Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.......ψαχνω για μια σειρα που παιχτηκε πριν 25 χρονια περιπου? ηταν ενας ταξιδιωτης του χρονου οταν ξεκινουσε η σειρα πηγαινε σε διαφορες χρονικες περιοδους, εμπαινε σε διαφορα σωματα,διορθωνε την ιστορια και στο τελος της σειρας αυτης εφευγε απο το σωμα αυτο και ξανα στην επομενη σειρα πηγαινε σε αλλο σωμα και παλι τα ιδια
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.......ψαχνω για μια σειρα που παιχτηκε πριν 25 χρονια περιπου? ηταν ενας ταξιδιωτης του χρονου οταν ξεκινουσε η σειρα πηγαινε σε διαφορες χρονικες περιοδους, εμπαινε σε διαφορα σωματα,διορθωνε την ιστορια και στο τελος της σειρας αυτης εφευγε απο το σωμα αυτο και ξανα στην επομενη σειρα πηγαινε σε αλλο σωμα και παλι τα ιδια

 

http://www.imdb.com/title/tt0056751/?ref_=nv_sr_3

αυτο ψαχνεις αλλα εχει παρα πολλλλλεεες σεζον

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.......ψαχνω για μια σειρα που παιχτηκε πριν 25 χρονια περιπου? ηταν ενας ταξιδιωτης του χρονου οταν ξεκινουσε η σειρα πηγαινε σε διαφορες χρονικες περιοδους, εμπαινε σε διαφορα σωματα,διορθωνε την ιστορια και στο τελος της σειρας αυτης εφευγε απο το σωμα αυτο και ξανα στην επομενη σειρα πηγαινε σε αλλο σωμα και παλι τα ιδια

 

Αυτό εννοείς ;)

 

http://www.imdb.com/title/tt0060036/

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.......ψαχνω για μια σειρα που παιχτηκε πριν 25 χρονια περιπου? ηταν ενας ταξιδιωτης του χρονου οταν ξεκινουσε η σειρα πηγαινε σε διαφορες χρονικες περιοδους, εμπαινε σε διαφορα σωματα,διορθωνε την ιστορια και στο τελος της σειρας αυτης εφευγε απο το σωμα αυτο και ξανα στην επομενη σειρα πηγαινε σε αλλο σωμα και παλι τα ιδια

 

είχα δει αυτό μια φορά

Quantum Leap

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Quantum Leap που έχει παιχτεί στην Ελληνική τηλεόραση. :)

 

Tώρα που το βλέπω και εγώ αυτο νομιζω λέει ο φιλος ;)

Cry of the Nazgul!

Galaxy 4- / - / - iPad Mini Retina

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.......ψαχνω για μια σειρα που παιχτηκε πριν 25 χρονια περιπου? ηταν ενας ταξιδιωτης του χρονου οταν ξεκινουσε η σειρα πηγαινε σε διαφορες χρονικες περιοδους, εμπαινε σε διαφορα σωματα,διορθωνε την ιστορια και στο τελος της σειρας αυτης εφευγε απο το σωμα αυτο και ξανα στην επομενη σειρα πηγαινε σε αλλο σωμα και παλι τα ιδια
βασικα ειναι το quantum leap και το λεω με σιγουρια γιατι

α το εβλεπα

β εχω το ντιβι ντι μποξ

γ ηταν η μονη σειρα ταιμ τραβελ με τετιο κονσεπτ

και ο dr who που αναφερθηκε δεν εμπαινε σε σωματα.σε τηλ θαλαμο εμπαινε:lol:

επισης το ονομα του χαρακτηρα πρωταγωνιστη λεγοταν σαμ μπεκετ και το φιναλε ηταν Απαραδεχτο,δυστηχως ναι η σειρα τελιωσε με κλιφχανγκερ:(

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ τις πιθανότητες να την βρω μηδαμινές θα κάνω μια προσπάθεια.

 

Γύρω στο 2000-2003 είχε παιχτεί μια ταινία. Δράσης ήταν, κλασικά όμορφος πρωταγωνιστής και πρωταγωνίστρια.

Επειδή ήμουν πολύ μικρός, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι σε κάποια φάση, κάτι λέει για μια λίστα θανάτου, και έπειτα, δείχνει ένα τύπο στην φυλακή που πάει ένας να τον πνίξει με σύρμα από πίσω.

 

Αυτά μόνο :I

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ποια λέω?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Αν και θεωρώ τις πιθανότητες να την βρω μηδαμινές θα κάνω μια προσπάθεια.

 

Γύρω στο 2000-2003 είχε παιχτεί μια ταινία. Δράσης ήταν, κλασικά όμορφος πρωταγωνιστής και πρωταγωνίστρια.

Επειδή ήμουν πολύ μικρός, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι σε κάποια φάση, κάτι λέει για μια λίστα θανάτου, και έπειτα, δείχνει ένα τύπο στην φυλακή που πάει ένας να τον πνίξει με σύρμα από πίσω.

 

Αυτά μόνο :I

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ποια λέω?

 

Δεν δίνεις και πολλά στοιχεία. Κλασσικό Hollywood μέχρι στιγμής, έχω 5-6 ταινίες στο μυαλό με αυτά τα στοιχεία :p Λίγο πιο σαφής;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ψαχνω κ εγω μια σειρα να βρω ειναι πολυ παλια δεν θυμαμαι κ πολλά επεξε στην ερτ πάντως καθε παρασκευη αργα τέλει δεκαετίας του 80 αρχες 90 θρίλερ κ ηταν μια κοπελα ξανθια μαθητρια και την δολοφονισαν μαλλον κ εμφανιζόταν σαν αλογο λιγα θυμαμαι πάντως οτν ξεκινούσε ειχε μια ωραια μουσικη κ έδειχνε ενα ποτάμι κ η καμερα περνουσε απο πανω δεν ξερω αν βοηθαω
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ψάχνω επεισόδιο σειράς και κατ' επέκταση το όνομα της σειράς. :)

Για χρόνια νόμιζα ότι ήταν το Twilight Zone, μιας και είδα δύο μαζί, back to back που λένε. Το ένα ήταν σίγουρα το "Button, Button", το 50ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν. Το δεύτερο δεν ήταν ούτε το 49ο ούτε το 51ο, ούτε κανένα άλλο επεισόδιο της σειράς, τα κοίταξα ένα-ένα στο TV.com.

 

Η υπόθεση έχει ως εξής: Ένας ηλικιωμένος κύριος δουλεύει στην Εκκλησία, κάτι σαν επιστάτης. Η Εκκλησία όμως αποφασίζει να εκσυγχρονιστεί και τον απολύουν επειδή είναι αγράμματος. Δεν καταφέρνει να βρει δουλειά σε αυτή την ηλικία και με τέτοια προσόντα, κι έτσι αναλαμβάνει δράση η γυναίκα του. Έχει μια πολύ καλή συνταγή για κουλουράκια, τα ψήνουν και τα πουλάνε στα γύρω καφέ για να βγάλουν τα προς το ζειν. Τελικά όμως η συνταγή της είναι τόσο καλή που δεν προλαβαίνουν τις παραγγελίες. Έρχονται σε συμφωνία με μια μεγάλη ζαχαροπλαστοβιομηχανία, θα τους δώσουν τη συνταγή έναντι ενός τεραστίου ποσού και θα μπορέσουν να εξασφαλίσουν τα βαθιά τους γεράματα. Μέχρι που φτάνουν στην υπογραφή των συμβολαίων. Εκεί αποκαλύπτεται ότι ο κυριούλης δεν ξέρει γραφή και ανάγνωση. Ο Πρόεδρος της εταιρίας αναφωνεί όλο θαυμασμό "Θεέ μου! Φτάσατε ως εδώ όντας αγράμματος. Πού θα είχατε φτάσει αν ξέρατε να διαβάζετε;". Και ο κυριούλης του απαντάει "Θα σκούπιζα την εκκλησία".

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Holla!!

θα ήθελα αν ξέρει κανείς να μου πει για μια ταινία, που είναι ένα ξανθό αγοράκι στην εφηβεία και εξαιτίας της κοπέλας του μπλέκει με τα ναρκωτικά και φεύγει και από το σπίτι του και (sorry, spoiler) στο τέλος η κοπέλα του πεθαίνει. Την κοπελιά νομίζω ότι τη λένε Molly. Την είχα δει το 2005 στην τηλεόραση, άρα είναι κάπως πιο παλιά.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!

Υ.Γ.:Δεν είναι το Basketball Diaries

ADIOS

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν και θεωρώ τις πιθανότητες να την βρω μηδαμινές θα κάνω μια προσπάθεια.

 

Γύρω στο 2000-2003 είχε παιχτεί μια ταινία. Δράσης ήταν, κλασικά όμορφος πρωταγωνιστής και πρωταγωνίστρια.

Επειδή ήμουν πολύ μικρός, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι σε κάποια φάση, κάτι λέει για μια λίστα θανάτου, και έπειτα, δείχνει ένα τύπο στην φυλακή που πάει ένας να τον πνίξει με σύρμα από πίσω.

 

Αυτά μόνο :I

 

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει ποια λέω?

 

Holla

τσέκαρε μήπως είναι το Death Note

ADIOS

Memento mori!

An...ton!@

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω κι εγώ ένα (πολύ) δύσκολο...

 

Θυμάμαι μόνο το τέλος της ταινίας. τέλος 80', αρχές 90' μέχρι μέσα, κάπου εκεί, νομίζω ΕΤ3.

 

Η μοναδική σκηνή που θυμάμαι: δείχνει μία λίμνη, την οποία την έχουν περικυκλώσει αστυνομικοί, πυροσβέστες, δημοσιογράφοι, κάθε παρατρεχάμενος που μπορεί να περνούσε τυχαία από εκεί. Κάτι έψαχναν ή κάτι χάθηκε εκεί.

 

Ξαφνικά, μέσα από την λίμνη σκάει μύτη κάτι σαν το τέρας του Λοχ Νες, κάτι σαν δεινόσαυρος. Αλλά αυτό είναι μηχανικό αν θυμάμαι καλά και κάτι γίνεται και πέφτει το εξωτερικό περίβλημα και μένουν τα σίδερα που το στηρίζουν, σαν μηχανικός σκελετός ένα πράγμα.

 

Αυτό μόνο θυμάμαι από την ταινία δυστυχώς. Οι παλιοί ίσως έχουν κάποια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον ταινια πριν 12-15 χρονια την εβλεπα σε κασετα. θριλερ/επιστημονικης φαντασιας. και θυμαμαι μονο μια σκηνη.

πρωταγωνιστης ηταν ενας ξανθουλης με καρε μαλλι. ηταν κηπουρος και κουρευε το γκαζον και μετα πηγε σε μια εταιρεια και τον εβαλαν σε ενα μηχανημα οπως τον μηχανισμο του νταβιντσι. και γυριζε γρηγορα γρηγορα και εβλεπε κατι οραματα. μετα πηγε αυτος με μια κοπελα να ανατιναξουν αυτη την εταιρεια και αυτος αλλοιωθηκε και ολο του το σωμα εγινε σαν διασπαρτο σαν 'μόρια'.

το ειχε παιξει μια φορα και το cinemania στην ετ3 πριν καποια χρονια. ηταν ενα αφιερωμα.

θυμαστε κατι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ταινια πριν 12-15 χρονια την εβλεπα σε κασετα. θριλερ/επιστημονικης φαντασιας. και θυμαμαι μονο μια σκηνη.

πρωταγωνιστης ηταν ενας ξανθουλης με καρε μαλλι. ηταν κηπουρος και κουρευε το γκαζον και μετα πηγε σε μια εταιρεια και τον εβαλαν σε ενα μηχανημα οπως τον μηχανισμο του νταβιντσι. και γυριζε γρηγορα γρηγορα και εβλεπε κατι οραματα. μετα πηγε αυτος με μια κοπελα να ανατιναξουν αυτη την εταιρεια και αυτος αλλοιωθηκε και ολο του το σωμα εγινε σαν διασπαρτο σαν 'μόρια'.

το ειχε παιξει μια φορα και το cinemania στην ετ3 πριν καποια χρονια. ηταν ενα αφιερωμα.

θυμαστε κατι?

Μάλλον έχω πέσει εντελώς έξω, αλλά αυτό το "διάσπαρτο σαν μόρια" μου έκανε κλικ.

 

Altered states, ταινία του 1980, πρωταγωνιστής ο William Hurt (ξανθούλης με "καρέ").

Φοιτητής, κάνει πειράματα σε θάλαμο "στέρησης αισθήσεων", δηλαδή μέσα σε νερό απομονωμένος από εξωτερικά ερεθίσματα. Βλέπει οράματα σαν να ταξιδεύει πίσω στον χρόνο. Το Πανεπιστήμιο κόβει τα πειράματα αλλά αυτός τα συνεχίζει, φτάνει μέχρι να βγει από το θάλαμο και να είναι σε παλιότερη μορφή (πιθηκάνθρωπος). Έγινε και έκρηξη σε ένα από τα πειράματα.

Στο τέλος χάνει τον έλεγχο, του έχει γίνει εμμονή και αρχίζει να αλλάζει μορφή ακόμα κι όταν δεν είναι στον θάλαμο. Γυρνάει πολύ πίσω στον χρόνο, τότε που δεν υπήρχε ο άνθρωπος (εκεί είναι το "διάσπαρτο σε μόρια").

Αν βάλεις στο google "altered states" θα βρεις πολλές σκηνές από την ταινία για να δεις αν είναι όντως αυτή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ψαχνω μια ταινια εδω και καιρο.προβαλοταν στο σταρ αν θυμαμαι καλα.ειχε να κανει με τη ζωη ενος νεαρου μαγου που ειχε παει σε εναν σχολειο σε ενα νησι και εκει ειχε καλεσει ενα πλασμα απο τον κατω κοσμο αν θυμαμαι.ταυτοχρονα σαν παραλληλη υποθεση υπηρχε ενασ ναοσ με γυναικες που προσευχονταν σε μια πυλη για να μην ανοιξει και στο τελος οι δυο ιστοριες συνδεονται.αυτα τα λιγα.οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι θα σκασω στο τελος.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχω πέσει εντελώς έξω, αλλά αυτό το "διάσπαρτο σαν μόρια" μου έκανε κλικ.

 

Altered states, ταινία του 1980, πρωταγωνιστής ο William Hurt (ξανθούλης με "καρέ").

Φοιτητής, κάνει πειράματα σε θάλαμο "στέρησης αισθήσεων", δηλαδή μέσα σε νερό απομονωμένος από εξωτερικά ερεθίσματα. Βλέπει οράματα σαν να ταξιδεύει πίσω στον χρόνο. Το Πανεπιστήμιο κόβει τα πειράματα αλλά αυτός τα συνεχίζει, φτάνει μέχρι να βγει από το θάλαμο και να είναι σε παλιότερη μορφή (πιθηκάνθρωπος). Έγινε και έκρηξη σε ένα από τα πειράματα.

Στο τέλος χάνει τον έλεγχο, του έχει γίνει εμμονή και αρχίζει να αλλάζει μορφή ακόμα κι όταν δεν είναι στον θάλαμο. Γυρνάει πολύ πίσω στον χρόνο, τότε που δεν υπήρχε ο άνθρωπος (εκεί είναι το "διάσπαρτο σε μόρια").

Αν βάλεις στο google "altered states" θα βρεις πολλές σκηνές από την ταινία για να δεις αν είναι όντως αυτή.

οχι ρε φιλε δεν ειναι αυτη, αυτος ηταν κηπουρος κ ειχε μαλιστα και πολλες σκηνες που κουρευε το γκαζον. αλλα ηταν ο κακος της υποθεσης. μαλιστα θυμαμαι οτι ειχαν ανακαλυψει κατι σαν video game οπου εβαζες κατι γυαλια κ επαιζες στο παιχνιδι σα να το ζουσες. και λεγαμε τοτε ολοι: πωωω ετσι θα ειναι τα παιχνιδια σε καμια 10αρια χρονια .

τεσπα ευχαριστω για τον χρονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ταινια πριν 12-15 χρονια την εβλεπα σε κασετα. θριλερ/επιστημονικης φαντασιας. και θυμαμαι μονο μια σκηνη.

πρωταγωνιστης ηταν ενας ξανθουλης με καρε μαλλι. ηταν κηπουρος και κουρευε το γκαζον και μετα πηγε σε μια εταιρεια και τον εβαλαν σε ενα μηχανημα οπως τον μηχανισμο του νταβιντσι. και γυριζε γρηγορα γρηγορα και εβλεπε κατι οραματα. μετα πηγε αυτος με μια κοπελα να ανατιναξουν αυτη την εταιρεια και αυτος αλλοιωθηκε και ολο του το σωμα εγινε σαν διασπαρτο σαν 'μόρια'.

το ειχε παιξει μια φορα και το cinemania στην ετ3 πριν καποια χρονια. ηταν ενα αφιερωμα.

θυμαστε κατι?

 

The lawnmower man του Steven king;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καινούργια στο site. Εδώ και μήνες ψάχνω στο google και γενικώς παντού να βρω μια ταινία. την ειχα δει περίπου 1980-1990 αν θυμάμαι καλά και μου είχε κάνει τότε εντύπωση λόγο του όπλου που υπήρχε στην ταινία. Μια ρομφαία με πέντε ακτίνες. Η υπόθεση θυμάμαι είχε εναν κακο ο οποίος έμενε σε ενα καστρο το οποίο καθε μερα μετακινούνταν σε άλλη περιοχή. Ειχε απαγάγει μια κοπέλα αν θυμάμαι καλά. Μέχρι και άλογο - πήγασο νομίζω είχε το έργο. Αν κάποιος ξερει κατι ας βοηθήσει

 

Krull λέγεται

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία μικρός μου χε πεί ο πατέρας μου για κάτι σαν σειρά ταινιών που είχε βάλει στην ΕΡΤ νομίζω περίπου το 1974 δεν είμαι σίγουρος. Ήταν θρίλλερ-τρόμου με κάποιον που έβρισκε βιντεοκασέτες σε σπίτι ενός νεκρού και τις έβαζε να παίξουν. Έπεζαν και κάτι φαντάσματα. Δεν θυμάται τίτλο, θυμάται όμως πως ήταν τόσο τρομακτικές που μετά από τηλεφωνήματα αναγκάστηκαν να την διακόψουν
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ταινια πριν 12-15 χρονια την εβλεπα σε κασετα. θριλερ/επιστημονικης φαντασιας. και θυμαμαι μονο μια σκηνη.

πρωταγωνιστης ηταν ενας ξανθουλης με καρε μαλλι. ηταν κηπουρος και κουρευε το γκαζον και μετα πηγε σε μια εταιρεια και τον εβαλαν σε ενα μηχανημα οπως τον μηχανισμο του νταβιντσι. και γυριζε γρηγορα γρηγορα και εβλεπε κατι οραματα. μετα πηγε αυτος με μια κοπελα να ανατιναξουν αυτη την εταιρεια και αυτος αλλοιωθηκε και ολο του το σωμα εγινε σαν διασπαρτο σαν 'μόρια'.

το ειχε παιξει μια φορα και το cinemania στην ετ3 πριν καποια χρονια. ηταν ενα αφιερωμα.

θυμαστε κατι?

 

Μηηηπως ειναι το Metropolis?

http://www.imdb.com/title/tt0017136/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..

Σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα.. Η ταινία έπαιζε πριν από 5 χρόνια περίπου στο Mega συχνά-πυκνά. Είναι ένας γιατρός σε μια ψυχιατρική κλινική και αμέσως μετά την πρόσληψή του αρχίζουν οι δολοφονίες στην κλινική... Τελικά αποδεικνύεται πως ο γιατρός είναι πρωην ασθενής ( ο οποίος ζούσε σε ένα απομονωμένο κελί ) και γύρισε για να τους καθαρίσει όλους... Η τελευταία σκηνή είναι πως πηγαίνει σε μια νέα κλινικη για να συνεχίσει το έργο του...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω μια ταινία δεκαετίας 90 νομίζω,την έχει δείξει στην τηλεόραση παλιά.. η οποία είναι με ένα αεροπλάνο που περνά σε άλλη διάσταση και όσοι επιβάτες δεν κοιμούνται εξαφανίζονται και στην συνέχει προσγειώνεται κάπου και όλα μέσα στο αεροδρόμιο είναι ψεύτικα σαν πλαστικά και στο τέλος τους κυνηγούν κάτι τερατακια και ξανά κοιμούνται για να επιστρέψουν οι χαμένοι επιβάτες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...