Jump to content

Qtek 8020


harryal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τις τελευταιες ημερες εχω παρατηρησει μια δραματικη πτωση στην αποδοση της μπαταριας...απο εκει που αντεχε 4 ημερες τωρα με το ζορι βγαζει 2!!!δεν εχω καρτα μνημης και γενικα προσεχω να μην τρεχουν πολλα προγραμματα στο system tray...

τι το επιασε τωρα;;;εχει παρατηρησει κανενας αλλος κατι τετοιο;;;

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τις τελευταιες ημερες εχω παρατηρησει μια δραματικη πτωση στην αποδοση της μπαταριας...απο εκει που αντεχε 4 ημερες τωρα με το ζορι βγαζει 2!!!δεν εχω καρτα μνημης και γενικα προσεχω να μην τρεχουν πολλα προγραμματα στο system tray...

τι το επιασε τωρα;;;εχει παρατηρησει κανενας αλλος κατι τετοιο;;;

 

Έτσι ξαφνικά το έπιασε και δεν σου κρατάει πολύ η μπαταρία;

Μήπως έκανες κάτι χωρίς να το καταλάβεις;

Έτσι από μόνο του;

 

Πάντως η κάρτα μνήμης «τρώει» πολύ μπαταρία!

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα!

 

 

:) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γαμωτο...ουτε κανενα alarm παιζει να ειναι στο background...ουτε κατι εχω στο system tray να τρεχει...πολυ παραξενο...και η διαφορα ειναι αισθητη

ενδεικτικα αναφερω τα προγραμματα που εχω εγκαταστησει:

1)Binarys- Smart Explorer

2)Binarys - SP Task Mgr

3)JamDat Worms World Party

4)Mobiluck

5)Resco system toys

6)Sunnysoft alarm

 

+κατι μελωδιες σε wma και wav...κατα τ'αλλα το κινητο ειναι ΟΚ

bluetooth απενεργοποιημενο...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα το κινητό και εγώ, και πέρα από τις καλές πρώτες εντυπώσεις (βάρος, μέγεθος, σχήμα) δυστυχώς έχω και μερικές κακές (ήδη):

1. Το Activesync δεν μπορεί να συγχρονίσει custom folders του Outlook (και επομένως δεν μπορώ να συγχρονίσω τις επαφές μου).

2. Στα SMS δεν δέχεται μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος).

3. ΤΑ πλήκτρα δεν έχουν ελληνικά σύμβολα (θέμα συνήθειας)

4. Το keyboard mapping είναι λίγο περίεργο (Nokiaτραφής)

Αυτά προς το παρόν. Αν κανείς έχει τις λύσεις για τα 2 πρώτα, θα ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

2. Στα SMS δεν δέχεται μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος).

Έναρξη->Επιπλέον Ρυθμίσεις->SMS 160

 

Αν το απενεργοποιήσεις τότε θα γράφεις και μικρά ελληνικά αλλά αν στέλνεις μήνυμα με μικρά ελληνικά τότε το κάθε μήνυμα θα είναι 70 χαρακτήρες!!

Link to comment
Share on other sites

πριν απο καιρο ειχα ρωτησει για το αν γινεται να απενεργοποιησουμε το ενοχλητικο blinking led δυκτιου (να μην αναβει καθολου δλδ κι ας ειμαστε εντος δυκτιου), και ειχα παρει θετικη απαντηση...

Εψαξα ομως στο μενου διαχειρισης ενεργειας και δεν βρηκα σχετικη ρυθμιση...

Γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου,ειχε καποιοs απο εσαs P 900 και πωs μπορεσε να βαλει τιs επαφεs toy στο 8020

Από το T610 που είχα εγώ πάντως, μετέφερα τις επαφές στο outlook μέσω του προγράμματος συγχρονισμού της sony-ericsson και μετά έκανα συγχρονισμό στο qtek.

Link to comment
Share on other sites

Ένα πρόβλημα που παρατήρησα είναι το εξής:

Όταν το τηλέφωνο είναι σε αναμονή, αν πατήσω το πλήκτρο 3, εμφανίζει στις επαφές όλα τα ονόματα που έχουν τα γράμματα a,b,c και α, β (λογικό μέχρι εδώ) και ζ. Αυτό δείχνει ότι το mapping του πληκτρολογίου έχει το ζ στο πλήκτρο 3.

Κατά την σύνθεση SMS όμως το γράμμα ζ βρίσκεται στο πλήκτρο 9.

Διαφορετικό mapping σε διαφορετικές εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το ηχειο του τι παιζει με ενταση και ποιοτητα?

 

Είναι φοβερό το ηχείο του και πολύ δυνατό!

 

Ακόμα αν βάλεις το Beta player ή το Pocket Music τότε δίνει ρέστα!

 

Τέλειο είμαι φοβερά ικανοποιημένος με το κινητάκι!

 

 

:) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Molis shmera egina ki egw katoxos tou teleiou smartphone 8020...

Exw faei terastio ksenerwma, omws pou den mporw na to syndesw me to pc gia na mhn fortizei... den yparxei kanenas tropos parakampshs...

to kserw pws to rwthsan kai pio prin alla exw katevasei 1,5 GB efarmoges pou 8elw na dokimasw... den kanw plaka sto 1,5 GB, einai pragmatikos ari8mos... opoios exei e-mule as dokimasei PDA.Pocket.Pc.-250_Games.-MDAII_O2_QTEK.rar den kserw an epitrepetai na valw e-mule links... sorry, an oxi...

hi
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν λέει pda και Pocket pc τότε λίγο δύσκολο να είναι συμβατό software για το qtek 8020 μιας και συγκαταλέγεται στα smartphones και όχι στα pda...
Link to comment
Share on other sites

oxi den einai gia pocket pc oute gia pda, einai dokimasmeno se qtek 8010 enos filou...

gia thn akriveia einai paixnidia pou htan se pocket cp kai pda's kai ta metaferan gia smartphones...

vre exw apeira lemeeeeeeeeeeeeeee.... pote 8a ksefortwsei... tou exw vgalei ta matia sta paixnidia alla tipota... h mpataria kollhmenh...

hi
Link to comment
Share on other sites

Τελικα με το ηχειο του τι παιζει με ενταση και ποιοτητα?

Μετριότατο σε απόδοση. Έχει γίνει αναφορά και παλιότερα για τόσο για τα ΤΡΑΓΙΚΑ midi όσο και για την άσχημη ποιότητα όταν παίζει δυνατά (ακόμα και στα wav). Η ίδια η εταιρία έχει πεί ότι με την αναβάθμιση που θα βγεί μέχρι τα μέσα του μήνα, μάλλον θα βελτιωθεί (όπως και περιμένουμε να λυθούν τα προβλήματα με τα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο). Πάντως στα ακουστικά παίζει άριστα.

Έχω δοκιμάσει mp3, wav, wma και midi και δε νομίζω ότι κάποιο ξεχωρίζει. Δεν έχω ακούσει τι γίνεται σε άλλα smartphones, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που περίμενα (τόσο σε σύγκριση με τα midi του Τ610 :worry: που είχα πριν όσο και με αυτά που διάβασα στην παρουσίαση, εδώ, στο myphone...).

Όσο για τα προγράμματα που λεέι ο manosthegreek παραπάνω, δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχε υπ' όψη σου ότι ο φίλος είναι -τουλάχιστον- ενθουσιασμένος με οτιδήποτε έχει σχέση με το 8020, οπότε μεροληπτεί λιγάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Mporei kapoios na kanei mia antikeimenikh aksiologhsh ths mpatarias tou Qtek2020. Me metria xrhsh, 2-3 wres omilias thn hmera k me kana 2 sugxronismous me pc? Akoma mia aporia pou exw einai an to gegonos oti to kinhto mpainovgainei sthn thira usb k fortizei me mpataria migogemati auto den eksantlei theoritika thn mpataria?
Link to comment
Share on other sites

Μετριότατο σε απόδοση. Έχει γίνει αναφορά και παλιότερα για τόσο για τα ΤΡΑΓΙΚΑ midi όσο και για την άσχημη ποιότητα όταν παίζει δυνατά (ακόμα και στα wav). Η ίδια η εταιρία έχει πεί ότι με την αναβάθμιση που θα βγεί μέχρι τα μέσα του μήνα, μάλλον θα βελτιωθεί (όπως και περιμένουμε να λυθούν τα προβλήματα με τα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο). Πάντως στα ακουστικά παίζει άριστα.

Έχω δοκιμάσει mp3, wav, wma και midi και δε νομίζω ότι κάποιο ξεχωρίζει. Δεν έχω ακούσει τι γίνεται σε άλλα smartphones, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αυτό που περίμενα (τόσο σε σύγκριση με τα midi του Τ610 :worry: που είχα πριν όσο και με αυτά που διάβασα στην παρουσίαση, εδώ, στο myphone...).

Όσο για τα προγράμματα που λεέι ο manosthegreek παραπάνω, δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά έχε υπ' όψη σου ότι ο φίλος είναι -τουλάχιστον- ενθουσιασμένος με οτιδήποτε έχει σχέση με το 8020, οπότε μεροληπτεί λιγάκι ;)

 

Ότι είμαι ενθουσιασμένος είμαι με όλο το πακέτο υπηρεσιών που προσφέρει το 8020 είμαι γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε;

Εγώ πάντως εκτός από τα midi είμαι ευχαριστημένος με το 8020.

 

:) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Mporei kapoios na kanei mia antikeimenikh aksiologhsh ths mpatarias tou Qtek2020. Me metria xrhsh, 2-3 wres omilias thn hmera k me kana 2 sugxronismous me pc?

Δεν ξέρω τι βλέπουν οι υπόλοιποι, αλλά εγώ μέχρι στιγμής δεν έχω δει αυτονομία πάνω από 36 ώρες. Μέχρι τις 30 ώρες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα ξεμείνω από μπαταρία, από εκεί και πάνω όμως είμαι με το άγχος. Οπότε κάθε δεύτερη νύχτα το φορτίζω. :mad:

 

Σε ό,τι αφορά τη φόρτιση όσο είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή μέσω usb: επειδή και εγώ είμαι ψυχαναγκαστικός, δεν συνδέω ποτέ το κινητό με τον υπολογιστή με καλώδιο - πάντα bluetooth! :cool:

Link to comment
Share on other sites

4. Το keyboard mapping είναι λίγο περίεργο (Nokiaτραφής)

 

Και το 6210 είχε την ίδια διάταξη (οι πρώτες εκδόσεις που ήρθαν) εκτός από το ω που ήταν στο 8! (μιλάω για τα πολύ πρώτα 6210, που δεν είχαν καν Τ9!!!)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

πριν απο καιρο ειχα ρωτησει για το αν γινεται να απενεργοποιησουμε το ενοχλητικο blinking led δυκτιου (να μην αναβει καθολου δλδ κι ας ειμαστε εντος δυκτιου), και ειχα παρει θετικη απαντηση...

Εψαξα ομως στο μενου διαχειρισης ενεργειας και δεν βρηκα σχετικη ρυθμιση...

Γνωριζει κανεις κατι?

 

λοιπον...? ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

θα υπαρξει καμια αναβαθμιση σε ΒΤ & IR χωρις χρηση αλλου προγραμματος? ξερεις κανεις? και γνωριζει κανεις αν τα ΜΡ3 μπαινουν ως ηχοι κλησης και πως?
silas
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ορίστε το mail που έστειλα και η απάντηση. Ξέχασα να τους πω ότι είμαι κάτοχος του 8020 αν και δεν νομίζω να είχε σημασία αυτό.

 

Για σας επειδή έμαθα ότι μέσα Φεβρουαρίου θα μας προμηθεύσετε με μια αναβαθμισούλα σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να σας αναφέρω κάποια προβλήματα, που ευχάριστο θα ήταν να τα διορθώσετε.

Χρησιμοποιώντας το παρατήρησα ότι σε όλες τις μελωδίες που έχω βάλει ή δεν τις αναπαράγει ως ήχο κλήσης ή ακόμα κι’αν καταφέρει να το κάνει αυτό στις υπόλοιπες μελωδίες, θα ακούγονται παραμορφωμένες, που παρόλαυτα να ακούγονται στο album κανονικά.

Επιπροσθέτως στο ksipnitiri o ixos paizei mia fora kai den epanalamvanetai. Αυτό μπορείτε να το διαβάσεται και εδώ http://www.myphone.gr/devices/myreview.php?id=46 από τον konstantinos69.

Ακόμα σε οποιοδήποτε Τ9 και αν είμαι ελληνικό ή αγγλικό όταν βάζω ABC μου βγαίνουν αγγλικοί χαρακτήρες.

Κι’ακόμα πλαστική θήκη χωρίς πιαστράκι για τη ζώνη δεν βρίσκω.

Επιπλέον στην γρήγορη λίστα δεν προσθαφαιρείτε καμία συντόμευση.

Επίσης δεν μπορούμε στις επαφές της κάρτας SIM να εισάγουμε αριθμούς για ταχεία κλήση.

Υπάρχει τρόπος ώστε να αναπαράγει .mmf .imy & .amr μελωδίες; Διότι τέτοιου είδους μελωδίες που έχω λάβει από Ericsson T68i & Seimens S55 δεν τις υποστηρίζει.

 

Xαιρετίσματα από την ενεργοί κοινότητα του http://www.myphone.gr

 

 

 

Το θέμα με τα midi σαν ήχο κλήσης θα διορθωθεί με την αναβάθμιση.

 

 

Το θέμα με το ξυπνητήρι υπάρχει μόνο στο 8020. Και αυτό θα διορθωθεί λογικά (δεν έχουμε δει τη νέα έκδοση και τι διορθώσεις έχει ακόμα αλλά το έχουμε αναφέρει).

 

Το θέμα με το Τ9 έχει αναφερθεί. Γίνεται το ίδιο πρόβλημα και με άλλες γλώσσες και όχι μόνο με Ελληνικά ή Αγγλικά. Περιμένουμε να δούμε και για αυτό εαν θα περιληφθεί στην αναβάθμιση.

 

Η γρήγορη λίστα δεν αλλάζει. Θα πρέπει να βάλετε στις Ταχείες Κλήσεις ότι χρειάζεστε άμεσα.

 

Η ταχεία κλήση για επαφές στη SIM δεν υποστηρίζεται. Η λογική των Qtek έτσι και αλλιώς είναι να συγχρονίζετε με τον υπολογιστή σας τα δεδομένα για να έχετε και ένα αντίγραφο ασφαλείας.

 

Δε γνωρίζουμε για τέτοιο player σε smartphone. Ίσως στο internet να βρείτε κάτι ή οι άλλοι χρήστες στο myphone να γνωρίζουν.

 

Με εκτίμηση,

 

Qtek Support Team

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...