Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα....διαβαζω καιρο το φορουμ αλλα τωρα εκανα λογαριασμο και ηθελα να ρωτησω...ως κατοχοι του g flex 2 θα το προτεινατε στη τιμη που ειναι σημερα (250) σε σχεση με τα υπολοιπα κινητα της κατηγοριας του ? και επειδη το κοιταω καποιο καιρο το κινητο ,κατα ποσο επηρεαζεται η αποδοση του 810 απο το ζεσταμα που λεγεται οτι παθαινει ?? και μια γνωμη για τη μπροστινη καμερα που ειναι 2,1......ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :):) Edited by Grank
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

Όλα σχετικά είναι, τι προτεραιότητα έχει ο καθένας, άλλος θα σου πει δε με νοιάζει αυτό, άλλος δίνω βάση αλλού κτλ, άλλος θεωρεί ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα, ενώ άλλος θα σου πει ότι υπάρχει

Π.χ. για μένα έχει αρκετά κολληματάκια στη χρήση, άλλοι από κάτω θα βγουν να σου πουν ότι είναι lag-free απίστευτα γρήγορο, ακομπλάριστο κτλ

 

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι θα το ξανάπαιρνα αυτή τη στιγμή στην τιμή αυτή (έχοντας υπόψη τον ανταγωνισμό πάντα)

Κυρίως λόγω των κολλημάτων που ανέφερα παραπάνω, κακό memory management, γενικότερα όχι τόσο καλή εμπειρία χρήσης

Κι επίσης έχει λίγο εσωτερικό χώρο για 16GB

Δεν περίμενα ότι θα είχα πρόβλημα με 16GB κινητό, αλλά η LG σου αφήνει λιγότερα από 9GB και ναι έχει τιγκάρει

Πολύ συχνά πρέπει να βγάζω εφαρμογές ή/και να καθαρίζω cache για να μπορώ να κάνω κάνα update από το Play store

πράγμα που δεν παραπέμπει και πολύ σε συσκευή "επιπέδου ναυαρχίδας" θεωρητικά

 

Κατά τ'άλλα φοβερή οθόνη και design γενικότερα και αρκετά εξοπλισμένο (IR, FM radio, microSD)

Που και αυτά μόνο μπορεί να είναι αρκετοί λογοι για αγορά για κάποιους

Εγώ γι'αυτούς το είχα κρατήσει και συμβιβάστηκα με τα αρνητικά του, αλλά ήταν άλλος και ο "ανταγωνισμός" τότε

Θα το σκεφτόμουν αρκετά παραπάνω τώρα, βασικά αν δεν είχα μεγάλη αδυναμία στις OLED οθόνες, μάλλον δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ ή αντίστροφα αν δεν είχε OLED οθόνη

Γι'αυτό είπα και πριν, ο καθένας με τα γούστα του και τις προτεραιότητές του ;)

 

Τώρα για την μπροστινή κάμερα, τα 2ΜP τρομάζουν στο άκουσμα λίγο είναι η αλήθεια, αλλά είναι οκ για καμία φωτό αραιά και που

ελάχιστα την έχω χρησιμοποιήσει πάντως

Αν η σέλφι είναι σημαντική για σένα, οκ ίσως να μην σου κάνει :P

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ έχω κολλήσει με τη κυρτοτητα του...αν δε το είχε αυτό σίγουρα δε θα το σκεφτόμουν παραπάνω με τα κιτρινισματα κλπ που ακούγονται, αλλά επειδή δεν έχει και χαμηλά specs και θα πάρει και την 6 ήθελα να ακούσω και μια εμπειρία χρήσης ....απλά φοβάμαι μη καταλήξω να μου μείνει στο χέρι να το κοιτάω ότι είναι ωραίο αλλά να μετανιώνω που δε πήρα κάτι πιο σταθερό στην απόδοση του ....

Η σελφι δεν είναι σημαντική πιο πολύ με νοιαζουν τα χαρακτηριστικα του απλά μου φάνηκε λίγο :p

Link to comment
Share on other sites

Στα 231 ευρώ που έχει τώρα το ξανάπαιρνα σίγουρα. Κολληματάκια που λέει ο φίλος πιο πάνω έχουν όλα τα κινητά περισσότερο ή λιγότερο και είναι διάφοροι οι παράγοντες οι οποίοι επηρεάζουν. Η σέλφι του είναι μια χαρά. Η αισθητική του πραγματικά ξεχωριστή. Θα ήθελα μόνο 3gb ram. Για μένα τα θετικά υπερτερούν των αρνητικών και σε αυτήν την τιμή αποτελεί μια πάρα πολύ καλή επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Ολα έχουν σχέση με την τιμή του προιόντος.

Αν τα λ7 που ζητάει το flex είναι η οροφή για σένα, τότε ναι το κοιτάς και το βάζες και ψηλά στη λίστα σου.

Αν μπορείς να ξεφύγεις, τότε υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

 

Και ναι, lag έχει το κινητό.

Μερικές φορές μου τη σπάει, με καθυστερεί. Αλλες φορές δε με χαλάει τόσο.

Κυρίως θα δεις lag όταν το ανοίγεις από sleep/standby mode.

Οταν έχεις μία ροή δουλεύει σωστά και γρήγορα και επίσης το web browsing είναι

κι αυτό πολύ γρήγορο.

 

Πάντως αν αγόραζα τώρα κινητό, θα πήγαινα στο moto x play, το σκέφτομαι και σαν αντικαταστάτη.

Γκουμούτσα βέβαια αλλά έχει πολλά καλά και ίδια τιμή.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω άμα είναι να το μετανιώσω σίγουρα δεν έχω πρόβλημα να δώσω και λίγα παραπάνω για κάτι καλύτερο απλά πίστευα ότι είναι αρκετά δυνατό και μαζί με την 6 ίσως να είχα κολλήματα κάποιες στιγμές αλλά σε γενικές γραμμές θα ήμουν ευχάριστημένος
Link to comment
Share on other sites

Εσένα φίλε τα 16gb σε έχουν απογοητεύσει; ; εννοώ έχει χρειαστεί να σβησεις;

Δεν τίθεται θέμα απογοήτευσης εφόσον ξέρεις από πριν. Τίθεται θέμα τι αποθηκεύει ο καθένας και αν του φτάνει. Εγώ δεν το έχω γεμίσει για να χρειαστεί να σβήσω. Από εκεί και πέρα υπάρχει και η κάρτα μνήμης...

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα απογοήτευσης εφόσον ξέρεις από πριν. Τίθεται θέμα τι αποθηκεύει ο καθένας και αν του φτάνει. Εγώ δεν το έχω γεμίσει για να χρειαστεί να σβήσω. Από εκεί και πέρα υπάρχει και η κάρτα μνήμης...

Σωστο και αυτο.....πιστεύω κατέληξα σε αυτό ...Ελπίζω να μη το μετανιώσω γιατί φαίνεται αρκετά δυνατό κινητό

Link to comment
Share on other sites

Σωστο και αυτο.....πιστεύω κατέληξα σε αυτό ...Ελπίζω να μη το μετανιώσω γιατί φαίνεται αρκετά δυνατό κινητό

Το τηλέφωνο ΕΙΝΑΙ δυνατό, δε χωράει συζήτηση. Και με την 6 διαβάζω πολύ καλά σχόλια.

Τα αρνητικά είναι πολύ λίγα για να αμαυρώσουν την συνολική εικόνα του κινητού.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τίποτα μικρό κολλήματα να εχει νομίζω με τέτοια οθόνη δε θα με ενοχλούν :P ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! !!!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ έχω κολλήσει με τη κυρτοτητα του...

Η οθόνη και το design γενικότερα της συσκευής είναι φοβερά.

Εγώ σκέφτομαι ότι επειδή το έχω καιρό και το έχω συνηθίσει, οποιοδήποτε κινητό και να πάρω μετά, θα ξενερώσω σίγουρα με την εμφάνιση, ότι θα μου φανεί κάπως flat, άχρωμο, όσο καλύτερο και να είναι στα υπόλοιπα.

Εκτός κι αν βγει κανα Flex 3 :P

Και ναι οκ, μπορεί να ακούγεται κάπως χαζό, ότι για την εμφάνιση μώρε θα δώσεις σημασία σαν τις χαζογκόμενες

Κι ενώ δεν είμαι έτσι (πιστεύω:P) γενικά, αλλά πραγματικά είναι πολύ edgy και ξεχωριστό το άτιμο, ειδικά και με κόκκινο back cover

 

Δεν τίθεται θέμα απογοήτευσης εφόσον ξέρεις από πριν.

Αυτό ακριβώς.

Εφόσον ξέρεις τι παίρνεις δεν υπάρχει θέμα.

Απλά τα 16GB σε ξεγελάνε

Με τις 2 προηγούμενες συσκευές μου (και οι 2 16GB), δεν είχα τέτοιο θέμα, χωρίς να έχω λιγότερες εφαρμογές

Αλλά εδώ αφήνει, συγκριτικά με τον μέσο όρο, πιο λίγα ελεύθερα η LG

 

Όσο για τα κολλήματα, δε διαφωνώ, ότι οι περισσότερες συσκευές, έχουν λίγο ή πολύ, απλά υπάρχουν και συσκευές που ουσιαστικά δεν έχουν (π.χ. Nexus ή άλλες με CM)

Είναι και τι συσκευές έχεις δουλέψει, από ποια έρχεσαι, το πόσο μπορεί να σου κακοφανεί

Δεν θεωρώ ότι έχω δουλέψει πολλές συσκευές, ούτε ότι ήταν τίποτα μεγαθήρια ή πανάκριβες, αλλά για μένα η διαφορά ήταν πολύ εμφανής και μου φάνηκε μεγάλο βήμα προς τα πίσω σε αυτόν τον τομέα.

Όλα συνηθίζονται δε λέω, απλά αυτό που είπε και ο φίλος FJ προηγουμένως, να γνωρίζει κάποιος από πριν τι να περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρκετά ψαγμένος και με xda κλπ είχα μόνο διπύρηνα κινητά (αν εξαιρεσουμε τα tablet)μέχρι τώρα οπότε πιστεύω ότι οποία διάφορα δω θα είναι σίγουρα προς το πολύ καλύτερο...Οπότε δε νομίζω να το πειράξω και πολύ με custom πράγματα ....και μένα μου φαίνεται περίεργο που μιλάω για την εμφάνιση του σαν σημαντικό κριτήριο αλλά είναι ωραίο το άτιμο :P Edited by Grank
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την εμφάνιση γιατί πραγματικά ξεχωρίζει και κάνει όλα τα υπόλοιπα να φαίνονται ίδια

Ακόμα και τα Samsung Εdge μου φαίνονται αδιάφορα κάπως συγκριτικά

Ντάξει γούστα είναι αυτά πάντα, αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου, τι να κάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για την εμφάνιση γιατί πραγματικά ξεχωρίζει και κάνει όλα τα υπόλοιπα να φαίνονται ίδια

Ακόμα και τα Samsung Εdge μου φαίνονται αδιάφορα κάπως συγκριτικά

Ντάξει γούστα είναι αυτά πάντα, αλλά αυτή είναι η αίσθησή μου, τι να κάνω :p

 

Μαζί σου! !! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει κ η αναβάθμιση σε 6 δε θα χεις θεμα με τα 16gb θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως internal την sd.απλα να ναι class 10.εγω μετα απο 2 μηνες σχεδόν με το κινητο εχω να πω οτι εχει καταπληκτική οθόνη ελαχιστα ως καθολου κολλήματα απίστευτο Wi-Fi κ ταχύτητα σε όλα.με χαλάει λιγο η μπαταρία αλλα με τα 6 απ οτι διάβασα βελτιώθηκε πολύ κ οτι όντως ζεσταίνεται εύκολα κ αυτο μακροπρόθεσμα μπορει να χει επιπτωση στην POLED οθονη του.

Overall value for money κινητο στα 240 περίπου που παίζει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει κ η αναβάθμιση σε 6 δε θα χεις θεμα με τα 16gb θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως internal την sd.απλα να ναι class 10.εγω μετα απο 2 μηνες σχεδόν με το κινητο εχω να πω οτι εχει καταπληκτική οθόνη ελαχιστα ως καθολου κολλήματα απίστευτο Wi-Fi κ ταχύτητα σε όλα.με χαλάει λιγο η μπαταρία αλλα με τα 6 απ οτι διάβασα βελτιώθηκε πολύ κ οτι όντως ζεσταίνεται εύκολα κ αυτο μακροπρόθεσμα μπορει να χει επιπτωση στην POLED οθονη του.

Overall value for money κινητο στα 240 περίπου που παίζει τωρα.

 

Χαίρομαι που το ακούω ....σε ευχαριστώ και σενα για το review σου

Link to comment
Share on other sites

Αν γινει κ η αναβάθμιση σε 6 δε θα χεις θεμα με τα 16gb θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ως internal την sd

Στην original rom της lg δεν γινεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Στην original rom της lg δεν γινεται αυτο

Πέρα από αυτό, δεν έχει σχέση τώρα η εσωτερική μνήμη με την microSD

Και μεταφορά εφαρμογών στην SD θα μπορούσα να κάνω τώρα, αλλά δεν συγκρίνεται σαν ταχύτητα/επιδόσεις η εσωτερική μνήμη με την microSD, πέρα από τα υπόλοιπα πρακτικά της υπόθεσης (να βγάζεις την SD για λίγο π.χ. και να συνεχίζουν να δουλεύουν όλα)

 

Είναι σα να λέμε και να μην έχει microSD θύρα το κινητό, λύνεται εύκολα με OTG

ε δεν είναι το ίδιο

είναι άλλο πράγμα, ημίμετρο κάπως και όχι πραγματική λύση

 

ΥΓ. και ισχύει, η μπαταρία είναι κάτω του μετρίου, όπως είπε και ο φίλος από πάνω, με την 6 λένε βελτιώνεται αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία αν ισχύει και κατά πόσο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τα μειονεκτήματα της sd αλλα ειναι μια λυση να μεγαλώσεις το χωρο κ να χεις μεγαλες εφαρμογές.μπορεις να κανεις κ partition στην sd να χεις κ τα 2 σε μια.

Στο xda κ στο gsamera εχω διαβασει οτι γινεται internal αλλά δεν εχω κανει αναβαθμισει οποτε ο φιλος πιο πανω αν εχει κανει γνωριζει καλυτερα σίγουρα.

Ελπίζω να βγει συντομα η αναβαθμιση ota κ για μας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εκανα disable το mlt και το κινητο παει σφαιρα :)

επισης αν θελετε ωραιες φωτογραφιες κατεβαστε την εφαρμογη manual camera ειναι 10 φορες καλυτερη απο την stock

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η sd είναι για να μεγαλώσεις τον αποθηκευτικό χώρο αν θέλεις να κουβαλάς πολλά και μεγάλα αρχεία, δεν είναι για να εγκαταστήσουμε εκεί τις εφαρμογές ντε και καλά...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.αλλά υπαρχουν κ εφαρμογές κυριως παιχνιδια που ειναι μεγάλα κ δεν μεταφερονται ολα στην sd γι αυτο πιστεθω η google εκανε αυτο στα 6.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν το λειτουργικό δείχνει την εξωτερική κάρτα ως εσωτερική μνήμη εγώ δεν θα το έκανα. Άν χρήση μου περιείχε τόσο μεγάλα παιχνίδια και πάρα πολλές εφαρμογές που θα τερμάτιζαν τα 10gb περίπου που έχει ελεύθερα θα πήγαινα σε κάτι με 32gb.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβάθμιση μέσω lg up.

Όλα κύλισαν ομαλά, τώρα θα στήσω τη συσκευή και θα την έχω μαζί μου για το διήμερο, να δω πως πάει.

Δεν βγάζει κάποιο μήνυμα στην εκκίνηση της συσκευής.

Σχετικά με την εγγύηση του κινητού, είμαστε οκ, ή χάθηκε;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...