Jump to content

Disneyland... Where the Magic is!


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μερικα ακομα νεα... :cool:

 

Shoot for the Space - with Light

 

Guests boarding the trains of Space Mountain till mid-January are shot into the sky by the Columbiad Canon aiming for the moon ... as of April the target will be even further away in the depths of space - a super nova which will replace the moon as the projection effect at the top of the lift hill inside the mountain, and which therefore the trains will never reach as they slow down and then turn around to the right dropping into a black hole instead. But you all know the storyline of Space Mountain Mission 2 already, don't You? But what is brand new is a strong yellow light canon that got installed at the top of Space Mountain recently now beaming it's bright ray into the night sky as if shining out of the canon illuminating the way the trains would take if really shot out of the canon's top. This is on top of another new light effect introduced earlier this fall since when the lighting around the top of Space Mountain flickers when ever a train is shot out of the canon to emphasize this (for the riders) dramatic moment .

http://www.dlp.info/images/News/Disneyland/Discoveryland/Attractions/SpaceMountain/01_SpaceMountain13.jpg

 

και ενα ακομα για τους λατρεις του Indiana Jones ! ;)

 

Indy is BACK

 

FORWARD again! It had been rumored as early as last year's fall that the direction guests are facing in "Indiana Jones and the Temple of Peril backwards" would be turned forward again - but nothing happened. Then the rumor resurfaced this fall supported by an announced May closure of Indy, only to get bumped to the top of the rumor heap when sources claimed the change would happen as early as at the beginning of this December. Then DLP.info learned that the summer 2005 brochures no longer listed the attraction with the "backwards" element in the name ... and now it finally happened! Last Sunday, November 28, Indiana Jones and the Temple of Peril backwards closed for good and a sign was placed at the entrance informing guests, that as of December 4, so coming Saturday, they would be able to enjoy the temple-ride forward facing again, as it was originally designed in 1993. Internal sources claim that the decision was made, as many guests were turned away by the concept of riding a coaster backwards and the park wanted to widen the options for coaster fans during the upcoming closure of Space Mountain. The fast turn-around is in line with the original press announcement from 2000, when it was claimed it would take only hours to turn the coaster forward again, still using the new trains with a 50% increase in seat numbers compared to the original trains. With this decision the Disneyland Park "looses" a unique attraction as this was the only coaster guests could ride facing backwards all-year-round in Europe. The first of the signs bare the word "backwards" can already be seen.

http://www.dlp.info/images/News/Disneyland/Adventureland/Attractions/Indy/01_IndianaJones15j.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και μια και οι γιορτες μπαινουν σιγα σιγα η Disneyland Resort Paris εχει ντυθει στα γιορτινα της... ;)

 

http://www.clickmagique.com/images/POTD/DLP/Fantasyland/01_041110.jpg

Xmas-Season 2004

 

http://www.clickmagique.com/images/POTD/Parades/01_041207.jpg

The Enchanted Fairytale Ceremony (at Disneyland Parc)

Link to comment
Share on other sites

Hong Kong Disneyland Official Opening Date!

 

The Walt Disney Company and the Hong Kong SAR Government have announced that Hong Kong Disneyland will welcome its first guests on Sept. 12, 2005, earlier than originally projected.

 

 

ετοιμαστε βαλιτσες ! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ ωραία η Εurodisney, ειδικά αυτή την εποχή. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε ορισμένες δραστηριότητες εμφιλοχωρεί κάποιο σχετικό θέμα ασφάλειας. Την τελευταία φορά που πήγα συνέβη όχι λίγες φορές κάποια μηχανήματα να σταματήσουν απότομα και να κολλήσουν. Ο Ντάμπο το Ελεφαντάκι σταμάτησε για 15 περίπου λεπτά και οι άνθρωποι που επέβαιναν στα ελεφαντο-σκαφίδια έμειναν για όλο αυτό το διάστημα στον αέρα μέχρι που κάποια στιγμή "ρίχτηκαν" ξαφνικά στο σημείο εκκίνησης.

 

Το αποκορύφωμα ήρθε με το τρενάκι του Μπιγκ Θάντερ Μάουνταιν, που κόλλησε επί μισή ώρα τουλάχιστον ακριβώς στην κορυφή του μεγάλου γκρεμού (ενν. στην ανηφόρα :) ) με συνέπεια να προκληθεί δυσαρέσκεια και εκνευρισμός στους επιβαίνοντες. Σύμφωνα με μαρτυρίες ορισμένων απ' αυτούς, μέχρι τον απεγκλωβισμό τους δεν τους έγινε καμία ενημέρωση από τους υπεύθυνους.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω στη διάθεσή μου φωτογραφίες από το συμβάν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostis ( 1 Ιαν. 2005 , 13:12)

 

Πολύ ωραία η Εurodisney, ειδικά αυτή την εποχή. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε ορισμένες δραστηριότητες εμφιλοχωρεί κάποιο σχετικό θέμα ασφάλειας. Την τελευταία φορά που πήγα συνέβη όχι λίγες φορές κάποια μηχανήματα να σταματήσουν απότομα και να κολλήσουν. Ο Ντάμπο το Ελεφαντάκι σταμάτησε για 15 περίπου λεπτά και οι άνθρωποι που επέβαιναν στα ελεφαντο-σκαφίδια έμειναν για όλο αυτό το διάστημα στον αέρα μέχρι που κάποια στιγμή "ρίχτηκαν" ξαφνικά στο σημείο εκκίνησης.

 

Το αποκορύφωμα ήρθε με το τρενάκι του Μπιγκ Θάντερ Μάουνταιν, που κόλλησε επί μισή ώρα τουλάχιστον ακριβώς στην κορυφή του μεγάλου γκρεμού (ενν. στην ανηφόρα :) ) με συνέπεια να προκληθεί δυσαρέσκεια και εκνευρισμός στους επιβαίνοντες. Σύμφωνα με μαρτυρίες ορισμένων απ' αυτούς, μέχρι τον απεγκλωβισμό τους δεν τους έγινε καμία ενημέρωση από τους υπεύθυνους.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω στη διάθεσή μου φωτογραφίες από το συμβάν.

 

 

Οπως καταλαβαινεις, ειναι μηχανηματα και χαλανε! Οπως ξερω παντως ΟΛΑ τα attractions δουλευουν κανενα μισαωρο πριν ξεκινησουν για την ημερα για ελεγχο και ειδικοτερα στο τρανακια, τα περπατανε ανθρωποι του παρκου για να ελεγξουν (τις ραγες). Maintenance γινεται πολυ συχνα σε ολα τα τρενα αλλα εαν κατι δεν παει καλα καποια στιγμη ειναι φυσικο να χαλασει/σταματησει.

Μου εχει τυχη και εμενα να χαλασει το Space Mountain (ευτυχως δεν ημουν πανω την ωρα που χαλασε :rolleyes: ) αλλα εαν σκεφτεις ποσες φορες τρεχουν την ημερα, να το πολλαπλασιασης επι 7 και αυτο επι 365 (με μια αποκληση τις ταξεως του 7% - λογο του οτι κλεινουν για καποιες μερες το χρονο για συντηρηση) τοτε οι πιθανοτητες να χαλασει κατι ειναι πραγματικα πολυ μικρες ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostis ( 1 Ιαν. 2005 , 13:12)

 

Πολύ ωραία η Εurodisney, ειδικά αυτή την εποχή. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε ορισμένες δραστηριότητες εμφιλοχωρεί κάποιο σχετικό θέμα ασφάλειας. Την τελευταία φορά που πήγα συνέβη όχι λίγες φορές κάποια μηχανήματα να σταματήσουν απότομα και να κολλήσουν. Ο Ντάμπο το Ελεφαντάκι σταμάτησε για 15 περίπου λεπτά και οι άνθρωποι που επέβαιναν στα ελεφαντο-σκαφίδια έμειναν για όλο αυτό το διάστημα στον αέρα μέχρι που κάποια στιγμή "ρίχτηκαν" ξαφνικά στο σημείο εκκίνησης.

 

Το αποκορύφωμα ήρθε με το τρενάκι του Μπιγκ Θάντερ Μάουνταιν, που κόλλησε επί μισή ώρα τουλάχιστον ακριβώς στην κορυφή του μεγάλου γκρεμού (ενν. στην ανηφόρα :) ) με συνέπεια να προκληθεί δυσαρέσκεια και εκνευρισμός στους επιβαίνοντες. Σύμφωνα με μαρτυρίες ορισμένων απ' αυτούς, μέχρι τον απεγκλωβισμό τους δεν τους έγινε καμία ενημέρωση από τους υπεύθυνους.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω στη διάθεσή μου φωτογραφίες από το συμβάν.

 

Αν μου συνέβαινε εμένα αυτό θα είχα πεθάνει από το φόβο μου...

Θυμάστε πριν καιρό, νομίζω στην Ντίσνευλαντ της Αμερικής που είχε φύγει ένα αμαξάκι και σκοτώθηκε ένας. Άσχημα πράγματα αυτά. Μη τα σκεφτόμαστε καλύτερα. Φαντάσου τι γίνεται στο alou...

Link to comment
Share on other sites

Το Thunder Mountain είχε κολλήσει και σε εμάς όταν περιμέναμε

 

Ευτυχώς ξεκόλλησε καμιά ωρίτσα μετά και απολαύσαμε ένα απο τα καλύτερα roller coasters ever !!!

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ ( 4 Ιαν. 2005 , 14:23)

 

Το Thunder Mountain είχε κολλήσει και σε εμάς όταν περιμέναμε

 

Ευτυχώς ξεκόλλησε καμιά ωρίτσα μετά και απολαύσαμε ένα απο τα καλύτερα roller coasters ever !!!

 

Χαρά στο κουράγιο σας που μπήκατε...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει στου Παρισιού και ήταν υπέροχα!!! Αχ,ωραίες στιγμές...... :rolleyes:
Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Έχω πάει στου Παρισιού και ήταν υπέροχα!!! Αχ,ωραίες στιγμές...... :rolleyes:

πραγματικα ηταν υπεροχα.

εγω χρειαστηκα 3 μερες για να το απολαυσω ολο.. εννοειται πως μπηκα αν οχι σε ολα στα περισσοτερα :)

εσυ ποσο καιρο εκανες?

Link to comment
Share on other sites

φανταστικο θεμα δεν εχω παει δυστυχως ακομα αλλα θα παω στα σιγουρα καποια στιγμη (τωρα φυσικα που ειμαι νεος),θα παω στου παρισιου,εχουν παει κατι ξαδερφια μου και μου χουν πει οτι δεν υπαρχουν λογια να περιγραψουν το ποσο ομορφα ειναι εκει.

ασε που εχω τρελα και με τις φιγουρες της disney ακομα και τωρα που ειμαι μεγαλος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest RouKouNas

Έχω πάει 2 φορές στο Παρίσι και 5 φορές στο Orlando στην Florida. Εάν αυτή τη στιγμή είχα την δυνατότητα να πάω διακοπές ΠΑΛΙ εκεί θα πήγαινα και ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ και ΠΑΛΙ... Αυτά τα μέρη είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ της λέξης ΔΙΑΚΟΠΕΣ..!! :rotfl: :yahoo: :up:

 

Και μην σας φανεί περίεργο αυτό που θα σας πω αλλά στην Αμερική οι 14 νύχτες διαμονής με εισιτήρια, αυτοκίνητο και ξενοδοχείο ΟΛΑ πληρωμένα στοιχίζουν όσο 7 νύχτες στο Παρίσι.. οποίος ενδιαφέρεται να πάει ας μου στείλει ΡΜ να του δώσω πληροφορίες για τα ΠΑΝΤΑ..

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Το Thunder Mountain είχε κολλήσει και σε εμάς όταν περιμέναμε

 

Ευτυχώς ξεκόλλησε καμιά ωρίτσα μετά και απολαύσαμε ένα απο τα καλύτερα roller coasters ever !!!

 

Αχ βρε mplip^ και που να μπεις σε αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο

 

Θα ξεχασεις και το ονομα σου... :wacko: :blink: :lol:

 

Ρωτα κι εμενα..

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε mplip^ και που να μπεις σε αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο

 

Θα ξεχασεις και το ονομα σου... :wacko: :blink: :lol:

 

Ρωτα κι εμενα..

 

Πώς σε λένε? :p

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Πώς σε λένε? :p

 

Με λενε Γιωργο και ειμαι καλα... :X

 

Ζαλιστικες Dem απο τα τρενακια?? και που να εισαι και μεσα να δεις... :lol: :lol: :p :wacko: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο κατάστημα της Disney το μεγάλο στην Oxford Str. μπήκα και ενθουσιάστηκα κι έγινα 5 χρονών παιδάκι.. φαντάζομαι να πάω στο Εurodisney.. :X
It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε mplip^ και που να μπεις σε αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο η αυτο

 

Θα ξεχασεις και το ονομα σου... :wacko: :blink: :lol:

 

Ρωτα κι εμενα..

 

Χμ... ωραια μου φαινονται !

Να σου ρε Γιωργο, επειδη δεν θα προλαβω να παω MGM Studios, θυμασαι να υπαρχει μεσα στο Magic Kingdom, μαγαζακι με Star Wars retail? :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Χμ... ωραια μου φαινονται !

Να σου πω ρε Γιωργο, επειδη δεν θα προλαβω να παω MGM Studios, θυμασαι να υπαρχει μεσα στο Magic Kingdom, μαγαζακι με Star Wars retail? :w00t:

 

Γιωργη μεσα στα παρκα του Disney (Magic Kingdom ΜGM Animal Kingdom Epcot) τα μαγαζια πουλανε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα στις ιδιες ΑΚΡΙΒΩΣ τιμες. Μπορεις (και το εχω κανει αυτο που θα σου πω) να αγορασεις ενα καπελο απο το Εpcot και να το αλλαξεις στο MGM. Σιγουρα αν θα ψαξεις καλα θα βρεις gadgets απο το Star Wars σε μαγαζι μεσα στο Magic Kingdom.. :)

 

ΣΕ ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!! :( :(

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη μεσα στα παρκα του Disney (Magic Kingdom ΜGM Animal Kingdom Epcot) τα μαγαζια πουλανε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια πραγματα στις ιδιες ΑΚΡΙΒΩΣ τιμες. Μπορεις (και το εχω κανει αυτο που θα σου πω) να αγορασεις ενα καπελο απο το Εpcot και να το αλλαξεις στο MGM. Σιγουρα αν θα ψαξεις καλα θα βρεις gadgets απο το Star Wars σε μαγαζι μεσα στο Magic Kingdom.. :)

 

ΣΕ ΖΗΛΕΥΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!! :( :(

 

Φταιξε μεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !!!! :p

Τωρα με το Episode III, ολο και κατι θα βρω να αγορασω !

May the force be with you ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε αυτο στο Παρισι θα θελει μπολικα λεφτα για φαγωμα ε;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να πας σε αυτο στο Παρισι θα θελει μπολικα λεφτα για φαγωμα ε;

 

 

Εεεε... οσο να ναι ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...