Jump to content

384 = 216 η αριθμητική του πΟΤΕ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εκέι που όλα πήγαιναν ρολόι και κατέβαζα με τα 41άρια μου, δηλαδή 328 kbps, και έπεζα και κανα Unereal που και που, ξαφνικά εδώ και μία εβδομάδια κατεβάζω με 27 μέσο όρο (για UT ούτε λόγος τώρα).

 

Και εντάξει έχω συμβιβαστεί με την πρώτη απατεωνιά του πΟΤΕ να πουλάει 384Kbps και να εννοεί 328 (γιατι λέει υπάρχει overhead λόγω πρωτοκόλου και χάνεις έτσι 7-8Κ, λές και δεν μπορεί να κάνει τη γραμμή 440Κ ωστε να έχεις πραγματικά 384)

 

Αλλά να συμβιβαστώ και με δεύτερη μείωση πάει πολύ. Και που να ακούγατε τι είπαν στον αδελφό μου όταν τους πήρε τηλέφωνο να τους τα χώσει. Τους είπε στα ίσια ότι νομικά μπορεί να είναι καλυμμένοι γιατι το DSL δεν έχει εγκυημένο bandwith αλλά ηθικά δεν είναι καθόλου και δεν είναι τυχαίο ότι όλος ο κόσμος τους θεωρεί απατεώνες. Η απάντηση ήταν ότι έχουν τα ίδια παράπονα από ΟΛΟΥΣ τους πελάτες αλλά γι΄αυτό δεν δεν φταίει η ποιότητα των υπηρεσιών του οργανισμού αλλά το κακό ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ της εταιρίας. Οταν τους είπε ότι πληρώνουμε πάρα πολλά για να παίρνουμε τόσο λίγα, είπαν στον αδελφο μου ότι ακριβός στην Ελλάδα είναι ο καφές και οχι το DSL το οποίο είναι ΦΘΗΝΟ. Τους τότε ενημέρωσε ότι το φθηνό και το ακριβό είναι σχετικά και καθορίζονται σε σύγκριση με άλλα παρόμοια προϊόντα και τους είπε για τις τιμές στην υπόλοιπη Ευρώπη (όχι ότι δεν τις γνωρίζουν) και φυσικά τα επιχειρήματα στερέψαν.

 

Γνωρίζω οτι υπάρχουν και πολύ χειρότερες και πιο προκλητικές περιπτώσεις από τη δική μου αλλά δεν αντέχω τη συνεχόμενη κοροϊδία. Το σίγουρο είναι πως αν ο πΟΤΕ συνεχίσει αυτές τις πρακτικές ο κόσμος θα συνεχισει να τον ΠΑΡΑΤΑΕΙ με την πρώτη εναλλακτική ευκαιρία που θα συναντίσει. Εγώ ήδη το έχω κάνει με τη σταθερή τηλεφωνία και μόλις μπορέσω θα ακολουθήσω με το DSL. Στο χέρι του πΟΤΕ είναι να κοιτάξει πως θα συνεχίσει να υπάρχει στο μέλλον σαν μία αξιόπιστη και βιώσιμη εταιρία ή αν θα συνεχίσει να μας τα βουτάει τώρα που μπορεί για όσο μπορεί (και αργότερα βλέπουμε βρε αδερφέ...)

Link to comment
Share on other sites

Και που ξέρεις ότι φταίει ο πΟΤΕ και όχι ο provider, θα ρώταγα εγώ... :confused:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο Deathangel, ίσως είναι πρόβλημα του ISP.

Πάρε demo σύνδεση από κάποιον άλλον να δεις τι παίζει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O ISP μου είναι η Forthnet και φυσικά είπαν ότι φταίει ο πΟΤΕ (το γνωστό μπαλάκι : τα ρίχνει ο ένας στον άλλον). Και περίμενα οτι στον πΟΤΕ θα μου πουν οτι φταίει η Forthnet.

 

Έλα όμως που στον πΟΤΕ το παραδεχτήκαν ότι υπάρχουν προβλήματα, απλά είπαν ότι δεν μπορύν να εγκυηθούν το bandwith. Και όπως είπα δυστυχώς νομικά είναι καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε demo σύνδεση από κάποιον άλλον να δεις τι παίζει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (15 Νοέ. 2004 , 14:14)

 

Πάρε demo σύνδεση από κάποιον άλλον να δεις τι παίζει.

Πως παίρνεις μια demo σύνδεση;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (15 Νοέ. 2004 , 14:27)

 

Πως παίρνεις μια demo σύνδεση;

 

Πολυ απλα, :) παρε ενα τηλεφωνο στη Forthnet η στην Acn και ζητα να σου δωσουν ενα. :)Και η Hol νομιζω οτι δινει.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι αλήθεια ότι η adsl δεν έχει εγγυημένη ταχύτητα και έχουν να ασχοληθούν στον ΟΤΕ με πολύ χειρότερες περιπτώσεις... Πάντως πάρε demo ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε willyd αυτη ειναι η πραγματικοτητα. :worry: Οσο θα υπαρχει το μονοπωλιο του πΟτε,εμεις θα πληρωνουμε ακριβα υπηρεσιες που δεν θα ανταποκρινονται στις απαιτησεις μας.

Καταλαβαινεις οτι ως πελατες δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα πραγματα απο το να περιμενουμε.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Περιμένοντας όμως μπορούμε να διαμαρτυρόμαστε συνεχώς στον πΟΤΕ, να ενημερώνουμε και να προειδοποιούμε τον κόσμο (π.χ. μέσω του myphone ;) ) για την συμπεριφορά του προς τους ίδιους του τους πελάτες, να δοκιμάζουμε οτιδήποτε εναλλακτικό αφου το προϊόν του δεν μας κάνει. Ευτυχώς στον ορίζοντα υπάρχουν λύσεις όπως Wi-Fi ή κινητή τηλεφωνία 3G, στα σπάργανα και τσουχτερές ακόμη, αλλά όσο ζω ελπίζω.

 

Στο κάτω κάτω πληρώνουμε αρκετά και πρέπει να απαιτούμε καλές υπηρεσίες. Ειδικά όταν βλέπουμε σε χώρες "λιγότερο ανεπτυγμένες"* (αμ δε) από τη δική μας όπως Βουλγαρία, Εσθονία, Ρουμανία, να πετυχαίνουν πολλαπλάσιες ταχύτητες με τα μισά λεφτά και η "Ευρωπαία Ελλάς" να είναι όμηρος του πΟΤΕ.

 

Συγνώμη αν σας κουράζω με τη γκρίνα μου.

 

*Ειλικρινά ντρέπομαι για λογαριασμό :o μου να λέω λιγότερο ανεπτυγμένη μία χώρα που οι πολίτες της έχουν τη δυνατότητα πρόσβασης στο δίκτυο πιο γρήγορα και πιό φθηνά από την "ανεπτυγμένη Ελλάδα".

Link to comment
Share on other sites

Την μαγική λέξη την είπε ο bell: μονοπώλιο. Βέβαια είδαμε και περιπτώσεις ολιγοπωλίων που την κάνανε καρτέλ (βλ. εταιρείες κινητής). Τέλως πάντων, έλεγχος χρειάζεται μου φαίνεται... αλλά που; :whistle:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος I-DOL (20 Νοέ. 2004 , 07:20)

 

Ego pantos sthn kerkyra me Adsl in a box,45K stathera kai akatevata!

 

 

 

Aν στο ιδιο DSLAM και στον ιδιο ελ τελη κομβο του ΟΤΕ με εσενα ερθουν αλλοι 15 με DSL in a box , τι θα γινει τοτε?

Εκει ειναι το θεμα , στην μειωμενη συνολικα χωρητικοτητα τους :) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. (21 Νοέ. 2004 , 04:37)

 

Aν στο ιδιο DSLAM και στον ιδιο ελ τελη κομβο του ΟΤΕ με εσενα ερθουν αλλοι 15 με DSL in a box , τι θα γινει τοτε?

Εκει ειναι το θεμα , στην μειωμενη συνολικα χωρητικοτητα τους :) ;)

 

 

Δεν εχει σημασία αν είναι η όχι με ADSL in a box.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...