Jump to content

Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλη εβδομάδα στην παρεα μας! Επειδή περιμένω το δικό μου S6 edge αύριο, έψαξα λίγο στα forums σχετικά με το θέμα του auto rotetion. Παγκόσμια έχει αναφερθεί σαν θέμα οτι απο κάποιο σημείο και μετά σταματά να λειτουργεί το auto rotetion. Πολλές απαντήσεις έχουν γραφτεί απο χρήστες ανα τον κόσμο. Θα αναφέρω κάποιες απο αυτές: Απο άτομα που έχουν επικοινωνήσει με την μαμά εταιρία, άλλοι λένε για θέμα software και άλλοι για hardware. Στις περισσότερες περιπτώσεις πάντως τους έκαναν αντικατάσταση συσκευής 2η και 3η φορά (χωρίς κάποιο αποτέλεσμα αφού στις περισσότερες περιπτώσεις το πρόβλημα επανήλθε) . Ένα ποσοστό αναφέρει οτι το έπαθε με την χρήση του Nova Launcher. Ένα ΠΟΛΥ μεγάλο επίσης ποσοστό χρηστών επίσης αναφέρει οτι το έπαθε με το που το σύνδεσε στο Fast Charging φορτιστή (αρκετοί είναι εκείνοι που ΔΕΝ χρησιμοποιούν τον φορτιστή που έχει στο κουτί, αλλά παλιούς-συμβατικούς φορτιστές π.χ. απο S4 και δουλεύει μια χαρά). Κάποιοι αναφέρουν οτι δουλεύει το ίδιο καλά και με την χρήση του Wireless Charger και περιμένουν κάποια επίσημη ανακοίνωση(πιθανόν κάποιο update) πρίν προχωρήσουν στην χρήση του Fast Charging. Όπως και να έχει, αυτά είναι δυσάρεστα νέα για συσκευές που κοστίζουν απο 900€ - 1100€
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδες λιγο ψυχραιμια...νεες συσκευες με τα πρωτα κουσουρια ....

προπερσι χριστουγεννα πηρα το air απο public Πατρας και μετα απο αποπειρα στησιματος σε κοντινο καφε....ανακαλυψα ακριβως το ιδιο θεμα...πηγα πισω το παλεψαν λιγο ....και σε λιγο μου δωσαν αλλο....so simple!!!

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Ένα ΠΟΛΥ μεγάλο επίσης ποσοστό χρηστών επίσης αναφέρει οτι το έπαθε με το που το σύνδεσε στο Fast Charging φορτιστή

Όπως εγώ για παράδειγμα... Και μάλλον είναι η πιθανότερη εκδοχή γιατί το πρόβλημα απλά είναι HARDWARE. Όταν το αποσύνδεσα από τον φορτιστή και πήγα να βγάλω φωτογραφία το κατάλαβα... Ή κάποιοι από τους φορτιστές που έβαζε στο κουτί ήταν προβληματικοί ή απλά το Design του PCB είναι λανθασμένο και δεν σταθεροποιείται σωστά η τάση που πάει στον acc. sensor η ακόμα και κάποιες παρτίδες του συγκεκριμένου sensor είναι προβληματικές...Μόνο η Samsung ξέρει την αιτία που κατα τη γνωμη μου θα έπρεπε να την ήξερε πριν το λανσάρει στην αγορά. Προφανώς ο ποιοτικός έλεγχος της συσκευής ήταν ανεπαρκής για να προλάβει να το σπρώξει γρήγορα στην αγορά...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδες λιγο ψυχραιμια...νεες συσκευες με τα πρωτα κουσουρια ....

προπερσι χριστουγεννα πηρα το air απο public Πατρας και μετα απο αποπειρα στησιματος σε κοντινο καφε....ανακαλυψα ακριβως το ιδιο θεμα...πηγα πισω το παλεψαν λιγο ....και σε λιγο μου δωσαν αλλο....so simple!!!

Ήσουν τυχερός γιατί είχαν να σου δώσουν... Όταν δεν έχουν και περιμένεις 1 εβδομάδα χαλάει όλη μαγεία και η χαρά του να αγοράζεις κάτι που να θες πολύ και να μην μπορείς να το χαρείς. Δυστυχώς Edge με το σταγονόμετρο στην αγορά... :(

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα το είχα και στο νοτελι και έφτιαξε με επανεκκίνηση.

Ευτυχώς ακόμα στο edge δεν έχω τέτοιο θέμα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν θεμα ολες η συσκευες ρε παιδια.......Το λενε και στα ξενα φορουμ οτι ειναι καποια κομματια που το παρουσιαζουν το προβλημα..Παντως και φιλος που το εχει μια εβδομαδα σχεδον και του εχει κανει γυρο στις 5 πληρες φορτισεις με τον fast charger,δεν εχει κανενα προβλημα...και εχει και nova launcher μονιμα...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα κάτοχος s6 edge gold 64 μέχρι στιγμής μια χαρά συμπεριφερεται σε όλα αυτά που διαβάζω. Μια ερώτηση το briefing πως το βγάζω από την οθόνη αριστερά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα κάτοχος s6 edge gold 64 μέχρι στιγμής μια χαρά συμπεριφερεται σε όλα αυτά που διαβάζω. Μια ερώτηση το briefing πως το βγάζω από την οθόνη αριστερά

Πατας παρατεταμενα στο κεντρο τις αρχικης οθονης,και σου βγαζει τις σελιδες.....πας αριστερα και ξετσεκαρεις το πλαισιο με το briefing..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Πατας παρατεταμενα στο κεντρο τις αρχικης οθονης,και σου βγαζει τις σελιδες.....πας αριστερα και ξετσεκαρεις το πλαισιο με το briefing..

Σε ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω κανα 5 ωρο που απεκτησα και εγω το s6 edge gold και ναι εχει τον Sony IMX240 camera sensor.Παιδια η συσκευη ειναι πραγματικα ονειρο ειναι πανεμορφη.Μεχρι στιγμης παει αερα.Σε σχεση με το note 4 με την 5.0.1 ειναι ενα κλικ ποιο πανω.Προς το παρον δεν εχω να πω τιποτα αλλο ειναι νωρις αλλα ετσι και αλλιως εχει χιλιοειπωθει τι δυνατοτητες εχει.Οποτε η γνωμη μου περισσευει. Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Εχω κανα 5 ωρο που απεκτησα και εγω το s6 edge gold και ναι εχει τον Sony IMX240 camera sensor.Παιδια η συσκευη ειναι πραγματικα ονειρο ειναι πανεμορφη.Μεχρι στιγμης παει αερα.Σε σχεση με το note 4 με την 5.0.1 ειναι ενα κλικ ποιο πανω.Προς το παρον δεν εχω να πω τιποτα αλλο ειναι νωρις αλλα ετσι και αλλιως εχει χιλιοειπωθει τι δυνατοτητες εχει.Οποτε η γνωμη μου περισσευει.

Καλορίζικο το εργαλείο. Από που το πήρες σε gold χρώμα?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο. Από που το πήρες σε gold χρώμα?

Καλημέρα από Γερμανία είχε όλα τα χρώματα αλλά μου έκανε κλικ το χρυσό θα ανεβάσω φώτο το μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από Γερμανία είχε όλα τα χρώματα αλλά μου έκανε κλικ το χρυσό θα ανεβάσω φώτο το μεσημέρι

Την πέμπτη μου έρχεται από το Amazon.de το χρυσό και εμένα.

Νόμιζα πως το είχες βρει στην Ελλάδα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το εργαλείο. Από που το πήρες σε gold χρώμα?

 

Καλημερα.Ευχαριστω Νικο.Απο το http://www.citisshop.com/ .Πρεπει να πηρα το τελευταιο κομματι.Παντος ηταν σε ολα κομπλε με ταινιες ασφαλειας.Εσυ το φορτιζεις με τον φορτιστη του;Εγω φοβαμαι μετα το θεμα που εχει δημιουργηθει.

Οι φωτο δεν εινα και οι καλυτερες ειναι απο LG G3 αλλα ειναι σε καφετερια με τερμα χαμηλο φωτισμο.

[/img]

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Edgeάδες καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε το καινούριο και είναι όλα κομπλέ με Sony IMX240, Rotation μια χαρά, αγρατσούνιστη οθόνη κτλ κτλ... ΑΛΛΑ φοβαμαι να το φορτίσω με τον Fast Charger :ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα.Ευχαριστω Νικο.Απο το http://www.citisshop.com/ .Πρεπει να πηρα το τελευταιο κομματι.Παντος ηταν σε ολα κομπλε με ταινιες ασφαλειας.Εσυ το φορτιζεις με τον φορτιστη του;Εγω φοβαμαι μετα το θεμα που εχει δημιουργηθει.

Οι φωτο δεν εινα και οι καλυτερες ειναι απο LG G3 αλλα ειναι σε καφετερια με τερμα χαμηλο φωτισμο.

[/img]

 

:cool: κουκλί! Καλορίζικο και απροβλημάτιστο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φορτιζω παιδιά με τον φορτιστή του s5 αλλά και με τον ασύρματο φορτιστή πλέον. Την πρώτη εβδομάδα φορτιζα με τον δικό του γρήγορο. Νομίζω πως βλέπω πλέον ακόμα καλύτερη μπαταρία αλλά δεν είμαι βέβαιος. Από την αρχή το τηλέφωνο μου έβγαζε πολύ καλή αυτονομία που βελτιώθηκε και άλλο. Μπορεί να παίζει ρόλο πλέον η αργή φόρτιση, η το γεγονός οτι η μπαταρία του έχει στρώσει για τα καλά.

Όπως και να έχει αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου είναι καλύτερα να το φορτιζεις με τον απλό φορτιστή.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονιμα με τον ασυρματο φορτιστη! Με βολευει παρα πολυ!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, να ρωτήσω εσάς τους κατόχους του edge πως γίνεται να έχω την εφαρμογή για κλήσεις με τα πλακίδια επαφών εκείνα που δείχνουν φωτογραφία επαφής και καλείς πατώντας επάνω για κλήση, αυτό που έχει η lollipop δηλαδή. (είναι για φίλο που έχει το κινητό και δεν έχει αυτή την επιλογή όταν πάει να καλέσει)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, να ρωτήσω εσάς τους κατόχους του edge πως γίνεται να έχω την εφαρμογή για κλήσεις με τα πλακίδια επαφών εκείνα που δείχνουν φωτογραφία επαφής και καλείς πατώντας επάνω για κλήση, αυτό που έχει η lollipop δηλαδή. (είναι για φίλο που έχει το κινητό και δεν έχει αυτή την επιλογή όταν πάει να καλέσει)

 

Κατέβασε τον lollipop dialer από το app store.

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Edgeάδες καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε το καινούριο και είναι όλα κομπλέ με Sony IMX240, Rotation μια χαρά, αγρατσούνιστη οθόνη κτλ κτλ... ΑΛΛΑ φοβαμαι να το φορτίσω με τον Fast Charger :ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

:cool: κουκλί! Καλορίζικο και απροβλημάτιστο!

 

Καλημερα.Ευχαριστω Νικο.Απο το http://www.citisshop.com/ .Πρεπει να πηρα το τελευταιο κομματι.Παντος ηταν σε ολα κομπλε με ταινιες ασφαλειας.Εσυ το φορτιζεις με τον φορτιστη του;Εγω φοβαμαι μετα το θεμα που εχει δημιουργηθει.

Οι φωτο δεν εινα και οι καλυτερες ειναι απο LG G3 αλλα ειναι σε καφετερια με τερμα χαμηλο φωτισμο.

[/img]

 

Εγώ φορτιζω παιδιά με τον φορτιστή του s5 αλλά και με τον ασύρματο φορτιστή πλέον. Την πρώτη εβδομάδα φορτιζα με τον δικό του γρήγορο. Νομίζω πως βλέπω πλέον ακόμα καλύτερη μπαταρία αλλά δεν είμαι βέβαιος. Από την αρχή το τηλέφωνο μου έβγαζε πολύ καλή αυτονομία που βελτιώθηκε και άλλο. Μπορεί να παίζει ρόλο πλέον η αργή φόρτιση, η το γεγονός οτι η μπαταρία του έχει στρώσει για τα καλά.

Όπως και να έχει αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου είναι καλύτερα να το φορτιζεις με τον απλό φορτιστή.

 

Εγω μονιμα με τον ασυρματο φορτιστη! Με βολευει παρα πολυ!

 

Ευχαριστω πολυ @subcode και σε εσενα επισης καλοριζικο και χωρις θεματα.Αρα @galanakop θα το φορτισω και σημερα με udb 3 απο pc και περιμενω αυριο να ερθει απο Vodafone το πακετακι της προσφορας με ασυρματο και θηκη δωρο.Ρε παιδια η θηκη απο την προσφορα λεει τιποτα την εχει κανεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Edgeάδες καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε το καινούριο και είναι όλα κομπλέ με Sony IMX240, Rotation μια χαρά, αγρατσούνιστη οθόνη κτλ κτλ... ΑΛΛΑ φοβαμαι να το φορτίσω με τον Fast Charger :ninja:

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

:cool: κουκλί! Καλορίζικο και απροβλημάτιστο!

 

Καλημερα.Ευχαριστω Νικο.Απο το http://www.citisshop.com/ .Πρεπει να πηρα το τελευταιο κομματι.Παντος ηταν σε ολα κομπλε με ταινιες ασφαλειας.Εσυ το φορτιζεις με τον φορτιστη του;Εγω φοβαμαι μετα το θεμα που εχει δημιουργηθει.

Οι φωτο δεν εινα και οι καλυτερες ειναι απο LG G3 αλλα ειναι σε καφετερια με τερμα χαμηλο φωτισμο.

[/img]

 

Εγώ φορτιζω παιδιά με τον φορτιστή του s5 αλλά και με τον ασύρματο φορτιστή πλέον. Την πρώτη εβδομάδα φορτιζα με τον δικό του γρήγορο. Νομίζω πως βλέπω πλέον ακόμα καλύτερη μπαταρία αλλά δεν είμαι βέβαιος. Από την αρχή το τηλέφωνο μου έβγαζε πολύ καλή αυτονομία που βελτιώθηκε και άλλο. Μπορεί να παίζει ρόλο πλέον η αργή φόρτιση, η το γεγονός οτι η μπαταρία του έχει στρώσει για τα καλά.

Όπως και να έχει αν δεν έχεις πρόβλημα χρόνου είναι καλύτερα να το φορτιζεις με τον απλό φορτιστή.

 

Εγω μονιμα με τον ασυρματο φορτιστη! Με βολευει παρα πολυ!

 

Ευχαριστω πολυ @subcode και σε εσενα επισης καλοριζικο και χωρις θεματα.Αρα @galanakop θα το φορτισω και σημερα με usb 3 απο pc και περιμενω αυριο να ερθει απο Vodafone το πακετακι της προσφορας με ασυρματο και θηκη δωρο.Ρε παιδια η θηκη απο την προσφορα λεει τιποτα την εχει κανεις;Με τον ασυρματο φορτιστη ποση ωρα κανει να παει απο 5 σε 100% @megatr0n;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ασυρματο φορτιστη ποση ωρα κανει να παει απο 5 σε 100% @megatr0n;

Τωρα σωθηκες.... Βραδυ το ακουμπαω.

Μια φορα που το ειχα βαλει μεσημερι νομιζω εκανε 2 ωρες. :)

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα σωθηκες.... Βραδυ το ακουμπαω.

Μια φορα που το ειχα βαλει μεσημερι νομιζω εκανε 2 ωρες. :)

 

Αμα κανεις 2 ωρες καλα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω το edge σε χρωμα black sapphire. Οι πρωτες εντυπώσεις αυτές τις 5 μερες χρησης είναι αρκετα καλες!

Η τελευταια μου αγορα σε smartphone ηταν πριν 3 χρονια το Motorola droid razr. Στην τρεχουσα αγορα κανενα smartphone δεν με εντυπωσιαζε. Καινοτομια μηδεν. Απλως λιγο πιο γρηγορος επεξεργαστης και καλυτερη καμερα.

Παρολα αυτά μολις ειδα το s6 edge τρελαθηκα! Μαγικο τηλεφωνο!

Το ποιο ωραιο στο σ6 είναι ότι καθε μερα μαθαινεις και κατι καινουργιο

Αν κοιτάξετε βιντεο στο youtbe s6 edge tricks& tips θα τρομάξετε.

Δεν χωρτανω να βλεπω την οθονη! Απίστευτο sharpness!

Η ποιοτητα του βιντεο 4κ (δεν είναι σχεδόν 4κ resolution 3840x2160 pixels) είναι αρκετα καλο. Τρομερο stabilization!

Φωτογραφικη (μπρος και πισω) δεν το συζηταω! Το καλυτερο που μπορεις να παρεις στην αγορα αυτή την στιγμη! Αρκετα ικανοποιητικες φωτογραφιες στο σκοταδι!

Ο επεξεργαστης αρκετα δυνατος! Αρκετα γρηγορος και smooth!

Η ταχεια φορτησης του smartphone ειναι εξωπραγματικος. 5 λεπτα φορτησης ισούται με 1 ωρα χρηση. 40-60 λεπτα εχεις 100% Απαραδεκτο να μην συμπεριλαμβάνεται το wireless charging όταν στοιχιζει πανω από 700 στερλινες. H γνωμη μου δεν αξιζει να το αγορασεις γιατι η ταχεια φορτησης του είναι πιο αργη με συγκριση με το καλωδιο.

 

Τα αρνητικα τωρα,, Τις πρωτες 2 μερες με λιγη περισσοτερη χρηση το s6 edge ζεσταίνετουν αρκετα γρηγορα. Αυτό, σιγουρα δεν το περιμενα καθολου για την αγοραστικη του αξια! Αλλα τωρα δεν μου εχει ξανασυνεβει εδώ και 3 μερες που είναι αρκετα καλο θετικο σημαδι.

 

Επισης, περιμενα περισσοτερα από την αυτονομια του s6 edge. Με full φωτεινότητα και mobile data on η μπαταρια του μειωνεται αρκετα αισθητα. Μακαρι να σου βγαλει την ημερα. Σημερα το φορτισα 2 φορες...

Αν το εχεις σε automatic brightness και auto power save mode βγαζεις ανετα 1.5 μερα.

 

Σε γενικες γραμμες 9/10. χανει 1 ποντο από την μπαταρια. Βγαζω το καπελο στην Samsumg. Φαινεται και σιγουρα ασχοληθηκαν αρκετα στο σ6. Η apple είναι αρκετα πισω. 10 σκαλια πιο πανω η Samsumg από ολους τους ανταγωνιστες της. Για παράδειγμα (δεν ξερω αν υπηρχε στα προηγουμενα μοντελα) όταν ακους μουσικη με τα ακουστικα υπαρχει μια ρυθμιση που σου βγαζει το τηλεφωνο που βρισκει την καταλλητοτερη ενταση ηχου για το αυτι σου.

Edited by andreasrazr
Link to comment
Share on other sites

Edgeάδες καλημέρα! Σήμερα μου ήρθε το καινούριο και είναι όλα κομπλέ με Sony IMX240, Rotation μια χαρά, αγρατσούνιστη οθόνη κτλ κτλ...

 

Καλημέρα. Πες μου σε παρακαλώ πως βλέπεις τι κάμερα φοράει το κινητό? Πατάω *#0*#, μου βγάζει ένα μενού, αλλά μετά τι πρέπει να πατήσω για να δω τις πληροφορίες περί κάμερας?

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πες μου σε παρακαλώ πως βλέπεις τι κάμερα φοράει το κινητό? Πατάω *#0*#, μου βγάζει ένα μενού, αλλά μετά τι πρέπει να πατήσω για να δω τις πληροφορίες περί κάμερας?

Πατάς *#34971539# και επιλέγεις το ISP VER. CHECK

Link to comment
Share on other sites

Πατάς *#34971539# και επιλέγεις το ISP VER. CHECK

 

Kαλημέρα κι ευχαριστώ για την βοήθεια. Το έκανα και μου δείχνει SONY IMX240 για την πίσω κάμερα, και SLSI για την μπροστινή.

Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...