Jump to content

Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά παλιότερα στο galaxy s4 όταν επέλεγα το full wipe από το recovery έκανε reset το κινητό αλλά δεν μου εσβηνε προσωπικά αρχεία όπως φώτο ή αρχεία που είχα κατεβάσει. Σήμερα που το έκανα στο edge μου έσβησε τα πάντα . Ουσιαστικά το titanium backup είναι άχρηστο εκτός και αν μεταφέρεις τα αρχεία στον υπολογιστή.

Μήπως είχες βάλει τις φωτογραφίες να τις αποθηκεύει στην κάρτα μνήμης; Γιατί με full wipe η κάρτα μνήμης δεν γίνεται format.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά παλιότερα στο galaxy s4 όταν επέλεγα το full wipe από το recovery έκανε reset το κινητό αλλά δεν μου εσβηνε προσωπικά αρχεία όπως φώτο ή αρχεία που είχα κατεβάσει. Σήμερα που το έκανα στο edge μου έσβησε τα πάντα . Ουσιαστικά το titanium backup είναι άχρηστο εκτός και αν μεταφέρεις τα αρχεία στον υπολογιστή.

Εφοσον εχει μονο εσωτερικη μνημη ειναι λογικο να σβηνονται ολα.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχει μονο εσωτερικη μνημη ειναι λογικο να σβηνονται ολα.

 

ναι αλλά παλιότερα στο S4 όταν έκανα wipe απο recovery τα αρχεια των φωτογραφιων ή αρχεια που είχα κατεβάσει στην ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ μνημη .

Δεν σβηνοταν , γινοταν μορφοποιηση μόνο τα αρχεια του συστηματος

Link to comment
Share on other sites

Τελικα λυση για την φωτεινοτητα που αυξομειωνετε σαν να ειναι στο auto υπαρχει;

Δοκίμασε να μην την έχεις στο τέρμα, βάλε την λίγο πριν. Το παρατηρώ και στο note 4 αυτό το πρόβλημα και με αυτό τον τρόπο δεν μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να μην την έχεις στο τέρμα, βάλε την λίγο πριν. Το παρατηρώ και στο note 4 αυτό το πρόβλημα και με αυτό τον τρόπο δεν μου το κάνει.

 

Το θεμα ειναι οτι την θελω οσο πιο φωτεινη γινετε :P

Link to comment
Share on other sites

δεν τυφλώνεστε το βράδυ?

εξάλλου νομιζω στο auto και τέρμα, όταν ειναι μέρα φωτίζει λίγο παραπάνω από το τέρμα χωρίς auto..... κάπου το είχα διαβάσει αυτό

 

να ρωτήσω και κατι.

κατέβασα 4k βιντεάκια απο το youtube με downloadhelper και firefox, τα πέρασα στο κινητό, όμως δεν έχουν ήχο...... γιατί?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχθές το απόγευμα παρέλαβα και εγω το δικό μου edge.πρωτες εντυπωσεις αρκετα καλές και σε σχέση με το note4 που ειχα πολυ πιο άνετο και χωρις lag. Ενα παράπονο εχω μέχρι στιγμής. Εκανα την πρωτη φορτιση και το αφησα το βραδυ ανοιχτο με wifi δεδομένα κλειστα και το πρωι ειχε χασει 9% μεσα σε 7 ωρες αδρανειας. Εσείς εχετε παρατηρησει το ιδιο φαινόμενο;
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι την θελω οσο πιο φωτεινη γινετε :P

Αν κανείς τον κέρσορα δύό κλίκ πρίν το τέρμα δεν θα δεις και καμιά διαφορά στην ένταση. Δυστυχώς δεν έχω βρει άλλο τρόπο να παρακάμπτω αυτό το bug (το οποίο βλέπω ότι διαιωνίζεται από μοντέλο σε μοντέλο....)

 

δεν τυφλώνεστε το βράδυ?

εξάλλου νομιζω στο auto και τέρμα, όταν ειναι μέρα φωτίζει λίγο παραπάνω από το τέρμα χωρίς auto..... κάπου το είχα διαβάσει

Δεν θα βάλει κάποιος τέρμα την φωτεινότητα σε manual το βράδυ, θα πάει για οφθαλμίατρο. Σε αρκετές περιπτώσεις όμως και επειδή η αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας της samsung, ποτέ (και σε κανένα μοντέλο της) δεν αποτελούσε παράδειγμα προς μίμηση, πολλοί χρήστες θέλουμε να την βάζουμε στο τέρμα χειροκίνητα (όπως βολεύεται ο καθένας) , εκεί λοιπόν δημιουργείται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα με το sensor που δημιουρτηται απο το fast charger ακομα υπαρχει; εχω φορτησει μεχρι τωρα και όλα οκ.

εγώ προσωπικα το φορτιζω και με τον γρηγορο φορτιστή του, και με εναν απλο οταν δεν βιαζομαι. (ολονύκτιο charging)

κανενα προβλημα, ουτε ζεσταινεται και πολυ. νομιζω σε μερικα το εβγαζε αυτο το προβλημα, αλλα δεν ειναι δυνατον να φοβομαστε να το φορτιζουμε . φορτιστε το αν θελετε με τον γρηγορο, και αν παθει κατι υπαρχει και το σερβις.

 

συνηθως το προβλημα εμφανιζεται με τις πρώτες φορτισεις του τηλεφωνου. αν πχ εχεις κανει 3-4 πληρες φορτισεις με τον γρηγορο και δεν σου εχει βγαλει προβλημα δεν νομιζω να σου βγαλει ποτε

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα αυτό στο δικό μου edge:

δηλαδή στο full brightness (και στο λιγο χαμηλότερο απο το τέρμα) χωρις να εχεις την επιλογη στο auto, οταν σε σκοτεινο δωμάτιο ρίξεις φως στους αισθητήρες πάνω, ανεβαίνει η φωτεινότητα και άλλο! δεν παρατηρείται αυτό όμως στο απλό s6.... δηλαδη με λιγα λογια δεν μπορεις να πετύχεις το full brightness ότι και να κάνεις..... μονο εξω σε πολύ φως

νομίζω γίνεται με όλα τα s6 edge. γιατί αυτό? όχι οτι εγώ προσωπικά το βάζω τέρμα, αλλά αν πχ θέλω να δείξω πόσο καλή ειναι η οθόνη του edge γιατί να μην με αφήνει?

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα αυτό στο δικό μου edge:

δηλαδή στο full brightness (και στο λιγο χαμηλότερο απο το τέρμα) χωρις να εχεις την επιλογη στο auto, οταν σε σκοτεινο δωμάτιο ρίξεις φως στους αισθητήρες πάνω, ανεβαίνει η φωτεινότητα και άλλο! δεν παρατηρείται αυτό όμως στο απλό s6.... δηλαδη με λιγα λογια δεν μπορεις να πετύχεις το full brightness ότι και να κάνεις..... μονο εξω σε πολύ φως

νομίζω γίνεται με όλα τα s6 edge. γιατί αυτό? όχι οτι εγώ προσωπικά το βάζω τέρμα, αλλά αν πχ θέλω να δείξω πόσο καλή ειναι η οθόνη του edge γιατί να μην με αφήνει?

Πάντως εχει περάσει ενα διμηνο απο τότε που τράβηξε το video ο τύπος αλλα δεν εχει λυθεί αν ηταν software θέμα.

Αρα η περιμένεις update μπάς και λυθεί αν ειναι software θέμα η ειναι κατασκευαστικό το θέμα πχ σενσορα και θες αντικατάσταση του.

Μια αλλη απορία που εχω εγω πες πχ οτι εισαι έξω και εχει συννεφιά οχι ήλιο πως συμπεριφέρεται η αυτόματη φωτεινότητα.

Σαν να ειναι ηλιοφάνεια που αποδίδει με μέγιστη φωτεινότητα η χειρότερα;

Διοτι στο s6 edge μονο στο αυτόματο αποδίδει maximum η φωτεινότητα,σε manual mode οχι.

Λειτουργεί δηλαδη σε συννεφιά οπως σαν να εχει ήλιο έξω η οχι;

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχει περάσει ενα διμηνο απο τότε που τράβηξε το video ο τύπος αλλα δεν εχει λυθεί αν ηταν software θέμα.

Αρα η περιμένεις update μπάς και λυθεί αν ειναι software θέμα η ειναι κατασκευαστικό το θέμα πχ σενσορα και θες αντικατάσταση του.

Μια αλλη απορία που εχω εγω πες πχ οτι εισαι έξω και εχει συννεφιά οχι ήλιο πως συμπεριφέρεται η αυτόματη φωτεινότητα.

Σαν να ειναι ηλιοφάνεια που αποδίδει με μέγιστη φωτεινότητα η χειρότερα;

Διοτι στο s6 edge μονο στο αυτόματο αποδίδει maximum η φωτεινότητα,σε manual mode οχι.

Λειτουργεί δηλαδη σε συννεφιά οπως σαν να εχει ήλιο έξω η οχι;

 

Στο δικό μου αποδίδει ίδια φωτεινότητα στο auto και στο manual κάτω από ήλιο .δεν νομίζω να ισχύει αυτό με το manual και το auto τουλάχιστον δεν το παρατήρησα να το βάζω auto κάτω από ήλιο και να δείχνει καλύτερα

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εχει περάσει ενα διμηνο απο τότε που τράβηξε το video ο τύπος αλλα δεν εχει λυθεί αν ηταν software θέμα.

Αρα η περιμένεις update μπάς και λυθεί αν ειναι software θέμα η ειναι κατασκευαστικό το θέμα πχ σενσορα και θες αντικατάσταση του.

Μια αλλη απορία που εχω εγω πες πχ οτι εισαι έξω και εχει συννεφιά οχι ήλιο πως συμπεριφέρεται η αυτόματη φωτεινότητα.

Σαν να ειναι ηλιοφάνεια που αποδίδει με μέγιστη φωτεινότητα η χειρότερα;

Διοτι στο s6 edge μονο στο αυτόματο αποδίδει maximum η φωτεινότητα,σε manual mode οχι.

Λειτουργεί δηλαδη σε συννεφιά οπως σαν να εχει ήλιο έξω η οχι;

 

τελικά ειναι θέμα software και όχι κατασκευαστικό. ο τυπος στο βιντεο έφτιαξε το δικο του φλασάροντας ρομ απο s6 με κέρνελ για s6 edge. (παραθέτω απο το xda τι έγραψε ο τύπος:

 

so good news guys, it seems to be fixed.

Unfortunately, the fix may not be an option for many. I flashed a rom meant for the tmobile S6, and paired it with a kernel meant for my Tmobile Edge. The problem seems to be gone.)

το διαβασα εδω http://forums.androidcentral.com/samsung-galaxy-s6-edge/522205-will-samsung-fix-screen-brightness-bug-edge-2.html

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

να κανω μια ερωτηση για το software μερος. Ο dialer οταν σε παιρνουν τηλεφωνο βγαινει σε heads up οπως στο vanilla android 5 η σε πεταει απο την εφαρμογη που εισαι για να απαντησεις; Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

να κανω μια ερωτηση για το software μερος. Ο dialer οταν σε παιρνουν τηλεφωνο βγαινει σε heads up οπως στο vanilla android 5 η σε πεταει απο την εφαρμογη που εισαι για να απαντησεις; Ευχαριστω πολυ!

 

Δεν το εχω το τηλεφωνο, αλλα συμφωνα με

, σε πεταει. Οποιος εχει ας πει αν υπαρχει καποια ρυθμιση

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

να κανω μια ερωτηση για το software μερος. Ο dialer οταν σε παιρνουν τηλεφωνο βγαινει σε heads up οπως στο vanilla android 5 η σε πεταει απο την εφαρμογη που εισαι για να απαντησεις; Ευχαριστω πολυ!

Αν και το μενού είναι από Note 4, υπήρχε και στο S4 οπότε φαντάζομαι το ίδιο ακριβώς υπάρχει και στα S6. Βγαίνει σε heads up, δεν σε διακόπτει από ό,τι κάνεις.[ATTACH]62347[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Αν και το μενού είναι από Note 4, υπήρχε και στο S4 οπότε φαντάζομαι το ίδιο ακριβώς υπάρχει και στα S6. Βγαίνει σε heads up, δεν σε διακόπτει από ό,τι κάνεις.[ATTACH]62347[/ATTACH]

 

ε για να ηταν στο s4 θα ειναι και στο s6 τοτε.. :P

Ευχαριστω πολυ

 

μιας που ξεκινησα να ρωταω ας ρωτησω και ακτι αλλο... Ειδα οτι εχει μεσα fm radio απλα δεν ειναι ενεργοποιημενο και καποιες εταιριες οπως η sprint στην αμερικη το ενεργοποιει. Παιζει να γινει και εδω με καμια εφαρμογη και να μη χρειαζεσαι ιντερνετ για να ακουσεις ραδιοφωνο; Η δεν ισχυει τιποτα απο αυτα;

Edited by D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. 3η μερα σημερα με το τηλέφωνο όλα καλα αλλά παρατηρω μεγαλη κατανάλωση το βυαδυ σε αναμονή. Και παντα με κλειστο wifi κλπ και λειτουργεια πτήσης λογο του οτι δεν πιάνει σημα στο σπιτι μου. 7 ωρες το βραδυ χανει 11%. Το θεωρώ παρα πολυ και σε σχεση με το note 4. Ακόμα και το αποτυχιμενο σε μπαταρια note 10.1 2014 που εχω χανει λιγοτερο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. 3η μερα σημερα με το τηλέφωνο όλα καλα αλλά παρατηρω μεγαλη κατανάλωση το βυαδυ σε αναμονή. Και παντα με κλειστο wifi κλπ και λειτουργεια πτήσης λογο του οτι δεν πιάνει σημα στο σπιτι μου. 7 ωρες το βραδυ χανει 11%. Το θεωρώ παρα πολυ και σε σχεση με το note 4. Ακόμα και το αποτυχιμενο σε μπαταρια note 10.1 2014 που εχω χανει λιγοτερο.

 

Δεν ειναι νορμαλ.Με ολα κλειστα ενα 2-3% και πολυ θα ηταν.Εδω χανει το πολύ 3-4% με ολα ανοικτα το βραδυ

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. 3η μερα σημερα με το τηλέφωνο όλα καλα αλλά παρατηρω μεγαλη κατανάλωση το βυαδυ σε αναμονή. Και παντα με κλειστο wifi κλπ και λειτουργεια πτήσης λογο του οτι δεν πιάνει σημα στο σπιτι μου. 7 ωρες το βραδυ χανει 11%. Το θεωρώ παρα πολυ και σε σχεση με το note 4. Ακόμα και το αποτυχιμενο σε μπαταρια note 10.1 2014 που εχω χανει λιγοτερο.

 

Δεν ειναι νορμαλ.Με ολα κλειστα ενα 2-3% και πολυ θα ηταν.Εδω χανει το πολύ 3-4% με ολα ανοικτα το βραδυ

 

Καλημέρα.Με όλα κλειστά και μόνο σε GSM-2G λειτουργία πέφτει από 100% στο 99% μπαταρία σε 10 ώρες αναμονής.Κάτι σου ρουφάει μπαταρία ψάχτο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παίζει ρόλο το σήμα της κινητής που έχεις στην περιοχή. Είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει και αυτό

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Αντε σιγά σιγά να περνουμε σειρά.Βγηκε η 5.1.1 για Αγγλία-Ιρλανδία.

http://www.sammobile.com/firmwares/download/48541/G925FXXU2BOFJ_G925FOXA2BOFJ_XEU/

Link to comment
Share on other sites

Αντε σιγά σιγά να περνουμε σειρά.Βγηκε η 5.1.1 για Αγγλία-Ιρλανδία.

http://www.sammobile.com/firmwares/download/48541/G925FXXU2BOFJ_G925FOXA2BOFJ_XEU/

Ανάποδα την έδωσε ρε ****το. S6 για Γαλλία και s6 edge για Αγγλία.

Εγώ έχω το edge from France. Xaxaxa. Περιμένουμε, μπήκε το νερό στο αυλάκι!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...