Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειναι το μαγαζι απο ελλαδα που το πηρα. Και αν δεν ηξερα για τις εκδοσεις του τηλ θα την πατουσα...
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι το 4g, αν έχει ειδικά wind/q, να προτιμήσεις την ww έκδοση. Μίλησες με το eshop μήπως ξέρουν ποιά έκδοση θα σου φέρουν ?

 

Με 2.3ghz κυκλοφορούν και σε άλλες εκδόσεις εκτός απο τη ww

 

 

Αυτό για την wind γιατί το λες ; Και οι άλλοι πλέον επίσημα όπου στήνουν βάζουν στην μπάντα 20 στα 800mhz !

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την wind γιατί το λες ; Και οι άλλοι πλέον επίσημα όπου στήνουν βάζουν στην μπάντα 20 στα 800mhz !

 

Για είμαι χρήστης wind, οπότε δεν μιλάω θεωρητικά.... :D

Για τις λοιπές δεν ξερω δεν απαντώ αν και η 2η κάρτα είναι cosmote, είναι μονο για μπλα μπλά και

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από αρκετούς πειραματισμούς με την φόρτιση έχω να πω ότι το θέμα μπαταρίας ΙΣΩΣ να έχει να κάνει με τον τρόπο που φορτίζουμε το κινητό μας.

 

Κάθε μέρα κάνω πάνω κάτω την ίδια χρήση στο κινητό (έχω ενργοποιημένο το 3g ή το wifi συνέχεια, twitter,viber και ιντερνετ περίπου καμια ώρα συνολικα,και κλησεις νορμαλ ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι

 

-Όταν φορτίζω το κινητό με τον φορτιστή του και το κινητό είναι ανοιχτό σε όλη την διάρκεια της φόρτισης, η μπαταρία μου βγάζει την μέρα με το ζόρι. Ενώ όταν το φορτίζω κλειστό, η μπαταρία διαρκεί περισσότερο.

 

-Με χρήση άλλου φορτιστή έχω δει σημαντική διαφορά. Θεωρώ ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Χρησιμοποίησα τον παλιό φορτιστή του umi Χ2

 

Δεν μπορώ να αποδείξω αυτά που λέω κάπως. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το πρωί στις 6 έχω 100% μπαταρία και στις 5 που γυρνάω σπίτι έχει τύχει να έχω 10% εως και 30+%. Θεωρώ την διαφορά αρκετά σημαντική

 

Προσωπικά έχω καθιερώσει την φόρτιση με κλειστό το κινητό σε όλη την διάρκεια της φόρτισης χρησιμοποιώντας τον μανίσιο φορτιστή

 

Μια απορία. Αν τυχόν το κινητό κολλήσει.. Υπάρχει κουμπί reset? ή κρατώντας πατημένο το Οn/oF θα σβήσει;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από αρκετούς πειραματισμούς με την φόρτιση έχω να πω ότι το θέμα μπαταρίας ΙΣΩΣ να έχει να κάνει με τον τρόπο που φορτίζουμε το κινητό μας.

 

Κάθε μέρα κάνω πάνω κάτω την ίδια χρήση στο κινητό (έχω ενργοποιημένο το 3g ή το wifi συνέχεια, twitter,viber και ιντερνετ περίπου καμια ώρα συνολικα,και κλησεις νορμαλ ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι

 

-Όταν φορτίζω το κινητό με τον φορτιστή του και το κινητό είναι ανοιχτό σε όλη την διάρκεια της φόρτισης, η μπαταρία μου βγάζει την μέρα με το ζόρι. Ενώ όταν το φορτίζω κλειστό, η μπαταρία διαρκεί περισσότερο.

 

-Με χρήση άλλου φορτιστή έχω δει σημαντική διαφορά. Θεωρώ ότι η μπαταρία κρατάει περισσότερο. Χρησιμοποίησα τον παλιό φορτιστή του umi Χ2

 

Δεν μπορώ να αποδείξω αυτά που λέω κάπως. Το μόνο που ξέρω είναι ότι το πρωί στις 6 έχω 100% μπαταρία και στις 5 που γυρνάω σπίτι έχει τύχει να έχω 10% εως και 30+%. Θεωρώ την διαφορά αρκετά σημαντική

 

Προσωπικά έχω καθιερώσει την φόρτιση με κλειστό το κινητό σε όλη την διάρκεια της φόρτισης χρησιμοποιώντας τον μανίσιο φορτιστή

 

Μια απορία. Αν τυχόν το κινητό κολλήσει.. Υπάρχει κουμπί reset? ή κρατώντας πατημένο το Οn/oF θα σβήσει;

 

το να χρησημοποιεις αλλον φορτιστη απο εταιρια no name δεν το θεωρεις ρισκο για την συσκευη σου?

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

το να χρησημοποιεις αλλον φορτιστη απο εταιρια no name δεν το θεωρεις ρισκο για την συσκευη σου?

 

Η αλήθεια είναι ότι φοβόμουν να το φορτίσω με άλλο φορτιστή. Αλλά μου εξήγησαν εδώ κάποια παιδιά τι πρέπει να προσέξω.

 

 

Κάτι που μόλις πρόσεξα. Με την μπροστά κάμερα δεν μπορείς να τραβήξεις βίντεο ή κάτι δεν κάνω καλά.;;

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω γτ ειμαι αναμεσα στο lg g3 32 gb και στο asus zenfone 2 4gb ram 32 gb αν το asus απο την εμπειρια σας εχει καλυτερη μπαταρια; Γενικα εχετε δει προβληματα πανω του ;; Οπως υπερθερμανση,lag και τα σχετικα..;
Link to comment
Share on other sites

Και του LG η μπαταρία είναι μέτρια....Λόγο υψηλής ανάλυσης.... Το lg έχει καλύτερη φωτογραφική αλλά από την άλλη δέχεται μια sim....

Στα υπόλοιπα Δεν θα συναντήσεις προβλήματα σε καμία από τις 2 συσκευές

Link to comment
Share on other sites

Και του LG η μπαταρία είναι μέτρια....Λόγο υψηλής ανάλυσης.... Το lg έχει καλύτερη φωτογραφική αλλά από την άλλη δέχεται μια sim....

Στα υπόλοιπα Δεν θα συναντήσεις προβλήματα σε καμία από τις 2 συσκευές

 

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω γτ ειμαι αναμεσα στο lg g3 32 gb και στο asus zenfone 2 4gb ram 32 gb αν το asus απο την εμπειρια σας εχει καλυτερη μπαταρια; Γενικα εχετε δει προβληματα πανω του ;; Οπως υπερθερμανση,lag και τα σχετικα..;

 

Εχω και τα 2, το G3 σε δικαρτο (ναι, υπαρχει και τετοιο!!!).

Η μπαταρια του Zenfone, ειναι χειροτερη απο του G3, τοσο σε διαρκεια, οσο και στον τροπο αποφορτισης.

Σαν πιο ολοκληρωμενη συσκευη, θα ελεγα το G3, δε φαινεται η διαφορα της παραπανω μνημης RAM που εχει το ASUS, σε καθημερινη χρηση.

Παρολ' αυτα, παραμενει πιο ακριβο το G3, οποτε, σταθμιζεις κι αποφασιζεις αναλογα.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και o leros2004 αν θελεις dual sim πας σε asus zenfone 2
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και o leros2004 αν θελεις dual sim πας σε asus zenfone 2

 

Υπαρχει και G3 δικαρτο (LG G3 Dual) και εισαγεται κανονικα στην Ελλαδα, απο το VNP.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και G3 δικαρτο (LG G3 Dual) και εισαγεται κανονικα στην Ελλαδα, απο το VNP.

 

ναι μονο που στα 426 ευρω δεν αξιζει ετσι πιστευω τουλαχιστον εγω ουτε απο εδω βεβαια αξιζει το asus zenfone 2 στα 400 ευρω καλυτερα να το παρεις απο το amazon στα 330 ( αν βρεις λυση για τα capital controls)

Edited by Exploticon
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Λογω capital controls και τα δυο ειναι στην ιδια τιμη αυτη την στιγμη ελλαδα δλδ στα 400 -380 εκει παιζουν.. Κυριως με ενδιαφερει να παιζει hearthstone και αλλες εφαρμογες χωρις να καιγονται τα χερια μου και η μπαταρια να διαρκει ασπουμε μιαμιση μερα χωρις φορτιση με μετρια χρηση..
Link to comment
Share on other sites

Λογω capital controls και τα δυο ειναι στην ιδια τιμη αυτη την στιγμη ελλαδα δλδ στα 400 -380 εκει παιζουν.. Κυριως με ενδιαφερει να παιζει hearthstone και αλλες εφαρμογες χωρις να καιγονται τα χερια μου και η μπαταρια να διαρκει ασπουμε μιαμιση μερα χωρις φορτιση με μετρια χρηση..

 

μιάμιση μερα χωρίς φόρτιση δεν υπάρχει για το zenfone

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

για μετρια χρηση ειπε το παιδι ρε παιδια εδω με το zte v967s κραταω 1 μιση μερα με μετρια χρηση!
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

για μετρια χρηση ειπε το παιδι ρε παιδια εδω με το zte v967s κραταω 1 μιση μερα με μετρια χρηση!

 

μέτρια χρήση είναι το hearthstone ; :))

Link to comment
Share on other sites

Λογω capital controls και τα δυο ειναι στην ιδια τιμη αυτη την στιγμη ελλαδα δλδ στα 400 -380 εκει παιζουν.. Κυριως με ενδιαφερει να παιζει hearthstone και αλλες εφαρμογες χωρις να καιγονται τα χερια μου και η μπαταρια να διαρκει ασπουμε μιαμιση μερα χωρις φορτιση με μετρια χρηση..

 

Στο εγραψα και νωριτερα: η μπαταρια του G3, εχει, τουλαχιστον 50% μεγαλυτερη διαρκεια, απ' οτι αυτη του Zenfone, με μετρια χρηση, στα χερια μου.

Απο κει και περα, εξαρταται κι απο το ποση ωρα εχεις σκοπο να παιζεις παιχνιδια (κατι που προσωπικα, δεν κανω), ωστε να σου κρατησει μιαμιση μερα.

Link to comment
Share on other sites

αν και καπου διαβασα πως η asus θα βγαλει την 5.1 πιο γρηγορα ωστε να λυθει το προβλημα με την μπαταρια! για το hearthstone δεν το ξερω το app
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

γιατί για πιο κινητό υπάρχει ; :))) (αν θες και παιχνίδια)

 

δεν παίζω παιχνίδια και με το ζόρι μου βγάζει μια μέρα

 

Αλήθεια, δοκίμασε κανείςνα τραβηξει βίντεο με την μπροστινή κάμερα ή δεν γίνεται;;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα και έκανα παραγγελία το κινητό από e-shop http://www.e-shop.gr/kinito-asus-zenfone-2-ze551ml-32gb-dual-sim-silver-p-TEL.008664 όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν πως θα κάνει κοντά στις 6-7 εργάσιμες να έρθει λόγο capital control κλπ αλλά δεν ήξεραν να μου πουν (τουλάχιστον αυτός με τον οποίο μίλησα) πια ακριβώς έκδοση είναι (ww κλπ). Θα δείξει πως θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

το ascend mate 7 huawei εχει απιστευτη μπαταρια

 

το οποίο είναι και 6άρι και έχει και 4000+ μπαταρία όμως

 

να συγκρίνουμε παρόμοια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια θήκη με τον κύκλο αλλά δεν μου λειτουργεί μπορώ να βρω κάπου η αν πουλαει κάποιος απο εδώ θα το εκτιμουσα!

 

Ποια θήκη έχεις? Γιατί και η δική μου δεν δουλεύει....

 

Επίσης ξέρει κανείς με ποιό τρόπο δουλεύει ο κύκλος , δλδ πως καταλαβαίνει το κινητό και το ενεργοποιεί ?? Με το μαγνητάκι ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...