Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο καλό του!!! Brickαρε.
ακόλουθα το βίντεο μα το ξεμπρικαρεις. Το χω πάθει και εγώ 4-5 φορες... Δυστυχώς αυτό γίνεται όταν πειραματιζόμαστε με τα κινητά μας. Μετα θα ξανά περάσεις twrp με sp flash tool και μετά ξανά aosp και gapps μαζί θα τα εχεις έτοιμα να τα περάσεις αμέσως μόλις περάσεις την ρομ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο καλό του!!! Brickαρε.
ακόλουθα το βίντεο μα το ξεμπρικαρεις. Το χω πάθει και εγώ 4-5 φορες... Δυστυχώς αυτό γίνεται όταν πειραματιζόμαστε με τα κινητά μας. Μετα θα ξανά περάσεις twrp με sp flash tool και μετά ξανά aosp και gapps μαζί θα τα εχεις έτοιμα να τα περάσεις αμέσως μόλις περάσεις την ρομ.

 

Λοιπόν. Το επανέφερα το κινητό και δουλεύει.

 

Εκανα ξανά την διαδικασία με το πέρασμα της twrp αλλά πρώτα έβγαλα μπαταρία και ξαναπέρασα οδηγούς για το lenovo.

 

Πήγα να κάνω εγκατάσταση του opengaaps και μου έβγαλε fail με error 64.

Το επανέλαβα 2 φορές αλλά δεν ....

 

Να κατεβάσω κάποιο άλλο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν. Το επανέφερα το κινητό και δουλεύει.

 

Εκανα ξανά την διαδικασία με το πέρασμα της twrp αλλά πρώτα έβγαλα μπαταρία και ξαναπέρασα οδηγούς για το lenovo.

 

Πήγα να κάνω εγκατάσταση του opengaaps και μου έβγαλε fail με error 64.

Το επανέλαβα 2 φορές αλλά δεν ....

 

Να κατεβάσω κάποιο άλλο ?

 

WGrUcF4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα arm64

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασε τα στο PC. Και περνά τα στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα arm64

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κατέβασε τα στο PC. Και περνά τα στην SD.

 

To περίεργο είναι πως με την SD επάνω δεν μπαίνει με τίποτα σε recovery.

 

Χωρίς την SD επάνω για τις δυο πρώτες φορές που το δοκίμασα μπαίνει μετά από εγκατάσταση της TWRP σε recovery την πρώτη φορά η οποία είναι και η μοναδική που μπαίνει.

Μετά δεν ξαναμπορεί να μπει.....

 

Πλέον όσες φορές και να δοκίμασα να περάσω την TWRP και χωρίς κάρτα SD να εκκινήσω σε recovery mode, δεν μπαίνει αλλά προχωρά να φορτώσει nougat.

 

Θα με τρελάνει ....

 

Τα gapps τα έχω περασμένα στην internal μνήμη οπότε ΑΝ καταφέρω ποτέ να μπω σε recovery, να μπορέσω να φορτώσω τα pico .

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό. Σε εμένα δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την SD. Τι να πω. Τα pico θα βάλεις και διαλεγεις τα arm64. Αν δεν τα καταφέρεις κανε αυτό που σου είπα με το unbrick και μετα twrp>format και τα wipes και μετα aosp και gapps arm 64.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό. Σε εμένα δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την SD. Τι να πω. Τα pico θα βάλεις και διαλεγεις τα arm64. Αν δεν τα καταφέρεις κανε αυτό που σου είπα με το unbrick και μετα twrp>format και τα wipes και μετα aosp και gapps arm 64.

 

Να κάνω αυτό με το unbrick ακόμα και αν το κινητό εκκινεί ?

 

Το μόνο που δεν μπορώ να κάνω είναι να εκκινήσω σε recovery mode.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι άλλο. Το nougat έχει φορτωμένο έναν magisk manager ο οποίος λέει πως κάνει root management . Μήπως αυτό φταίει που δεν δουλεύει το recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιους συνδιασμούς δοκιμασες με τα volume και power?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον όχι. Το magisk είναι για root. Τι επιλογές σου δίνει το magisk?

Link to comment
Share on other sites

Ποιους συνδιασμούς δοκιμασες με τα volume και power?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον όχι. Το magisk είναι για root. Τι επιλογές σου δίνει το magisk?

 

 

Δεν βλέπω κάτι που να βοηθάει.

 

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να μπω σε recovery mode με τίποτα και για αυτό τον λόγο δεν μπορώ να περάσω gapps .

 

Αλλος τρόπος δεν υπάρχει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμένα στο reboot όταν πατήσεις παρατεταμένα το power τι επιλογές σου βγάζει? Επίσης αν πατήσεις παρατεταμένα στο power off?
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμένα στο reboot όταν πατήσεις παρατεταμένα το power τι επιλογές σου βγάζει? Επίσης αν πατήσεις παρατεταμένα στο power off?

 

Αν πατήσω το power button όταν είμαι σε nougat τότε βγάζει

-Απενεργοποίηση και

-επανεκκίνηση.

 

Αν πατήσω απενεργοποίηση παρατερομένα , τότε θα κάνει επανεκίνηση σε ασφαλή λειτουργία . Ετσι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσω το power button όταν είμαι σε nougat τότε βγάζει

-Απενεργοποίηση και

-επανεκκίνηση.

 

Αν πατήσω απενεργοποίηση παρατερομένα , τότε θα κάνει επανεκίνηση σε ασφαλή λειτουργία . Ετσι λέει.

 

Δε ξέρω τι άλλο. Δοκιμασες να πατήσεις το power και το vol+ για recovery? Ή power και vol- ?? Μονο αυτά όχι και τα 3 μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι άλλο. Δοκιμασες να πατήσεις το power και το vol+ για recovery? Ή power και vol- ?? Μονο αυτά όχι και τα 3 μαζί.

 

Με power και vol- μπαίνει για 2 δευτερόλεπτα σε META MODE και μετά κλείνει μόνο του.

 

Με παρατεταμένο πάτημα power και VOL+ καθυστερεί αρκετά και μετά ξεκινά να μπαίνει nougat.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται.

 

Πέρασα ξανά την TWRP . Πατάω POWER & VOL+ μου λέει πως βρίσκομαι σε FACTORY MODE και στο καπάκι ξεκινά να φορτώνει NOUGAT...

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Αλλος τρόπος υπάρχει ή το πετάμε το κινητό ?

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που σου είπα. Περνά Ρομ μέσω sp (ακόλουθα το βίντεο) και μετά όλα όσα σου είπα. Δεν το πετάς τόσο εύκολα... Και εγώ έτσι έλεγα όταν μου μπρικαρε αλλά εφτασα να το έχω ακόμα..
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που σου είπα. Περνά Ρομ μέσω sp (ακόλουθα το βίντεο) και μετά όλα όσα σου είπα. Δεν το πετάς τόσο εύκολα... Και εγώ έτσι έλεγα όταν μου μπρικαρε αλλά εφτασα να το έχω ακόμα..

 

Λοιπον άκου τι έκανα.

 

Πήγα και έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά την επανεκκίνηση με αφήνει να μπω ΜΟΝΟ σε TWRP .

 

Οπότε λογικά τώρα μπορώ να περάσω ξανά την AOSP και το GAPPS από την αρχή.

 

Μια ερώτηση. Όποτε κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων θα χάνω το nougat ? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά έκανες από τις ρυθμίσεις της aosp?

 

Εκανα από την κανονική διαδικασία που έχουν όλα τα κινητά.

 

Ρυθμίσεις --> προσωπικό ---> αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά.

 

Μετά την επαναφορά μπαίνει μόνο στο TWRP λες και δεν υπάρχει το nougat φορεμένο ....

 

Οπότε επαναλαμβάνω την διαδικασία όπως στην αρχή περνώντας όμως και AOSP και GAPPS .

Λογικά θα δουλέψει.

 

Αλλά το μόνο που σκέφτομαι είναι αν σε κάθε επαναφορά χάνω το λειτουργικό ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Τώρα για να γίνει σωστη η δουλεια και να είναι πεντακάθαρο το κινητό θα κανείς wipe όλα όσα σου είχα πει και μετα format και μετα κανεις install την aosp και gapps arm64 και μετα reboot και το κινητό αν όλα πάνε καλά θα είναι μπόμπα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και επίσης περνά τα παντα στην SD και gapps και aosp

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Τώρα για να γίνει σωστη η δουλεια και να είναι πεντακάθαρο το κινητό θα κανείς wipe όλα όσα σου είχα πει και μετα format και μετα κανεις install την aosp και gapps arm64 και μετα reboot και το κινητό αν όλα πάνε καλά θα είναι μπόμπα.

 

 

Οκ. Περιμένω να φορτίσει ένα alcatel μπρίκι που έχω εδώ για να περάσω στην SD την AOPS που την έσβησα και την gapps γιατί με το lenovo δεν μπορώ όπως καταλαβαίνεις και το nexus δεν παίρνει SD ...

 

Μετά ξεκινώ την διαδικασία και σου λέω το αποτέλεσμα.

 

Χίλια ευχαριστώ που ασχολείσαι τόση ώρα με το θέμα μου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Παρακαλώ,ευχαρίστηση μου να βοηθώ.

 

Λοιπον εκανα wipe

 

- davlik art cache

-cache

-internal storage

-data

 

μετά έκανα φορμάτ από wipe

 

Μετά έκανα install το AOSP και

 

και μετά έκανα install το GAPPS.

 

Εκανα reboot , αλλά αντί να εκιννήσει NOUGAT με βγάζει πάλι στην TWRP ..... :!::!::!:

 

Τρέλα και κορδέλα που λένε .....

 

Δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Μήπως η AOSP αυτή δεν συνεργάζεται με την GAPPS και κρεμάει ?

Γιατί πριν που έβαλα μόνο AOSP φόρτωσε και δούλευε ....

Edited by adtakhs
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το πιστεύω. Πρωτη φορά το ακούω αυτό. Πήγαινε στο twrp reboot options και μετα system να δούμε τι θα γίνει.

 

Το έχω κάνει ήδη. Αυτό που κάνει είναι να επανεκκινεί την TWRP . Δεν εκκινεί για nougat με τίποτα.

 

Εχουμε κάτι άλλο να δοκιμάσω ?

 

Θα το πετάξω όπως πάει ....:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να περάσω πρώτα GAPPS και μετά AOSP να δούμε αν ανάποδα τα πάρει ?

Link to comment
Share on other sites

Θα με τρελάνει. Λοιπόν. Μια αλλη Ρομ που μ'αρεσε είναι αυτή: https://www.needrom.com/download/vibe-avon/

Flash λέει απο κάτω πως κάνεις. Όχι βέβαια πρώρα Ρομ μετα gapps.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...