Jump to content

Μία ερώτηση για Java στα γρήγορα :)


shodanjr_gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόγραμμα σε Java. Θέλω να κάνω το εξής. Έχω μία μεταβλητή τύπου int που περιέχει έστω ένα ψηφίο (πχ το 5). Θέλω να την εκχωρήσω σε μία μεταβλητή τύπου String και ταυτόχρονα να προσθέσω το ψηφίο 0 στην αρχή της, οπότε σε περίπτωση που κάνω system.out.println στην μεταβλητή char, να μου γράψει 05 αντί για 5. Μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει πως γίνεται αυτό; Γρήγορα γιατί θέλω να την παραδόσω αύριο την εργασία :Ρ.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ξέρω αν είναι ο καλύτερος τρόπος(τέτοια ώρα δεν μπορώ να σκεφτώ όμως κάτι καλύτερο) μπορείς να κάνεις το εξής:

 

int j=5;

String s;

s='0'+Integer.toString(j);

System.out.println(s);

 

Πρόσεξε τα μικρά με τα κεφαλαία,παίζουν ρόλο.

Γενικώς η java έχει πολύ καλή διαχείρηση strings (ειδικά σε σχέση με c).Μπορείς να κάνεις : s='0'+Integer.toString(j)+"hello"+'005'; και το string s θα είναι 05hello005.Οπότε μπορείς να βάλεις να τυπώνει ότι θέλεις.

Επίσης έχει πολύ καλό help στο site της sun αλλά και γενικά στο internet που θα σου λύσει τέτοιου είδους απορίες. :)

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και μας κάνει αλλά απλά τυπώνει αυτό που θέλει ο φίλος.

Αυτό που του είπα εγώ αποθηκεύει στο string s την τιμή του integer οπότε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και μελλοντικά αφού το έχεις αποθηκευμένο στο s. Δεν είναι μόνο για ένα print.Τέλος πάντων νομίζω ότι ούτως ή άλλως τη δουλειά του την έκανε.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Όντως το system.out.println("0"+pring) δεν μου έκανε για ακριβώς αυτό που θέλα (εν τέλει έτσι το έλυσα γιατί δεν είδα αρκετά γρήγορα την απάντηση). Απλά με τον τρόπο που πρότεινει ο φίλτατος Αργόσχολος, θα μπορούσα να τυπώσω την έξοδο του προγράμματος με συγκεκριμένο τρόπο.

 

Αυτά.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα θέλει λιγότερο χώρο και χρόνο >:-)

 

πάντως το να μετατρέπεις έναν int σε String (Μέσω της κλάσης Integer) μόνο η Java τα κάνει αυτά :-) (μια αντιπρώταση θα ήταν το String s να παίρνει τόσα 0 όσα χρειάζεσαι για τη σωστή εμφάνιση (ας πούμε τρία 0 αν έχεις μονοψήφιο αριθμό και θες όλα τα νούμερα να έχουν μήκος 4) και μετά να τυπώνεις τον ακέραιο (η μετατροπή του int σε String μου κάθεται στο λαιμό)

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και η php.Μάλιστα μπορείς να κάνεις κάποια κόλπα σε σχέση με διαχείρηση strings περισσότερα από τη java αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι σου κάθεται στο λαιμό να μετατρέψεις int σε string. Εγώ νομίζω ότι μάλλον θετικό είναι που γίνεται με έτοιμη ενσωματωμένη συνάρτηση και δεν πρέπει να γράφεις ολόκληρα κατεβατά.Πίστεψέ με είχα φτιάξει κάποτε ένα πρόγραμμα που απαιτούσε συνεχεί χρήση strings και η java μου έλυσε τα χέρια.Σε άλλη γλώσσα θα ήταν απίστευτα κουραστικό κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για ευκολία στη Java συχνά τα μετατρέπω σε Strings αλλά αυτός σίγουρα δεν είναι ο καλύτερος τρόπος (το να αλλάζεις τον αδόξαστο σε ένα αντικείμενο δεν είναι ο σκοπός που έφτιαξες το αντικείμενο).

 

τώρα ότι η Java σου έλυσε τα χέρια... οκ... εγώ απλά δεν την πάω (αν και τελικά είναι η γλώσσα που έχω χρησιμοποιήσει περισσότερο).

 

 

(δεν εννοούσα ότι δεν το κάνουν και οι άλλες γλώσσες, απλά έβγαζα το άχτι μου ενάντια στη Java :-)

Link to comment
Share on other sites

(συμφωνώ ότι η C# είναι πάρα πολύ καλή -χίλιες φορές καλύτερη από τη Java-, αλλά αν πας την εργασία σου σε C# στον καθηγητή θα σε κοιτά λες και είσαι εξωγήινος).

 

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε C++ rul3z :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...