Jump to content

Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράψε εντυπώσεις σε σχέση με το g4;

 

Λοιπον καταρχην θελω να πω οτι σαν συσκευη ειδικα το edge ειναι εντελως διαστημικο.

Τωρα μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ και δεν χορταινω την οθονη του που ειναι πραγματικα απιστευτη αν και οπως ανεφερα εχει τα θεματακια της και ειδα αρκετα με τα ματια μου οσων αφορα το μονωτικο που βαζουν πισω απο το πανελ που προστατευει απο τις θερμοκρασιες της μπαταριας το οποιο φαινεται σε αρκετες συσκευες οταν ειναι το τηλ κλειστο και το χτυπανε οι λιαχτιδες του ηλιου. Ομως πρεπει να προσπαθησεις να το δεις. Στο απλο S6 ειναι τελειως διαφορετικο το πανελ απο πισω και γι αυτο δεν υπαρχει τιποτε σε αυτα.

Απο εκει και περα αψογα χρωματα - μαγεια των amoled να πω την αληθεια μου ειχε λειψει μιας και ειχα πολυ καιρο να παρω samsung.

Σαν ταχυτητα το τηλ ειναι πραγματικα πολυ γρηγορο και δεν κολλαει πουθενα ειδικα σε βαρια games κτλ.

Απο μπαταρια θα ελεγα οτι δεν εχει και μεγαλη διαφορα απο το g4.

Τωρα οσων αφορα την καμερα μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλη με καλυτερο σταθεροποιητη και απο το g4 αλλα την νυχτα υστερει του τελευταιου και σε selfie παλι ειναι αρκετα πισω.

Απο multitasking ειναι πραγματικα χαλια και ελπιζω να διορθωθει με καποιο μελλοντικο update. (Βασιλιας το G4)

Προσωπικα αντιμετωπιζω θεμα και με το 4G στο οποιο το ειδα να πιανει μονο μια φορα σε αντιθεση με το G4 που επιανε πολυ συχνα.

Επισης εχω παρατηρησει οτι πιο πολυ δειχνει 3g αλλα οταν πας να μπεις στο internet τοτε αλλαζει συχνοτητα και παει αρκετα γρηγορα. Δεν ξερω αν ειναι ετσι και τα δικα σας αλλα πιστευω το κανει για λογους εξοικονομησης μπαταριας.

Για το συγκεκριμενο θεμα δοκιμασα σε δυο s6 τα οποια ειχανε 5.1.1 και πιανανε αλλα οχι ευκολα.

Εγω εχω 5.0.2 και ελπιζω με την 5.1.1 να διορθωθει αυτο μιας και το θεωρω απιθανω για hardware το οποιο πιστευω αν ητανε θα ειχε θεμα παντου και οχι μονο στο 4G.

Σε γενικες γραμμες δεν το μετανοιωσα που πηγα στο edge και οσο περνανε οι μερες μου αρεσει και περισσοτερο.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στα XEU έχει έρθει το update! Όταν βρω wifi θα την κατεβάσω!

 

Ακόμα περιμένουμε νέα σου από το νέο update! !!

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι διακοπές και το σήμα μου δεν είναι πολύ καλό.

Έγινε η αναβάθμιση προχθές και αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ο TW έγινε ακόμα πιο γρήγορος (αλλά πάντα γυρίζω στον Nova!) Και ίσως να έχουνε πειράξει και τους δείκτες στη free ram. Έχω 88% τώρα εκεί που είχα πάνω από 92% συνήθως.

Επίσης νομίζω ότι έχει βελτιωθεί και η μπαταρία, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.

Τέλος έχει μεταφερθεί η επιλογή του autokill στα apps, στο μενού της RAM (πριν ήταν μέσω της μπαταρίας). Παρεμπιπτόντως έπρεπε να ξανά επιλέξω ποιες εφαρμογές θα κλείνουν μετά από 10 λεπτά πάλι από την αρχή.

Στην φωτογραφική μηχανή (auto) όπου επιλέξεις πλέον κάνει και focus (έτσι δούλευε το Μ8 που ειχα). Δεν θυμάμαι να τον είχε αυτό πριν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα η 5.1.1 Ελληνικό της cosmote.

Αυτό είναι που μου την σπάει με την Sammy. Την Ελλάδα την έχει πάντα τελευταία στις αναβαθμίσεις.

 

εχει βγει η 5.1.1 για κοσμοτε. http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G925F/COS/

απλά πέρασέ την αν δεν στη βγάζει με ΟΤΑ μέσω smartswitch, και αν δεν το δει μέσω smartswitch, πέρασέ την μέσω kies γράφοντας το μοντέλο και το serial number της συσκευής σου. στο δικό μου δεν το έκανε update μεσω OTA γιατί μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, ούτε μέσω smartswitch, αλλά μέσω kies έγινε η δουλειά.....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εχει βγει η 5.1.1 για κοσμοτε. http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G925F/COS/

απλά πέρασέ την αν δεν στη βγάζει με ΟΤΑ μέσω smartswitch, και αν δεν το δει μέσω smartswitch, πέρασέ την μέσω kies γράφοντας το μοντέλο και το serial number της συσκευής σου. στο δικό μου δεν το έκανε update μεσω OTA γιατί μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση, ούτε μέσω smartswitch, αλλά μέσω kies έγινε η δουλειά.....

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει αλλά φοβάμαι πως αν την περάσω να μην χάσω την εγγύηση μιας και αν χρειαστεί να πάει στην samsung και το update δεν έχει έρθει σαν όταν μην μου πουν που το βρήκες. Δεν ξέρω αν μέσω kies ισχύει η εγγύηση αλλά σίγουρα με odin τα χάνω όλα εφόσον δεν υπάρχει επίσημα όταν. Και το κακό είναι ότι δεν γίνεται downgrade.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει αλλά φοβάμαι πως αν την περάσω να μην χάσω την εγγύηση μιας και αν χρειαστεί να πάει στην samsung και το update δεν έχει έρθει σαν όταν μην μου πουν που το βρήκες. Δεν ξέρω αν μέσω kies ισχύει η εγγύηση αλλά σίγουρα με odin τα χάνω όλα εφόσον δεν υπάρχει επίσημα όταν. Και το κακό είναι ότι δεν γίνεται downgrade.

Ποιος έχει πει ότι αν περάσεις άλλης χώρας ρομ χάνεις την εγγύηση? Νομίζω ότι κάνεις λάθος

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει πει ότι αν περάσεις άλλης χώρας ρομ χάνεις την εγγύηση? Νομίζω ότι κάνεις λάθος

Δεν χάνεις εγγύηση φίλε απλώς λέει και έχει δίκιο πως αν περάσει άλλης χώρας 5.1.1 δεν μπορεί να κάνει downgrate στο δικό του firmware της cosmote που είναι 5.0.2 οπότε μάλλον το service του δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος έχει πει ότι αν περάσεις άλλης χώρας ρομ χάνεις την εγγύηση? Νομίζω ότι κάνεις λάθος

Στην υπογραφή ενός παιδιού εδώ μέσα σε πήγαινε στους όρους και προϋποθέσεις ώστε να διατηρήσεις την εγγύηση. Στην περίπτωση που λες μπορείς να φλαδσαρεις άλλης χώρας αλλά στην είδη έκδοση που είσαι με την προϋπόθεση πριν το service να βάλεις πάλι το firmware που φορούσε εξαρχής. Αλλά αν πας από 5.0.2 σε 5.1.1 χωρίς να έχει σωθεί επίσημα η ότα τότε θα σου πούνε που την βρήκες.

Δεν ξέρω αν μέσω kies σου επιτρέπεται επίσημα η αναβάθμιση.

Και το κακό με εμένα είναι ότι ενώ το τηλέφωνο σαν σήμα ίντερνετ κτλ δουλεύει εξαιρετικά δεν μπορώ να πιάσω 4g σε αντίθεση με τα LG που έπιανε και δεν ξέρω αν είναι θέμα αναβάθμισης η όχι. Πάντως άλλη έκδοση 5.0.2 δοκίμασα αλλά τίποτα. Οπότε ελπίζω στην 5.1.1 που αλλάζει τελείως η βάση.

Τι να πω. Αν είχε πρόβλημα όμως σαν hardware δεν θα δούλευε λογικά καλά και αλλού.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει αλλά φοβάμαι πως αν την περάσω να μην χάσω την εγγύηση μιας και αν χρειαστεί να πάει στην samsung και το update δεν έχει έρθει σαν όταν μην μου πουν που το βρήκες. Δεν ξέρω αν μέσω kies ισχύει η εγγύηση αλλά σίγουρα με odin τα χάνω όλα εφόσον δεν υπάρχει επίσημα όταν. Και το κακό είναι ότι δεν γίνεται downgrade.

 

Μα δεν έγραψα να περάσεις ρομ άλλης χώρας. Ούτε σου είπα τίποτα για Odin.Διάβασε τι γράφω. Την ρομ της κοσμοτε θα περάσεις. Φυσικά μπορείς μέσω υπολογιστή και ισχύει η εγγύηση. 100% είτε με smartswitch είτε με Kies.

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έγραψα να περάσεις ρομ άλλης χώρας. Ούτε σου είπα τίποτα για Odin.Διάβασε τι γράφω. Την ρομ της κοσμοτε θα περάσεις. Φυσικά μπορείς μέσω υπολογιστή και ισχύει η εγγύηση. 100% είτε με smartswitch είτε με Kies.

Το smartswitch δεν μου δείχνει. Θα δοκιμάσω το kies. Ευχαριστώ

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι υπάρχει αλλά φοβάμαι πως αν την περάσω να μην χάσω την εγγύηση μιας και αν χρειαστεί να πάει στην samsung και το update δεν έχει έρθει σαν όταν μην μου πουν που το βρήκες. Δεν ξέρω αν μέσω kies ισχύει η εγγύηση αλλά σίγουρα με odin τα χάνω όλα εφόσον δεν υπάρχει επίσημα όταν. Και το κακό είναι ότι δεν γίνεται downgrade.

 

Ποιος έχει πει ότι αν περάσεις άλλης χώρας ρομ χάνεις την εγγύηση? Νομίζω ότι κάνεις λάθος

 

Δεν χάνεις εγγύηση φίλε απλώς λέει και έχει δίκιο πως αν περάσει άλλης χώρας 5.1.1 δεν μπορεί να κάνει downgrate στο δικό του firmware της cosmote που είναι 5.0.2 οπότε μάλλον το service του δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Στην υπογραφή ενός παιδιού εδώ μέσα σε πήγαινε στους όρους και προϋποθέσεις ώστε να διατηρήσεις την εγγύηση. Στην περίπτωση που λες μπορείς να φλαδσαρεις άλλης χώρας αλλά στην είδη έκδοση που είσαι με την προϋπόθεση πριν το service να βάλεις πάλι το firmware που φορούσε εξαρχής. Αλλά αν πας από 5.0.2 σε 5.1.1 χωρίς να έχει σωθεί επίσημα η ότα τότε θα σου πούνε που την βρήκες.

Δεν ξέρω αν μέσω kies σου επιτρέπεται επίσημα η αναβάθμιση.

Και το κακό με εμένα είναι ότι ενώ το τηλέφωνο σαν σήμα ίντερνετ κτλ δουλεύει εξαιρετικά δεν μπορώ να πιάσω 4g σε αντίθεση με τα LG που έπιανε και δεν ξέρω αν είναι θέμα αναβάθμισης η όχι. Πάντως άλλη έκδοση 5.0.2 δοκίμασα αλλά τίποτα. Οπότε ελπίζω στην 5.1.1 που αλλάζει τελείως η βάση.

Τι να πω. Αν είχε πρόβλημα όμως σαν hardware δεν θα δούλευε λογικά καλά και αλλού.

Οποιαδήποτε παρέμβαση στην συσκευή από μη εξουσιοδοτημένο τεχνικό, σε επίπεδο software/hardware, σας βγάζει εκτός εγγύησης. Διαβάστε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

Όταν σου βγάζει Update επίσημο software, το οποίο είτε είναι kies είτε είναι smart switch εχεις κανονικά εγγύηση εννοείται.

Όταν περάσεις ρομ μέσω Odin άλλης χώρας και το πας Service αν δεν έχει πειραγμενο knox είναι θέμα της samsung αν θα το δεχτεί η οχι. Το ποιο απλό είναι πριν το Service αν έχει περάσει κάποιος μέσω Odin, να ξαναφλασαρει με Odin παλι την ρομ που είχε εξαρχής.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι στο Service της Samsung κοιτανε απλά μόνο το knox. Αν κάποιος έχει αμφιβολίες η δεν ξερει τι κάνει να μην χρησιμοποιεί το Odin. Μόνο kies smart switch για οτιδήποτε.

 

Cocous με το kies χειροκίνητα θα δει σίγουρα το λειτουργικό σου και θα το κατεβάσει. Προχωρα άφοβα. Απλά γράψε το μοντελο και το serial της συσκευής σου

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Όταν σου βγάζει Update επίσημο software, το οποίο είτε είναι kies είτε είναι smart switch εχεις κανονικά εγγύηση εννοείται.

Όταν περάσεις ρομ μέσω Odin άλλης χώρας και το πας Service αν δεν έχει πειραγμενο knox είναι θέμα της samsung αν θα το δεχτεί η οχι. Το ποιο απλό είναι πριν το Service αν έχει περάσει κάποιος μέσω Odin, να ξαναφλασαρει με Odin παλι την ρομ που είχε εξαρχής.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι στο Service της Samsung κοιτανε απλά μόνο το knox. Αν κάποιος έχει αμφιβολίες η δεν ξερει τι κάνει να μην χρησιμοποιεί το Odin. Μόνο kies smart switch για οτιδήποτε.

 

Cocous με το kies χειροκίνητα θα δει σίγουρα το λειτουργικό σου και θα το κατεβάσει. Προχωρα άφοβα. Απλά γράψε το μοντελο και το serial της συσκευής σου

 

Ωραια μολις γυρισα απο την δουλεια και δοκιμαζω.

Κατι βρηκε το kies και κατεβαζει.

Ανα δουμε...

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Απλά γράψε το μοντελο και το serial της συσκευής σου

 

Στο μοντελο τι πρεπει να γραψουμε; Δοκιμασα galaxy s6 edge και SM-G925F και δεν τα αναγνωριζει...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο μοντελο τι πρεπει να γραψουμε; Δοκιμασα galaxy s6 edge και SM-G925F και δεν τα αναγνωριζει...

 

 

Aυτο γραψε SM-G925F

 

Ωραια. Εγινε κανονικα η αναβαθμιση. Α να δουμε τωρα τι παιζει.

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε παρέμβαση στην συσκευή από μη εξουσιοδοτημένο τεχνικό, σε επίπεδο software/hardware, σας βγάζει εκτός εγγύησης. Διαβάστε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Συμφωνώ φίλε μου,αλλά όταν με odin βάζεις ρομ άλλης χώρας και γυρνάς πίσω πάλι στο firmware σου πως θα το καταλάβει το service;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε μου,αλλά όταν με odin βάζεις ρομ άλλης χώρας και γυρνάς πίσω πάλι στο firmware σου πως θα το καταλάβει το service;

 

Βαγγελη να σε ρωτησω κατι φιλε μου. Περιπου ο μεσως ορος στην δυναμη του σηματος στο S6 EDGE ποιος ειναι σε εσενα. Εμενα ας πουμε παιζει περιπου στα -90 με -95.

Οταν πιανεις 4g ποσο περιπου ειναι?

Αν σου ειναι ευκολο θα σου ημουν υποχρεως.

Μου φαινεται πολυ περιεργο να μην πιανω 4g διοτι με τα LG επιανα αλλα βλεπω οτι γενικα σε σχεση με τα lg ειανι πιο πισω το σημα.

http://www.androidauthority.com/best-4g-galaxy-s6-v-huawei-p8-v-lg-g4-612827/

Διοτι αν στην περιοχη μου το 4g ειναι αδυναμο τοτε αυτο θα χρειασθει δυνατοτερο σημα για να πιασει σε σχεση με το G4 που επιανε.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το g3 είναι πιο δυνατό,απλά τωρα είμαι διακοπές,οταν γυρίσω θα το τσεκάρω.Στη Θεσσαλονίκη πιάνω σχεδον παντού 4g+ αλλά δεν έχω το edge έχω το απλό g920f.
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το g3 είναι πιο δυνατό,απλά τωρα είμαι διακοπές,οταν γυρίσω θα το τσεκάρω.Στη Θεσσαλονίκη πιάνω σχεδον παντού 4g+ αλλά δεν έχω το edge έχω το απλό g920f.

 

Μολις τωρα ειδα και παλι 4g με -105 ισχυ.

Οποτε ειμαστε σε καλο δρομο. Μαλλον εφταιγε η 5.0.2.

Ανακουφιστηκα λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, περναω μεσω KIES 3 την 5.1.1. Την κατεβασε και τωρα εχει μεινει πολλη ωρα στο 0% και λεει:

"Ενημερωση λογισμικου και προετοιμασια για το Galaxy S6 edge ειναι σε εξελιξη... Μην αποσυνδεετε το καλωδιο."

Ειναι φυσιολογικο να μενει τοση ωρα στο 0% ;;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, περναω μεσω KIES 3 την 5.1.1. Την κατεβασε και τωρα εχει μεινει πολλη ωρα στο 0% και λεει:

"Ενημερωση λογισμικου και προετοιμασια για το Galaxy S6 edge ειναι σε εξελιξη... Μην αποσυνδεετε το καλωδιο."

Ειναι φυσιολογικο να μενει τοση ωρα στο 0% ;;

Κλεισε το τηλ και ανοιξε το πατωντας το volume - το home και το power μαζι.

Μολις ανοιξει και δεις τα γραμματα πατα volume + και τοτε θα ειναι ετοιμο να περασει αυτο που κατεβασε το kies.

Απλα ισως τωρα χρειαστει να ξανακατεβασει το update.

Link to comment
Share on other sites

Κλεισε το τηλ και ανοιξε το πατωντας το volume - το home και το power μαζι.

Μολις ανοιξει και δεις τα γραμματα πατα volume + και τοτε θα ειναι ετοιμο να περασει αυτο που κατεβασε το kies.

Απλα ισως τωρα χρειαστει να ξανακατεβασει το update.

 

Thanks boy το εκανα. Το κινητο εχει μεινει τωρα στο downloading και το KIES εκει οπου ηταν πριν...

Πρεπει να κλεισω το KIES, να το ξανανοιξω και ακολουθησω ιδια διαδικασια;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Thanks boy το εκανα. Το κινητο εχει μεινει τωρα στο downloading και το KIES εκει οπου ηταν πριν...

Πρεπει να κλεισω το KIES, να το ξανανοιξω και ακολουθησω ιδια διαδικασια;

 

ΝΑΙ ΝΑΙ και θα χρειαστει να ξανακατεβει το λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ φίλε μου,αλλά όταν με odin βάζεις ρομ άλλης χώρας και γυρνάς πίσω πάλι στο firmware σου πως θα το καταλάβει το service;

Όπως γράφω στην τέταρτη παράγραφο του οδηγού, αν βάλεις πάλι το firmware (επιτυχημένα...) που προορίζεται για το region της συσκευής σου, είσαι πάλι εντός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...