευές.

Κάμερα πολύ καλή και στα 2,στις νυχτερινές υπερτερεί του g3.

Ποιότητα κατασκευής,για κλάμα το s5,αυτό το ψεύτικο νίκελ περίγραμμά απορώ τι το έβαλαν,εντελώς ψεύτικο και ξεφτίζει κι εύκολα.

Το πίσω καπάκι επίσης γελοίο.και φυσικά αν δεις τις water proof προστασίες του θα γελάσεις.

Κρίμα γιατί σαν hardware ήταν αξιοπρεπέστατο,κι όμως,ήταν η συσκευή πού χαντακώσε την samsung.

Επίσης στο g3 δεν έχεις και παράξενα κλειδώματα του στυλ knox,περνάς οτι θες,κι όπως το θες.κανένα πρόβλημα εννοείται πουθενά,GPS κι οτιδήποτε αλλη λειτουργία.

Θα προτιμούσα εννοείται την εκδοσή με τα 32gb και τα 3gb ram.

Και τέλος,πολλοί ιδιόκτητες του s5 ταλαιπωρούνται από ένα bug στην κάμερα καιρό τώρα,πού δεν έχει δωθει ακόμα απάντηση για το αν είναι hardware η software πρόβλημα.

Φυσικά,απόψεις θα ακούσεις πολλές.

Κράτα τις περισσότερο αντικειμενικές απόψεις,αυτά φίλε μου.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ταξιδωτης22, ειναι όντως σε επιπεδα σωστης ναυαρχιδας το σημα και το gps στο g3 και οχι οπως στο G2; μπραβο τους αν δεν εχει προβληματα τετοιου ειδους και γενικα αυτα που ανεφερα για το προκατοχο του παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ταξιδωτης22, ειναι όντως σε επιπεδα σωστης ναυαρχιδας το σημα και το gps στο g3 και οχι οπως στο G2; μπραβο τους αν δεν εχει προβληματα τετοιου ειδους και γενικα αυτα που ανεφερα για το προκατοχο του παραπανω.

 

Μια χαρά είναι το g3.Προφανώς έπεσες σε ελαττωματικό g2 και έχεις αυτή την άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα πρόβλημα στο σήμα η οτιδήποτε άλλο πού αφορά την συνδεσιμότητα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως το G3 δεν υπάρχει πλέον στα 280 και όχι μόνο αυτό αλλά ο γερμανος ανεβασε και την ενδεικτική αρχική τιμή του από τα 505 στα 549. (οκ ηξερα οτι ηταν σαπιο μαγαζι αλλα τωρα επεσε ακομα περισσοτερο στα ματια μου) ενω εριξε την δωροεπιταγη απο 225 σε 150. Οποτε μιλαμε για τελικη τιμη 399, ουτε καν λοιπόν... Απο σκρουτζ αμα θες πλεον :p
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω πως το G3 δεν υπάρχει πλέον στα 280 και όχι μόνο αυτό αλλά ο γερμανος ανεβασε και την ενδεικτική αρχική τιμή του από τα 505 στα 549. (οκ ηξερα οτι ηταν σαπιο μαγαζι αλλα τωρα επεσε ακομα περισσοτερο στα ματια μου) ενω εριξε την δωροεπιταγη απο 225 σε 150. Οποτε μιλαμε για τελικη τιμη 399, ουτε καν λοιπόν... Απο σκρουτζ αμα θες πλεον :p

 

τα 549 αφορούν και αφορούσαν το 32αρι και η δωροεπιταγη για το 32αρι πάντα τόσο ήταν με τελική τιμή 399

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο δηλαδή ήταν 16αρι; Δε το θυμομουν καν, αλλα φυσικά αυτό δεν αναιρεί καποια απο τα προηγούμενα φάουλ του καταστήματος.
Link to comment
Share on other sites

Το άλλο δηλαδή ήταν 16αρι; Δε το θυμομουν καν, αλλα φυσικά αυτό δεν αναιρεί όλα τα προηγούμενα φάουλ του καταστήματος.

 

ναι,16αρι,σιγά μην έβαζαν το 32αρι στα 280

Link to comment
Share on other sites

@dimsavv , ηταν δυο συσκευες g2 οι οποιες ειχαν τα ιδια θεματακια με μικροδιαφορες οπως πχ το ενα g2 ειχε λιγο καλυτερο gps . τι να πω ισως ηταν και τα δυο ιδια προβληματική παρτίδα; δε βγάζεις ακρη ευκολα..
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το Htc (E8) που η τιμή του έχει πέσει στα 292 στο Bestprice είναι η καλύτερη επιλογή.

 

Γιατί όχι το G2 ?

k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire - Vodafone Smart 4G
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι το G2 ?

Το G2 είναι εξαιρετικό κινητό αλλά ήταν λογικό πως κάποια στιγμή θα αποκτούσε και ανταγωνισμό σε αυτές τις τιμές. Κρατιέται πάντως ακόμα. Όμως όσο η τιμή του E8 πέφτει (και όχι μόνο του E8, απλώς τυγχάνει να μιλάμε γι αυτό) τότε τόσο το G2 θα αποκτά ανταγωνισμό και ίσως υπάρξουν και προτάσεις καλύτερες από αυτό. Το HTC αν εξαιρέσεις το design του που είναι υποκειμενικό (σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι) σε specs είναι καλύτερο σχεδόν σε όλα από το G2. Άλλωστε θεωρητικά το G2 είναι μια γενιά πίσω από το E8 και σύντομα θα είναι και 2 γενιές πίσω από την ίδια την LG με το G4.

Link to comment
Share on other sites

@dimsavv , ηταν δυο συσκευες g2 οι οποιες ειχαν τα ιδια θεματακια με μικροδιαφορες οπως πχ το ενα g2 ειχε λιγο καλυτερο gps . τι να πω ισως ηταν και τα δυο ιδια προβληματική παρτίδα; δε βγάζεις ακρη ευκολα..

 

Έτσι όπως τα λες είναι, 3 πήρα από διαφορετικές πατρίδες και το τελευταίο πριν 4 μήνες και τα ίδια παντελακη μου. Κάκιστο σήμα και χείριστο ακουστικό.

Το G3 καμία σχέση με αυτά, είχε άλλα κουσούρια όμως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν μου πολυαρεσουν τα HTC αλλα εψαξα το Ε8 που γραψατε και δειχνει τουμπανακι και κατα τη γνωμη μου με πολυ ωραιο σουλουπι :cool:
Link to comment
Share on other sites

s5 και απο μενα..ειχα g3 και τα δυο 32 gb 16 gb..τα ιδια ακριβως ειναι..τα g3 στο σημα τα εχουν τα προβληματα με το σημα..πολυ κακιστο σημα..συν οτι ανεβοκατεβαινε το σημα..ολα τα g3 που δοκιμασαμε γυρω στα 6 εκαναν το ιδιο..με αλλα κινητα samsung s5,note 3,4 htc m8 ,m7 το σημα ηταν full..το s5 δεν ειναι τοσο κακο.πιαστε το πρωτα στο χερι σας και μετα κρινεται..οθονη,καμερα,επεξεργαστη,μπαταρια ειναι καλυτερο s5
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Από g3 καταπληκτική εμπειρία. Ήμουν σαμσουνγκακιας μέχρι το Ν4.

 

Δεν έχω κανένα θέμα με σήμα (!!!), μπαταρία, gps.

 

Εξαιρετική οθόνη πολύ καλή μπαταρία.

 

2η βδομάδα μπαίνω και είμαι εξτασιασμενος με το κινητό. Δε πίστευα ότι θα ξέχναγα το Νεξους.

 

Από κάμερα δε ξέρω. Έχω το 32ρι G3.

Link to comment
Share on other sites

LG G3 ακόμα το συζητάμε; Ποιοτικό με οθονάρα και πολύ πιο αξιόπιστο. Αλλά και πάλι γούστα είναι αυτά :p
“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

Lg g3 και απο εμένα μετά από κανένα 6μηνο που το έχω είμαι πλήρως ικανοποιημενος χωρίς κανένα θέμα. Αν μπορείς για 32αρι αλλιώς και το 16αρι μια χαρά είναι.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

s5 και απο μενα..ειχα g3 και τα δυο 32 gb 16 gb..τα ιδια ακριβως ειναι..τα g3 στο σημα τα εχουν τα προβληματα με το σημα..πολυ κακιστο σημα..συν οτι ανεβοκατεβαινε το σημα..ολα τα g3 που δοκιμασαμε γυρω στα 6 εκαναν το ιδιο..με αλλα κινητα samsung s5,note 3,4 htc m8 ,m7 το σημα ηταν full..το s5 δεν ειναι τοσο κακο.πιαστε το πρωτα στο χερι σας και μετα κρινεται..οθονη,καμερα,επεξεργαστη,μπαταρια ειναι καλυτερο s5

 

Μάλιστα, πήρες εσύ 6 g3 και είχαν όλα θέμα στο σήμα και ολόκληρο νήμα δεν έχει αναφερθεί ποτέ.

Επίσης σου είπε κανείς ότι δεν πιάσαμε το s5? Το πιάσαμε και γι αυτό λέμε πως είναι ο βασιλιάς του Κιτς και της κακής πλαστικουριας. Αυτό το ψευδονικελ περιμετρικά της οθόνης μπήκε στα ρεκόρ γκίνες κακογουστιάς. Σαν συσκευή δουλεύει ρολόι πραγματικά, για να λέμε και τα πραγματα με το όνομα τους. Αλλά για μένα μέχρι εκεί, πρέπει να μου αρέσει αυτό που βλέπω όλη την ώρα καθημερινά.

Επίσης που είδες καλύτερη την μπαταρία στο S5,γιατί κάτι μου λέει ότι η μόνη επαφή που είχες με το g3 πρέπει να ήταν σε καμία πλαίσιο, αλλιώς θα ήξερες πολύ καλά ότι είναι στα ίδια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...