Jump to content

Samsung Galaxy Alpha ή LG G2 ;


ipred
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To επόμενο κινητό μου θα είναι σίγουρα ένα από αυτά τα δύο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλήξω! Παραθέτω τι θέλω από ένα κινητό και ποιο με καλύπτει ανά τομέα :

 

1. Πολύ καλή ανάλυση οθόνης με πολλά ppi ( G2 )

2. Αmoled οθόνη ( Alpha)

3. Oθόνη από 4.7 ως 5.2 ίντσες με ιδανικές τις 5 ( με καλύπτουν και τα δύο )

4. Όμορφο ποιοτικό design ( Alpha )

5. Αμπεζέλιαστο design ( G2 )

6. Δυνατό επεξεργαστή, ram 2GB και πάνω ( και τα δύο με καλύπτουν μια χαρά )

7. Πολύ καλή κάμερα ( G2 )

8. Πολύ καλό δέκτη gps που να κλειδώνει γρήγορα και να μη χάνει το σήμα ( Alpha γιατί νομίζω πως τα Samsung έχουν καλύτερους δέκτες gps )

9. Αλαγκάριστο smooth scrolling σε home screens, menus και ιστοσελίδες ( νομίζω με καλύπτουν και τα δύο)

 

Η μπαταρία δεν με επηρεάζει στην αγορά γιατί και δεν παίζω συνέχεια παιχνίδια και δεν έχω ανοιχτό συνέχεια το wifi .

 

Σε 3 κατηγορίες λοιπόν με καλύπτει το G2, σε 3 το Alpha ενώ στις άλλες 3 με καλύπτουν και τα δύο. Θα πει κάποιος ότι στην τελική παίζει ρόλο ποιο από τα παραπάνω κριτήρια έχω ως σημαντικότερο. Έλα όμως που είναι εξίσου σημαντικά και τα 9 στο μυαλό μου...εξού και το δίλημμα.:) Από τεχνική καθαρά πλευρά θα διάλεγα το G2. Έλα όμως που με επηρεάζει αρκετά και η αμολεντιά και το μέταλλο και το gps.

Link to comment
Share on other sites

Το Alpha ειναι καλυτερο και ακριβοτερο. Φωτογραφιες δεν βγαζει απαραιτητα καλυτερες το G2.

 

Εγω θα τα εδινα τα παραπανω χρηματα για το Alpha. Στα 330 ευρω ειναι και σχετικα vfm. Και το G2 ειναι καλη περιπτωση όμως, οποιο και να παρεις δε θα μεινεις απογοητευμενος.

Link to comment
Share on other sites

To επόμενο κινητό μου θα είναι σίγουρα ένα από αυτά τα δύο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλήξω! Παραθέτω τι θέλω από ένα κινητό και ποιο με καλύπτει ανά τομέα :

 

1. Πολύ καλή ανάλυση οθόνης με πολλά ppi ( G2 )

2. Αmoled οθόνη ( Alpha)

3. Oθόνη από 4.7 ως 5.2 ίντσες με ιδανικές τις 5 ( με καλύπτουν και τα δύο )

4. Όμορφο ποιοτικό design ( Alpha )

5. Αμπεζέλιαστο design ( G2 )

6. Δυνατό επεξεργαστή, ram 2GB και πάνω ( και τα δύο με καλύπτουν μια χαρά )

7. Πολύ καλή κάμερα ( G2 )

8. Πολύ καλό δέκτη gps που να κλειδώνει γρήγορα και να μη χάνει το σήμα ( Alpha γιατί νομίζω πως τα Samsung έχουν καλύτερους δέκτες gps )

9. Αλαγκάριστο smooth scrolling σε home screens, menus και ιστοσελίδες ( νομίζω με καλύπτουν και τα δύο)

 

Η μπαταρία δεν με επηρεάζει στην αγορά γιατί και δεν παίζω συνέχεια παιχνίδια και δεν έχω ανοιχτό συνέχεια το wifi .

 

Σε 3 κατηγορίες λοιπόν με καλύπτει το G2, σε 3 το Alpha ενώ στις άλλες 3 με καλύπτουν και τα δύο. Θα πει κάποιος ότι στην τελική παίζει ρόλο ποιο από τα παραπάνω κριτήρια έχω ως σημαντικότερο. Έλα όμως που είναι εξίσου σημαντικά και τα 9 στο μυαλό μου...εξού και το δίλημμα.:) Από τεχνική καθαρά πλευρά θα διάλεγα το G2. Έλα όμως που με επηρεάζει αρκετά και η αμολεντιά και το μέταλλο και το gps.

Φίλε μου αυτά τα 2 δεν ειναι στην ίδια κατηγορία. Αν και θεωρώ καλύτερο το g2,αν θες πιο μικρή οθόνη-καλύτερη ποιότητα κατασκευής κοίτα ζ3 compact.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτά τα 2 δεν ειναι στην ίδια κατηγορία. Αν και θεωρώ καλύτερο το g2,αν θες πιο μικρή οθόνη-καλύτερη ποιότητα κατασκευής κοίτα ζ3 compact.

 

Το z3 compact το είχα στα υπόψη μου αλλά αν είναι να πάρω κινητό με ips οθόνη και χωρίς μέταλλο τότε σαφώς προτιμώ το G2. Το Alpha είναι στην ίδια κατηγορία με το G2 όσο αφορά τη δύναμη, είναι σε κατώτερη κατηγορία όσο αφορά ανάλυση-κάμερα-μπαταρία αλλά είναι σε ανώτερη όσο αφορά ποιότητα κατασκευής. Αν προσθέσω και την προτίμησή μου σε super amoled οθόνες τότε καταλαβαίνεις γιατί έχω δίλημμα και δεν κινούμαι ξεκάθαρα προς το G2.

Link to comment
Share on other sites

Το z3 compact το είχα στα υπόψη μου αλλά αν είναι να πάρω κινητό με ips οθόνη και χωρίς μέταλλο τότε σαφώς προτιμώ το G2. Το Alpha είναι στην ίδια κατηγορία με το G2 όσο αφορά τη δύναμη, είναι σε κατώτερη κατηγορία όσο αφορά ανάλυση-κάμερα-μπαταρία αλλά είναι σε ανώτερη όσο αφορά ποιότητα κατασκευής. Αν προσθέσω και την προτίμησή μου σε super amoled οθόνες τότε καταλαβαίνεις γιατί έχω δίλημμα και δεν κινούμαι ξεκάθαρα προς το G2.

 

απο ποτε μια ips οθονη ειναι υποδυεστερη...μια χαρα ειναι του z3 compact η οθονη και σαν συσκευη πολυ ποιοτικη,μια φλουδα αλουμινιου δεν κανει παντα την θετικη διαφορα.

στην ιδια κατηγορια δεν τα λες ακριβως,στο θεμα δυναμη,το alpha υπερτερει καπως,οπως επισης υπερτερει ξεκαθαρα και στο θεμα της καμερας.

η ανωτερη ποιοτητα κατασκευης τωρα,ειναι λιγο υπο συζητηση,στο κατω κατω δεν μιλαμε οτι ειναι ολο αλουμινιο,απλα εχει πλαισιο απο αλουμινιο,βασικα μια φλουδα φαινεται περιμμετρικα.δεν το λες και iphone,καμια σχεση.

το κινητο το συμπαθω και μου αρεσει,οχι ομως οτι με τρελαινει κιολας,κι αυτο πια το hardware button,μου την δινει.

απο τα 3 παντως που εχουν αναφερθει αν θα ηθελα να κινηθω σε σχετικα μικρο μεγεθος οθονης θα πηγαινα ξεκαθαρα στο z3 compact,πανεμορφο,ποιοτικο,στιβαρο και μπαταρια που γαζωνει αλυπητα.

οσο δε για τις super amoled,μπορει να ειναι εντυπωσιακες αλλα καμια σχεση με την φυσικοτητα μιας καλης ips.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις συμβουλές σας.:)

 

@panakart , έχω βγάλει εκτός το Α5 γιατί έχει snapdragon 410

 

@ταξιδιώτη, δεν θεωρώ υποδεέστερη την ips τεχνολογία. Απλά μου αρέσει το απόλυτο μαύρο και τα ζωντανά χρώματα κάπως περισσότερο. Αν ήθελα οθόνη για εργασία θα επέλεγα φυσικά ips.Για τη φλούδα αλουμινίου που λες, θεωρώ ότι σε σχέση με άλλα κινητά είναι η πιο ντιζαϊνάτη στο alpha, κάνει πιο μπαμ και έχει ωραία κοψίματα. Επίσης στο alpha μου αρέσει και η ματ πλάτη ( δεν είμαι οπαδός των glossy πλαστικών) και φυσικά το πάχος. Το κουμπί κάτω δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και άσε που κερδίζω καθαρές 4.7 ίντσες οθόνη. Μέχρι πρότινος ήμουν κατά των hardware buttons αλλά τελευταία έχω αρχίσει κάπως να αναθεωρώ.

 

Στο θέμα της κάμερας με μπέρδεψες.:) Λες "το alpha υπερτερει καπως,οπως επισης υπερτερει ξεκαθαρα και στο θεμα της καμερας". Μήπως ήθελες να πεις "ενώ αντίθετα το G2 υπερτερεί στο θέμα της κάμερας;" Έχω ασχοληθεί αρκετά με το G2 και θεωρώ πάρα πολύ καλή την κάμερά του από θέμα θορύβου και sharpness.( αυτά τα δύο με ενδιαφέρουν περισσότερο σε μια κάμερα και όχι πχ η ταχύτητα λήψης και εστίασης).

 

Το Ζ3 compact όπως είπα δεν θεωρώ πως δίνει κάποια παραπάνω αξία σε σχέση με το G2. Δυνατά και τα δύο, με πολύ καλές κάμερες και τα δύο, με πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας και τα δύο ΑΛΛΑ στο G2 κερδίζω μεγαλύτερη ( έστω και οριακή για μένα) οθόνη. To Αlpha το κοντράρω με το G2 επειδή έχει καλύτερη εμφάνιση και την τεχνολογία οθόνης που μου αρέσει. Το z3 compact για ποιο λόγο να το προτιμούσα σε σχέση με το G2; Επειδή είναι γυάλινο; Δεν μου λέει αυτό κάτι ή μάλλον μου λέει ! Δαχτυλιές!:p Και όπως είπα όσο αφορά το συνολικό μέγεθος μιας συσκευής, το Alpha είναι το κάτω όριο ύψους/πλάτους και το G2 το πάνω όριο για μένα.

 

Και κάτι τελευταίο, όπως ανάφερα και στο 1ο post με ενδιαφέρει πολύ και o δέκτης gps. Κάνω λάθος που έχω την εντύπωση ότι τα Samsung (και τα HTC νομίζω) έχουν καλύτερο ( πολύ γρήγορο και μόνιμα σταθερό) gps;

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το s4 (το προηγούμενο κινητό μου) ήταν καλύτερο στο gps (πιο γρήγορο και σταθερό) από το g2 που έχω τώρα .
Link to comment
Share on other sites

κοιτα το alpha εχει πολυ καλη καμερα και καλυτερη απο του g2,το g2 το ειχα για αρκετο καιρο κι απλα δινει ενα αποδεκτο αποτελεσμα,δεν το λεω και wow Ομως.

οσο τωρα για την desighn πλευρα του alpha,δεν με ενθουσιαζει και παλι το αλουμινιο στα πλαγια.ε δε μου δινει την πολυτελεια σαν συνολο που μου δινει ενα z3,one m8,iphone 6,καμια σχεση.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή και τις συμβουλές σας.:)

 

@panakart , έχω βγάλει εκτός το Α5 γιατί έχει snapdragon 410

 

@ταξιδιώτη, δεν θεωρώ υποδεέστερη την ips τεχνολογία. Απλά μου αρέσει το απόλυτο μαύρο και τα ζωντανά χρώματα κάπως περισσότερο. Αν ήθελα οθόνη για εργασία θα επέλεγα φυσικά ips.Για τη φλούδα αλουμινίου που λες, θεωρώ ότι σε σχέση με άλλα κινητά είναι η πιο ντιζαϊνάτη στο alpha, κάνει πιο μπαμ και έχει ωραία κοψίματα. Επίσης στο alpha μου αρέσει και η ματ πλάτη ( δεν είμαι οπαδός των glossy πλαστικών) και φυσικά το πάχος. Το κουμπί κάτω δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα και άσε που κερδίζω καθαρές 4.7 ίντσες οθόνη. Μέχρι πρότινος ήμουν κατά των hardware buttons αλλά τελευταία έχω αρχίσει κάπως να αναθεωρώ.

 

Στο θέμα της κάμερας με μπέρδεψες.:) Λες "το alpha υπερτερει καπως,οπως επισης υπερτερει ξεκαθαρα και στο θεμα της καμερας". Μήπως ήθελες να πεις "ενώ αντίθετα το G2 υπερτερεί στο θέμα της κάμερας;" Έχω ασχοληθεί αρκετά με το G2 και θεωρώ πάρα πολύ καλή την κάμερά του από θέμα θορύβου και sharpness.( αυτά τα δύο με ενδιαφέρουν περισσότερο σε μια κάμερα και όχι πχ η ταχύτητα λήψης και εστίασης).

 

Το Ζ3 compact όπως είπα δεν θεωρώ πως δίνει κάποια παραπάνω αξία σε σχέση με το G2. Δυνατά και τα δύο, με πολύ καλές κάμερες και τα δύο, με πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας και τα δύο ΑΛΛΑ στο G2 κερδίζω μεγαλύτερη ( έστω και οριακή για μένα) οθόνη. To Αlpha το κοντράρω με το G2 επειδή έχει καλύτερη εμφάνιση και την τεχνολογία οθόνης που μου αρέσει. Το z3 compact για ποιο λόγο να το προτιμούσα σε σχέση με το G2; Επειδή είναι γυάλινο; Δεν μου λέει αυτό κάτι ή μάλλον μου λέει ! Δαχτυλιές!:p Και όπως είπα όσο αφορά το συνολικό μέγεθος μιας συσκευής, το Alpha είναι το κάτω όριο ύψους/πλάτους και το G2 το πάνω όριο για μένα.

 

Και κάτι τελευταίο, όπως ανάφερα και στο 1ο post με ενδιαφέρει πολύ και o δέκτης gps. Κάνω λάθος που έχω την εντύπωση ότι τα Samsung (και τα HTC νομίζω) έχουν καλύτερο ( πολύ γρήγορο και μόνιμα σταθερό) gps;

Για μένα πάρε το alpha. Σε καλύπτει σε κάμερα και έχει την οθονη, το μέταλλο και το gps που θες. Αν θες αυτονομία βάζεις και μια extended battery. Είναι το πιο κοντά στο p6 από τα 2 που κοιτάς.

Link to comment
Share on other sites

Το G2 είναι σίγουρα πολύ καλό κινητό με αποδεδειγμένη πορεία και αποτελεί "ασφαλή¨ επιλογή. Έχει όμως αυτό το πλαστικό που είναι αρκετά μέτριο κατά την άποψή μου και γενικότερα σου δίνει την αίσθηση οτι είναι πιο μέτριο κινητό απο ότι είναι πραγαμτικά. Στα δικά μου μάτια απευθύνεται στους ψαγμένους που δεν κάνουν παραχωρήσεις στην εξωτερική εμφάνιση αλλά ξέρουν ότι έχουν πολύ δυνατό κινητό. πιστεύω οτι έχοντας καλομαθει στο p6, πολύ γρήγορα θα σε χαλάσει το LG.

 

Απο την άλλη το Alpha είναι κόσμημα, και έχει και πολύ δυνατά χαρακτηριστικά αφού υποτίθεται θα στεκόταν απέναντι (ατυχώς βέβαια και απο τιμολόγηση) στο iphone 6. Τώρα που έχει πέσει η τιμή του σε λογικά επίπεδα νομίζω οτι είναι μονόδρομος.

 

αποτελεί ουσιαστική και λογική αναβάθμιση απο το P6 για κάποιον που δεν θέλει να ξεφύγει σε ίντσες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για τη γνώμη σας. Βλέπω ότι με σπρώχνετε περισσότερο προς το alpha ( πίστευα ότι θα μου προτείνατε το G2 αλλά καταλάβατε ότι με νοιάζει και η εμφάνιση πέρα από τα χαρακτηριστικά ). Εναλλακτικά του alpha βλέπω ότι προτείνετε και το z3 compact αλλά όπως ανέφερα το έχω απορρίψει. Μέσα στις επιλογές μου θα ήταν και το Ζ3 των 5.2 αλλά κοιτάζω τιμές κάτω από τα 350 ευρώ.

 

Από εμφάνιση μιας και το ανέφερε ένας φίλος , δεν έχει βγει ακόμα κινητό που να μου αρέσει περισσότερο από το P6 μου αλλά αυτή τη φορά θέλω να δώσω ιδιαίτερη σημασία και στη δύναμη. Δεν θα κάνω άμεσα την αγορά (σε δυο μήνες το κόβω κι εφόσον πουλήσω το δικό μου στα 150).

Link to comment
Share on other sites

To alpha ειναι πιο καινουριο,φοραει πιο συγχρονο και πιο δυνατο επεξεργαστη,ειναι σιγουρα πιο ομορφο αλλα δεν σημαινει οτι ειναι και καλυτερο.

Καποιος που θελει 5+" οθονη και full HD ή καποιος που δινει μεγαλη βαρυτητα σε αυτονομια και καλοβλεπει το ois της καμερας τοτε θα προτιμησει το G2.

Μιας και τυχαινει κι εγω εχω G2 κι η κοπελα μου το Alpha,το μικρο ειναι θηριακι!Πιο σβελτο απο το G2,πολυ πιο ομορφο,πιο ποιοτικο(ή τουλαχιστον ετσι φαινεται),αλλα φωτογραφιες ενω την μερα ειναι καλες,τη νυχτα σου βγαινει η πιστη να βγαλεις μια καλη,ειδικα αν υπαρχει ο φωτισμος ειναι ανεπαρκης.Μπαταρια ειναι μετριο...Αν το ζορισεις δυσκολα θα βγαλει μερα.Κι η οθονη μετρια,σε σχεση με τις φετινες και περσινες ναυαρχιδες.

 

Ζυγισε τα και δες το.Εγω θα παρω το alpha να σoυ πω την αληθεια μου αλλα γιατι μετα απο 1 χρονο βαρεθηκα με το G2.

Επισης να ξερεις με ρουτ και λιγο πειραγμα το G2 φτιαχνει καμερα που σε συνδυασμο με το ois κανει παπαδες,κατι που με το alpha περιοριζεσαι.

Αυτα απο μενα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

@Panosfx, σ ευχαριστώ πολύ για το feedback :) Την οθόνη τη θεωρείς μέτρια σε σχέση με τις Full HD ή μέτρια σε σχέση με τις HD; Στα χαρτιά ή με γυμνό μάτι; Θα περάσω ξανά από κάποιο μεγάλο κατάστημα για να την εξετάσω από φυσιολογική απόσταση και να δω αν διακρίνω τα pixels.:)
Link to comment
Share on other sites

τι να πιασει το ματι σε αυτο το μεγεθος οθονης.

μια χαρα ειναι για hd.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

@Panosfx, σ ευχαριστώ πολύ για το feedback :) Την οθόνη τη θεωρείς μέτρια σε σχέση με τις Full HD ή μέτρια σε σχέση με τις HD; Στα χαρτιά ή με γυμνό μάτι; Θα περάσω ξανά από κάποιο μεγάλο κατάστημα για να την εξετάσω από φυσιολογική απόσταση και να δω αν διακρίνω τα pixels.:)

 

Οχι για τα pixels,καμια σχεση.Απλα με χαλασε η αποδοση του λευκου που ειναι σαν μπεζ και γενικα δεν μου εκανε στο ματι κρυσταλλο οπως αυτη του G2.Σαν μια πολυ μικρη θολουρα λογω HD(μαλλον),αλλα νταξει τα ματια προσαρμοζονται γρηγορα.

Κατι που δεν συμβαινει οταν κοιταζω την οθονη του Galaxy S4 του κολλητου μου,αρα μην πειτε οτι ξεσυνηθισα τις Amoled οθονες.

Επισης ειχα το καλοκαιρι για λιγο ενα Moto G 2013.Βεβαια 4,5" η οθονη αλλα μου φαινοταν κρυσταλλο.

 

Βαλαμε 2-3 βιντεακια απο youtube να παιζουν ταυτοχρονα σε G2 και Alpha και το ευχαριστιοσουν πιο πολυ να το κοιτας στο Alpha.

Τελος παντων τραβα μια βολτα να την δεις :lol:

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η παλιά τεχνολογία pentile matrix είναι αυτή που σου δίνει την αίσθηση της θολούρας. Θα την ελέγξω καλύτερα την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε μεγάλο κατάστημα.:)
Link to comment
Share on other sites

Το Alpha ειναι καλυτερο και ακριβοτερο. Φωτογραφιες δεν βγαζει απαραιτητα καλυτερες το G2.

 

Εγω θα τα εδινα τα παραπανω χρηματα για το Alpha. Στα 330 ευρω ειναι και σχετικα vfm. Και το G2 ειναι καλη περιπτωση όμως, οποιο και να παρεις δε θα μεινεις απογοητευμενος.

 

το g2 είναι φθηνότερο και δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα σημαντικό τόσο καιρό που κυκλοφορεί . το g2 είναι vfm

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η παλιά τεχνολογία pentile matrix είναι αυτή που σου δίνει την αίσθηση της θολούρας. Θα την ελέγξω καλύτερα την επόμενη φορά που θα βρεθώ σε μεγάλο κατάστημα.:)

 

Ipred εγώ δεν αισθάνθηκα να είναι κακή η οθόνη του alpha απέναντι στου nexus 5.

Link to comment
Share on other sites

το g2 είναι φθηνότερο και δεν έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα σημαντικό τόσο καιρό που κυκλοφορεί . το g2 είναι vfm

 

Kοίτα , το G2 θεωρώ ότι ήδη από πέρυσι και μέχρι σήμερα είναι το πιο vfm κινητό της αγοράς. Αυτό που με φέρνει πιο κοντά στο Alpha είναι το θέμα gps που είναι για μένα σημαντικότερο κριτήριο επιλογής σε σχέση με την κάμερα ή την μπαταρία ( απ' όσα έχω διαβάσει υπάρχει υψηλό ρίσκο να έχω πρόβλημα με το gps στο G2 ) , η εμφάνιση ( δεν θεωρώ άσχημο το G2 αλλά δεν το θεωρώ εξίσου ωραίο με το alpha ) και το μέγεθος ( χρησιμοποιώ το ένα χέρι και το πλάτος/ύψος του G2 μου είναι πολύ οριακά - για άλλα κινητά πάνω από τις 5.0 ίντσες δεν το συζητώ καν).

 

Ipred εγώ δεν αισθάνθηκα να είναι κακή η οθόνη του alpha απέναντι στου nexus 5.

 

Μακάρι να είναι έτσι. Σε μερικά reviews λένε ότι υπάρχει μεγάλη βελτίωση μεταξύ της pentile matrix και της diamond pentile matrix ( diamond έχει το Alpha) ενώ σε άλλα λένε ότι η pentile matrix ( άσχετα από το αν είναι diamond ή όχι ) είναι το αρνητικό του alpha και φαίνεται όταν κοιτάς στην οθόνη ένα κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...