Jump to content

Galaxy s5 ή lg g2...


tsakolis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας..... Μεταξύ των 2... Άσχετα όμως με την τιμή.... Μόνο σαν συσκευές!!!!
Link to comment
Share on other sites

s5, αλλά για να το κάνεις άψογο θα χρειαστείς ενα root και να αφαιρέσεις καμία 40 apps και να αλλάξεις launcher και θα είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ
Link to comment
Share on other sites

s5, αλλά για να το κάνεις άψογο θα χρειαστείς ενα root και να αφαιρέσεις καμία 40 apps και να αλλάξεις launcher και θα είσαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ

 

To αυτό ακριβώς: χωρίς root και αφαίρεση του bloatware δεν κάνεις τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

To αυτό ακριβώς: χωρίς root και αφαίρεση του bloatware δεν κάνεις τίποτα ;)

με bloat και όλα μαμά συσκευή είναι πολλές σκάλες ποιο κάτο, κυρεολεκτικα τα θέματα της συσκευής είναι software και εμφάνιση (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

Link to comment
Share on other sites

με bloat και όλα μαμά συσκευή είναι πολλές σκάλες ποιο κάτο, κυρεολεκτικα τα θέματα της συσκευής είναι software και εμφάνιση (αν και αυτό είναι θέμα γούστου)

 

Η συσκευή δεν εχει κανενα software θεμα ενω οσον αφορα το bloat, τα nexus πλεον εχουν περισσότερο. Πρέπει να σταματησετε να τα εξακοντιζετε αυτά καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν εχει κανενα software θεμα ενω οσον αφορα το bloat, τα nexus πλεον εχουν περισσότερο. Πρέπει να σταματησετε να τα εξακοντιζετε αυτά καποια στιγμη.

bloat της Google + bloat της Samsung (services) αρκεί να σου κάνουν την ζωή δύσκολη + άθλιο το launcher, είπαμε να λέμε τα καλα αλλά και τα κακά να τα αναφέρουμε, κακό είναι να είσαι fannoy παντος

Link to comment
Share on other sites

bloat της Google + bloat της Samsung (services) αρκεί να σου κάνουν την ζωή δύσκολη + άθλιο το launcher, είπαμε να λέμε τα καλα αλλά και τα κακά να τα αναφέρουμε, κακό είναι να είσαι fannoy παντος

 

Εχω 2 απο τις πιο πρόσφατες samsung συσκευές (galaxy alpha+ tab s) και εχω ακόμα και σχεδον ολες τις παλαιότερες (σαν σωστο fanboy :p ) και ξερω τι θα πει bloat.

 

Οι νεες sammy devices έρχονται με προεγκατεστημενες πραγματικα ελαχιστες εφαρμογές, ενω φυσικά υπάρχουν ολες διαθεσιμες για download για οποιον τις θέλει στο galaxy apps.

 

Αν βγάλει και τις ελάχιστες εναπομειναντες, δεν θα μείνει και τίποτα.

 

Πιασε ενα g3/z3 και θα διαπιστώσεις ότι εχουν περισσότερες από μια new samsung device.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 απο τις πιο πρόσφατες samsung συσκευές (galaxy alpha+ tab s) και εχω ακόμα και σχεδον ολες τις παλαιότερες (σαν σωστο fanboy :p ) και ξερω τι θα πει bloat.

 

Οι νεες sammy devices έρχονται με προεγκατεστημενες πραγματικα ελαχιστες εφαρμογές, ενω φυσικά υπάρχουν ολες διαθεσιμες για download για οποιον τις θέλει στο galaxy apps.

 

Αν βγάλει και τις ελάχιστες εναπομειναντες, δεν θα μείνει και τίποτα.

 

Πιασε ενα g3/z3 και θα διαπιστώσεις ότι εχουν περισσότερες από μια new samsung device.

τα Google apps δεν είναι και λίγα (γύρο στα, 20 apk, και άρχισα της Samsung μεν δεν είναι πλέον τόσο πολλά είναι αρκετά όμως ειδικά στο επίπεδο services και όχι εμφανή aps, και εκεί μια 30 apk έχει) δλδ 50 55 apk σαν σύνολο περίπου 500 mb δεν το λες και τπτ... ειδικά από θέμα μπαταρίς

μετά θέλει άλλο launcher (εκεί παίζει ακόμη και fanboys να συμφωνούν)

 

καλά η Sony εδώ και πολύ καιρό είναι πίτα στα bloatware.

 

από λίγες συσκευές που είδα και δεν είχαν bloatware

htc one

one plus one

huawei p7/huawei mate 7(ναι μεν κάτι έχουν αλλά γίνετε αφαίρεση σαν απλές εφαρμογές δλδ είναι στο data)

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς root το s5 δουλεύει μια χαρά.Κάποιοι το έχετε παρακάνει με αυτά που λέτε.

Άλλο launcher γιατί να θέλει? Επειδή δεν αρέσει σε εσένα δεν πρέπει να αρέσει και στους άλλους ?

Και όσο για την Sony όσο bloatware και να λες ότι έχει δουλεύει μια χαρά χωρίς ίχνος Lag.

Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς root το s5 δουλεύει μια χαρά.Κάποιοι το έχετε παρακάνει με αυτά που λέτε.

Άλλο launcher γιατί να θέλει? Επειδή δεν αρέσει σε εσένα δεν πρέπει να αρέσει και στους άλλους ?

Και όσο για την Sony όσο bloatware και να λες ότι έχει δουλεύει μια χαρά χωρίς ίχνος Lag.

 

Μην δινεις σημασια.. καποιοι πρεπει να ξυπνανε και αντι για "καλημερα" να λενε "bloatware".. αν παρατηρησεις σχεδον σε ολα τα τοπικα υπαρχουν μονιμως τα ιδια ποσταρισματα ξανα και ξανα και ξανα..

 

Στο θεμα μας.. ειναι πιο φρεσκια συσκευη το S5 με καλυτερη οθονη καμερα και γενικα χωρις προβληματα. Το μονο μελανο του σημειο ουσιαστικα ειναι η εμφανιση του. Αν δεν σε απωθει η εμφανιση του (γιατι δυστυχως ειναι το πιο ασχημο S που βγηκε ποτε) τοτε ειναι πολυ αξιολογη συσκευη. Το G2 εχει καλυτερη μπαταρια και σιγουρα πιο ομορφο. Μεγαλο μειον η μη επεκταση SD καρτας. Σε καθε περιπτωση οτι κι αν επιλεξεις θα εισαι κερδισμενος.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Μην δινεις σημασια.. καποιοι πρεπει να ξυπνανε και αντι για "καλημερα" να λενε "bloatware".. αν παρατηρησεις σχεδον σε ολα τα τοπικα υπαρχουν μονιμως τα ιδια ποσταρισματα ξανα και ξανα και ξανα..

 

Στο θεμα μας.. ειναι πιο φρεσκια συσκευη το S5 με καλυτερη οθονη καμερα και γενικα χωρις προβληματα. Το μονο μελανο του σημειο ουσιαστικα ειναι η εμφανιση του. Αν δεν σε απωθει η εμφανιση του (γιατι δυστυχως ειναι το πιο ασχημο S που βγηκε ποτε) τοτε ειναι πολυ αξιολογη συσκευη. Το G2 εχει καλυτερη μπαταρια και σιγουρα πιο ομορφο. Μεγαλο μειον η μη επεκταση SD καρτας. Σε καθε περιπτωση οτι κι αν επιλεξεις θα εισαι κερδισμενος.

 

Έχω δει ότι υπάρχουν τα ίδια ποσταρισματα παντού για την Sony,samsung και για κάποια θέματα του G3. Μερικές φορές απορώ και αναρωτιέμαι όταν βλέπω να λενε τα ακριβώς αντίθετα για κάποιες συσκευές.

Όσο για το s5 ναι συμφωνώ είναι πολύ άσχημο.γενικά όμως είναι πολύ καλή συσκευή όπως επίσης και το g2 αλλά τα 32 GB.Το 16αρι δεν φτάνει ούτε για πλακα δυστυχώς. Τέλεια συσκευή δεν υπάρχει. Κάποιους συμβιβασμούς πρέπει να τους κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

καλά και εσείς με το note 4 ήρθατε να πειτε αν κολλάει ή όχι το UI της samsung ?

 

Δεν κατάλαβα? Πρέπει να πάρουμε άδεια για να πούμε την γνώμη μας?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας... Να είστε καλά... Δε με χαλάει η εμφάνιση του s5... Σαν δυνατότητες με ενδιαφέρει πιο πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας... Να είστε καλά... Δε με χαλάει η εμφάνιση του s5... Σαν δυνατότητες με ενδιαφέρει πιο πολύ!

 

Να το πάρεις, μια χαρά κινητάρα είναι. Έχει και το πλεονέκτημα της επέκτασης μνήμης και αδιαβροχοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

και γω φιλε μου για s5 λεω ειναι κ αδιαβροχο καλυτερη καμερα κτλ

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το g2 για εμενα παντα ειναι πιο smooth και εχει καλυτερη αυτονομια καθως και πολυ καλη οθονη, δεν νομιζω οτι υπολειπεται απο αυτη του s5, ο μονος λογος που θα σου ελεγα να πας στο s5 ειναι το IP67 και οτι δεχεται sd καρτες... Προσωπικα θα επαιρνα το s5 αλλα ισως να επηρεαζει τη κριση μου οτι ειχα το g2 ενα χρονο και ετσι πλεον ξερω τι να περιμενω... ;)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα g2 ένα χρόνο και είναι ότι καλύτερο έχω πάρει ποτέ.... Έχω αλλάξει πάρα πολλά τηλέφωνα.... IPhone

.. S3... S4 .. Κλπ..... Τελικά πήρα και το s5.... Δεν ξέρω.... Μέχρι στιγμής μόνο τη φωτογραφική του θεωρώ καλύτερη

... Και πάλι όχι τρελή διάφορα.... Δεν ξέρω αν έκανα καλά.... Σ όλα τ αλλά μέχρι στιγμής το g2 μου φαίνεται καλύτερό...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο το S5 σε θέμα οθόνης (ελαχιστα) και κάμερας (περισσότερο ειδικά σε νυχτερινές λήψης) συν το οτι ειναι κ αδιάβροχο και δεχετε καρτα μνημης αλλα σου βγάζει κάτι φθηνό στο χέρι. Απο την άλλη το G2 τελειες αναλογιες για μένα και πιο όμορφο με μεγαλύτερη αυτονομία και την καλύτερη κάμερα και οθόνη στην κατηγορία του αλλα κατώτερη του s5 και με το G2 θα μπορείς να παίξεις με customs roms κτλπα αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ενώ με το S5 όχι λόγω Knox. Η απόφαση δικη σου βάση των δικών σου θέλω
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα το g2 ειναι μια χαρα..τωρα g2 vs s5 100%πας s5...ειναι καλυτερο σε ολα του...τωρα μην συγκρινουμε g2 με s5 ...ας ηταν g3 vs s5...ειναι πολυ ανωτερο το s5,ακομα και το s4 i9506 ειναι καλυτερο απο το g2...αλλα ειναι ακριβο το s5....
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ερνέστο σε τι το στηρίζεις πιο πολύ αυτό; Εγώ μέχρι στιγμής βλέπω... Καλύτερη μπαταρία στο g2... Πιο ομαλό λειτουργικό.... Μεγαλύτερη οθόνη... Και πιο ωραία κατασκευή.... Απ την άλλη στο s5 βλέπω μια παρέα πολύ καλή φωτογραφική.... Μια πολύ ωραία οθόνη.... Και ότι είναι αδιάβροχο αν και δε νομίζω ότι μου χρησιμεύει κάπου... Δεν ξέρω εγώ πραγματικά δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιο είναι κάλυτερο
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα το g2 ειναι μια χαρα..τωρα g2 vs s5 100%πας s5...ειναι καλυτερο σε ολα του...τωρα μην συγκρινουμε g2 με s5 ...ας ηταν g3 vs s5...ειναι πολυ ανωτερο το s5,ακομα και το s4 i9506 ειναι καλυτερο απο το g2...αλλα ειναι ακριβο το s5....

 

Βασικά σε τι είναι καλύτερο το i9506 από το g2;;;; σε αυτονομία, οθόνη, κάμερα δεν είναι. Και επεξεργαστή έχουν τον ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτα το g2 ειναι μια χαρα..τωρα g2 vs s5 100%πας s5...ειναι καλυτερο σε ολα του...τωρα μην συγκρινουμε g2 με s5 ...ας ηταν g3 vs s5...ειναι πολυ ανωτερο το s5,ακομα και το s4 i9506 ειναι καλυτερο απο το g2...αλλα ειναι ακριβο το s5....

Με τιποτα... το s4 ειναι ενα σκαλι πιο κατω απο το g2 σε επεξεργαστη, οθονη, αυτονομια και εμπειρια χρησης... για το s5 ομως το συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να βλεπεται μονο απο μπαταρια το κινητο..τρια g2 ειχα..το s4 i9506 περα απο μπαταρια τα υπερ..οθονη η amoled για εμενα την προτιμαω απο τις lcd...επεξεργαστη ναι εχουν τον ιδιο αλλα στο s4 i9506 εχει καθισει καλυτερα νομιζω!!!καλυτερο σημα,gps,ηχος,φωτογραφια βλεπε (rs)αισθητηρα..το g2 σε τι ειναι καλυτερο δηλ?το s5 εχει οθοναρα!!παμε αλλου εκει
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...