Jump to content

Ulefone Be X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω για την απαντηση,

να τολμησω και μια ακομα ερωτηση... θελω να αλλαξω το theme - skin η οπως λεγεται τελοσπαντων αλλά προφανως η εκδοση 4.4.2 δεν εχει theme engine η skin chooser. τι γινεται σ' αυτη την περιπτωση; του εχω κανει root αλλά μεχρι εκει, παρακατω σηκωνω τα χερια ψηλα και παρακαλω καποιον εμεπιρο και υπομονετικο να εξηγησει αν και τι πρεπει να κανω.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 751
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μαλλον εννοεις να αλλαξεις launcher

που να υποστηριζει themes

ευκολα πας στο play store και εγκαθιστας καποιον πχ nova

 

 

παρελαβα σημερα τις θηκες απο gearbest

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα καινουρια hf που ακολουθουν το προτυπο ctia δουλευουν με το κινητο αυτο

 

Εχουν δοκιμαστει απο iluv μεχρι blackberry και samsung hf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου προτειναν το εν λογω κινητο διοτι ψαχνω για καποιον δικο μου ενα φθηνο...ειχα κοιταξει για το infocus sta 65ευρω ...Αλλα μου ειπα για το συγκεκριμενο elefone...Πια η γνωμη σας παρακαλω???αξιζει??εχει θεματα?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετά απο κάποιες μέρες χρήσης ττης συσκευης και επειδη προκειται να το δωσω σε συγγενικο ατομο που του αρεσε

εχουμε και λέμε:

 

 

  • Καλη ποιοτητα κατασκευης, συμμαζεμενο και κομψο αμα κυκλοφορήσει καμια θηκη σιλικονης ψιλή θα είναι πολύ καλο.
    Ερχεται απο το εργοστασιο με μια ζελατινα φορεμενη και αλλη μια στη συσκευασια.
    Το πισω μερος που ειναι σαν σαγρε τετραγωνακια προσφερει καλο πιασιμο και ωραια αισθηση στο χερι.
    Τα 3 κουμπια (on/off και volume up/down) παροτι "παιζουν" ελαχιστα δεν ενοχλει και η πιεση τους ειναι ικανοποιητική καταλαβαινεις δηλαδη ποτε πατιουνται και δεν υπαρχει περιπτωση να πατηθουν απο μονα τους.
  • Η οθόνη είναι πάρα πολυ καλή διχως bleed και στη μεγιστη φωτεινοτητα φαινεται ακομα και με κοντρα ήλιο και multitouch 5 σημείων.
  • Απο μεριας συνδεσιμοτητας η συσκευη ειναι καλή, σημα τηλεφωνιας πιανει πολυ καλο και bluetooth το ιδιο.
    Το Wifi παροτι ειναι δυνατο και πιανει αριστα ωστόσο σε εμενα που εχω hidden ssid σε non overlapping channels μου φαινεται οτι αργει να συνδεθει. Μαλλον ειναι θεμα software καθως μονο μια φορά επρεπε να κλεισω και να ανοιξω το wifi για να μπει στο τοπικο αποθηκευμενο δικτυο κι αλλη μια να κανω ολικη επανεκκινηση τη συσκευη για να συνδεθει.
    To gps του βρισκει δορυφορους άμεσα και σε μια διαδρομη 30 λεπτων εντος της αττικης με here maps είχε υψηλη ακριβεια.
    Μονο με το google maps δεν μπορουσε να μου βρει στιγμα σε offline mode.:(
  • Η οπισθια καμερά του παρά τους ισχυρισμους της κατασκευαστριας εταιριας o σενσορας ειναι το μοντελο S5K4E1GA κατασκευης Samsung και τα specs ειναι τα εξης: Resolution 2608x1960 (5Mp)
    Pixel Size(um) 1.40
    Pixel Type FSI
    Optical Format(inch) 1/4
    Frame Rate(fps) 15
    ειναι ο ιδιος σενσορας που φοράει το galaxy nexus και το huawei u8800 με f2.8
    Η εμπροσθια καμερα είναι η GalaxyCore GC2235
    Οπως ξαναέγραψα για καμια φωτο να ανεβασετε σε fb κλπ καλη ειναι αλλα όχι για κατι παραπάνω.
    Ενα θετικό της οπισθιας καμερας είναι οτι ειναι γρήγορη δηλαδη απο τη στιγμή που θα πατησετε να τραβηξει τη φωτο τραβαει αμεσως
    κατι που μου εκανε εντυπωση ενω η εμπρόσθια εχει καλη ποιοτητα για βιντεοκλησεις.
  • Η εκδοση του android που φοράει ειναι η 4.4.2 και προσωπικά δεν νομιζω οτι θα αναβαθμιστει ποτέ σε lollipop δεδομενου οτι ειναι το entry level της ulefone απο τη σειρά Be.
    Ωστόσο δεν ενοχλεί καθόλου το παραπάνω καθως δεν περιεχει ΚΑΜΙΑ κινεζικη εφαρμογή και λειτουργει άψογα.
    Bug σιγουρα εχει, κανενα χτυπητό ομως σε σημειο που να μην το θυμαμαι τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα.
    2-3 φορες μονο κατα την εκκινηση του τηλεφωνου μου κρασαρε ο launcher και επανηλθε αυτόματα.
  • Να πουμε οτι η συσκευη δεν κολλάει πουθενα καθως και οτι μετα απο μιση ωρα παιχνιδιου crs racing 3 ουτε καν ζεσταθηκε/επαννεκκινησε ακομα και με την επιλογη για μειωμενη λειτουργια συχνοτητας επεξεργαστη απενεργοποιημενη.
    Ζεσταινεται στο σημειο οπως κοιταμε την πισω μερια κάτω αριστερα απο την καμερα αλλα πολυ λιγο.
  • Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν φωτιζονται τα capacitive πληκτρα κάτω απο την οθονη οποτε σε σκοταδι δεν φαινεται τιποτα
    ενω την ημερα λογω του κοκκινου χρωματος τους φαινονται καλά (μου φαινεται σαν να αντανακλουν το φως που τα χτυπαει)
     

 

α και κατι ακομα φαινεται οτι 3g υποστηριζουν και οι δυο θεσεις καρτων sim απλα οχι ταυτοχρονα.

 

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τελικά, πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές :)

Εγινε root σε 3 λεπτά μέσω iroot version 1.7.9.2

Oντως το gps του είναι πολύ καλό, κλείδωσε άμεσα 11 δορυφόρους και σταθερά

φωτογραφική και video αξιοπρεπέστατα τουλάχιστον για ημέρα

εμφάνιση πολύ καλή, αίσθηση στο χέρι επίσης πολύ καλή,μου άρεσαν τα κόκκινα κουμπάκια σε συνδυασμό με το κόκκινο μέσα στο ακουστικό.

Οθόνη = φωτεινή,κανένας προβληματισμός με την ανάλυση, καπάκι πίσω κουμπώνει ωραία , καθώς και τα κουμπιά on-off και έντασης με πολύ καλή αίσθηση.

Ταχύτητα και browsing σούπερ

3g & wifi σούπερ.

Ηχοι, ένταση, ακουστικότητα.......επίσης σουπερ .

Τα μόνα μειονεκτήματα η απουσία των φωτιζόμενων πλήκτρων καθώς και η έλλειψη led ειδοποιήσεων.

 

Με λίγα λόγια για τα 68,99 δολλάρια ( 61,01 € ) που το πήρα από coolicool , μάλλον έπιασα πολύ χοντρά κοροϊδο τον κινέζο :lol::lol::lol:

 

Σήμερα παρέλαβα και εγώ από gearbest. Μου έχει κάνει εξαιρετικά θετική εντύπωση μέχρι τώρα.

Η οθόνη είναι φωτεινή με πολύ καλές γωνίες θέασης και ζεστά χρώματα, wifi,3g, gps χωρίς προβλήματα μέχρι στιγμής.

Το ίδιο απροβλημάτιστη είναι και η ποιότητα των κλήσεων με ικανοποιητική ένταση και από το ακουστικό και από το ηχείο.

Λίγο που το δοκίμασα με spotify έχει μια ιδέα χαμηλότερη ένταση από το g2 μου με καλή ποιότητα χωρίς παραμορφώσεις.

Το μέγεθος είναι τέλειο για κάποιον που ψάχνει κινητό με μαζεμένες διαστάσεις και η ποιότητα κατασκευής είναι σαφώς πάνω της αξίας αγοράς.

Η φωτογραφική είναι κάτω του μετρίου, όταν έχει φως τα κουτσοκαταφέρνει για θέαση από το ίδιο το κινητό, όταν βγάζεις σε κακοφωτισμένο χώρο χάνει τη μπάλα τελείως. Σε κάθε περίπτωση πάντως έχει αρκετό θόρυβο και όχι αρκετή πληροφορία.

Η μπαταρία χωρίς φόρτιση όπως μου ήρθε με 55%, μετά από έντονο σκάλισμα, φόρτωση προγραμμάτων κτλ, έφτασε στο 8% με 1h20m screen on time. Φαντάζομαι θα τσιμπήσει κάτι μετά από δυο τρείς κύκλους.

Πολύ τίμιο κινητάκι το έχω πάρει για δώρο, αλλά μου αρέσει τόσο που θα το κρατήσω καμμιά βδομάδα για καθημερινή χρήση, για λόγους quality testing βεβαίως βεβαίως:lol:

Και μια ερώτηση: Κατάφερε κανείς να εντοπίσει TPU case για το Be x?

 

Καλησπέρα λοιπόν και απο εμένα .4 ώρες + με το be x στα χέρια μου και μπορώ νομίζω να σας πω και εγώ τις απόψεις μου και να σας περιγράψω την εμπειρία μου.Καταρχάς να σας ευχαριστήσω γιατί αν δεν ήταν αυτό το thread ίσως να μην το είχα αγοράσει το κινητό .Το κινητό το πήρα απο το everbuying με έκπτωτση 12%,το κουπόνι της εκπτωσης μου δώθηκε κατα την εγγραφή μου στο site.Μαζί με dhl express μεταφορικά και ασφάλεια έφτασε στα 85$ κόστος.Φυσικά λόγω courier σταμάτησε τελωνείο το οποιό μου κόστισε άλλα 72,5 ευρώ.Παρέλαβα μαζί με το τελωνείο 7 μέρες μετά την παραγγελία .Αν και κόστισε εν τέλει πολύ παραπάνω από το αρχικό υπολογισμένο κόστος θεωρώ πως αν κάποιος λέει την συγκεκριμένη συσκευή απλά vfm είναι πολύ συγκρατημένος .Και εξηγώ:Τρομερή οθόνη , το κινητό δεν κολλάει πουθενά ,η κάμερα προσωπικά θεωρώ πως είναι πολύ καλή , πολύ ωραία αίσθηση στο κράτημα και ποιοτική κατασκευή ,wifi και gps άριστα,σήμα αν και φαίνεται να μην γεμίζει σχεδόν ποτέ -μία με δυο γραμμές πάντα-δεν φαίνεται ποτέ εκτος δικτύου (cosmote),browsing πολύ γρήγορο.Προσωπικά μέχρι τώρα το θεωρώ μία πάρα πολύ καλη συσκευή ,ακόμα και για τα λεφτά που μου κόστισε τελικά.

Αρνητικά : Θα ήθελα τα κουμπιά του μενού να είναι φωτιζόμενα.Επίσης έχω ένα πρόβλημα,οταν κατεβάζω από το play store με κάρτα sd μέσα ,αν και προεπιλεγμένος αποθηκευτικός χώρος είναι του κινητού πάει να το αποθηκεύσει στην sd.

Υγ:Δεν δοκίμασα ακόμα δεδομένα 3g οπότε δεν μπορώ να σας πω εντυπώσεις.

 

Δεν βλάπτει να ψαχνουμε και το νημα λιγακι ε;

 

και ειναι ulefone όχι elephone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου προτειναν το εν λογω κινητο διοτι ψαχνω για καποιον δικο μου ενα φθηνο...ειχα κοιταξει για το infocus sta 65ευρω ...Αλλα μου ειπα για το συγκεκριμενο elefone...Πια η γνωμη σας παρακαλω???αξιζει??εχει θεματα?

 

Αν μπορεις να δωσεις 78.89$ που κοστιζει το Doogee DG750 σε διαφορα σαιτ,ειναι καλυτερο του Be X.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να δωσεις 78.89$ που κοστιζει το Doogee DG750 σε διαφορα σαιτ,ειναι καλυτερο του Be X.

 

αν και off topic και επειδη θελει φιλος που το εχει τοσο?ακυρον το βρηκα.και τωρα on topic το εχει κανεις root και να δουλεψε το ote tv go να δει αν του δουλευει?εγω το εχω unroot για αυτο ρωταω!αν δουλευει να το ρουταρω

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Έχω στην κατοχή μου το κινητό και έχω την εξής παρατήρηση /πρόβλημα:

Κάθε φορά που κλείνω και ανοίγω το WiFi της συσκευής όπως επίσης όταν κάνω restart αλλάζει η MAC Address της συσκευής και επίσης μου παρουσίαζει στην λίστα των WiFi router που βέπει η συσκευή αυτό NVRAM Err = 0x10 σαν μία επιπλέον συσκευή.

Αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα διότι έχω acces list of Mac Address στο Router (WiFi).

Μπορείτε να δείτε αν και σε εσάς συμβαίνει αυτό ? Πιθανά να συμβαίνει και να μην το έχετε παρατηρήσει.

 

 

Διορθώνουμε το πρόβλημα με το WiFi NVRAM WARNING: ERR 0x10 σε 5 βήματα:

 

1. Κάνουμε Root την συσκευή

2. Κατεβάζουμε συμπιεσμένο αρχείο [ATTACH]61842[/ATTACH](περιέχει μέσα 2 αρχεία)

3. Κάνουμε εγκατάσταση Root Explorer.

4. Αποσυμπιέζουμε το αρχείο και αντιγράφουμε το περιεχόμενο με το Root Explorer στο root/

data/nvram/APCFG/APRDEB (τα παλαιά που έχει μέσα τα κάνουμε αντικατάσταση με τα καινούργια)

5. Επανεκκινήστε την συσκευή

 

Αν στα δίκτυα WiFi βλέπετε ξανά το NVRAM warning ERR 0x10, διαγράψτε το και δεν θα ξαναεμφανιστεί

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνουμε το πρόβλημα με το WiFi NVRAM WARNING: ERR 0x10 σε 5 βήματα:

 

1. Κάνουμε Root την συσκευή

2. Κατεβάζουμε συμπιεσμένο αρχείο [ATTACH]61842[/ATTACH](περιέχει μέσα 2 αρχεία)

3. Κάνουμε εγκατάσταση Root Explorer.

4. Αποσυμπιέζουμε το αρχείο και αντιγράφουμε το περιεχόμενο με το Root Explorer στο root/

data/nvram/APCFG/APRDEB (τα παλαιά που έχει μέσα τα κάνουμε αντικατάσταση με τα καινούργια)

5. Επανεκκινήστε την συσκευή

 

Αν στα δίκτυα WiFi βλέπετε ξανά το NVRAM warning ERR 0x10, διαγράψτε το και δεν θα ξαναεμφανιστεί

 

Αυτή η λύση είναι μόνο για αυτό το τηλέφωνο ή λύνει και σε όποιο έχει το ίδιο πρόβλημα. Έχω και ένα άλλο που έχει το ίδιο θέμα για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση είναι μόνο για αυτό το τηλέφωνο ή λύνει και σε όποιο έχει το ίδιο πρόβλημα. Έχω και ένα άλλο που έχει το ίδιο θέμα για αυτό ρωτάω.

 

Θεωρητικά ΚΑΝΕΙ, για όλα τα κινητά που έχουν συγκεκριμένο πρόβλημα, αρκεί να φοράνε ΜΤΚ επεξεργαστή. Καλού-κακού όμως κράτα κάπου τα παλαιά αρχεία που θα αντικαταστήσεις, για να τα επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά!

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε αναφορα για αναβαθμιση σε s509_GQ3020_B2_ulefone_V1.2_20150115 πρεπει να την κανω?

 

πολυ περιεργο

ειμαι απο τους πρωτους που τους ηρθε το τηλεφωνο και ηρθε με την s509_GQ3020_B2_ULEFONE_V1.3_20150127

 

αυτη που σου λεει να κανεις ειναι παλαιοτερη

ποια εχεις τωρα;

Link to comment
Share on other sites

πολυ περιεργο

ειμαι απο τους πρωτους που τους ηρθε το τηλεφωνο και ηρθε με την s509_GQ3020_B2_ULEFONE_V1.3_20150127

 

αυτη που σου λεει να κανεις ειναι παλαιοτερη

ποια εχεις τωρα;

Ναι αλλά η Ημερομηνία δείχνει να είναι νεότερη, ούτε σε εμένα ήρθε, με την 20150127 είμαι και εγώ.

Λες να παίζει θέμα η custom recovery και το root που έχω περάσει;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για κατέβασμα η s509_GQ3020_B2_ULEFONE_V1.3_20150127;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να ειναι νεοτερη;

27 γεναρη ειναι η δικια μας

15 γεναρη της αναβαθμισης.

Έχεις δίκιο, νόμιζα ότι έγραφε 2015115.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει για κατέβασμα η s509_GQ3020_B2_ULEFONE_V1.3_20150127;

Νομίζω ότι στο needrom την έχει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει για κατέβασμα η s509_GQ3020_B2_ULEFONE_V1.3_20150127;

 

Τι λέτε, ποιο 1.3 , έχω το S509_GQ3020_B2_ulefone_V1.6_20150309 !!!

Edited by thracian
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε, ποιο 1.3 , έχω το S509_GQ3020_B2_ulefone_V1.6_20150309 !!!

 

ώπααααα !!!

έτσι ήρθε το τηλ ή με update ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου έτσι ήρθε χωρίς να κάνω update.

 

πως θα γίνει να μας δώσετε την ρομ, να την αποθηκεύσετε σε κάποιο cloud ώστε να την κατεβάσουμε και εμείς?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

μολις διαβασα και στο thread των ρωσων οτι και αυτοι εχουν το 1.6

λογικα ειναι η καινουρια παρτιδα που βγηκε με αυτο το frimware

δυστυχως ουτε εκεινοι μπορουν να κανουν extraction και να το ανεβασουν

 

προσωπικα το ζητησα απο την ulefone απευθειας και περιμενω απαντηση

οπως επισης και απο το coolicool που ειχα κανει την αγορα.

 

ιδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...