Jump to content

Επιλογή κινητού μέχρι 160 ευρώ


travis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σόρυ που σας πρήζω, αλλά τώρα που έχω περισσότερο χρόνο και έψαξα περισσότερο μου καλάρεσε και το iOcean X7s. Καλή τιμή και καλά χαρακτηριστικά. Αξίζει; Ή να πάρω το Motorola να τελειώνουμε;

Από Κίνα σε αυτά τα χρήματα θα πήγαινα σε κάποιο μοντέλο που είναι δοκιμασμένο. Αν ψάξεις στο site θα βρεις κάποιες καλές προτάσεις.

 

Από Ελλάδα θα πήγαινα σε Moto G αλλά όχι σε αυτό που λένε παραπάνω αλλά στην τελευταία έκδοση που βγήκε το 2015, έχει καλύτερη μπαταρία και υποστηρίζει 4G. Προσωπικά νομίζω πως είναι καλό η συσκευή που θα αγοράσεις να υποστηρίζει τις τελευταίες τεχνολογίες και το 4G είναι μία από αυτές. Επειδή όμως η συγκεκριμένη προς το παρών στην Ελλάδα που την βρήκα έχει περίπου 200 κάτι ευρώ θα κοίταζα το LG Spirit 4G που είναι ολοκαίνουργια συσκευή (με Lollipop) και στο Γερμανό για τις γιορτές την βρίσκεις στα 164 ευρώ.

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=71075&selectedCategoryId=93

 

Απλά η συγκεκριμένη έχει οθόνη 4,7. Αν δεν σε ενοχλεί νομίζω πως είναι καλή επιλογή.

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Σόρυ που σας πρήζω, αλλά τώρα που έχω περισσότερο χρόνο και έψαξα περισσότερο μου καλάρεσε και το iOcean X7s. Καλή τιμή και καλά χαρακτηριστικά. Αξίζει; Ή να πάρω το Motorola να τελειώνουμε;

 

Αν ισχύει η τιμή που αναφέρε ένας φίλος παραπάνω, είναι αξιόλογη πρόταση... Αν συζητάς για μέχρι 160 από Κίνα πάντα, ενδεχομένως υπάρχουν και καλύτερες ή τουλάχιστον πιο "δοκιμασμένες" επιλογές... Υπάρχουν πολλά αντίστοιχα νήματα με διάφορες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία τιμής... Τσέκαρέ τες, ανάλογα με τα γούστα σου και ψάξε για thread εδώ της συσκευής που σε ενδιαφέρει για να δεις κριτικές από κατόχους κλπ...

 

Για το Moto, ειπώθηκε πολλές φορές παραπάνω... Για τα λεφτά του Ελλάδα είναι μια χαρά και από τα καλύτερα VFM που βρεις... Δες και το Spirit που σου ανάφερε ο φίλος από πάνω, με την προσφορά του Γερμανού, φαίνεται αξιόλογη περίπτωση επίσης... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ψαρώνεις με τις κινεζιές μέχρι 150 ευρώ.

 

αυτο δεν ισχυει..εχω το ulefone be pro και για τα λεφτα του(130 ευρω το ειχα παρει με κουπονι) ειναι φοβερο.το μονο κινητο που εχω ευχαριστηθει στη ζωη μου τοσο πολυ!4G-wifi πιανει αμεσως για πλακα,σερφαρει σφαιρα,καλη οθονη και το βασικο 2gb ram,με 130 ευρω??

ειναι το πρωτο μου κινητο απο κινα...δεν ξαναπαιρνω υπεκοστολογημενα ''επωνυμα''κινητα!

επιτελους ας σταματησει η καραμελα με τις ''κινεζιες''.τωρα για τα μεταφορικα,σε περιπτωση βλαβης κτλ.ειναι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν ισχυει..εχω το ulefone be pro και για τα λεφτα του(130 ευρω το ειχα παρει με κουπονι) ειναι φοβερο.το μονο κινητο που εχω ευχαριστηθει στη ζωη μου τοσο πολυ!4G-wifi πιανει αμεσως για πλακα,σερφαρει σφαιρα,καλη οθονη και το βασικο 2gb ram,με 130 ευρω??

ειναι το πρωτο μου κινητο απο κινα...δεν ξαναπαιρνω υπεκοστολογημενα ''επωνυμα''κινητα!

επιτελους ας σταματησει η καραμελα με τις ''κινεζιες''.τωρα για τα μεταφορικα,σε περιπτωση βλαβης κτλ.ειναι αλλο...

 

Και εγώ φίλε τελικά προς Κινέζο κλείνω. Συμφωνώ με όσα λες. Απλά είμαι σε ένα τριπλό δίλημμα από Κίνα: Να πάρω Ulefone Be Pro, iOcean X7s, ή Kingzone N3 Plus; Τι θεωρείς καλύτερο; Και επίσης να το παραγγείλω από efox; Είναι καλό σάιτ;

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πως το Motorola με sar 1.5,ζεσταίνει και φαγητό,επιπέδου φούρνου μικροκυμάτων......

Καλή,χρυσή,φορτωμένη συσκευή,αλλά το μπάρμπεκιου είναι για καμμιά πανσέτα,όχι για το κεφάλι!

Το αναφέρω γιατί τα περισσότερα νέα κινητά,είναι κάτω από 0.65....

Τώρα για Κίνα,έμπιστα μαγαζιά είναι τα:Vickmall, Minideal, to2c

Αξιόπιστες μάρκες(προσωπική γνώμη) Lenovo,Xiaomi.

Για συσκευή ρωτάς τον telefoneri.

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φίλε τελικά προς Κινέζο κλείνω. Συμφωνώ με όσα λες. Απλά είμαι σε ένα τριπλό δίλημμα από Κίνα: Να πάρω Ulefone Be Pro, iOcean X7s, ή Kingzone N3 Plus; Τι θεωρείς καλύτερο; Και επίσης να το παραγγείλω από efox; Είναι καλό σάιτ;

 

το ulefone οπως ειπα το εχω.στο συστηνω ανετα.τa αρνητικa ειναι οτι σε ορισμενα ακουστικα το βυσμα φενεται οτι ειναι ετοιμο να βγει.αν το ακουμπησεις λιγο δεν κανει καλη επαφη.αλλα ακουστικα δεν εχουν προβλημα.επισης δεν υπαρχει πληθωρα αξεσουαρ οπως η samsung φυσικα..ολα τα αλλα ειναι θετικα!!

 

τωρα για το iOcean θα ελεγα μαλλον οχι.το kingzone φενεται καλο.υπαρχουν καλες συσκευες γενικα απλα να προσεξεις τις συχνοτητες σε 2G,3G και 4G να ειναι για ελλαδα.επισης να ειναι 2gb ram και οχι 1gb...

 

αν παρεις ulefone κοιτα απο gearbest.επισης vickmall,to2c,banggood αξιοπιστα.υπαρχουν και αλλα...

 

καλυτερα ομως θα σε διαφωτησει ο telefoneri για κινεζικο οπως ειπε και ο immortal207...δεν τον ξερω προσωπικα αλλα φαινεται ψαγμενος αρκετα:)

Link to comment
Share on other sites

το ulefone οπως ειπα το εχω.στο συστηνω ανετα.τa αρνητικa ειναι οτι σε ορισμενα ακουστικα το βυσμα φενεται οτι ειναι ετοιμο να βγει.αν το ακουμπησεις λιγο δεν κανει καλη επαφη.αλλα ακουστικα δεν εχουν προβλημα.επισης δεν υπαρχει πληθωρα αξεσουαρ οπως η samsung φυσικα..ολα τα αλλα ειναι θετικα!!

 

τωρα για το iOcean θα ελεγα μαλλον οχι.το kingzone φενεται καλο.υπαρχουν καλες συσκευες γενικα απλα να προσεξεις τις συχνοτητες σε 2G,3G και 4G να ειναι για ελλαδα.επισης να ειναι 2gb ram και οχι 1gb...

 

αν παρεις ulefone κοιτα απο gearbest.επισης vickmall,to2c,banggood αξιοπιστα.υπαρχουν και αλλα...

 

καλυτερα ομως θα σε διαφωτησει ο telefoneri για κινεζικο οπως ειπε και ο immortal207...δεν τον ξερω προσωπικα αλλα φαινεται ψαγμενος αρκετα:)

 

Ευχαριστώ φίλε για τη απάντηση. Κοίτα από την αρχή μου άρεσαν το Ulefone και το Kingzone. Στο μόνο που κολλάω είναι στην εγγύηση, δηλαδή αν πάθει κάτι τι θα κάνω, και στο ότι δεν έχω παραγγείλει ποτέ Κινέζικο κινητό από έξω, και αυτή η διαδικασία με φοβίζει κάπως. Αλλά πιστεύω αξίζει ο κόπος!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για τη απάντηση. Κοίτα από την αρχή μου άρεσαν το Ulefone και το Kingzone. Στο μόνο που κολλάω είναι στην εγγύηση, δηλαδή αν πάθει κάτι τι θα κάνω, και στο ότι δεν έχω παραγγείλει ποτέ Κινέζικο κινητό από έξω, και αυτή η διαδικασία με φοβίζει κάπως. Αλλά πιστεύω αξίζει ο κόπος!

 

Στο ότι δεν έχεις ξαναπαραγγείλει κινέζικο, μη στέκεσαι καθόλου και μη σε φοβίζει... Κάνεις την παραγγελία σου και σε ~15-20 μέρες θα το έχεις σπίτι σου... Δεν υπάρχει κανένα θέμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει, με αυτό... Όσον αφορά την εγγύηση, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, όταν αγοράζεις κάτι σαφώς είναι μια παράμετρος που καλώς λαμβάνεις υπόψιν καθώς αν πχ λάβεις προβληματική συσκευή ή/και πάθει κάτι θα πρέπει να επωμιστείς το κόστος να το στείλεις πίσω, να περιμένεις αρκετά και να συνεννοηθείς με το μαγαζί από όπου το πήρες... Από εκεί και πέρα όπως επίσης έχω αναφέρει πάλι περισσότερο σαν ιδέα μας φοβίζει αυτό (και καλώς μας φοβίζει βέβαια όταν είναι να δώσουμε χρήματα) παρά ως πιθανό ενδεχόμενο με βάση περιπτώσεις που έχουν τύχει (τουλάχιστον όσον αφορά συσκευές προβληματικές εξ αρχής και πάντα μιλώντας για όσο το δυνατόν ποιοτικές συσκευές με καλές κριτικές)... Αν το έχεις πάρει απόφαση να κινηθείς προς ... Κίνα μεριά μην το πολυφοβάσαι, απλά όπως είπα κοίτα για κάτι όσο το δυνατόν πιο εγγυημένο (πχ το Ulefone απ΄όσο ακούγεται είναι κάτι τέτοιο, όπως και άλλα, αν ψάξεις υπάρχουν άπειρες καλές προτάσεις στα λεφτά που θες)... Φυσικά σε κάθε περίπτωση, η εγγύηση των Κινέζικων δε μπορεί να συγκριθεί με αυτών που παίρνεις από εδώ, αλλά προφανώς ότι πληρώσεις, παίρνεις... :) Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα ήμουνα και περισσότερο δοκιμαστικά αγόρασα την πρώτη μου συσκευή από Κίνα (για αυτό επέλεξα και μια φθηνή) και πλέον έχω καταλήξει στο ότι (μάλλον) μόνο από εκεί θα αγοράζω, γιατί όπως είπες και εσύ μάλλον αξίζει ο κόπος (τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση τιμή/απόδοση)... Εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή και να το ευχαριστηθείς όποιο πάρεις εν τέλει! :D

Link to comment
Share on other sites

Στο ότι δεν έχεις ξαναπαραγγείλει κινέζικο, μη στέκεσαι καθόλου και μη σε φοβίζει... Κάνεις την παραγγελία σου και σε ~15-20 μέρες θα το έχεις σπίτι σου... Δεν υπάρχει κανένα θέμα που θα πρέπει να σε απασχολήσει, με αυτό... Όσον αφορά την εγγύηση, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, όταν αγοράζεις κάτι σαφώς είναι μια παράμετρος που καλώς λαμβάνεις υπόψιν καθώς αν πχ λάβεις προβληματική συσκευή ή/και πάθει κάτι θα πρέπει να επωμιστείς το κόστος να το στείλεις πίσω, να περιμένεις αρκετά και να συνεννοηθείς με το μαγαζί από όπου το πήρες... Από εκεί και πέρα όπως επίσης έχω αναφέρει πάλι περισσότερο σαν ιδέα μας φοβίζει αυτό (και καλώς μας φοβίζει βέβαια όταν είναι να δώσουμε χρήματα) παρά ως πιθανό ενδεχόμενο με βάση περιπτώσεις που έχουν τύχει (τουλάχιστον όσον αφορά συσκευές προβληματικές εξ αρχής και πάντα μιλώντας για όσο το δυνατόν ποιοτικές συσκευές με καλές κριτικές)... Αν το έχεις πάρει απόφαση να κινηθείς προς ... Κίνα μεριά μην το πολυφοβάσαι, απλά όπως είπα κοίτα για κάτι όσο το δυνατόν πιο εγγυημένο (πχ το Ulefone απ΄όσο ακούγεται είναι κάτι τέτοιο, όπως και άλλα, αν ψάξεις υπάρχουν άπειρες καλές προτάσεις στα λεφτά που θες)... Φυσικά σε κάθε περίπτωση, η εγγύηση των Κινέζικων δε μπορεί να συγκριθεί με αυτών που παίρνεις από εδώ, αλλά προφανώς ότι πληρώσεις, παίρνεις... :) Και εγώ στην ίδια φάση με εσένα ήμουνα και περισσότερο δοκιμαστικά αγόρασα την πρώτη μου συσκευή από Κίνα (για αυτό επέλεξα και μια φθηνή) και πλέον έχω καταλήξει στο ότι (μάλλον) μόνο από εκεί θα αγοράζω, γιατί όπως είπες και εσύ μάλλον αξίζει ο κόπος (τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση τιμή/απόδοση)... Εύχομαι να κάνεις καλή επιλογή και να το ευχαριστηθείς όποιο πάρεις εν τέλει! :D

 

Πω φίλε δε ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. Με βοήθησες άπειρα. Οπότε έχω καταλήξει. Θα παραγγείλω το Ulefone Be Pro. Απλά από μαγαζί υπάρχει κάποιο προτεινόμενο; Το efox πχ είναι οκ; Υπάρχουν κάποιες δυσκολίες που τυχόν θα συναντήσω ή που θα πρέπει να προσέξω στην παραγγελία μου; Διότι δεν έχω κάνει ποτέ ξανά όπως προείπα!

Link to comment
Share on other sites

Πω φίλε δε ξέρω πως να σε ευχαριστήσω. Με βοήθησες άπειρα. Οπότε έχω καταλήξει. Θα παραγγείλω το Ulefone Be Pro. Απλά από μαγαζί υπάρχει κάποιο προτεινόμενο; Το efox πχ είναι οκ; Υπάρχουν κάποιες δυσκολίες που τυχόν θα συναντήσω ή που θα πρέπει να προσέξω στην παραγγελία μου; Διότι δεν έχω κάνει ποτέ ξανά όπως προείπα!

 

Αυτά που έγραψε ο φίλος από πάνω "αν παρεις ulefone κοιτα απο gearbest.επισης vickmall,to2c,banggood αξιοπιστα.υπαρχουν και αλλα..." είναι οκ, από το vickmall προσωπικά έχω παραγγείλει 2 φορές (όλα πολύ γρήγορα και άψογα)... Νομίζω και το efox οκ είναι πάντως... Δυσκολίες δεν υπάρχουν, απλά κάνεις την πληρωμή με paypal και αυτό είναι όλο... Απλά θα σου έλεγα όταν αποφασίσεις 100% για συσκευή και μαγαζί πριν πληρώσεις/κάνεις παραγγελία ρώτα ρητά αν υπάρχει απόθεμα και αν θα στο στείλουν άμεσα (γιατί σε κάποιες περιπτώσεις έχει αναφερθεί ότι δεν ενημερώνουν για το στοκ τις σελίδες τους)... Τα περισσότερα μαγαζιά από αυτά που αναφέραμε έχουν live chat box που μπορείς άμεσα να ρωτήσεις ότι θες... Από εκεί και πέρα όταν εν τέλει κάνεις την παραγγελία είτε μετά αναφέροντας τον αριθμό της παραγγελίας, είτε σαν comment σε αυτήν, τους λες να το δηλώσουν μικρή αξία (για να μην παίξει τελωνείο) και να βάλουν και EU adapter για τον φορτιστή (αν και συνήθως αυτά τα κάνουν από μόνοι τους ανάλογα τη χώρα αποστολής)... Τέλος πάντα επιλέγουμε απλό ταχυδρομείο που είναι και free, για να γλιτώσουμε το τελωνείο... Αν χρειάζεσαι κάτι άλλο, ρώτα μας... Α και προφανώς ρίξε και μια ματιά στο thread του Ulefone αφού κλείνεις προς τα εκεί, μιας και οι ήδη κάτοχοι, μπορούν να σε ενημερώσουν αναλυτικά για τα θετικά/αρνητικά της συγκεκριμένης συσκευής... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά. Θα το πάρω μάλλον απο Gearbest, έχω βρει καλό κουπόνι. Έκανα και λογαριασμό Paypal οπότε είμαι έτοιμος. Αύριο θα φύγει η παραγγελία. Ναι εννοείται πως για το Ulefone έχω ψάξει αρκετά, και είδα και το αντίστοιχο θέμα εδώ. Πιστεύω θα είμαι μια χαρά. Οτιδήποτε απορία έχω θα σας πω ;)
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο τις ρυθμίσεις στο paypal,για να μη πληρώσεις κανα 5-ευρο παραπάνω!

 

Για διαφώτισε λίγο; Τι εννοείς; Γιατί Paypal έκανε εχθές. Δεν γνωρίζω πολλά..!

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια. Η παραγγελία του Ulefone Be Pro έγινε εχθές από το Gearbest. Τώρα θα περιμένω με το καλό να μου έρθει ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...