Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγκριτικά με την carbon 2.5 τι πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα έχει? Δεν βρίσκω εύκολα feedback από την androium ούτε εδώ ούτε στο xda.

Δεν έχει ενσωματωμένο Glonass, έχει OTA updates στα οποία περνάνε τα νέα kernel/modem της λενοβο από την official. Έχει το snapit camera app το οποίο δουλεύει αψεγάδιαστα όπως στις επίσημες vibe UI.

 

Επίσης κάτι κολλήματα που είχα με την 2.5 δεν τα έχω στην androium.

 

Άγνωστη rom δεν είναι. Στο need rom από όλες τις aosp έχει τα περισσότερα votes και την μεγαλύτερη βαθμολογία σε σχέση με την ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Για το OTA θέλει twrp btw.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτο μου ειχε συμβει σε παλαιοτερη συσκευη οταν μου ειχαν ριξει επανω στο τηλεφωνο κατα λαθος ενα ποτηρι κρασι!αν λοιπον δεν του εχει πεσει υγρο,ας κανει ενα factory reset και θα γινει παλι οπως το αγορασε.

 

φοραει γυαλι.. εκανα 2 φορες. αλλα και παλι το κανει... παει μερικες φορες σαν τρελο..ανοιγει κλεινει εφαρμογες μονο του...τρελαθηκε.. τωρα του αλλαξα κ ρομ εβαλα του ιταλου.. νομιζω πως κ παλι το κανει αλλα οχι τοσο εντονα..!! τι παιζει ρε παιδια..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

φοραει γυαλι.. εκανα 2 φορες. αλλα και παλι το κανει... παει μερικες φορες σαν τρελο..ανοιγει κλεινει εφαρμογες μονο του...τρελαθηκε.. τωρα του αλλαξα κ ρομ εβαλα του ιταλου.. νομιζω πως κ παλι το κανει αλλα οχι τοσο εντονα..!! τι παιζει ρε παιδια..??

 

Παίζει να έχει χαλάσει. Γενικά όταν το digitizer της οθόνης χαλάει, κάνει τέτοια κόλπα (πατάει σημεία της οθόνης μόνο του). Γενικά έχει κάποιο άλλο θέμα με το touch της οθόνης; Αν ναι, είσαι για αλλαγή οθόνης και digitizer (πάνε μαζί).

Link to comment
Share on other sites

Ή καλύτερη rom μέχρι στιγμή για εμένα είναι ή androium. Μόλις έκανα το δεύτερο OTA πολύ εύκολα το οποίο μου έβαλε latest kernel και το τελευταίο camera app.

 

Ή rom είναι aosp.

 

Edit: έφτιαξε και το ανώμαλο storage.

 

Την ειχα βαλει και εγω, αλλα ειχα προβληματα με τις κλησεις δεν με ακουγαν παντα, και επεφτε γρηγορα η μπαταρια.

εβαλα την K50_EU42_CUOCO92_ROW

και παει αρκετα καλα

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Την ειχα βαλει και εγω, αλλα ειχα προβληματα με τις κλησεις δεν με ακουγαν παντα, και επεφτε γρηγορα η μπαταρια.

εβαλα την K50_EU42_CUOCO92_ROW

και παει αρκετα καλα

Στις κλήσεις μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα. Επίσης η μπαταρία μετά από το απαραίτητο calibration πάει πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

Στις κλήσεις μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα. Επίσης η μπαταρία μετά από το απαραίτητο calibration πάει πολύ καλά

 

εγω ειχα με τις κλησεις, δεν με ακουγαν παντα, για την μπαταρια εχω ακριβως τα ιδια σε ολες τις ρομ , την αδρονιουμ την ρουφαγε αμεσως

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ενσωματωμένο Glonass, έχει OTA updates στα οποία περνάνε τα νέα kernel/modem της λενοβο από την official. Έχει το snapit camera app το οποίο δουλεύει αψεγάδιαστα όπως στις επίσημες vibe UI.

 

Επίσης κάτι κολλήματα που είχα με την 2.5 δεν τα έχω στην androium.

 

Άγνωστη rom δεν είναι. Στο need rom από όλες τις aosp έχει τα περισσότερα votes και την μεγαλύτερη βαθμολογία σε σχέση με την ημερομηνία κυκλοφορίας.

 

Για το OTA θέλει twrp btw.

Ο λόγος που δεν τη δοκίμασα καν είναι που έχει/είχε το πρόβλημα που είχε και η Carbon 2.0 με την αντιστροφή του internal και external storage. Το έφτιαξαν σίγουρα αυτό? Αν είναι να τη δοκιμάσω γιατί με ψήνει που έχει ΟΤΑ updates και θα βελτιώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που δεν τη δοκίμασα καν είναι που έχει/είχε το πρόβλημα που είχε και η Carbon 2.0 με την αντιστροφή του internal και external storage. Το έφτιαξαν σίγουρα αυτό? Αν είναι να τη δοκιμάσω γιατί με ψήνει που έχει ΟΤΑ updates και θα βελτιώνεται.

Το τελευταίο ΟΤΑ έλυσε το πρόβλημα με την αντίστροφη SD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι έκανες; Γιατί εμένα κάπου μετά το 45% η μπαταρία έπεσε στο 19% και παρόλο που το φορτίζω έχει κολλήσει εκεί.

Να τρέξω το battery callibration? Πότε; Όταν σβήσει το κόκκινο λαμπάκι;

Battery calibration όταν είσαι στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις μου από androium.

  • Η δεύτερη sim είναι στο 2g. Μάλλον θα χρειαστώ να κάνω το ίδιο κόλπο με το καλοκαίρι όταν βρεθώ στην ανάγκη της.
  • Η ρομ φαίνεται πολύ σφαιράτη. Πολύ snapy. Προς το παρών έχω ένα θέμα με την μπαταρία και δεν έχω κοιτάξει το light show για να διορθώσω το θέμα με το led.
  • Είχα πράγματι twrp και το ota δούλεψε με την δευτέρη. Η εφαρμογή του ota δεν είναι και η καλύτερη. Πάντως πράγματι έφτιαξε το internal/extenal storage αν και την πρώτη φορά είχα απορία αν το έκανε.
  • Η ρομ δεν έρχεται μόνο με play store. Έχει και κάτι notes, chrome και αν θυμάμαι καλά το calendar.
  • Ένα βασικό για μένα τα exchange services παίζουν σωστά
  • Δεν έχει titanium ενσωματωμένο!

Επόμενα τεστ

  • Τεστ με το αυτοκινητο
  • Τεστ navigation αν και μου φάνηκε ήδη πολύ γρήγορο
  • Λύση του θέμα μπαταρίας
  • Λύση του θέμα notification

Για την μπαταρία όπως είπα κανε calibration. Μέχρι τώρα έχω καλύτερη μπαταρία από την carbon μετά το calibrate και δεν έχω το πρόβλημα με το 99% που είχα. Το OTA μου δούλεψε με την πρώτη με TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Πότε πρέπει να κάνω το callibration? Όταν θεωρητικά έχει φορτίσει πλήρως; Το led αλλάζει χρώμα;

Όταν είναι 100% ή μπαταρία σου.

 

Storage:

 

http://i.imgur.com/RW8CysJ.png

 

Και το καλύτερο μου antutu το εβγαλα με αυτήν την Ρομ. Και τρέχει και διάφορα από πίσω:

 

http://i.imgur.com/Fihh2jR.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω σχετικά με το xposed.

στην σελίδα του androium αναφέρει

 

Κατεβάζουμε το xposed από το play store? είναι τόσο γενικό;

Δεν νομίζω, μάλλον θες το xposed v74 και το αντίστοιχο apk.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, μάλλον θες το xposed v74 και το αντίστοιχο apk.

 

βασικα το xposed τι κανει?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Με πολύ απλά λόγια, επιτρέπει την μεταβολή δυναμικά του εκτελέσιμου κώδικα της rom.

Δηλαδή, χωρίς να χρειάζεται να κάνει κάποιος re-compile την rom, μέσω του xposed, μπορεί κάποιος να αλλάξει την default συμπεριφορά της rom. Ενώ φαίνεται σαν να πειράζεις κάποιες επιλογές στην πραγματικότητα ο εκτελέσιμος κώδικας της rom μεταβάλλεται σε αντιστοιχία με τις επιλογές σου.

Αυτό γίνεται μέσω κάποιων modules που το καθένα έχει σκοπό. Το πιο γνωστό είναι το gravity box που επιτρέπει να αλλάξεις πάρα πολλά όσον αφορά την εμφάνιση και αρκετές φορές την λειτουργικότητα της rom. Βασικά κάνει απίστευτα πράγματα.

 

ευχαριστω για την απαντηση

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

τα led ακια στο κατω μερος πως μπορούν να λειτουργήσουν;

 

α, και με τα notification του viber? τι μπορώ να κάνω;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

τα led ακια στο κατω μερος πως μπορούν να λειτουργήσουν;

 

α, και με τα notification του viber? τι μπορώ να κάνω;

 

τι εννοεις? πια λεντακια και τι με το viber?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

τα led ακια στο κατω μερος πως μπορούν να λειτουργήσουν;

 

α, και με τα notification του viber? τι μπορώ να κάνω;

Αν μιλάς για backlit keys το κινητό δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

[Παιδια εχει κανενας προβλημα με το wifi? Πηρα το τηλεφωνο απο minideal τον Ιούνιο το wifi δούλευε κανονικα και μόλις το έκλεισα εδώ και ένα μήνα σταμάτησε να λειτουργεί. Έκανα flash πολλές rom μέχρι και αλλά τίποτα. Το τηλ δε το έxω root.

Να σημειώσω ότι ούτε το Bluetooth Δουλευει αλλά αναβοσβήνει μόνο

Link to comment
Share on other sites

Έχει δει κανείς αυτό το αλουμινένιο back cover? Τι λέτε αξίζει;

έχω πάρει θήκη σαν αυτή http://www.ebay.com/itm/For-Lenovo-K3-NOTE-A7000-Slim-Metal-Aluminum-Bumper-PC-Back-Case-/231666678150?var=&hash=item35f068f986 επηρεάζει αρκετά το σήμα στις κάρτες αλλά και κάνει το κινητό πιο βαρύ και μάλλον πιο ευπαθη αν πέσει

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις? πια λεντακια και τι με το viber?

 

Εννοω οτι τα ledakia τα κοκκινα στο κατω μερος της οθονης στο κινητο δεν αναβουν. Κ κατι ειχα διαβασει εδω οτι φταιει η ρομ που φοραει το κινητό.

Επισης το viber δεν χτυπαει καθε φορά, αλλα υπο συνθηκες ενω ολες οι ρυθμισεις ειδοποιησεων ειναι on.

Κ τριτον εχει κ κατι κινεζικα μπροστα στην οθονη (πχ καιρος/τοποθεσια) που δε φευγουν με τιποτα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι τα ledakia τα κοκκινα στο κατω μερος της οθονης στο κινητο δεν αναβουν. Κ κατι ειχα διαβασει εδω οτι φταιει η ρομ που φοραει το κινητό.

Επισης το viber δεν χτυπαει καθε φορά, αλλα υπο συνθηκες ενω ολες οι ρυθμισεις ειδοποιησεων ειναι on.

Κ τριτον εχει κ κατι κινεζικα μπροστα στην οθονη (πχ καιρος/τοποθεσια) που δε φευγουν με τιποτα..

 

Ποιά rom έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα fix για όσους έχουν φλασάρει το glonass fix και έχουν προβλήματα

Δοκιμαστικέ σε 3 τηλέφωνα κ λειτουργεί κανονικά

Φλασάρισμα μέσω recovery (με δική σας ευθύνη) αφού έχει προηγηθεί nandroid backup.

 

https://app.box.com/s/008a60xwd1nvdnfc8khjz2g32zas679f

Link to comment
Share on other sites

To περιμενει ενας φιλος απο στιγμη σε στιγμη,

ποια Ρομ να του προτεινω να βαλει απο αυτές;

 

Θελει να βαλει καποια που να του δινει οτι και η μαμα, οχι πχ να βαλει καστομια και να μη παιζουν τα λεντακια 'η το ραδιοφωνο και επισης να ειναι καθαρο απο bloatware, nothing more, nothing less.

Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει ένα fix για όσους έχουν φλασάρει το glonass fix και έχουν προβλήματα

Δοκιμαστικέ σε 3 τηλέφωνα κ λειτουργεί κανονικά

Φλασάρισμα μέσω recovery (με δική σας ευθύνη) αφού έχει προηγηθεί nandroid backup.

 

https://app.box.com/s/008a60xwd1nvdnfc8khjz2g32zas679f

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Απενεργοποιεί το Glonass ή το βελτιώνει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To περιμενει ενας φιλος απο στιγμη σε στιγμη,

ποια Ρομ να του προτεινω να βαλει απο αυτές;

 

Θελει να βαλει καποια που να του δινει οτι και η μαμα, οχι πχ να βαλει καστομια και να μη παιζουν τα λεντακια 'η το ραδιοφωνο και επισης να ειναι καθαρο απο bloatware, nothing more, nothing less.

Εγώ θα εβαζα LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_1529-STABLE_ROW_v1.10_CUOCO92

 

Την έχω βάλει και πήγαινε πένα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...