Jump to content

αγορα μητρικης


JOHNMEGARYTHMOS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

εχω ενα επεξεργαστη socket 775 pentium dual core intel Ε5500 και θελω να παρω μια μητρικη διοτι η προηγουμενη καηκε εκτος απο το socket και το fsb τι αλλο πρεπει να κοιταξω για να συμβαδίζει με τον επεξεργαστη και το τροφοδοτικο μου ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενα επεξεργαστη socket 775 pentium dual core intel Ε5500 και θελω να παρω μια μητρικη διοτι η προηγουμενη καηκε εκτος απο το socket και το fsb τι αλλο πρεπει να κοιταξω για να συμβαδίζει με τον επεξεργαστη και το τροφοδοτικο μου ;.

 

Τις μνήμες που έχεις να τις υποστηρίζει η μητρική σου !!!!! ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τις μνήμες που έχεις να τις υποστηρίζει η μητρική σου !!!!! ;)

 

ddr2 800ρες έχω ήδη και το υποστηρίζει αυτο η καινούργια μιτρικη τι άλλο πρέπει να προσεξω;. Πως θα είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάζει το τροφοδοτικό ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ddr2 800ρες έχω ήδη και το υποστηρίζει αυτο η καινούργια μιτρικη τι άλλο πρέπει να προσεξω;. Πως θα είμαι σίγουρος ότι θα ταιριάζει το τροφοδοτικό ;

 

Από την στιγμή που το τροφοδοτικό σου ήταν στην παλιά μητρική μπαίνει και στη νέα. Εχει δηλαδή ένα 4 PIN που πάει κοντά στον επεξεργαστή και ένα μεγάλο βύσμα που πάει στη μητρική (εδώ ίσως η νέα μητρική αν το τροφοδοτικό σου είναι παλιό αρκετά να έχει ''περίσσευμα'' μερικά pin αλλά δεν έχεις θέμα)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το τροφοδοτικό σου ήταν στην παλιά μητρική μπαίνει και στη νέα. Εχει δηλαδή ένα 4 PIN που πάει κοντά στον επεξεργαστή και ένα μεγάλο βύσμα που πάει στη μητρική (εδώ ίσως η νέα μητρική αν το τροφοδοτικό σου είναι παλιό αρκετά να έχει ''περίσσευμα'' μερικά pin αλλά δεν έχεις θέμα)

 

καλησπέρα και σε ευχαριστω για την απάντηση σου . Το είχα πάρει το τροφοδοτικό πριν από 4-5 χρόνια άρα θα πάρει και την καινούργια ;. Επίσης άμα πάρω ddr2 1066 και όχι 800 θα δω καμία βελτίωση ; ή να πάρω κάποια μιτρικη με ddr3 που είναι πιο οικονομικές οι μητρικες;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου θα λειτουργεί, αλλά ρίξε και μια ματιά και μόνος σου. Κάρτα γραφικών έχεις θέλει τροφοδοσία? Οσο αφορά τις μνήμες θα σου πρότεινα να το αφήσεις με τις μνήμες που είχε, και δοκιμάζεις

Σου προτείνω αυτήν εδώ

http://www.e-shop.gr/msi-g41m-p33-combo-retail-p-PER.523726

 

Πρόσεχε τα Volts των μνημών ..... Εαν παίζουν οι δικές σου δοκιμάζεις. αν θες μεγαλύτερες πάλι δοκιμάζεις. Εχει MAX 8 GB και ο επεξεργαστής σου υποστηρίζεται .. Οτι θέλεις εδώ είμαστε :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου θα λειτουργεί, αλλά ρίξε και μια ματιά και μόνος σου. Κάρτα γραφικών έχεις θέλει τροφοδοσία? Οσο αφορά τις μνήμες θα σου πρότεινα να το αφήσεις με τις μνήμες που είχε, και δοκιμάζεις

Σου προτείνω αυτήν εδώ

http://www.e-shop.gr/msi-g41m-p33-combo-retail-p-PER.523726

 

Πρόσεχε τα Volts των μνημών ..... Εαν παίζουν οι δικές σου δοκιμάζεις. αν θες μεγαλύτερες πάλι δοκιμάζεις. Εχει MAX 8 GB και ο επεξεργαστής σου υποστηρίζεται .. Οτι θέλεις εδώ είμαστε :)

 

δεν εχω καρτα γραφικων ητανε ενσωματωμενη στην μητρικη , αυτη η μητρικη που μου προτεινεις παιρνει ddr3 απο οτι ειδα στην μητρικη του eshop ddr3 παιρνει μνημες και οχι ddr2 αρα δεν θα μπορεσω να βαλω τις δικιες μου ddr2 800 .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει δύο unbuffered DIMM of 1.8 Volt DDR2 667/800/1066(OC) DRAM, 8GB Max, δύο unbuffered DIMM of 1.5 Volt DDR3 800/1066/1333(OC) DRAM, 8GB Max.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Το socket μην ξεχασεις να ειναι ιδιο...

 

socket 775 είναι αυτή που έχω. Ο επεξεργαστής μου υπάρχει πιθανότητα να μπαίνει σε άλλο socket πιο καινούργιο από το 775 ;. Επίσης πως μπορώ να τσεκαρω εάν θα κάνει το τροφοδοτικό στην μιτρικη ; τι πρέπει να κοίταξω ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινετε να μπει σε αλλο socket.

 

Στο τροφοδοτικο οταν συνδεσεις το μεγαλο καλωδιο μπορει να περισσευουν 4 πινακια αλλα μην ανυσηχεις θα δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν γινετε να μπει σε αλλο socket.

 

Στο τροφοδοτικο οταν συνδεσεις το μεγαλο καλωδιο μπορει να περισσευουν 4 πινακια αλλα μην ανυσηχεις θα δουλευει κανονικα.

 

επειδή είναι πολύ ακριβή η μητρική σκεφτόμουνα να πάρω μια μητρική νέας τεχνολογίας και έναν επεξεργαστή 4 πύρινο ο φθηνός ητανδπτα 1,67 mhz .αλλά αξίζει κάτι τέτοιο? επειδή τώρα έχω διπύρηνο στα 2,8 ? είχα ακούσει ότι όσο πιο περισσότερους πυρήνες έχει ο επεξεργαστής τόσο καλύτερα! αλλά τα mhz δεν είναι πιο μικρά? ή δεν έχω πρόβλημα? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 70 € που έχει η μητρική σου φαίνονται πολλά τότε :confused::confused::confused: Ο 1,67 απλά θα σέρνεται μην το κάνεις

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Αν τα 70 € που έχει η μητρική σου φαίνονται πολλά τότε :confused::confused::confused: Ο 1,67 απλά θα σέρνεται μην το κάνεις

 

σε ευχαριστω πολύ . Εγώ είχα καταλάβει ότι ο 4 πυρήνος είναι πιο γρήγορος από τον 2πυρήνο. Αλλά τα ghz δεν περίμενα ότι παίζουν τόσο μεγάλο ρολό ένω είναι 4 πυρήνες. Θα ψάξω στο εξωτερικό να δω κάποια μητρική πιο οικονομική.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

κριμα ειναι να δωσεις χρηματα 70 ευρω για καινουρια μητρικη παλαιου τυπου για να κουμπώνουν η μνημες η αργες

ευκαιρια ειναι να παρεις σετακι μνημη,cpu,motherboard

 

αν ανακαλυψεις οτι καηκε και ο επεξεργαστης δεν θα κλαις τα χρηματα?

 

η παρε καινουριο σετακι στα μετρα σου και οικονομικο η ψαξε για καμια μεταχειρησμενη μητρική στα 15-30 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλήμερα παιδιά ,θέλω την βοήθεια σας για να επιλέξω την καλύτερη και ταυτόχρονα πιο οικονομική μητρική για τον AMD-FX8350.Απο ψαξιμο που έχω ρίξει έχω καταλήξει σε κάποιες άλλα αν μπορείτε να μου προτείνεται και κάτι πιο οικονομικό,ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/389397/Asrock-990FX-Extreme3.html

https://www.skroutz.gr/s/344340/Gigabyte-990XA-UD3.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/2348801/Asus-M5A97-R2-0.html?from=account_favorites

Link to comment
Share on other sites

η τελευταια επιλογη εχει πιο παλιο chipset (970)

 

θα σου προτεινα να ψαξεις για το καλυτερο και οχι το οικονομικοτερο μιας και ο 8350 πινει λιγο ρευμα και βγαζει λιγο ζεστη

 

οποτε θελεις Motherboard που να ειναι πιο ανεκτο σε αυτα τα δυο και δεν ξερω αν ειναι οντος καλυτερο το ασροκ οσο ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...