Jump to content

s5 vs z3 compact vs z2


gjimmys
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το moto g 2 generation 2014 και σκέφτομαι να αλλάξω κινητό και να πάρω κάποιο αδιάβροχο .Είμαι ανάμεσα σε s5, z3 compact,z2.Δίνω προβάδισμα στο s5 για τα sony δεν ακούω και τα καλύτερα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι μπαταρία πολύ βασικό και κάμερα. Τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Τα sony που αναφέρεις κερδίζουν κατά κράτος το s5 στην μπαταρία. Είναι ένα κλικ κατωτερα στην κάμερα στην αυτόματη λειτουργία. Σε όλα τα υπόλοιπα πάλι κερδίζουν απέναντι στο samsung. Θα πρέπει να κάνεις υποχώρηση σε ένα σου κρητιριο
Link to comment
Share on other sites

Τα sony που αναφέρεις κερδίζουν κατά κράτος το s5 στην μπαταρία. Είναι ένα κλικ κατωτερα στην κάμερα στην αυτόματη λειτουργία. Σε όλα τα υπόλοιπα πάλι κερδίζουν απέναντι στο samsung. Θα πρέπει να κάνεις υποχώρηση σε ένα σου κρητιριο

 

Μου βάζεις δύσκολα φιλαρακι .Τόσο μεγάλη διαφορά στην μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα το z3 compact λογω του οτι ειναι πιο φρεσκο μοντελο.το θεμα ειναι εσυ τι ιντσες οθονης θελεις,γιατι απο τις 4,6,στις 5,1-5,2 ειναι μια διαφορα.

Η διαφορα στην αυτονομια ειναι τεραστια σε σχεση με το s5.

στο θεμα της καμερας το s5 ειναι μπροστα χωρις να απειλειται απο τις αλλες 2 συσκευες,αυτο ομως δε σημαινει οτι και η καμερα στις αλλες 2 συσκευες οτι ειναι για πεταμα,ειναι καλη,αλλα μονο με manual ρυθμισεις που γινοντε πολυ ευκολα.

ακουγεται οτι με την lolipop στα z εφερε λιγο καλυτερα αποτελεσματα,χωρις ομως να ειναι κατι σιγουρο,μενει να το δουμε με τα ματια μας.

επισης τα sony δεν εχουν το lag του s5.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα το z3 compact λογω του οτι ειναι πιο φρεσκο μοντελο.το θεμα ειναι εσυ τι ιντσες οθονης θελεις,γιατι απο τις 4,6,στις 5,1-5,2 ειναι μια διαφορα.

Η διαφορα στην αυτονομια ειναι τεραστια σε σχεση με το s5.

στο θεμα της καμερας το s5 ειναι μπροστα χωρις να απειλειται απο τις αλλες 2 συσκευες,αυτο ομως δε σημαινει οτι και η καμερα στις αλλες 2 συσκευες οτι ειναι για πεταμα,ειναι καλη,αλλα μονο με manual ρυθμισεις που γινοντε πολυ ευκολα.

ακουγεται οτι με την lolipop στα z εφερε λιγο καλυτερα αποτελεσματα,χωρις ομως να ειναι κατι σιγουρο,μενει να το δουμε με τα ματια μας.

επισης τα sony δεν εχουν το lag του s5.

Η μπαταρία πόση διαφορά έχει από τα sony;Διάβασα οτι με την lolipop έφυγε το lag απο το s5

Link to comment
Share on other sites

εφυγε?εγω παλι εχω πληροφορηθει οτι υπαρχει ακομα.και λογικο,το κινητο εχει ενα καρο bloat φορτωμενο,μην περιμενεις οτι δε θα εχει εστω και ελαχιστο.

η μπαταρια εχει απλα χαοδης διαφορα,οπως ακριβως στο γραφω,αν δεις την διαχειριση μπαταριας που εχουν τα sony Θα μεινεις,μιλαμε να βγαζει σχετικα ευκολα διημερο με κλησεις,3g,wifi.δε μπορω με απλα λογια να στο περιγραψω γιατι ο καθενας μας κανει διαφορετικη χρηση,αλλοι μπορει να κλεινουν και τριημερα.

το s5 την καταπινει πολυ γρηγοροτερα και με καποια καλη χρηση το βραδακι θα θελει φορτιστη.με χρηση wifi δυσκολα θα πιασεις 5:30 ωρες οθονης,ενω στο z θα τις πιασεις ειτε με σκληρη χρηση ειτε οχι.εδω καποιοι χτυπανε και 7ωρα.

κι αν βαλεις και την stamina?ακομα καλυτερα αποτελεσματα,στο galaxy η λειτουργια αυτη ειναι μονο διακοσμητικη.

επισης,σαν κατασκευη τιποτα το σπουδαιο το galaxy.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εφυγε?εγω παλι εχω πληροφορηθει οτι υπαρχει ακομα.και λογικο,το κινητο εχει ενα καρο bloat φορτωμενο,μην περιμενεις οτι δε θα εχει εστω και ελαχιστο.

η μπαταρια εχει απλα χαοδης διαφορα,οπως ακριβως στο γραφω,αν δεις την διαχειριση μπαταριας που εχουν τα sony Θα μεινεις,μιλαμε να βγαζει σχετικα ευκολα διημερο με κλησεις,3g,wifi.δε μπορω με απλα λογια να στο περιγραψω γιατι ο καθενας μας κανει διαφορετικη χρηση,αλλοι μπορει να κλεινουν και τριημερα.

το s5 την καταπινει πολυ γρηγοροτερα και με καποια καλη χρηση το βραδακι θα θελει φορτιστη.με χρηση wifi δυσκολα θα πιασεις 5:30 ωρες οθονης,ενω στο z θα τις πιασεις ειτε με σκληρη χρηση ειτε οχι.εδω καποιοι χτυπανε και 7ωρα.

κι αν βαλεις και την stamina?ακομα καλυτερα αποτελεσματα,στο galaxy η λειτουργια αυτη ειναι μονο διακοσμητικη.

επισης,σαν κατασκευη τιποτα το σπουδαιο το galaxy.

 

Συμφωνώ με όλα αυτα και δεν μπορω να επαυξάνω αρκετα, κλάσεις ανώτερο το Z3c σαν επιλογή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το z3 compact έχει μνημειώδη αυτονομία αν θες 4.6 ίντσες.

Μπες στο νήμα του όσοι προέρχονται από άλλες συσκευές μένουν εκστασιασμένοι!

Αλλιώς αν θες παραπάνω ίντσες το z2 έχει εξίσου εξαιρετική αυτονομία συν εξαιρετική τιμή σήμερα και η πλέον value for money πρόταση στην αγορά σε ναυαρχίδα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το z3 compact έχει μνημειώδη αυτονομία αν θες 4.6 ίντσες.

Μπες στο νήμα του όσοι προέρχονται από άλλες συσκευές μένουν εκστασιασμένοι!

Αλλιώς αν θες παραπάνω ίντσες το z2 έχει εξίσου εξαιρετική αυτονομία συν εξαιρετική τιμή σήμερα και η πλέον value for money πρόταση στην αγορά σε ναυαρχίδα.

Καλύτερη κάμερα και μπαταρία ποιο έχει απο τα z3 compact,z2;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη κάμερα και μπαταρία ποιο έχει απο τα z3 compact,z2;

Το z3 compact έχει καλύτερη αυτονομία.

Στην κάμερα πολύ ελαφρώς υπερέχει το z3c σαν πιο καινούργια συσκευή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το z3 compact έχει καλύτερη αυτονομία.

Στην κάμερα πολύ ελαφρώς υπερέχει το z3c σαν πιο καινούργια συσκευή.

 

Και ενα τελευταιο στο site της sony λέει οτι μπαίνει σε γλυκά νερά, πισίνες. Δεν μπαίνει στην θάλασσα ;Το πειράζει το αλάτι; Γιατί γιαυτό θέλω αδιάβροχο κινητό για καμια φωτο στην παραλία.

Ακόμα διάβασα οτι το ακουστικό και το ηχείο στην ανοιχτή ακρόαση δεν ειναι και οτι καλύτερο.Υσχυει κάτι τέτοιο;

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

για θαλασσα απλα ξεχνα το,το αλατι τα διαβρωνει ολα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειναι τραγικο το λαγκ στο Σ5, ενταξει που και που και πολυ αραια σε κανα animation . Παντως εγω απο αυτα τα 3 θα χτυπαγα το Ζ2
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα το Z3 z2 και z3 compact αν εξαιρέσουμε τις καμερες τους είναι καλυτερα σε μπαταρια και ram. Ομως να σημειωσω κατι.

υπαρχει και το ζητημα αξιοπιστιας της συσκευης και υποστηριξης της και εκει νομιζω οτι η Sony χάνει. Εχει κακη αντιπροσωπεια στην Ελλάδα και το ποσο θα ειναι οκ η συσκευη χωρις να εμφανισει πρόβλημα, στατιστικα παντα, για μενα ειναι αμφιβολο σε σχεση με τηSamsung.

Οντας κατοχος s5, με τη μπαταρια που εχει βγαζω συχνα πανω απο 6 ωρες screen ontime σε wifi στο σπιτι , και 5μιση περιπου με 3 g αμα ειμαι εξω το μεγαλυτερο μερος της ημερας και μετακινουμαι ωστε να χανει μπαταρια λόγω αυτου.

Για το lag, εχοντας απενεργοποιησει διαφορα που δε θελω, και με τη συσκευη σε lollipop, lag βλέπω πολυ σπανια χωρις ανακριβειες αφου ειμαι αρκετα "σπαστικός" με κατι τέτοια.

Δε λεω πως με το sony θα εχεις προβλημα σωνει και καλα, αλλα με την αρκετη εμπειρια σε συσκευες που εχω, θεωρω οτι πιθανολογικα το να παρεις ενα γνωστο samsung μοντέλο μειώνει τις πιθανοτητες για καποια στραβη (χωρις να ισχύει παντα η να μην εχουν υπάρξει εξαιρεσεις στο παρελθον) και εχεις και καλυτερη υποστηριξη.

Ειχα και εγω ακριβως τις ιδιες επιλογες στο μυαλό μου, πριν λίγο καιρο και σκεπτομενος τα παραπανω κατεληξα στο samsung κι ας εχει μικροτερη ram και μικρότερη διαρκεια μπαταριας που δε τη λες κακη σε καμια περιπτωση.

Οτι και να παρεις καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Κακή δεν είναι η αυτονομία,είναι στα επίπεδα άλλων συσκευών αλλά σαφώς μειονεκτεί σε σχέση με τα sony.

Για αξιοπιστία τώρα,και το s5 έχει βγάλει προβλήματά με την κάμερα.

Επίσης έχω ενημερωθεί ότι ως για μαγείας το service της arvato,έχει βελτιωθεί.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κακή δεν είναι η αυτονομία,είναι στα επίπεδα άλλων συσκευών αλλά σαφώς μειονεκτεί σε σχέση με τα sony.

Για αξιοπιστία τώρα,και το s5 έχει βγάλει προβλήματά με την κάμερα.

Επίσης έχω ενημερωθεί ότι ως για μαγείας το service της arvato,έχει βελτιωθεί.

 

Φιλε ταξιδιωτη ειχες ποτε το zec;Ισχυει αυτο που λενε καποιοι οτι το ακουστικο και τα ηχεια στην ανοιχτη ακροαση δεν ακουγονται δυνατα;Γιατι πανω απο ολα να ειναι σωστο κινητο;)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το z3 compact?

αν ναι,θα σου πω,στην ανοιχτη ακροαση ακουγοταν λιγο χαμηλα,κατα τα αλλα μια χαρα ηταν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το z3 compact?

αν ναι,θα σου πω,στην ανοιχτη ακροαση ακουγοταν λιγο χαμηλα,κατα τα αλλα μια χαρα ηταν.

 

Ναι Ρώτησα και στο forum του z3c και μου το ειπαν οτι όντως είναι χαμηλή η ανοιχτή ακρόαση. Ακόμα πάντως δεν έχω αποφασίσει τι θα πάρω ανάμεσα σε z3c και s5.Η κάμερα του s5 πάντως είναι πολύ καλη!!

Link to comment
Share on other sites

s5 και απο μενα..τα φοβερα χρωματα που εχει το s5 δεν θα τα δεις σε κανενα κινητο
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ναι Ρώτησα και στο forum του z3c και μου το ειπαν οτι όντως είναι χαμηλή η ανοιχτή ακρόαση. Ακόμα πάντως δεν έχω αποφασίσει τι θα πάρω ανάμεσα σε z3c και s5.Η κάμερα του s5 πάντως είναι πολύ καλη!!

 

Η κάμερα του s5 είναι πάρα πολύ καλή,δεν σηκώνει αμφιβολία αυτό,μόνο στις νυχτερινές χωλαίνει κάπως,εσωτερικού χώρου με χαμηλό φωτισμό.

Ομως δυστυχώς η εμφάνιση και ποιότητα πού του έδωσε η samsung το αδίκησε.

Ποιοτικά δεν είναι top η συσκευή παρότι ακριβή,μην ξεχνάμε οτι ήταν ναυαρχίδα.

Η οθόνη πολύ ωραία και πολύ καλό λευκό,έντονοι χρωματισμοί βέβαια πού φέρνουν λίγο κούραση στα μάτια,όμως είναι εντυπωσιακή.

Από την άλλη όμως και το z3 έχει κι αυτό τα χαρίσματα του,τεραστία αυτονομία,πολύ καλή οθόνη και ξεκούραστη,με όμορφα επιτέλους χρώματα και μία κάμερα πού σε manual ρυθμίσεις αποδίδει καλά και χωρίς έντονη αλλοίωση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικα το s5 παιδια και μεχρι τωρα δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Σας ευχαριστω ολους που διαθεσατε τον χρονο σας να μου πειτε την γνωμη σας:D
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο κι ελπίζω να σού βγει σωστό γιατί στο thread του επικρατεί λίγη σύγχυση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τελικα το s5 παιδια και μεχρι τωρα δεν το εχω μετανοιωσει καθολου.Σας ευχαριστω ολους που διαθεσατε τον χρονο σας να μου πειτε την γνωμη σας:D

 

Καλοριζικο, όπως σου είπαν έχουν ακουστεί πολλά, άσε να περάσουν λιγες μέρες και πες μας εντυπώσεις. ;)

k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire - Vodafone Smart 4G
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια μια χαρα ειναι η μπαταρια και γενικα το κινητο ειναι πολυ γρηγορο σε ολα.Θα δειξει στον χρονο πιστευω πως εκανα καλη επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...