Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια!!!

 

Ψαχνω μια αρκετα παλια ταινια!!!Δεν ξερω και πολλα για την συγκεκριμενη ταινια παρα μονο το οτι ειναι ασπρομαυρη και ειναι τυπου μυστηριου και κωμωδιας μαζι!!!

Η υποθεση ειναι:

Μαζευονται διαφοροι διασημοι ντεντεκτιβ σ ενα σπιτι για να λυσουν ενα μυστηριο... οπου ο μπατλερ ειναι τυφλος και η μαγειρισα κουφη!!!Δυστυχως δε θυμαμαι τιποτα περισσοτερο :(:(:(

O ελληνικός τίτλος είναι "Πρόσκληση σε Γεύμα από έναν υποψήφιο δολοφόνο", και ο πολύ πιο σύντομος αυθεντικός τίτλος είναι "Murder by Death", σε σενάριο του Neil Simon.

Αρκετά καλή παρωδία τανιών, όπως αυτές που είναι βασισμένες σε βιβλία της Agatha Christie, αλλά και άλλων συγγραφέων μυστηρίου. Έπαιζε ο Truman Capote, αλλά και ο Πίτερ Σέλλερς, ο Sir Άλεκ Γκίνες, και γενικά αρκετοί γνωστοί ηθοποιοί. Κρίμα που η τηλεόραση δεν την θυμάται σχεδόν ποτέ!

Ορίστε και trailer!

 

edit: Καλωσήρθες κιόλας, βλέπω ότι είναι το πρώτο σου post! :)

Edited by captum

Link to comment
Share on other sites

 

Τον πρωταγωνιστή αν θυμάμαι καλά τον έλεγαν Nick και ήταν γύρω στα 20. Αυτός τα είχε με μία ξανθιά η οποία κάποια στιγμή τον παράτησε. Στο τέλος πάει να τον βρει την ώρα που παίζει ένα αγώνα μποξ. Αυτός τη βλέπει την ώρα που πλησιάζει στο ρινγκ και του αποσπά την προσοχή. Τότε τρώει ένα δυνατό χτύπημα από τον αντίπαλο και πεθαίνει. Αυτή τρέχει πάνω του κλαίγοντας και νομίζω κάπου εκεί τελείωσε.

.

 

Είναι το heartbreak high με τον ελληνοαυστραλό Alex Dimitriades (έπαιζε πρόσφατα και στο kings of myconos) νομίζω η πρώτη σεζόν παίχτηκε στην ελλάδα γιατί μετά αλλάξαν το cast (δεν τα έχω δει). Και αυτός δεν ήταν πολύ πιστός της ξανθιάς πάντως!

 

http://www.imdb.com/title/tt0599058/

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω ένα δυσκολάκι. Είχα δει μία ταινία περίπου 15 χρόνια πριν. Για την υπόθεση δεν είμαι εντελώς σίγουρη αλλά είχε να κάνει με κάποιον τύπο που έψαχνε το ελιξίριο της ζωής ή το φίλτρο της αθανασίας. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι έκανε διάφορα πειράματα που δεν είχαν καλή κατάληξη. Τα εκτρώματα που έβγαιναν τα πέταγε σε πηγάδια στο υπόγειο.

 

Νομίζω ότι τελικά τα κατάφερε και έφτιαξε το ματζούνι με αποτέλεσμα να ζει μέχρι την εποχή μας και έχω την εντύπωση ότι διεκδικούσε την καρδιά κάποιας. Ο αγαπημένος αυτής της κοπέλας έψαξε και ξέθαψε το περίεργο παρελθόν του τύπου.

 

Θυμίζει τίποτα; :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ειδα μια φορα ταινια για ενα γερμανικο αξιωματικο στο 2 παγκοσμιο πολεμο οποιος μετα απο αποτυχημενη δολοφονια του Χιτλερ κανει πλαστικη επεμβαση στο προσωπο και θελει να φυγει Γαλλια ομως η μοιρα τον στελνει στο στρατοπεδο....παλια το ειδα στην τηλεοραση..ξερει καποιος τον τιτλο!!!
Link to comment
Share on other sites

ειδα μια φορα ταινια για ενα γερμανικο αξιωματικο στο 2 παγκοσμιο πολεμο οποιος μετα απο αποτυχημενη δολοφονια του Χιτλερ κανει πλαστικη επεμβαση στο προσωπο και θελει να φυγει Γαλλια ομως η μοιρα τον στελνει στο στρατοπεδο....παλια το ειδα στην τηλεοραση..ξερει καποιος τον τιτλο!!!

 

Αυτο μου θυμιζει το Βαλκυρία με τον Tom Cruise.

 

Aλλα μαλλον αλλο λες, γιατι αυτο ειναι ταινια του 2009

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου θυμιζει το Βαλκυρία με τον Tom Cruise.

 

Aλλα μαλλον αλλο λες, γιατι αυτο ειναι ταινια του 2009

 

καμια σχεση....ειναι παλια ταινια και μαλον δεν ειναι πολυ γνωστη

Link to comment
Share on other sites

1951: The Desert Fox: The Story of Rommel, with James Mason as Rommel

1955: Der 20. Juli, with Wolfgang Preiss as Stauffenberg

1967: The Night of the Generals, directed by Anatole Litvak

1968: Claus Graf Stauffenberg

1990: Stauffenberg - Verschwörung gegen Hitler

1990: The Plot to Kill Hitler, with Brad Davis as Stauffenberg

1992: The Restless Conscience

 

Καποιο απο αυτα θα ειναι τοτε.

googλαρε τα και δες.

 

Πηγη: wikipedia.org

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καμια απο αυτες...παντως σου ευχαριστω....την ειδα στην τηλεοραση πριν 7 χρονια περιπου...και ητανε αργα..δεν ειδα το τελος...η δολοφονια του Χιτλερ απλα αναφερεται..το βασικο ειναι οτι αυτος μπενει στο στρατοπεδο και τοτε βλεπει πραγματικα τι κανουν οι γερμανοι ..ολα τα /πιστευω/ του αλλαζουν..!
Link to comment
Share on other sites

Είναι το heartbreak high με τον ελληνοαυστραλό Alex Dimitriades (έπαιζε πρόσφατα και στο kings of myconos) νομίζω η πρώτη σεζόν παίχτηκε στην ελλάδα γιατί μετά αλλάξαν το cast (δεν τα έχω δει). Και αυτός δεν ήταν πολύ πιστός της ξανθιάς πάντως!

 

http://www.imdb.com/title/tt0599058/

 

 

 

Δεν περίμενα να το βρει κάποιος.

 

Ευχαριστώ! :)

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

παιδια θυμαμαι μια παλια ταινια ρομαντικη...δυσκολο να την βρειτε...που ητανε και καλα σε μια σχολη ενας που ηθελε πολυ μια κοπελα η οποια δεν τον πηγαινε τοσο...και απλα τυχαια τα χριστουγεννα σε μια επιλογη τυχαινει να πανε σε μια οικογενεια για να περασουν τα χριστουγεννα μαζι τους...στο αμαξι πριν φτασουν αλλα μαλωνουν και μετα εχει σκηνες που αυτος βοηθαει την κοπελα σε διαφορες ατυχιες(οπως που κανει οτοστοπ και το παλικαρι την σωνει πριν τη βιασει αυτος και καλα,μετα ενα σκηνικο που μενουν στο ξενοδοχειο μαζι) μεχρι να φτασουν μαζι και στο τελος τους δειχνει να φιλιουντε στην βιβλιοθηκη που γνωριστηκαν...

 

 

 

the sure thing(1985) λεγετε

Edited by VEGETTO
το βρηκα
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενας φιλος μου να του βρω μια ταινια...ειναι πονηρος...εψαχνε μια ταινια που κατι γυναικες απο μεγαλες εγιναν νεες...εχει πολυ ερωτικο περιεχομενο...συγνωμη αν το ποστ μου ειναι ακαταλληλο

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι νεο μελος και αυτο ειναι το πρωτο μου post! Θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια ταινια που προσπαθω να βρω και δυστυχως δεν τα καταφερνω.. Δεν μπορω να σας δωδω και πολλα στοιχεια ομως. Προκειται για μια ταινια, δραμα στο ειδος, που ειχα δει περιπου πριν 8 - 9 χρονια στην τηλεοραση οπου πρωταγωνιστουσαν τρεις αδελφες πολυ δεμενες μεταξι τους (και καπως ασχημες και λιγο χαζουλες αν αυτο σας βοηθαει). Τωρα κατι γινοταν με αυτες.. Απ' οτι θυμαμαι παντρευαν την μια με το ζορι και δεν ηθελαν να αποχωριστουν η μια την αλλη, και γενικορτερα κακοπερνουσαν εκει που ζουσαν.. Κατι τετοιο.. Δεν μπορω να σας δωσω αλλα στοιχεια γιατι πανε αρκετα χρονια και δεν την ειχα δει ολη, και αυτα που σας ειπα σαν ονειρο τα θυμαμαι!! Μακαρι καποιος να μπορεσει να βοηθησει και επι την ευκαιρια, σε περιπτωση που βρεθει, σας την προτεινω ηταν πολυ καλη. Παλια αλλα κορυφαια. Με ειχε καθηλωσει! Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

Σωτηρης

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο αγγλικος τιτλος του "Μπορω και χωρις τα γυαλια μου" ?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Everything_You_Always_Wanted_to_Know_About_Sex*_%28*But_Were_Afraid_to_Ask%29 .Το σκετσακι που ειπαν χθες στο Ραδιο Αρβυλα ειναι το 7

;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο αγγλικος τιτλος του "Μπορω και χωρις τα γυαλια μου" ?

 

http://www.imdb.com/title/tt0075801/

 

Το IMDB πλέον έχει και τους ελληνικούς τίτλους των ταινιών. Αρκεί να κάνεις αναζήτηση με τον τίτλο γραμμένο στα Greeklish ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μια ταινια που ειχα δει περυσι στην τηλεοραση αλλα δεν θυμαμαι τον τιτλο της την επαιζε πολυ αργα το βραδυ κυριακη περιπου τον Απριλιο η Μαιο στο Ant1

Η υποθεση που ειχε ηταν οτι μια κοπελα ειχε παθει αυτοκινητιστικο δυστυχημα και με καποιο τροπο ειχε γινει τερας μεταμορφωθει σε τερας τις κανανε πολλες επεμβασεις και εκεινη την περιοδο ανακαλυψε οτι ο αντρας της την απατουσε σκοτωσε την ερωμενη του που ηταν και νοσοκομα της και αυτη την ειχε κανει ετσι και ο αντρας της ειπε σε ολους πως πεθανε.Μετα απο λιγο καιρο η αδερφη της δεν μπορουσε να πιστεψει πως ειχε πεθανει και αρχιζε να ψαχνει και ανακαλυψε οτι οχι μονο δεν ειχε πεθανει αλλα οτι ο αντρας της την ειχε φυλακισει στο υπογειο του σπιτιου τους υποτιθεται για να μην παει εκεινη φυλακη, το τερας ειχε και ενα 11χρονο περιπου κοριτσακι και το τερας σκοτωσε την νταντα που ειχε προσλαβει ο πατερας αφου ειχε πολλες υποχρεωσεις και δεν προλαβαινε να φροντιζει την κορη του η αδερφη της απεδιξε οτι η γυναικα που ειχαν βαλει στο ταφο αντι για την αδερφη της ηταν η ερωμενη καθως κανεις δεν γνωριζε οτι ειχε πεθανει .πως το λενε??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας... μηπως θυμαται κανεις ενα ..μικιμαους.. ...ηταν ενα κοριτσακι που για καποιο λογω παριστανε το αγορι.ηταν πολεμιστρια με αλογο αν δεν κανω λαθος. ειχε κοντα αγοριστικα μαλλια.ισως κ να μην παριστανε το αγορι,δεν ειμαι σιγουρος... και αλλο ενα... ηταν μια μικροσκοπικη ασχημη κοπελιτσα που ηταν ερωτευμενη μ εναν αντρα που την επαιρνε στο χερι του και μιλουσανε...αυτη ηταν βασιλισσα, αν οχι , ειχε υψηλα καθηκοντα. ειχε σα ρομποτενιο στομα κ ματια νομιζω... ολο νομιζω ..κατι στανταρ δεν ειπα... ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο κατι μου λεει για τη μουλαν..αλλα μπα ειναι πολυ ευκολη επιλογη...

 

ευχαριστω που μπηκες στον κοπο παντως!! :-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..Οπιος καταφερει να με βοηθησει να βρω την ταινια θα του ειμαι ευγνωμον αν και ειναι δυσκολη και ψαγμενη γενικα..

πλοκη=Ολη η ταινια διαδραματιζεται σε ενα σαλονι οποιος εχει καλεσει φιλους να τον βοηθησουν στη μετακομηση και ξεκινανε μια φιλολογικη συζητηση,(ολα τα ατομα που ειναι στο σαλονι τυγχανει να ειναι ανθρωποι των γραμματων δσκαλοι-καθηγητες-θεολογοι-συγραφεις) η συζητηση ξεκινα απο τους προιστορικους ανθρωπους (homosapiens -neardedal) και φτανει μεχρι το Χριστο.Απο την συζητηση γινεται αντιλιπτο οτι οι πρωτοι προιστορικοι ειχαν μια ιδιοτητα η τελοςπαντων μια γνωση να μπορυν να ζουν πολλα χρονια μεχρι και αιωνες αλλα αυτο χαθηκε μεσα στους καιρους και πεθαναι μεσα στους μεγαλους παγετονες που τελικα σκοτωσαι τους πρωτους προσορικους και συνεχιζαν την συζητηση οτι αν καπιος απο αυτους τους πρωτους προιστορικους καταφερνε να περασει απο τους παγετωνες τοτε θα μπορουσε να ζησει και μεσα στους αιωνες και να εφτανε μεχρι και τις μερες μας.Ενας απο τους παρεβρισκομενους λεει οτι ειναι ενας τετοιος που ενω στην αρχη ακουγεται σαν ενα αστειο στην συνεχεια αρχιζει αν τους πειθει..τους λεει οτι ηταν γνωστος με διαφορα ονοματα μεσα στος αιωνες και ενα απο αυτα ηταν..Θεος βουδας,μοαμεθ,Χριστος,ιουλιος καισαροας.Βεβαια στο ακουσμα Χριστος υπηρχαν αντιδρασεις και ζητησε να τους εξηγησει πως παιθανε και ανστηθηκε και τους εξηγησε οτι ηταν ενα τεχνασμα απο την ανατολη που μπορουσε να κατεβασει τους ρυθμους της καρδιας ωστε να φενεται νεκρος και γενικα εξηγει πολλα πραματα..Η συζητηση δημιουργει εντασεις οποτε τους λεει οτι ελεγε ψεματα ωστε να ηρεμησουν και ενω η ταινια φτανει στο τελος, και παρεβρισκομενοι αρχιζουν να φευγουν πλησιαζει εναν απο αυτους και του λεει οτι δεν ψευδοταν και ολα ηταν αληθεια οτυπος απο το σοκ ακριβως στο τελος αυτοκτονει..

 

θεωρω πλλη δυσκολο να εχω απαντηση αλλα μακαρι καπιος να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα..Οπιος καταφερει να με βοηθησει να βρω την ταινια θα του ειμαι ευγνωμον αν και ειναι δυσκολη και ψαγμενη γενικα..

πλοκη=Ολη η ταινια διαδραματιζεται σε ενα σαλονι οποιος εχει καλεσει φιλους να τον βοηθησουν στη μετακομηση και ξεκινανε μια φιλολογικη συζητηση,(ολα τα ατομα που ειναι στο σαλονι τυγχανει να ειναι ανθρωποι των γραμματων δσκαλοι-καθηγητες-θεολογοι-συγραφεις) η συζητηση ξεκινα απο τους προιστορικους ανθρωπους (homosapiens -neardedal) και φτανει μεχρι το Χριστο.Απο την συζητηση γινεται αντιλιπτο οτι οι πρωτοι προιστορικοι ειχαν μια ιδιοτητα η τελοςπαντων μια γνωση να μπορυν να ζουν πολλα χρονια μεχρι και αιωνες αλλα αυτο χαθηκε μεσα στους καιρους και πεθαναι μεσα στους μεγαλους παγετονες που τελικα σκοτωσαι τους πρωτους προσορικους και συνεχιζαν την συζητηση οτι αν καπιος απο αυτους τους πρωτους προιστορικους καταφερνε να περασει απο τους παγετωνες τοτε θα μπορουσε να ζησει και μεσα στους αιωνες και να εφτανε μεχρι και τις μερες μας.Ενας απο τους παρεβρισκομενους λεει οτι ειναι ενας τετοιος που ενω στην αρχη ακουγεται σαν ενα αστειο στην συνεχεια αρχιζει αν τους πειθει..τους λεει οτι ηταν γνωστος με διαφορα ονοματα μεσα στος αιωνες και ενα απο αυτα ηταν..Θεος βουδας,μοαμεθ,Χριστος,ιουλιος καισαροας.Βεβαια στο ακουσμα Χριστος υπηρχαν αντιδρασεις και ζητησε να τους εξηγησει πως παιθανε και ανστηθηκε και τους εξηγησε οτι ηταν ενα τεχνασμα απο την ανατολη που μπορουσε να κατεβασει τους ρυθμους της καρδιας ωστε να φενεται νεκρος και γενικα εξηγει πολλα πραματα..Η συζητηση δημιουργει εντασεις οποτε τους λεει οτι ελεγε ψεματα ωστε να ηρεμησουν και ενω η ταινια φτανει στο τελος, και παρεβρισκομενοι αρχιζουν να φευγουν πλησιαζει εναν απο αυτους και του λεει οτι δεν ψευδοταν και ολα ηταν αληθεια οτυπος απο το σοκ ακριβως στο τελος αυτοκτονει..

 

θεωρω πλλη δυσκολο να εχω απαντηση αλλα μακαρι καπιος να βοηθησει

Φανταστική ταινία. Από τις καλύτερες φιλοσοφικές/θρησκευτικές που έχω δει.

The Man From Earth

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ταινία. Από τις καλύτερες φιλοσοφικές/θρησκευτικές που έχω δει.

The Man From Earth

σε ευχαριστω παρα παρα πολλη..συμφωνω απολυτα η ταινια ειναι φοβερη αλλα για αυτους που μπορουν να τη κατανοησουν καιε χουν το σωστο υποβαθρο..να σε καλα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα παρα πολλη..συμφωνω απολυτα η ταινια ειναι φοβερη αλλα για αυτους που μπορουν να τη κατανοησουν καιε χουν το σωστο υποβαθρο..να σε καλα

 

Δε θα έλεγα πως χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο "υπόβαθρο".

Απλά ανοιχτό μυαλό και ο θεατής να ξέρει πως βλέπει μια ταινία που προτείνει και δεν επιβάλλει μια ιδέα και δεν προσβάλει κανέναν.

Εντάξει, οι φανατικοί Χριστιανοί προφανώς και θα "φορτώσουν" με την ταινία - αλλά από την άλλη οι φανατικοί Χριστιανοί μόνο με τον "ξανθούλη" Ιησού από τη Ναζαρέτ δε θα φόρτωναν - αν περιμέναμε από αυτούς να εξελίξουν το σινεμά, ακόμα στον βωβό θα ήμασταν.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας παιδιά ψάχνω κι εγώ για μια ταινία την οποια δεν γνωρίζω τίτλο..θα προσπαθήσω να την περιγράψω λίγο μήπως και την γνωρίζει κάποιος. η ταινία ξεκινάει με ένα μπατσελορ παρτυ όπου διασκεδάζουν 2 φίλοι

.ο γαμπρός ύστερα από ένα δύσκολο ηθικό δίλημμα, θα κάνει ερωτα με μια κοπέλα που γνωρίζει εκεί.μετά από καιρό θα πάει διακοπές με την γυναικα του.και κάλεσε των νιόπαντρο φίλο του(των οποιο είχε να δει καιρόμε την γυναικα του να περάσουν μαζί της διακοπές. προς έκπληξη του ήταν η γυναικα που είχε κάνει ερωτα στο μπατσελορ παρτυ..και από ότι κατάλαβα μετά τα πράματα μπλέχτηκαν περισσότερο όταν δείχνει ότι και ο φίλος του με την γυναικα του είχαν κρυφό δεσμό από παλιά, χωρίς να των γνωρίζει.και για να βοηθήσω λιγάκι περισσότερο οι 2 φίλοι είχαν ανταγωνιστική σχέση μεταξύ τους βάζαν κόντρα στο κολύμπι(στην πισινα) και ο ένας των τραυμάτισε επίτηδες (των στραμπούλιξε το πόδι)για να αποπλάνηση την γυναικα του..αυτά θυμάμαι δεν είχα δει το τέλος και θα με ενδιέφερε να το δω. ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, ειμαι καινουρια στο forum και ψαχνς και εγω να βρω μια ταινια που δυστηχως δεν θυμαμαι καθολου ουτε τον τιτλο αλλα ουτε και το καστ. θα προσπαθησω να περιγραψω την πλοκη οσο καλυτερα γινεται.

κατι εχει συμβει στη γη με αποτελεσμα ο χρονος να γυρναει πισω θυμαμαι χαρακτιριστικα τις σκηνες που ο χρονος αλλαζε με κατι σαν οστικα κυματα και οσες φορες γινονταν αυτο η γη αρχιζε να μοιαζει με ζουγκλα φυσικα ηταν μια ομαδα απο καποιους οι οποιοι προσπαθουσαν να δουνε πως μπορουνε να επαναφερουν τα πραγματα οπως ηταν. ελπιζω να βοηθησα λιγο. ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...