Jump to content

Επιλογή smartphone μέχρι 300 €


Steve22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

 

Θέλω την βοήθεια σας να επιλέξω μια συσκευή μέχρι το πολύ 300€.

Η συσκευή θελω να έχει κυρίως καλή κάμερα, μπαταριά και οθόνη.

 

Η απορία μου ειναι επειδή η συσκευή θα ειναι για κοπέλα που δεν θέλει να το ψάχνει και πολύ, μήπως τα windows για λειτουργικό ειναι πιο άπλα και εχουν λιγότερο ψάξιμο από το android?

 

Μπορώ να βρω το lumia 930 στα 250€*, έχω κοιτάξει επίσης για το LG G2. Να πάω στο lumia?

 

 

*Από αυτήν την προσφορά θα πληρώσω τα μισά με ένα φίλο.

Link to comment
Share on other sites

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα lumia 930 ή lg g2(ή κάποιο αντίστοιχο android) για τον χρήστη που αναφέρω παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Αν θες android το g2 το 32αρι ειναι εξαιρετική περιπτωςη.

Σε windows θα πρότεινα το 830 έναντι του 930 λόγο καλύτερης μπαταρίας,glance scrren(ειδοποιήσεις με το κινητό σε αναμονή όπου σου δείχνει χρηςιμες πληροφορίες που δεν εχει αυτη τη λειτουργία το 930)και υποςτηριξη micro sd.

Πας τα βλέπεις σε κανά μαγαζί και οποίο σου κάθεται καλύτερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια τιμή 830 ή 930?

Απο εμένα 830 για τους λόγους που ανέφερα.

Στην ποιότητα καταςκευης και ποιότητα οθόνης ειναι εφάμιλλα και τα 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ΟK ευχαριστώ.

 

Επίσης για έναν άπειρο χρήστη μήπως ειναι καλύτερα τα windows από το android?

 

Κάποιο καλύτερο android, από Ελλάδα, σε αυτά τα λεφτά υπαρχει ή να κοιτάω το g2.

 

Κάποιο κινέζικο θα άξιζε να κοιτάω(π.χ. oneplus one)?

Link to comment
Share on other sites

ΟK ευχαριστώ.

 

Επίσης για έναν άπειρο χρήστη μήπως ειναι καλύτερα τα windows από το android?

 

Κάποιο καλύτερο android, από Ελλάδα, σε αυτά τα λεφτά υπαρχει ή να κοιτάω το g2.

 

Κάποιο κινέζικο θα άξιζε να κοιτάω(π.χ. oneplus one)?

 

Σε under 300 ευρώ το g2 ειναι εξαιρετική συσκευη.

Το One Plus one ειναι 5.5 ίντσες και αρκετά μεγαλούτσικα σε διαστάσεις.

Δεν θεωρώ οτι τα windows ειναι καλύτερα απο android για αρχάριο.

Out of the box το g2 δουλεύει υποδειγματικά και δεν θέλει ούτε πειράγματα ούτε τιποτα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ΟK ευχαριστώ.

 

Επίσης για έναν άπειρο χρήστη μήπως ειναι καλύτερα τα windows από το android?

 

Κάποιο καλύτερο android, από Ελλάδα, σε αυτά τα λεφτά υπαρχει ή να κοιτάω το g2.

 

Κάποιο κινέζικο θα άξιζε να κοιτάω(π.χ. oneplus one)?

Σε Κινέζικο θα γλυτώσεις 80-100 ευρώ και θα πάρεις τούμπανο.Με 300 και κάτι ευρώ, Xiaomi Mi4 ή Meizu MX4(32Gb).

Σήμερα είδα μια διαφορά τιμής μεταξύ Κινέζικου μαγαζιού και Ελληνικού και τρελάθηκα !!!!

205 ευρώ με 445 !!!!!!!!!

Ο λόγος γι'αυτό το κινητό..... Lenovo Vibe X2.

Δεν αναφέρω skroutzομάγαζα γιατί προσφέρουν την ίδια εγγύηση-service με τα Κινέζικα (~ 170ευρώ ακριβότερα!).

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

XIAOMI MI4 δαγκωτό.....και αν θες να πας και πιο κάτω, ακόμα και το XIAOMI MI3 με 240 ευρώ φτουράει ακόμα (η έκδοση με τα 64GB αποθηκευτικό χώρο!!) ;) Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

XIAOMI MI4 δαγκωτό.....και αν θες να πας και πιο κάτω, ακόμα και το XIAOMI MI3 με 240 ευρώ φτουράει ακόμα (η έκδοση με τα 64GB αποθηκευτικό χώρο!!) ;)

 

To XIAOMI MI3 δεν νομίζω ότι αξίζει να μπεις στην διαδικασία σε σχέση με το g2.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγω δε μπαίνεις στη διαδικασία σύγκρισης ΜΙ3 και G2 μιας και χρονολογικά βγήκαν πάνω κάτω μαζί, είναι ισάξια σε χαρακτηριστικά και το μεν πρώτο είναι πιο φθηνό 40 ευρώ (σκρουτζομάγαζα)....

Η διαφορά πάει πάνω από τα 80 ευρώ από public, plaisio κλπ.

Οπότε αν τα ζυγίζεις, ίσως υπερέχει το G2 επειδή το παίρνεις από Ελλάδα αμέσως, εγγύηση κ.λ.π. που και πάλι σχετικό είναι.

Το MI4 στο vickmall π.χ. το βρίσκεις στα 320 ευρώ και είναι μια κατηγορία μόνο του!

Όσο για τα αξιόπιστα Κινέζικα μαγαζιά, υποτίθεται ότι όσα έχουν θέμα στο MYPHONE είναι εμπιστοσύνης, αλλά κατατάσσω πρώτο το VICKMALL μακράν και μετά το TO2C, λόγω προσωπικών εμπειριών.

Εξάλλου, έχεις την εξασφάλιση του PAYPAL. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγω δε μπαίνεις στη διαδικασία σύγκρισης ΜΙ3 και G2 μιας και χρονολογικά βγήκαν πάνω κάτω μαζί, είναι ισάξια σε χαρακτηριστικά και το μεν πρώτο είναι πιο φθηνό 40 ευρώ (σκρουτζομάγαζα)....

Η διαφορά πάει πάνω από τα 80 ευρώ από public, plaisio κλπ.

Οπότε αν τα ζυγίζεις, ίσως υπερέχει το G2 επειδή το παίρνεις από Ελλάδα αμέσως, εγγύηση κ.λ.π. που και πάλι σχετικό είναι.

Το MI4 στο vickmall π.χ. το βρίσκεις στα 320 ευρώ και είναι μια κατηγορία μόνο του!

Όσο για τα αξιόπιστα Κινέζικα μαγαζιά, υποτίθεται ότι όσα έχουν θέμα στο MYPHONE είναι εμπιστοσύνης, αλλά κατατάσσω πρώτο το VICKMALL μακράν και μετά το TO2C, λόγω προσωπικών εμπειριών.

Εξάλλου, έχεις την εξασφάλιση του PAYPAL. ;)

 

Mi3 vs G2. Το g2 είναι 4g για όποιον ενδιαφέρεται αλλά βλέπω ένα χάος στις μπάντες που υποστηρίζει το ένα σε σχέση με το άλλο. Επίσης αν σταθώ στα στοιχεία του gsmarena σε αυτονομία το g2 υπερτερεί, όπως και στην κάμερα. Ράδιο δεν ξέρω αν όντως δεν έχει το mi3 και το βασικότερο το g2 έχει 2 χρόνια εγγύηση με ένα από τα καλύτερα service αυτή τη στιγμή. Για μένα για 40euro δεν νομίζω ότι αξίζει να μπει κάποιος στην διαδικασία ανάμεσα στα δύο.

 

Όσο για τα κινέζικα εγώ για όλα έχω δει και κακές κριτικές...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μίνι εντατικό σεμινάριο από κάποιον που κατέχει και έβαλε τα πράγματα στη θέση τους, θα συμφωνήσω.

Άλλαξα γνώμη για τα Κινέζικα (τηλέφωνα), κυρίως λόγω των συχνοτήτων που παίζουν και το ότι πολύ απλά φτιάχνονται για να λειτουργήσουν στην Κίνα!!

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την αγορά,βγαίνουν και οι συσκευές.

π.χ. Lenovo A8.....806 για την Ευρώπη,808 για την Κίνα.

Κάποιος παρήγειλε το Α808 και το Vickmall του απάντησε πως για την Ελλάδα είναι το 806.Εννοείται πως του έστειλε το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα πάρω το G2, διοτι δεν θελω να περιμενω αν πότε πάθει τίποτα και το θελω σχετικά άμεσα.

 

Ευχαριστω για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...