Jump to content

Mozilla Firefox - The «Ultimate» thread


eLeKtriK EyE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μονο "κουσουρι" που εμεινε στον firefox ειναι οτι οταν γραφω κατι στην γραμμη διευθυνσεων, κανει αναζητηση με την σελιδα της babylon.

 

Και εδω το ιδιο προβλημα! Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

οκ...βλέπω ότι έχετε αρκετοί το πρόβλημα, οπότε πάμε:

κλείνετε τον firefox...

ανοίγεται το προφίλ του firefox (στα χπ είναι η διαδρομή ''C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\siawqlq2.default '')...αν κάποιος θέλει την διαδρομή στα windows 7 , το απόγευμα που θα φτάσω σπίτι...:O

ανοίγεται με notepad το prefs.js (κάντε search και αν έχει και άλλα αρχεία με prefs , κάντε το ίδιο και σε αυτά)...

ότι καταχώρηση βρείτε με τις λέξεις της αρχικής σελίδας που σαν ανοίγει (συνήθως σε νέο tab) τις διαγράφετε...ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ, η καταχώρηση ξεκινάει από το ''user_pref'' και τελειώνει στο '';'' ...οπότε θα πρέπει να σβήνετε όλη την καταχώρηση που περιέχει μέσα την ανεπιθύμητη αρχική σελίδα...

αφού τελειώσετε με τις διαγραφές, σώστε τα αρχεία όπως είναι, κλείστε τα και ανοίξτε τον ff...

πληκτρολογείστε στην μπάρα διεύθυνσης about:config, πατήστε οκ στο προειδοποιητικό μήνυμα και στο search bar γράψτε ''homepage''....στην καταχώρηση από κάτω ''browser.startup.homepage'' κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε ''modify''...

βάλτε όποια σας αρέσει, restart τον firefox και λογικά θα είστε οκ...:)

Link to comment
Share on other sites

πως διαγραφουμε δυο plug in που δεν θελω και δεν εχουν delete επιλογη?εχει μονο disable που τα εχω κανει αλλα δεν θελω καν να ειναι εκει.
Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι plug-ins απο προγραμματα 3α? αν ναι, πρεπει να διαγραψεις το προγραμμα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

λογικα ειναι plug-ins απο προγραμματα 3α? αν ναι, πρεπει να διαγραψεις το προγραμμα

 

το ενα λεγεται google update

και το αλλο LEADTOOLS Netscape plug ins

 

για το δευτερο δεν εχω τιποτα απο netscape αλλα και για το πρωτο δεν εχω κατι της google στον firefox.στον υπολογιστη εχω εγκατεστημενα το google drive και το google chrome που δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

πως διαγραφουμε δυο plug in που δεν θελω και δεν εχουν delete επιλογη?εχει μονο disable που τα εχω κανει αλλα δεν θελω καν να ειναι εκει.

 

http://www.itechtalk.com/thread11120.html ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ...βλέπω ότι έχετε αρκετοί το πρόβλημα, οπότε πάμε:

κλείνετε τον firefox...

ανοίγεται το προφίλ του firefox (στα χπ είναι η διαδρομή ''C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\siawqlq2.default '')...αν κάποιος θέλει την διαδρομή στα windows 7 , το απόγευμα που θα φτάσω σπίτι...:O

ανοίγεται με notepad το prefs.js (κάντε search και αν έχει και άλλα αρχεία με prefs , κάντε το ίδιο και σε αυτά)...

ότι καταχώρηση βρείτε με τις λέξεις της αρχικής σελίδας που σαν ανοίγει (συνήθως σε νέο tab) τις διαγράφετε...ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ, η καταχώρηση ξεκινάει από το ''user_pref'' και τελειώνει στο '';'' ...οπότε θα πρέπει να σβήνετε όλη την καταχώρηση που περιέχει μέσα την ανεπιθύμητη αρχική σελίδα...

αφού τελειώσετε με τις διαγραφές, σώστε τα αρχεία όπως είναι, κλείστε τα και ανοίξτε τον ff...

πληκτρολογείστε στην μπάρα διεύθυνσης about:config, πατήστε οκ στο προειδοποιητικό μήνυμα και στο search bar γράψτε ''homepage''....στην καταχώρηση από κάτω ''browser.startup.homepage'' κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε ''modify''...

βάλτε όποια σας αρέσει, restart τον firefox και λογικά θα είστε οκ...:)

 

Εγω εχω windows 7 αλλα αυτο που περιγραφεις θα βοηθησει να διορθωθει το "κουσουρι" που εχει μεινει στον firefox; (το οτι οταν γραφω κατι στην γραμμη διευθυνσεων, κανει αναζητηση με την σελιδα της babylon)

Link to comment
Share on other sites

το πιθανότερο ναι , θα γλυτώσεις...

φαντάζομαι έχεις βγάλει το babylon από τα search engines , έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω windows 7 αλλα αυτο που περιγραφεις θα βοηθησει να διορθωθει το "κουσουρι" που εχει μεινει στον firefox; (το οτι οταν γραφω κατι στην γραμμη διευθυνσεων, κανει αναζητηση με την σελιδα της babylon)
για αυτο το προβλημα που εχεις κι εσυ το εγραψε ο ανθρωπος .....δεν διαβασες το ποστ για το οποιο απαντησε??
Link to comment
Share on other sites

μπαινωντας στο νετ με τον μοζιλα, σε σαιτ με φωτο η βιντεο κολλαει και μετα απο λιγο γραφει οτι

'δεν φορτωθηκε ο flash player και κρασαρε" με επανεκκινηση φτιαχνει το προβλημα. τι συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

μπαινωντας στο νετ με τον μοζιλα, σε σαιτ με φωτο η βιντεο κολλαει και μετα απο λιγο γραφει οτι

'δεν φορτωθηκε ο flash player και κρασαρε" με επανεκκινηση φτιαχνει το προβλημα. τι συμβαινει?

αυτο νομιζω ειναι εδω και λιγο καιρο προβλημα και αν εχω καταλαβει καλα ειναι του flash player οχι του firefox
Link to comment
Share on other sites

αυτο νομιζω ειναι εδω και λιγο καιρο προβλημα και αν εχω καταλαβει καλα ειναι του flash player οχι του firefox

 

οκ, αρα ειναι κατι που συμβαινει και σε αλλους. μαλλον καποια ασυμβατοτητα του flash με τον μοζιλα.

Link to comment
Share on other sites

ο flash player έχει θεματάκια στις τελευταίες εκδόσεις...αν και νομίζω ότι η τελευταία (11.4.402.265) είναι αρκετά σταθερή...

αν έχεις την τελευταία κάνεις απλά λίγο υπομονή για το επόμενο update...αν όχι, εγκατέστησε την έκδοση που αναφέρω..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω το εξής πρόβλημα κι όσο και να προσπάθησα δεν βρηκα λύση. Πήγα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα και μαζί του εγκαταστάθηκε κι ένα πρόσθετο, το search.babylon.com. Δεν ξέρω πως έγινε αλλά πλέον οι νέες καρτέλες ανοίγουν με αυτό το λινκ (ενώ πριν ήταν κενές). Την αρχική σελίδα την άλλαξα από τις Επιλογές. Εκεί όμως δεν βρήκα καμία επιλογή για τη νέα καρτέλα. Να πω ότι απενεργοποίησα το πρόσθετο και το έκανα κι απεγκατάσταση αλλά το λινκ παραμένει. Τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Aν διάβαζες 3-4 ποστ πιο πισω θα έβρισκες την λυση (ποστ #4653)

 

Ναι, δεν έψαξα. Αλλά και έτσι όπως δίνεται η λύση χρειάζεται 2 σελίδες οδηγίες.

 

οκ...βλέπω ότι έχετε αρκετοί το πρόβλημα, οπότε πάμε:

κλείνετε τον firefox...

ανοίγεται το προφίλ του firefox (στα χπ είναι η διαδρομή ''C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\siawqlq2.default '')...αν κάποιος θέλει την διαδρομή στα windows 7 , το απόγευμα που θα φτάσω σπίτι...:O

ανοίγεται με notepad το prefs.js (κάντε search και αν έχει και άλλα αρχεία με prefs , κάντε το ίδιο και σε αυτά)...

ότι καταχώρηση βρείτε με τις λέξεις της αρχικής σελίδας που σαν ανοίγει (συνήθως σε νέο tab) τις διαγράφετε...ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ, η καταχώρηση ξεκινάει από το ''user_pref'' και τελειώνει στο '';'' ...οπότε θα πρέπει να σβήνετε όλη την καταχώρηση που περιέχει μέσα την ανεπιθύμητη αρχική σελίδα...

αφού τελειώσετε με τις διαγραφές, σώστε τα αρχεία όπως είναι, κλείστε τα και ανοίξτε τον ff...

πληκτρολογείστε στην μπάρα διεύθυνσης about:config, πατήστε οκ στο προειδοποιητικό μήνυμα και στο search bar γράψτε ''homepage''....στην καταχώρηση από κάτω ''browser.startup.homepage'' κάντε δεξί κλικ και επιλέξτε ''modify''...

βάλτε όποια σας αρέσει, restart τον firefox και λογικά θα είστε οκ...:)

 

 

Ας πάρουμε τα βήματα ένα ένα γιατί μου φαίνονται πολύ δύσκολα. "είναι η διαδρομή ''C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\siawqlq2.default ''

Αυτό πού το γράφουμε; Στη γραμμή εντολών; Μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η εύρεση κι ότι η διαδρομή δεν είναι σωστή.

Καλά, πιο απλός τρόπος δεν υπάρχει για να ορίσουμε αν θέλουμε κενή τη νέα καρτέλα; Τέτοια έλλειψη ο firefox;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η διαδρομη ειναι αυτη "'C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\" και αυτό "siawqlq2.default" στο τελος ειναι το αρχειο που πρεπει να ανοίξεις.

 

Αυτα τα ανοιγεις διαδοχικα απο το "my computer" C:\ .........κλπ κλπ μεχρι να βρεις το αρχείο

 

καλη δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Φιλε η διαδρομη ειναι αυτη "'C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\" και αυτό "siawqlq2.default" στο τελος ειναι το αρχειο που πρεπει να ανοίξεις.

 

Αυτα τα ανοιγεις διαδοχικα απο το "my computer" C:\ .........κλπ κλπ μεχρι να βρεις το αρχείο

 

καλη δουλειά

 

Αμφιβάλλω πόσοι θα μπουν στη διαδικασία να κάνουν κάτι τόσο περίπλοκο τη στιγμή που υπάρχει λύση 1 λεπτού! Δείτε

όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα. Εύκολο και αποτελεσματικό!
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω πόσοι θα μπουν στη διαδικασία να κάνουν κάτι τόσο περίπλοκο τη στιγμή που υπάρχει λύση 1 λεπτού! Δείτε
όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα. Εύκολο και αποτελεσματικό!

 

Ο καθε ενας κανει αυτο που νομίζει καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έψαξα. Αλλά και έτσι όπως δίνεται η λύση χρειάζεται 2 σελίδες οδηγίες.

Ας πάρουμε τα βήματα ένα ένα γιατί μου φαίνονται πολύ δύσκολα. "είναι η διαδρομή ''C:\Documents and Settings\user\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\siawqlq2.default ''

Αυτό πού το γράφουμε; Στη γραμμή εντολών; Μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η εύρεση κι ότι η διαδρομή δεν είναι σωστή.

Καλά, πιο απλός τρόπος δεν υπάρχει για να ορίσουμε αν θέλουμε κενή τη νέα καρτέλα; Τέτοια έλλειψη ο firefox;

 

Αμφιβάλλω πόσοι θα μπουν στη διαδικασία να κάνουν κάτι τόσο περίπλοκο τη στιγμή που υπάρχει λύση 1 λεπτού! Δείτε
όσοι αντιμετωπίζετε το ίδιο πρόβλημα. Εύκολο και αποτελεσματικό!

 

1) το να μην γνωρίζουμε κάτι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι έλλειψη του κάθε προγράμματος

2) έτσι όπως ''δίνεται'' η λύση, σε απαλάσσει από όλο το συφερτό που έχει μπει στο προφίλ του firefox (από απροσεξία σου και άγνοια προφανώς)...για τσέκαρε στο βιντεάκι που δίνεις και δες πόσες καταχωρήσεις υπάρχουν από κάτω από την πρώτη που απλά τροποποιεί...:rolleyes:

3) σίγουρα δεν μπορούν να κάνουν αυτήν την διαδικασία αυτοί που δεν γνωρίζουν καν πως να βρουν την διαδρομή του προφίλ τους...γιαυτό και ο ''γράφων'' προσπάθησε να κάνει το ''δύσκολο'' εύκολο...

4) το βιντεάκι απλά βάζει το ''πρόβλημα'' κάτω από το χαλί...δεν το εξαλείφει...

btw...αν ήταν να το κάνεις έτσι, υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος (οπότε μούφα και το βίντεο)...tools-->options-->home page (πρώτη καρτέλα)..:)

 

Για να δούμε τώρα, πόσο σύντομα θα ξαναέχεις θέμα με το babylon...:O

Link to comment
Share on other sites

1) το να μην γνωρίζουμε κάτι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι έλλειψη του κάθε προγράμματος

2) έτσι όπως ''δίνεται'' η λύση, σε απαλάσσει από όλο το συφερτό που έχει μπει στο προφίλ του firefox (από απροσεξία σου και άγνοια προφανώς)...για τσέκαρε στο βιντεάκι που δίνεις και δες πόσες καταχωρήσεις υπάρχουν από κάτω από την πρώτη που απλά τροποποιεί...:rolleyes:

3) σίγουρα δεν μπορούν να κάνουν αυτήν την διαδικασία αυτοί που δεν γνωρίζουν καν πως να βρουν την διαδρομή του προφίλ τους...γιαυτό και ο ''γράφων'' προσπάθησε να κάνει το ''δύσκολο'' εύκολο...

4) το βιντεάκι απλά βάζει το ''πρόβλημα'' κάτω από το χαλί...δεν το εξαλείφει...

btw...αν ήταν να το κάνεις έτσι, υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος (οπότε μούφα και το βίντεο)...tools-->options-->home page (πρώτη καρτέλα)..:)

 

Για να δούμε τώρα, πόσο σύντομα θα ξαναέχεις θέμα με το babylon...:O

 

Μέσα έπεσες.

Τελικά η λύση που δίνει το βίντεο λειτουργεί ως την επόμενη εκκίνηση των windows.

 

Ίσως η ευκολότερη λύση (γιατί αυτή που δίνεται εδώ θέλει manual, επιμένω) είναι η εκ νέου εγκατάσταση του firefox. Εκτός αν ο "γράφων" της λύσης θέλει να εξηγήσει τα βήματα ένα προς ένα με οδηγίες του τύπου "μπαίνεις εδώ, πατάς αυτό" κλπ. Είμαι βέβαιος ότι μπορεί να το κάνει, δεν ξέρω κατά πόσο θέλει! Δεν είμαστε όλοι ειδικοί στους υπολογιστές και αν μη τι άλλο, η λύση που προτείνεται απαιτεί γνώσεις. Όποιος όμως έχει αυτές τις γνώσεις δεν την πατάει εύκολα οπότε? Μάλλον η λύση απευθύνεται σε άτομα που ποτέ δεν θα τη χρειαστούν. Όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε τα βήματα.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το :config και ψαχνοντας για οτιδηποτε με "babylon" οτι καταχωρηση βρεθηκε (καμμια 20-25) εκανα δεξι κλικ και reset και φαινεται οτι ησυχασα. Ισως ειναι μπακαλιστικο και αυτο, αλλα φαινεται οτι πιανει!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

@kostas_v:

Για δεύτερη φορά σε συμβουλέυω να μην γενικεύεις την κατάσταση…με λίγη καλή διάθεση θα δεις και ο ίδιος ότι μπορείς να το κάνεις…και ταυτόχρονα να μάθεις.

Πάμε πάλι, λοιπόν, αηδιαστικά αναλυτικά..:)

 

1) Κλείνεις τον firefox.

 

2) Ανοίγεις το προφίλ του firefox, επιλέγοντας την διαδρομή (για windows 7)

C:\Users\user\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\xxxxxxxx.default (οι λέξεις σε italics, δηλαδή οι πλάγιες, διαφοροποιούνται στο σύστημά σου…κοινώς ο user μπορεί να είναι το όνομά σου ή home ή κάτι αντίστοιχο…το τελικό όνομα του προφίλ με τα x θα είναι ένας συνδιασμός γραμμάτων και αριθμών)

 

3) Ανοίγεις με το σημειωματάριο (notepad) το αρχείο prefs.js …μέσα σε αυτό, ό,τι καταχώρηση βρεις με την λέξη Babylon την διαγράφεις…μικρή προσοχή εδώ, όταν λέμε καταχώρηση, εννοούμε όλη την γραμμή κώδικα που περιλαμβάνει την λέξη Babylon και έχει αρχή το user_pref και τέλος το ; (ερωτηματικό)

 

4) Αφού με λίγη προσοχή σβήσεις τις καταχωρήσεις αυτές (μην αφήσεις κενές γραμμές μετά τις διαγραφές…ανέβαζε τις από κάτω γραμμές προς τα πάνω, ώστε να μην υπάρχουν κενά στο συνολικό κείμενο), κάνεις αποθήκευση πάλι το αρχείο.

 

5) Καλό είναι ότι άλλο αρχείο υπάρχει στο φάκελο με όνομα prefs, να το ανοίξεις και αυτό με το notepad και να τσεκάρεις ότι δεν υπάρχουν μέσα γραμμές με καταχωρήσεις του Babylon…αν υπάρχουν, τις διαγράφεις με τον ίδιο τρόπο και στο τέλος σώζεις το αρχείο.

 

6) Κλείνεις τα αρχεία που τροποποίησες και τον φάκελο του προφίλ και ανοίγεις τον firefox.

 

7) Πληκτρολογείς στην μπάρα διευθύνσεων about:config , πατάς οκ στο προειδοποιητικό μήνυμα και στο search bar γράψε homepage.

στην καταχώρηση από κάτω ''browser.startup.homepage'' κάνε δεξί κλικ και επέλεξε ''modify''...

βάλε όποια σου αρέσει (πχ.http://www.google.com)

 

8) Ξαναγράψε όπως είσαι στο πεδίο αναζήτησης αφού σβήσεις το homepage, την λέξη newtab…στην καταχώρηση από κάτω browser.newtab.url κάνεις δεξί κλικ , modify και βάζεις about:newtab

 

9) Επανεκκίνηση τον firefox και αν όλα πήγαν καλά θα είσαι οκ.

 

Αν κολλήσεις κάπου μου λες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...