Jump to content

Ulefone Be Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα ειναι αληθεια ολα αυτα που διαβαζω σε αυτο το αρθρω? http://www.gizchina.com/2015/03/17/ulefone-be-pro-review/ Το κινητο εχει προβλημα με τα headphones αλλα και με το coverage του 2G/3G/4G.Το εχω παραγγειλη ειδη και δυσκολο να το ακυρωσω...Ακομα καμια θηκη για το κινητο που να αξηζει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 786
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τους drivers και εγω ειχα θεμα, δε ξερω πως τα καταφερα να το συνδεσω :) παντος εχει στο λινκ που ειδες και τη ρομ. Να ξερετε οτι δε δουλευει το gmail με τη beta lollipop ... #edit δουλεψε και αυτο μετα απο λιγη ωρα ετσι μαγικα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα ειναι αληθεια ολα αυτα που διαβαζω σε αυτο το αρθρω? http://www.gizchina.com/2015/03/17/ulefone-be-pro-review/ Το κινητο εχει προβλημα με τα headphones αλλα και με το coverage του 2G/3G/4G.Το εχω παραγγειλη ειδη και δυσκολο να το ακυρωσω...Ακομα καμια θηκη για το κινητο που να αξηζει?
. Κανενα προβλημα με δικτιο μια χαρα τηλεφωνο θα παρεις 4G αριστο για ελλαδα με ολες τις συχνοτητες που εχουν οι παροχοι μας. Τα ακουστικα οσα εχουν μακρυ βισματακι και κουμπωνουν καλα , παιζουν χωρις προβλημα αξιοπρεπεστατα, μερικα ομως δε κουμπονουν καλα μεσα στο τηλεφωνο γιατι ειναι βαθια μεσα η υποδοχη δε ξερω γιατι. Το τηλεφωνο ειναι απλα σουπερ για τα λεφτα του. Edited by idi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειναι αληθεια ολα αυτα που διαβαζω σε αυτο το αρθρω? http://www.gizchina.com/2015/03/17/ulefone-be-pro-review/ Το κινητο εχει προβλημα με τα headphones αλλα και με το coverage του 2G/3G/4G.Το εχω παραγγειλη ειδη και δυσκολο να το ακυρωσω...Ακομα καμια θηκη για το κινητο που να αξηζει?

Απο τη δικια μου εμπειρια ειναι 90 % σωστα. Οντως οπως λεει ο φιλος απο πανω με το δικτυο, τουλαχιστον 3 g που εχω δοκιμασει, δεν εχεις θεμα. Αλλα το WiFi για μενα ειναι απογοητευση, ενα iPhone 3gs παρατημενο που εχω 6 ετων και το Samsung galaxy nexus που ειχα πριν εχουν σχεδον διπλασια εμβελεια στο WiFi. Αν εχεις κοντα το δικτυο ειναι αρκετα καλο αλλα σε θεμα εμβελειας ειναι αστα να πανε. Το GPS ειναι πραγματι πολυ καλο και το ηχειο το ιδιο. Η καμερα εχει τη γνωστη κιτρινιλα και καποιες φορες αργει αρκετα να εστιασει, ειναι μετρια θα ελεγα. Τα κουμπια σου δινουν την αισθηση οτι θα κολησουν ευκολα, εμενα το volume up ηδη καμια φορα κολαει. Οσο για τη μπαταρια ειναι καλη αλλα ...εχει θεμα λιγο ο αισθητηρας φωτεινοτητας, αργει να αναγνωρισει λιγο τη φωτεινοτητα και σε εντονο φως μεχρι να προσαρμοστει οταν το ανοιγεις εχει θεμα, αν χρειαστεις ενα προγραμμα για να λυσεις το θεμα οπως το lux lite που εχει αναφερει ενας φιλος παραπανω, η φωτεινοτητα δουλευει σουπερ αλλα σου τρωει σε μια μερα πανω κατω τη μπαταρια, αλλιως με τη δικια του ρυθμιση οντως κραταει κοντα στις 2 μερες.Η ολη ποιοτητα του παντως εμενα μου δινει την εντυπωση οτι δεν θα βγαλει ενα χρονο λειτουργιας απροβληματιστα , ελπιζω να διαψευστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσο για θηκη εχει το. Gearbest γυρω στα 6 $, τη παρηγγειλα και περιμενω μεχρι τελος του μηνα και ξεχασα να σου πω για 1-2 τρεμοπαιγματα που μου εχει κανει η οθονη και ενας φιλος στο φορουμ νομιζω τοτ βγαλε και προβλημα. Παντως εγω αν ημουν στη θεση σου μολις ερχοταν θα το γυριζα πισω το PayPal σου καλυπτει και τα ταχυδρομικα πλεον οποτε δεν εχεις θεμα. Αυτα απο τη δικια μου εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Λεω να το ρισκαρω και να το κρατησω οταν ερθει το κινητο,πειρα την θηκη απο focal,στα ιδια λεφτα.

Οδηγω για να το κανω root,cwm κτλ εχουμε?

Lollipop ειναι σε beta ακομα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware και απο που μπορω να το κατεβασω; για να το εγκαταστησω απαιτειται συνδεση με υπολογιστη;
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε τη ρομ, ντραιβερς και αυτο https://mega.co.nz/#!nBMzmYhJ!zBlFBW2qlAlHvZlz80OU2MLgeWxV-OgehqQ_PiMLRW4

 

μετα τρεξε το sp flash και βαλε το σκατερ απο τη ρομ

 

βγαλε μπαταρια απο το κινητο, ξαναβαλε τη και μετα πατα νταουνλοαντ και συνδεσε το κινητο σβηστο οπως ειναι και περιμενε

 

δε φερω καμια ευθυνη το φλασινγ ειναι μια διαδικασια που εχει απροοπτα καμια φορα...

 

ευχαριστω παρα πολυ

wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετό καιρό παρέα με το Ulefone Be Pro η δική μου βαθμολόγηση και τα σχόλια σε σχέση με άλλα τηλέφωνα ως 200 Ευρώ.

*Παίδες μην συγκρίνετε το τηλέφωνο με πολύ ποιο ακριβές συσκευές για να βγάλετε συμπέρασμα εάν αξίζει η αγορά του. Π.χ. για να πάρεις κινητό με κάμερα σωστή πρέπει να δώσεις πάνω απο 300 και πάλι μπορεί να μην σε ικανοποιεί.

 

Με άριστα το 10 Λοιπόν:

 

Ποιότητα κατασκευής: 9

(θα έχω καλύτερη εικόνα μετά απο μερικούς μήνες. Τα καλώδια USB εκτός από το δικό του που είναι 100% οκ έχουν ένα μικρό πρόβλημα loose στην εφαρμογή τους και το headphone slot αντιθέτως είναι πολύ σφιχτό. Εγώ προσωπικά νομίζω πως το ξεπαρθένιασα γιατί μπαίνουν τώρα όλα τα ακουστικά αλλά δεν «ασφαλίζουν». :P )

Εμφάνιση: 10

(Τα υλικά κατασκευής πάντως δεν θυμίζουν Low budget κινητό σε καμία περίπτωση. Πολύ όμορφο ειδικά με το case της μαμάς).

Οθόνη: 9

(Παρότι δεν είναι full HD είναι εντυπωσιακή. Με το Miravision την φέρνεις 100% στα γούστα σου)

Touch: 9

(Η ανταπόκριση είναι πολύ καλή εώς άριστη. Θα ήθελα πολύ να έχει επικάλυψη που δεν κρατάει αποτυπώματα με λαδιές από τα δάκτυλα όπως έχουν άλλα κινητά κοντά στα 200 Ευρώ).

Ταχύτητα: 9

(απλά πάει σφέρα σε όλες τις εφαρμογές, άριστη ανταπόκριση σε κάθε touch 31.000+ antutu φτάνει ακόμα και για δύσκολες εργασίες και ανταγωνίζεται πολλές πολύ ποιο ακριβές συσκευές)

Μπαταρία: 8

(Εάν και κρατάει με κανονική χρήση μια ημέρα θα ήθελα να έχω λίγο μεγαλύτερη άνεση)

Μπροστά κάμερα: 8

(πολύ καλή για μπροστινή κάμερα και στο video και στην photo)

Πίσω κάμερα: 7

(Όταν βγάζεις με χαμηλό φωτισμό και χωρίς φλας λόγο του γνωστού προβλήματος κιτρινίλας πρέπει να διορθώνεις το White balance, κατά τα άλλα είναι καλύτερη από αρκετά low budget τηλέφωνα του ανταγωνισμού)

Φλας: 8

Ηχείο: 7

(Θα ήθελα να είναι ποιο δυνατό και ποιο καθαρό γιατί τέρμα φωνή παραμορφώνει αρκετά)

Μουσική – Ακουστικά: 9

(πολύ καλή ποιότητα και στο Radio Και στα mp3 και στο internet youtube Κτλ. Θα ήθελα μόνο λίγο ποιο δυνατά)

GPS: 10

(Ακόμα και σε εσωτερικό χώρο κλειδώνει σε χρόνο DT με πολλούς δορυφόρους και έχει μεγάλη ακρίβεια).

WIFI: 9

(Όταν κλειδώσει ακόμα και σε αδύνατο σήμα δεν κολλάει πουθενά).

GSM: 9

(πολύ καλό τηλεφωνικό σήμα, θα μπορούσε λίγο καλύτερα)

3G: 9

4G: Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο κινητό εώς 200 Ευρώ που να είναι σε κάποιο από τους παραπάνω τομείς πολύ ποιο καλό από το Be Pro ώστε να μπω σε πειρασμό να το πάρω. Αξίζει δηλαδή να δώσεις 40-70 Ευρώ παραπάνω ώστε να έχεις λίγο καλύτερο κινητό?

 

Η τελική μου γνώμη για το τηλέφωνο: H καλύτερη αγορά vfm εώς 150 Ευρώ και πολύ καλή αγορά για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά παραπάνω για λίγο καλύτερη απόδοση.

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από αρκετό καιρό παρέα με το Ulefone Be Pro η δική μου βαθμολόγηση και τα σχόλια σε σχέση με άλλα τηλέφωνα ως 200 Ευρώ.

*Παίδες μην συγκρίνετε το τηλέφωνο με πολύ ποιο ακριβές συσκευές για να βγάλετε συμπέρασμα εάν αξίζει η αγορά του. Π.χ. για να πάρεις κινητό με κάμερα σωστή πρέπει να δώσεις πάνω απο 300 και πάλι μπορεί να μην σε ικανοποιεί.

 

Με άριστα το 10 Λοιπόν:

 

Ποιότητα κατασκευής: 9

(θα έχω καλύτερη εικόνα μετά απο μερικούς μήνες. Τα καλώδια USB εκτός από το δικό του που είναι 100% οκ έχουν ένα μικρό πρόβλημα loose στην εφαρμογή τους και το headphone slot αντιθέτως είναι πολύ σφιχτό. Εγώ προσωπικά νομίζω πως το ξεπαρθένιασα γιατί μπαίνουν τώρα όλα τα ακουστικά αλλά δεν «ασφαλίζουν». :P )

Εμφάνιση: 10

(Τα υλικά κατασκευής πάντως δεν θυμίζουν Low budget κινητό σε καμία περίπτωση. Πολύ όμορφο ειδικά με το case της μαμάς).

Οθόνη: 9

(Παρότι δεν είναι full HD είναι εντυπωσιακή. Με το Miravision την φέρνεις 100% στα γούστα σου)

Touch: 9

(Η ανταπόκριση είναι πολύ καλή εώς άριστη. Θα ήθελα πολύ να έχει επικάλυψη που δεν κρατάει αποτυπώματα με λαδιές από τα δάκτυλα όπως έχουν άλλα κινητά κοντά στα 200 Ευρώ).

Ταχύτητα: 9

(απλά πάει σφέρα σε όλες τις εφαρμογές, άριστη ανταπόκριση σε κάθε touch 31.000+ antutu φτάνει ακόμα και για δύσκολες εργασίες και ανταγωνίζεται πολλές πολύ ποιο ακριβές συσκευές)

Μπαταρία: 8

(Εάν και κρατάει με κανονική χρήση μια ημέρα θα ήθελα να έχω λίγο μεγαλύτερη άνεση)

Μπροστά κάμερα: 8

(πολύ καλή για μπροστινή κάμερα και στο video και στην photo)

Πίσω κάμερα: 7

(Όταν βγάζεις με χαμηλό φωτισμό και χωρίς φλας λόγο του γνωστού προβλήματος κιτρινίλας πρέπει να διορθώνεις το White balance, κατά τα άλλα είναι καλύτερη από αρκετά low budget τηλέφωνα του ανταγωνισμού)

Φλας: 8

Ηχείο: 7

(Θα ήθελα να είναι ποιο δυνατό και ποιο καθαρό γιατί τέρμα φωνή παραμορφώνει αρκετά)

Μουσική – Ακουστικά: 9

(πολύ καλή ποιότητα και στο Radio Και στα mp3 και στο internet youtube Κτλ. Θα ήθελα μόνο λίγο ποιο δυνατά)

GPS: 10

(Ακόμα και σε εσωτερικό χώρο κλειδώνει σε χρόνο DT με πολλούς δορυφόρους και έχει μεγάλη ακρίβεια).

WIFI: 9

(Όταν κλειδώσει ακόμα και σε αδύνατο σήμα δεν κολλάει πουθενά).

GSM: 9

(πολύ καλό τηλεφωνικό σήμα, θα μπορούσε λίγο καλύτερα)

3G: 9

4G: Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο κινητό εώς 200 Ευρώ που να είναι σε κάποιο από τους παραπάνω τομείς πολύ ποιο καλό από το Be Pro ώστε να μπω σε πειρασμό να το πάρω. Αξίζει δηλαδή να δώσεις 40-70 Ευρώ παραπάνω ώστε να έχεις λίγο καλύτερο κινητό?

 

Η τελική μου γνώμη για το τηλέφωνο: H καλύτερη αγορά vfm εώς 150 Ευρώ και πολύ καλή αγορά για κάποιον που δεν θέλει να δώσει πολλά παραπάνω για λίγο καλύτερη απόδοση.

 

Να σαι καλά για το κόπο σου φιλαράκι. Με δικαιώνεις για την επιλογή μου.. Το περιμένω πως και πως να μου έρθει ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ φίλε μου. Ας ελπίσουμε πως ότι μικροπρόβλημα υπάρχει θα λυθεί με την έκδοση lollipop.

Να συμπληρώσω πως η αυτόματη επιλογή φωτεινότητας δεν δουλεύει σωστά αλλά υπάρχει λύση που αναφέρει φίλος ποιο πάνω. (εγώ πάντως την έχω συνέχεια στο 90%).

Επίσης με το Bluetooth πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει γιατί πρέπει να δοκιμάσω και με άλλο ακουστικό ή το ίδιο ακουστικό σε άλλο τηλέφωνο. Νομίζω πως έχει μια καθυστέρηση ο ήχος που στέλνει ίσως λόγο χαμηλού σήματος γιατί ο άλλος αργεί να απαντήσει αφού μιλήσω.

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με το bluetooth?

Edited by PhoneKiller
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ φίλε μου. Ας ελπίσουμε πως ότι μικροπρόβλημα υπάρχει θα λυθεί με την έκδοση lollipop.

Να συμπληρώσω πως η αυτόματη επιλογή φωτεινότητας δεν δουλεύει σωστά αλλά υπάρχει λύση που αναφέρει φίλος ποιο πάνω. (εγώ πάντως την έχω συνέχεια στο 90%).

Επίσης με το Bluetooth πρέπει να έχω κάποιο πρόβλημα αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει γιατί πρέπει να δοκιμάσω και με άλλο ακουστικό ή το ίδιο ακουστικό σε άλλο τηλέφωνο. Νομίζω πως έχει μια καθυστέρηση ο ήχος που στέλνει ίσως λόγο χαμηλού σήματος γιατί ο άλλος αργεί να απαντήσει αφού μιλήσω.

Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα με το bluetooth?

 

Κάτι παίζει, και εμένα που είπαν οτι κάτι έτρεχε , και πριν λίγο που δοκίμασα ένα xiaomi ηχειάκι όταν το απομάκρυνα πάνω από μισό μέτρο το έχανε για λίγο το σήμα.

Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Η beta lollipop που τρεχω απο τη πρωτη μερα εχει θεματακια με τον ηχο (κλησεις+μουσικη) και κατι ψηλα με εμφανιση κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Α δε βγαζει και καλες φωτο, εγω δεν εβγαλα καμια μεχρι τωρα και δε με καιει... Η toutch screen δουλευει πολυ καλα ομως που ειχα θεμα πριν με 4.4.4 αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε με την τελική έκδοση να λυθούν. Γιατί πάντα oι Beta έχουν θεματάκια. Πάντως γενικά φαίνεται οκ το κινητάκι.. Μικροθεματάκια έχουν όλα τα τηλέφωνα.. Μόλις το παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Η beta lollipop που τρεχω απο τη πρωτη μερα εχει θεματακια με τον ηχο (κλησεις+μουσικη) και κατι ψηλα με εμφανιση κατα τα αλλα ειναι μια χαρα. Α δε βγαζει και καλες φωτο, εγω δεν εβγαλα καμια μεχρι τωρα και δε με καιει... Η toutch screen δουλευει πολυ καλα ομως που ειχα θεμα πριν με 4.4.4 αρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

Φίλε μπορείς να δοκιμάσεις το Bluetooth εσύ που έχεις lollipop να μας πεις εάν λειτουργεί σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα μολις με ενα αρχειο μεταφορα απο αλλο κινητο δουλεψε μια χαρα. Αλλη συσκευη bluetooth δεν εχω τωρα να δοκιμασω εδω που ειμαι πχ ακουστικα....
Link to comment
Share on other sites

Το χωρισμενο αποθηκευτικό χώρο, αν θυμάμαι καλά, Δεν το θεωρεί κανείς σας αρνητικό;

Το πρόβλημα με τα ακουστικά;

 

δε θυμασαι καλα. ειναι ενοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο μου εβγαλε αναβαθμιση με σημερινη ημερομηνια μεγεθους 569mb γνωριζει κανεις εαν ειναι η lolipop ρωταω για να κανω backup πρωτα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρέπει να είναι η Lolilop... γράφει μόνο ότι διορθώνει μερικές λειτουργίες του συστήματος και μερικά bugs.
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν πρέπει να είναι η Lolilop... γράφει μόνο ότι διορθώνει μερικές λειτουργίες του συστήματος και μερικά bugs.

 

και όμως είναι η lolipop... και χάθηκαν όλα και τώρα με κυνηγάει η κυρά!!

Link to comment
Share on other sites

κάτι δεν έγινε καλά..μου βγάζει εσωτερική μνήμη μόνο 1,07G.. τα άλλα 14 περίπου που πήγαν?

και κάτι άλλο..πως γίνεται να βλέπω στο pc win7 την εσωτερική μνήμη?δεν μου την βγάζει. μόνο την sd μπορώ να δω.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας εάν δουλεύουν τα google services

απ ότι βλέπω μια χαρά δουλεύουν αν εννοούμε το ίδιο.

δηλαδή συνδέθηκε κανονικά στο λογαριασμό μου έκανε κανονικά ενημέρωση εφαρμογών..

Πρέπει να δω κάτι άλλο αν λειτουργεί σωστά?

αα και η εσωτερική μνήμη επανήλθε μόνη της 12,77g μετά από κανά 2 επανεκκινήσεις..

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικά δουλεύει το gmail και το store και οι χάρτες.

πλς οποίος ξέρει πως γίνετε να βλέπει το pc την εσωτερική μνηνη ας γράψει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...