Jump to content

Επιλογη κινητου μεχρι 300 ευρω..


kalamarhs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω απο την αρχη πως τα λεφτα δεν ειναι προβλημα γιατι θα το παρω μεσω επιδοτησης οποτε δεν με ενδιαφερει..και 300 και 330 να ειναι χαλαλι!

Με ενδιαφερει η καμερα,η αναλυση της οθονης,να ειναι γρηγορο εκτος και εντος ιντερνετ,να μην τρωει κολληματα,να ειναι οσο γινεται ανθεκτικο,και αν γινεται multitasking οπως στο galaxy s4 ακομα καλυτερα..

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα οποτε δεν ειμαι ικανος να παρω καμια αποφαση..εδω ελπιζω να με βοηθησετε εσεις..

μεχρι τωρα εχω καταληξει πως δεν θελω i phone απλα και μονο λογο της μικρης οθονης και πως το θεωρω πολλα λεφτα για το τιποτα..

οποτε ακουω προτασεις! απλα να μου λετε και γιατι για να καταλαβω και εγω..μην αρχισετε να μου λετε απλα τι εχει ο καθενας σας :p

Link to comment
Share on other sites

Eσύ με αυτά τα χρήματα είσαι για Sony Xperia Z2.

Δες τις αξιολογήσεις χρηστών στο skroutz και το θέμα της συσκευής και αποφάσισε...;)

Link to comment
Share on other sites

Lg g2 32gb όπως και Ζ2 θα σε καλύψουν στο μέγιστο. Λίγο το Ζ2 στην κάμερα στο αυτόματο δεν τα πάει τόσο καλά όσο ο ανταγωνισμός. Είναι ένα καλό + ότι είναι και αδιαβροχο. Μπαταρία και τα δύο είναι τέρας,τρέχουν πολύ καλά και smooth out of the Box.καποιοι ισχυρίζονται ότι η οθόνη του Ζ2 είναι χάλια.αυτό ισχύει μόνο στο Ζ,Ζ1(κάποιες παρτίδες).Σαν πιο φρέσκια συσκευή θα πήγαινα σε αυτήν
Link to comment
Share on other sites

Κανε την επιδότηση εκπτωση απο τον λογαριασμο , και με τα μισα λεφτα που πρόκειται να ξοδέψεις πάρε ενα καλο κινεζικό με καλυτερα χαρακτηριστικά απο αυτα των επωνύμων με 300 !:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

......και αν σου βγει ελαττωματικό ή υπολειτουργεί το Κινέζικο φάε μερικές ώρες στο chat, e-mail κλπ κλπ να συνεννοηθείς, αφού ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και καταφέρετε να βγάλετε άκρη του τι είναι αυτό που πρέπει να γίνει, στείλτο πίσω (ένας μήνας)-εκτός και αν το κρατήσεις και συμβιβαστείς με τα μικροπροβλήματα για να γλιτώσεις όλη την ταλαιπωρία-, ξανά συνεννόηση γιατί θα σου λένε διάφορες @@ και αφού εν τέλει στο φτιάξουν ή στο αντικαταστήσουν περίμενε άλλο ένα μήνα να ρθει.

Και δε σου εγγυάται κανείς ότι και το επόμενο που θα ρθει, δε θα ναι επίσης ελαττωματικό.

Και ας (υποτίθεται) έχει χαρακτηριστικά καλύτερα από αυτά που θα πάρεις από εδώ με τα ίδια χρήματα.

Αν πάρεις βέβαια συσκευή από Ελλάδα θα πρέπει να ανεχτείς και να ζήσεις με τα παρακάτω: 1) δύο χρόνια εγγύηση, 2) καλυμμένος από service, 3) σε δύο μέρες σπίτι σου και τέλος, 4) σε περίπτωση ελαττωματικού θα σου πάρει 3-4 μέρες να λύσεις το πρόβλημα.

Τα δεδομένα είναι αμείλικτα.

Πάντως όσο αφορά στη μείωση του παγίου θα συμφωνήσω...είναι επιβεβλημένη και αυτή...;)

Link to comment
Share on other sites

Απο το 1998 που εχω κινητό ποτε δεν χρειάστηκα εγγύηση ή Σερβις, οχι οτι φυσικα ειναι απίθανο να συμβεί.

Τα κινεζικα κινητα οταν κανεις σωστη επιλογη μάρκας και μοντέλου μετα απο ψάξιμο εξαλείφονται αυτα τα θέματα που λες. Αυτα συνέβαιναν κατα κόρον πριν καποια χρονια πλεον τα δεδομένα εχουν αλλάξει είτε το θελουμε είτε οχι . Ας εχουμε τους ορίζοντες μας ανοικτούς. Αν φυσικα το χρήμα ρέει άφθονο δεν το συζητάμε. Επώνυμα κινητα και μια χιλιάρα το χρονο ξόδεμα για να μην μένεις ποτε πισω !

 

Οσο για το υποτίθεται των χαρακτηριστικών τι εννοείς? λενε ψέμματα στις προδιαγραφές? εχουν άλλους επεξεργαστές ή ταχύτητες απο οτι γράφουν?!!

 

Πλεον υπαρχουν κινεζικα που εχουν τις ίδιες κάμερες και σενσορες που εχουν τα κινητα των 600 ευρω, ενω παίρνουν κανονικα αναβάθμισεις.

Απλα ειναι καιρός κάποιοι να παραδεχθούν , οτι οχι ενα κινητό δεν μπορει να κοστιζει 600-700-800 ευρω οτι και να εχει πάνω του! Ειναι αισχροκέρδεια των μεγάλων εταιρειών!

Τωρα αν αυτο χαλάει το lifestyle κάποιων οι οποιοι νιώθουν προνομιακά οτι μπορούν να αγοράζουν πανάκριβα κινητα που αλλοι δεν μπορούν, ή οσοι δεν μπορούν και περιμένουν με το καριοφιλι στο Σκρουτζ 2 χρονια να πέσει η συσκευη που ξερογλυφονται , και οταν τελικα η συσκευη πέσει στα 300 ευρω εχει ξεπεραστεί , τι να πω ας αναθεωρήσουν....

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ένα κινέζικο μπορεί να σου βγάλει προβλήματα. Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένα επώνυμο. Φίλος μου έστειλε το Samsung της γυναίκας του για επισκευή, έκανε 20 ημέρες να του έρθει πίσω και σε μια εβδομάδα το ξαναπήγε στο σέρβις. Έχω ένα χρόνο το ΜΙ2S και άλλον ένα ο αδελφός μου το ΜΙ2 και ένα εξάμηνο ο άλλος μου αδελφός το Redmi 1S.

Κανένα από τα τρία δεν παρουσίασε το παραμικρό πρόβλημα! Τυχαίο? μπορεί και να είναι. Αλλά μετά από αυτή μου την εμπειρία δεν έχω λόγο να παώ σε κινητό των 300+ ευρώ απλά για να είναι επώνυμο και δυνατό. Πλέον μόνο κίνα (μετά από σωστή επιλογή βέβαια).

Βέβαια καθένας τα χρήματα του τα διαχειρίζεται όπως θέλει.

Και τέλος δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, όχι μόνο να το λέω, αλλά να το υπερηφανεύομαι πως έχω κινητό από κίνα (και δεν ντρέπομαι να το αφήνω στο τραπέζι σε παρέες), γιατί κακά τα ψέμματα, το κινητό για πολλούς είναι ένα ακόμα στοιχείο "κύρους".

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς φίλε Παναγιώτη. Αλλα επειδη ακομα το κινητό στον ελληναρα ειναι προέκταση ενος μέλους του σώματος , και οχι του χεριού του,:lol::lol::lol:, πολλοι προτιμούν ακομα και να ματώσουν για την αγορα του αρκεί να το αποκτήσουν ενα υψηλού lifestyle κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Να πω απο την αρχη πως τα λεφτα δεν ειναι προβλημα γιατι θα το παρω μεσω επιδοτησης οποτε δεν με ενδιαφερει..και 300 και 330 να ειναι χαλαλι!

Με ενδιαφερει η καμερα,η αναλυση της οθονης,να ειναι γρηγορο εκτος και εντος ιντερνετ,να μην τρωει κολληματα,να ειναι οσο γινεται ανθεκτικο,και αν γινεται multitasking οπως στο galaxy s4 ακομα καλυτερα..

Δεν εχω την παραμικρη ιδεα οποτε δεν ειμαι ικανος να παρω καμια αποφαση..εδω ελπιζω να με βοηθησετε εσεις..

μεχρι τωρα εχω καταληξει πως δεν θελω i phone απλα και μονο λογο της μικρης οθονης και πως το θεωρω πολλα λεφτα για το τιποτα..

οποτε ακουω προτασεις! απλα να μου λετε και γιατι για να καταλαβω και εγω..μην αρχισετε να μου λετε απλα τι εχει ο καθενας σας :p

Αν είχες s4 όπως γράφεις, τότε να πάρεις κάποιο της γενιάς G2 κλπ δεν είναι ουσιαστική αναβάθμιση. Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα το S4 και θα έπαιρνα του χρόνου.

 

Κλασικά θα ακούσεις άπειρες προτάσεις για κινέζικα με 16πυρηνους επεξεργαστές, 150GB Ram και όλα αυτά με 100€...

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά θα ακούσεις άπειρες προτάσεις για κινέζικα με 16πυρηνους επεξεργαστές, 150GB Ram και όλα αυτά με 100€...

 

Τα οποία προφανώς ειναι ψέμματα! Δεν υπαρχουν αυτα τα κινητα , και όσα υπαρχουν καίγονται οι πυρήνες μερα παρα μερα!

Καλυτερα αν δεν ξέρουμε και ας μην το ξορκίζουμε. Τα κινητα της σαμσουνγκ, της lg k Sony τα ξέρουμε . Δεν ειναι κακο να βλέπουμε τι νέο κυκλοφορει. Γιατι πρεπει ντε και καλα να ματώνουμε για να πάρουμε ενα κινητο? υπαρχουν μερικές αξιόλογες κινεζικές μάρκες που πουλάνε χιλιάδες συσκευές στην τεράστια αγορα της Κίνας, και εδω και 1-2 χρονια σε όλον τον κόσμο, και αξίζουν την προσοχή μας.

Τωρα αν κάποιος παει και πάρει κινεζικό που πουλάει 100 συσκευές ε ναι μάλλον ουτε υποστήριξη θα εχει ουτε αναβάθμισεις και το κινητο θα ψηφίσει νωρίς! Οι εποχές άλλαξαν.

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα, όχι μόνο να το λέω, αλλά να το υπερηφανεύομαι πως έχω κινητό από κίνα (και δεν ντρέπομαι να το αφήνω στο τραπέζι σε παρέες), γιατί κακά τα ψέμματα, το κινητό για πολλούς είναι ένα ακόμα στοιχείο "κύρους".

 

Nα ντρέπεσαι που έχεις συσκευή Xiaomi? Όχι δα.

Τα παλλικάρια πούλησαν 15.000.000 συσκευές στην Κίνα μόνο, το β' τρίμηνο του 2014.

Για να αντιληφθείτε το μέγεθος αυτό αρκεί αρκεί να σας πω ότι η LG (5η δύναμη παγκοσμίως), πούλησε 14.500.000 συσκευές παγκοσμίως για την ίδια χρονική περίοδο.

Δεν παίζουν πλέον μόνοι τους σε άδειο γήπεδο Samsung-Apple...τους την πέφτουν απειλητικά και με μεγάλη φόρα Huewai, Lenovo και Xiaomi!

Link to comment
Share on other sites

demakhs,την "αγάπη" σου δεν έχεις αναφέρει.... :p

Lenovo Vibe X2 !!!!!

 

Και όχι μόνο. Τα νέα της Lenovo που θα βγουν στο Mobile World Congress σε λίγο να δείτε τι θα γίνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερω το vibe x2 γιατι το παλικαρι ζηταει να χωσει 300-330 ευρω μεσω επιδοτησης οποτε θα παρει κινητο απο Ελλαδα. Το vibe x2 στο σκρουτζ παιζει στα 400+, δεν αξιζει τον κοπο οταν απο Κινα το βρισκει στη μιση τιμη!

Μηπως να του προτειναμε το "τερατακι" Xiaomi MI3 με 335 ευρω, τιμη οχι πολυ μεγαλυτερη απο την Κινα. Το MI4 που ειναι μια κατηγορια μονο του, ξεφευγει στα 430, τιμη περιεργως που ειναι ιδια με την Κινα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...