Jump to content

S3 NEO VS MOTO G (2014)


Stivpk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις ένα κόμπλεξ με αναβαθμίσεις (δεν το λέω με κακη έννοια το κόμπλεξ :) ) το moto νομίζω θα το υποστηρίζει παραπάνω. Αν και εμένα προσωπικά όταν το κινητό μου τρέχει απροβληματιστο δεν με ενδιαφέρει η αναβάθμιση. Έχω νοτε 4 και Ζ2 με kit kat και ούτε με νοιάζει η lollipop εφόσον τρέχουν νεράκι. Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορώ..

 

δεν εχω θεμα με το update σε lollipop.

θελω ενα κηνιτο με 8-10 το πολυ εφαρμογες(το 15 εφαρμογες ηταν υπερβολη:)) να τρεχει ομαλα και χωρις κολληματα

ειμαι συγουρος πως το lg θα με καλυψει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οτιδιποτε με 1gb ram και android αν του βάλεις μπόλικα apps χομα θα παει........ αν θελεις πολλά apps μονόδρομος 2gb ram

 

εσυ πας σε high-range συσκευες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν η χρήση που θες να κανεις ειναι "σκληρή" δηλαδη παιχνίδια κτλ καθημερινά , τότε χρειάζεσαι κινητό με πολυ μεγαλύτερη μπαταρία και απο τα δυο αυτα. Τα 300 mAh παραπανω του g2 mini δεν θα σε σώσουν :p . Γι αυτο διάλεξε τουλάχιστον το καλύτερο απο τα 2 δλδ το moto , με καλύτερη ανάλυση οθόνης , στερεοφωνικά ηχεία , δυο κάρτες sim κτλ, τουλάχιστον η εμπειρία χρησης , κατα τη διάρκεια των παιχνιδιών θα ειναι ανώτερη κυρίως λόγο της καλύτερης οθόνης και των ηχείων. Μετα αν προσθέσεις και το pure android του moto που καταναλώνει λιγότερη μνήμη ram , καταλαβαίνεις οτι τα παιχνίδια θα παίζονται όσο το δυνατόν χωρις lag. Και για μένα οι αναβαθμίσεις παίζουν σημαντικό ρόλο , και πρώτα απο ολα γιατι νιωθω δικαιωμένος ως καταναλωτής, οτι δεν με εγκατέλειψε η εταιρία μόλις πήρε τα λεφτά μου. Πέραν του οτι θα εισαι up to date με καινούριο λογισμικό και οτι αυτο συνεπάγεται. Το lollipop δεν ειναι μια τυχαία αναβάθμιση, και το moto την έχει πάρει ήδη .Επισης η ποιότητα κατασκευής του moto ειναι ανώτερη και με πολλα πρόσθετα καπάκια , θηκες κτλ για να μη βαριέσαι το κινητό, αν και αυτο ειναι υποκειμενικό. Αυτα απο εμενα :)

 

του g2 mini η μπαταρια κραταει με σκληρη χρηση εως και 2 μερες.(εχεις αποδικτει)

του moto g 2 με ελαφρια χρηση ισα ισα που τα βγαζει περα μια μερα.(επισης)

μην συγκρινεις τα mAh των 2 κινητων. η μπαταρια εχει να κανει αποκληστικα απο το software(μπορει να παιζει ρολο και ο φορτιστης)

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομίζεις ,αν και δεν συμφωνώ. Ούτε π φορτιστής , ούτε το software επηρεάζουν τη μπαταρία. Ενδεχομένως το hardware. Ελπίζω να μη σε διαψεύσει η επιλογή σου.
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

εσυ πας σε high-range συσκευες...

 

εγω την άκρη την βρήκα......... high end απο κινα :p με λεφτά λιγο παραπάνω απο Mid range του εδω ( ~300)

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομίζεις ,αν και δεν συμφωνώ. Ούτε π φορτιστής , ούτε το software επηρεάζουν τη μπαταρία. Ενδεχομένως το hardware. Ελπίζω να μη σε διαψεύσει η επιλογή σου.

 

σου εχω δωσει να καταλαβεις λαθος.

ειμαι υπερ του moto g 2 εκτος απο την μπαταρια(η οποια σαφως ειναι καλυτερη στο g2 mini)

οπως ανεφερα και ποιο πριν το μοτο g 2 πιστευω πως αυτη τη στιγμη ειναι το καλυτερο κινητο κατω των 200 ευρω

απλα μαρεσει η σηζητηση γι αυτο παω κοντρα:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω g2 mini, και ο αδερφός μου moto g 2013, πάρε το moto.

+g2 mini: κάμερα, μπαταρία, SD κάρτα.

Σε όλα τα αλλα το moto ηταν καλύτερο, στο 2014 εβαλαν και SD κάρτα οποτε δεν βλέπω τον λογο να μην το προτιμήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομίζεις ,αν και δεν συμφωνώ. Ούτε π φορτιστής , ούτε το software επηρεάζουν τη μπαταρία. Ενδεχομένως το hardware. Ελπίζω να μη σε διαψεύσει η επιλογή σου.

 

Όπου στο hw το moto g 2014 έχει μεγαλύτερη οθόνη, μεγαλύτερης ανάλυσης και μικρότερη μπαταρία για τον ίδιο επεξεργαστή...Όπως και να το κάνεις η διαφορά δεν θα είναι μικρή στην αυτονομία. Για τα lg (g2 mini/l90) ισχύει ότι κρατάνε πολύ.

 

 

Από την άλλη αν το κινητό το θες για παιχνίδια, η αυτονομία όσο να ναι θα πέσει και στα δυο. Τουλάχιστον παίρνεις το g που έχει ακόμη καλύτερη οθόνη. Χαμένος δεν βγαίνεις με καμία επιλογή, πάρε ότι σου κάνει κλικ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω g2 mini, και ο αδερφός μου moto g 2013, πάρε το moto.

+g2 mini: κάμερα, μπαταρία, SD κάρτα.

Σε όλα τα αλλα το moto ηταν καλύτερο, στο 2014 εβαλαν και SD κάρτα οποτε δεν βλέπω τον λογο να μην το προτιμήσεις!

 

το εχω δουλεψει το μοτο g(2013) και ξερω ποσο καλο ειναι

οταν λες σε ολα τα αλλα? gaming κλπ?

αν ναι τοτε γερνω προς το moto g 2014 (παλι) :):):)

Link to comment
Share on other sites

Και gaming ναι! Εγώ τουλάχιστον έχοντας το ,g2 mini όπως είναι η αγορά τώρα το moto 2014 θα έπαιρνα.... Καλύτερη οθόνη και αισθητά πιο σβελτο!
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα,

θα πρεπει αναγκαστικα στο moto g 2 να αγορασω καινουργιο φωρτιστη ή μπορω να χρησιμοποιησω καποιον ¨μεταχειρισμενο¨ (απο αλλο κινητο)

εχω απο το παλιο μου xperia και το εχω δοκιμασει και σε αλλες συσκευες στο παρελθον.(φορτιζει πολυ γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα,

θα πρεπει αναγκαστικα στο moto g 2 να αγορασω καινουργιο φωρτιστη ή μπορω να χρησιμοποιησω καποιον ¨μεταχειρισμενο¨ (απο αλλο κινητο)

εχω απο το παλιο μου xperia και το εχω δοκιμασει και σε αλλες συσκευες στο παρελθον.(φορτιζει πολυ γρηγορα)

 

Όχι δεν χρειάζεται....Εγώ με του nexus 5 φορτίζω και το s2 και το ανάποδο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται... Απλα θα πρεπει να είναι αρκετά mA μην είναι κανένας μικρος αλλά αν φορτίζει γρήγορα θα είσαι κομπλε!

 

δεν ξερω ποσα mAh ειναι παντος η μπαταρια του κινητου ηταν 1500 mAh

εχει φορτισει και 2000+ χωρις προβλημα...μια χαρα θα ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσα mAh ειναι παντος η μπαταρια του κινητου ηταν 1500 mAh

εχει φορτισει και 2000+ χωρις προβλημα...μια χαρα θα ναι!!!

 

Και 5000mah να είναι θέμα δεν θα χεις...Το θέμα είναι ότι θα αργεί η φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

s3 neo απο μενα,μια χαρα παει και με 10 και 20 και με 30 εφαρμογες,δεν ειναι ασχημο κινητο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσα mAh ειναι παντος η μπαταρια του κινητου ηταν 1500 mAh

εχει φορτισει και 2000+ χωρις προβλημα...μια χαρα θα ναι!!!

Γράφει πάνω στο φορτιστή πόσα mAh είναι.

Υπολόγισε 1000mAh φορτιστής/2500mAh η μπαταρία = 2,5 ώρες φόρτιση περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει πάνω στο φορτιστή πόσα mAh είναι.

Υπολόγισε 1000mAh φορτιστής/2500mAh η μπαταρία = 2,5 ώρες φόρτιση περίπου.

 

κανονιστηκε και αυτο:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...