Jump to content

Συναγερμοι οικίας


alexandrakok
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Θέλω να βάλω ένα συναγερμό σε καινούριο σπίτι....

και πριν αρχίσω να ψάχνω τεχνικούς...

θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιες μάρκες είναι οι καλύτερες?

Τι πρέπει να προσέξω?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πολύ πρόσφατο το θέμα και μετά από αρκετή έρευνα , κατέληξα ότι 2 είναι οι σοβαρές και καλές μάρκες! Paradox και caddx. Προσωπικά πήγα στην paradox sp6000 :)
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποιες μαρκες ασυρματου συναγερμου θεωρουνται αξιοπιστες. Γνωριζω ηδη για την paradox. Οι visonic θεωρουνται καλοι; Καποιες αλλες προτασεις; Ο συναγερμος θα τοποθετηθει σε οικια.
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω caddx έτσι για να υπάρχει και λίγο suspense .

 

Απλά να πας σε κάτι επώνυμο για να είναι αξιόπιστο και για να μπορείς να βρεις μελλοντικά κάποιο "ανταλλακτικο" που μπορεί να έχει υποστεί βλάβη ή φθορές , π.χ. το πληκτρολόγιο.

Edited by portomarko
Link to comment
Share on other sites

Πατε καλα ρε;;;;;;;Χαχαχαχαχαχαχα

Paradox;;;;;;

Caddx;;;;;;;

Ο αλλος ειπε ολιμπια

Συναγερμοι που τον πουλάνε στα ηλεκτρομαγαζα!!!!!!

Ειμαι στην τεχνολογία συστηματον ασφάλειας και ολα αυτα ειναι για τα μπαζααααααα

Inim κυριοι

Ρωτηστε για να μαθεις!!!!!!

Οχι επειδή το εχετε εσεις σπίτι σας και καποιος σας το φορτωσε για αστους σημαινει οτι ειναι καλό,

Σαν το παλιό μου αφεντικο, επειδή ΗΞΕΡΑ μόνο τον fbii omni

Πουλουσε μόνο αυτο γιατι δεν ηθελε να μαθει καποιο αλλο συστημα!!!

Αυτααααα

Βαρεθικα να γραφω

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

ε άμα είσαι στην τεχνολογία συστημάτων και "πάμε και καλά?" και "βαρέθηκες να γράφεις"....ε, στάνταρ θα λάβουμε πολύ σοβαρά τα γραφόμενά σου...

πάω τώρα να πετάξω το μπάζο συναγερμό μου...

Link to comment
Share on other sites

Πατε καλα ρε;;;;;;;Χαχαχαχαχαχαχα

Paradox;;;;;;

Caddx;;;;;;;

Ο αλλος ειπε ολιμπια

Συναγερμοι που τον πουλάνε στα ηλεκτρομαγαζα!!!!!!

Ειμαι στην τεχνολογία συστηματον ασφάλειας και ολα αυτα ειναι για τα μπαζααααααα

Inim κυριοι

Ρωτηστε για να μαθεις!!!!!!

Οχι επειδή το εχετε εσεις σπίτι σας και καποιος σας το φορτωσε για αστους σημαινει οτι ειναι καλό,

Σαν το παλιό μου αφεντικο, επειδή ΗΞΕΡΑ μόνο τον fbii omni

Πουλουσε μόνο αυτο γιατι δεν ηθελε να μαθει καποιο αλλο συστημα!!!

Αυτααααα

Βαρεθικα να γραφω

 

 

Ο τρόπος γραφής σου είναι το λιγότερο απαράδεκτος :mad: :down:

Aν σώνει και καλά θες να δείξεις τη δική σου μάρκα μπορείς να γράψεις για ποιους λόγους είναι καλύτεροι από τις άλλες μάρκες που πρότειναν τα παιδιά.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Γελάει ο άλλος, πολύ σοβαρά επιχειρήματα έχεις μεγάλε .... Πες μου τις 5 καλύτερες μάρκες συναγερμών στον κόσμο και δες αν βρίσκονται οι inim μέσα...
Link to comment
Share on other sites

Μια καλη και σιγουρη Λυεση ειναι αυτη:lol::lol::lol:

 

Και μια ακόμη καλύτερη λύση αυτή !!! :lol:

Πέρα από την πλάκα, φρόντισε να βάλεις συναγερμό (δεν ξέρω από μάρκες) για τον οποίο θα μπορείς να βρεις οτιδήποτε χρειαστείς στο μέλλον από ανταλλακτικά και έναν σωστό τεχνικό φυσικά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη και σιγουρη Λυεση ειναι αυτη:lol::lol::lol:

Σωστός χαχαχαχαχαχαχα

 

----- προσθήκη μηνύματος 100 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο τρόπος γραφής σου είναι το λιγότερο απαράδεκτος :mad: :down:

Aν σώνει και καλά θες να δείξεις τη δική σου μάρκα μπορείς να γράψεις για ποιους λόγους είναι καλύτεροι από τις άλλες μάρκες που πρότειναν τα παιδιά.

 

Σορυ φιλε ηταν 2 η ωρα και νυσταζα δεν τα ελεγα επιτηδες, Η τουλάχιστον ετσι φανικε

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον γιατι μιλαω: απο 5 μέχρι 15 ζωνες αρχικος πινακας και με επεκταση φτανει μέχρι και της 50 ζωνες, lcd πληκτρολόγιο στανταρ, φωνες στα ελληνικα, πλακετα μυνιματων μέχρι 30 λεπτά, διαχειρηση μεσω κινητου: οπλιση αφοπλιση διαχειρηση εξοδων (ανοιγμα καλοριφερ, ανοιγμα ποτισματος κλπ) ενσωματωμένο θερμοστατη για ελεγχο θερμοκρασιας χωρίς, κλπ κλπ

Γιαυτό μιλαω, δεν ειναι καλα;;;;;;;

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γιατι μιλαω: απο 5 μέχρι 15 ζωνες αρχικος πινακας και με επεκταση φτανει μέχρι και της 50 ζωνες, lcd πληκτρολόγιο στανταρ, φωνες στα ελληνικα, πλακετα μυνιματων μέχρι 30 λεπτά, διαχειρηση μεσω κινητου: οπλιση αφοπλιση διαχειρηση εξοδων (ανοιγμα καλοριφερ, ανοιγμα ποτισματος κλπ) ενσωματωμένο θερμοστατη για ελεγχο θερμοκρασιας χωρίς, κλπ κλπ

Γιαυτό μιλαω, δεν ειναι καλα;;;;;;;

 

και τι απ'όλα αυτά είναι το ουάου που δεν κάνουν όλα τα υπόλοιπα(συν άλλα τόσα...)??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

η olympia κανει αυτη την στιγμη αντιγραφα της dsc

απο τις καλες μαρκες συναγερμων.

ειναι dsc,paradox,caddx και η ελληνικη sigma .

ασχολουνται χρονια και αποκλειστικα με συστηματα ασφαλειας.

αυτο ομως που θα προτεινα εγω ειναι να βρεις πρωτα τον τεχνικο.να σου εμπνεει εμπιστοσυνη,να σου δωσει προσφορα και κατοπιν συζηταμε.Μην ξεχνας οτι ο συναγερμος δεν ειναι μονο το κεντρο και το πληκτρολογιο αλλα και τα λοιπα κυρια περιφερειακα.Υπαρχουν μαγνητικες επαφες με 1ευρω και με 30.αν καταλαβαινεις.

Τωρα τα αλλα τζατζαλα ματζαλα ειναι περιττα για μενα,αν και ωραια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Γελάει ο άλλος, πολύ σοβαρά επιχειρήματα έχεις μεγάλε .... Πες μου τις 5 καλύτερες μάρκες συναγερμών στον κόσμο και δες αν βρίσκονται οι inim μέσα...

Συγνώμη γιαυτό που θα πω αλλα οσο ξέρεις τόσο μιας, μέχρι εχει, ΤΕΛΟΣ απο μενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και τι απ'όλα αυτά είναι το ουάου που δεν κάνουν όλα τα υπόλοιπα(συν άλλα τόσα...)??:rolleyes:

Πες ενα αλλο

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω να μας εξηγήσεις γιατί οι άλλοι συναγερμοί είναι για τα μπάζα.

 

 

 

Το αν ξέρω η όχι είναι δικό μου θέμα.

 

 

 

- Για τον φίλο που ζητάει γνώμες για τον συναγερμό να ρωτήσει τον εγκαταστάτη εάν έχει άδεια απο την ασφάλεια για να παρέχει υπηρεσίες ασφαλείας.

 

Και επίσης αν μπορείς να βάλεις επέκταση GSM στον συναγερμό για ειδοποίηση και απομακρυσμένο χειρισμό του συναγερμού μέσω SMS.

 

Αν σου πουν για εφαρμογές μέσω ανδροιντ ιός κλπ. για μένα να μην το προτιμήσεις γιατί αν σου κόψουν την γραμμή του τηλεφώνου δεν έχεις τπτ.και επίσης δεν ξέρω πόσο εύκολα χακάρονται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση,

 

Στο σπίτι έχουμε συναγερμό, ο οποίος (σαν όλους τους άλλους) έχει τα τρια κουμπιά έκτακτης ανάγκης. Τα κουμπιά αυτά απ' όσο μου έχει ο πατέρας μου δεν έχουν ρυθμιστεί για να καλεί το κάθε ένα την ανάλογη Αρχή και θα ήθελα αν υπάρχει τρόπος να τα ρυθμίσω και να τα συνδέσω με Αστυνομία και Πυροσβεστική. Πώς γίνεται αυτό; Και τι πληροφορίες παρέχονται στις υπηρεσίες; Παρέχεται ακριβής διεύθυνση του σπιτιού;

 

Η εταιρία κατασκευής είναι η Caddx.

Edited by one_tree_hill
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πλήκτρα δίνουν σήμα σε σταθμό λήψεως σημάτων.

 

Απαγορεύεται να συνδέονται οι συναγερμοί απευθείας σε αστυνομία - πυροσβεστική κλπ.

 

Μέσω του σταθμού γίνονται όλες οι ειδοποιήσεις αρκεί να πατήσεις για 2 περίπου δευτερόλεπτα το αντίστοιχο πλήκτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πλήκτρα δίνουν σήμα σε σταθμό λήψεως σημάτων.

 

Απαγορεύεται να συνδέονται οι συναγερμοί απευθείας σε αστυνομία - πυροσβεστική κλπ.

 

Μέσω του σταθμού γίνονται όλες οι ειδοποιήσεις αρκεί να πατήσεις για 2 περίπου δευτερόλεπτα το αντίστοιχο πλήκτρο.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση, έκανα μια αναζήτηση στο google αργότερα και το διαπίστωσα και μόνος. Γνωρίζω ότι κάθε φορά που ο συναγερμός χτυπάει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα καλεί το κιν. του πατέρα μου και τον ενημερώνει. Αυτό σημαίνει ότι τα πλήκτρα όντως λειτουργούν; Σε περίπτωση ανάγκης μπορούν να χρησιμοποιηθούν;

Link to comment
Share on other sites

Οι τρόποι για να ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης είναι 4, τουλάχιστον αυτοί που γνωρίζω εγώ.

 

1. Σταθμός λήψεως σωμάτων συναγερμού = συνδέεται ο συναγερμός με σταθμό μέσω της σταθερη γραμμής τηλεφώνου, τους δίνεις τα τηλέφωνα που θέλεις για να σε ενημερώνουν, βλέπουν ποια ζώνη χτυπάει,αν κόπηκε το ρεύμα,αν έχει πέσει η μπαταρία , έχεις τις συντομεύσεις του πληκτρολογίου (τα 3πλήκτρα) .επίσης μπορείς να έχεις ενεργό τον κωδικό ενέδρας δηλ. σε περιπτωσει που πιαστείς όμηρος μπαίνοντας στο σπίτι πατάς έναν συγκεκριμένο κωδικό για να απενεργοποιηθεί ο συναγερμός και πηγαίνει σιωπηλό σήμα στον σταθμό ότι είσαι όμηρος. Επίσης ενημερώνονται για το αν ο συναγερμός ειναι οπλισμένος η όχι και ποιος χρηστής έκανε τι. Όλα αυτά γίνονται με συνδρομή .

 

 

 

2.Αυτόματος τηλεφωνητής = Μια συσκευή στην οποία ηχογραφείς ένα μήνυμα και παίρνει εντολή και αναπαράγει το μήνυμα αυτό στα τηλέφωνα που έχεις προγραμματίσει. Δεν ξέρεις ακριβώς τι συμβαίνει απλά έχεις την ενημέρωση ότι κάτι συμβαίνει.Και αυτό το σύστημα συνδέεται μέσω σταθερής γραμμής τηλεφώνου.

 

 

 

3. Συσκευή GSM = μια μονάδα που παίρνει κάρτα sim και στέλνει sms στα κινητά που θέλεις.επίσης μπορεί να στέλνει σήματα σε σταθμό και να κάνει ότι έγραψα στο 1. Χωρίς να εξαρτάσαι από την γραμμή του σταθερού τηλέφωνου.

 

Μπορείς να οπλίζεις / αφοπλίζεις τον συναγερμό μέσω SMS και να ανοιγοκλείνεις διάφορα όπως Γκαραζόπορτες, πότισμα, φώτα,θερμοσίφωνα, ρολά, καλοριφέρ κ.α. Το πλήθος των εντολών εξαρτάται από ποιά μονάδα έχεις nx-?. Αλλά μπορεί να μπει και έξτρα πλακέτα με 7 ρελε- εξόδους.

 

 

 

4. Μονάδα Ethernet = συνδέεται στο ρουτερ και στέλνει σήματα σε σταθμό και κάνει όλα τα μπλα μπλα μπλα που γράφω στο 1.

 

Επίσης αν έχεις. Ios & Android υπάρχει εφαρμογή όπου βλέπεις την κατάσταση του σπιτιού, τις ζώνες κλπ. Οπλίζεις - αφοπλίζεις και έχεις και 2 εξόδους για να ανοιγοκλείνεις διάφορα σαν και αυτά που έγραψα στο 3.

 

 

 

Σε περίπτωση συναγερμού, σου στέλνει email στις διευθύνσεις που του έχεις πεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά,

Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο ασύρματο συναγερμό με δυνατότητες GSM και απομακρυσμένη διαχείριση από android smartphone; Τι γνώμη έχετε για τους κινέζικους Smanos x500 & Chuango G5; Οι ασύρματοι paradox & siemens θέλουν ξεχωριστό gsm module για να υποστηρίξουν gsm/sms;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά,

Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο ασύρματο συναγερμό με δυνατότητες GSM και απομακρυσμένη διαχείριση από android smartphone; Τι γνώμη έχετε για τους κινέζικους Smanos x500 & Chuango G5; Οι ασύρματοι paradox & siemens θέλουν ξεχωριστό gsm module για να υποστηρίξουν gsm/sms;

Αξιοπιστους κινεζικους δεν θα βρεις.

Οι υπολοιποι που αναφερεις να θελουν έξτρα πλακετα και κοστιζουν βεβαια 3πλασια απο τους κινεζικους.αλλα θα ησυχασεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλημέρα σε όλους, αν η κουβέντα έχει μεταφερθεί σε κάποιο άλλο πιο πρόσφατο thread, κάποιος από τους mod ας μου το υποδείξει. Ψάχνω και εγώ να βάλω κάποιο σύστημα συναγερμού, και έχω πάρει προσφορά + έχω διαβάσει σχετικά στο ίντερνετ για την AMC που είναι Ιταλικοί. Η ερώτηση προς όποιον γνωρίζει σχετικά είναι αν συμφέρει καλύτερα να βάλω κάποια εξωτερικό ανιχνευτή που θα λειτουργεί ως "κουρτίνα" όπως το λένε ή να προτιμήσω λύση με μαγνητικές επαφές σε παράθυρο και παντζούρια. Ισόγειο το σπίτι, μονοκατοικία που όμως δεν φαίνεται τόσο (είναι πίσω από πολυκατοικία)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Εχω συναγερμό της Caddx με το πληκτρολόγιο NX-1516. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το αντικαταστήσω με το νεότερο αφής NX-1820e. Εχει κανείς εμπειρία να μου πει αν όντως αξίζει η αλλαγή. Το 1516 με ενοχλεί που αναβοσβήνουν συνέχεια οι ζώνες. Τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσεις 250€ για να σου λέει ανοιχτή ζώνη σαλόνι η κουζίνα.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...