Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει με τον ΤheWizard πάντως

Δεν ξέρω αν είναι θέμα throttling ή απλά κακού software. Τείνω να πιστέψω το τελευταίο

Αλλά δεν έχει σχέση π.χ. με το Find 7a με CM που είχα πριν, σε εμπειρία χρήσης, σπιρτάδα κτλ

(Μιλάμε για παρόμοιο αριθμό εφαρμογών/setup όπως είχα και πριν, μπήκαν με titanium)

Προσωπικά θεωρώ ότι το software της LG το χαντακώνει πολύ αυτό το κινητό

Κι ένα άλλο μέλος, είχε παρόμοια εμπειρία/άποψη, μου διαφεύγει τώρα ποιος

 

 

 

Συμφωνω μαζι σου!

Βασικα νομιζω η ενημέρωση που πηραμε μετα την 5.1.1 δημιουργησε το προβλημα! Πιο πριν η 5.1.1 δε μου ειχε δειξει σημαδια lag κατι που αλλαξε μολις ενημερωθηκε!

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ parafron :)

Κάτι άλλο, είμαι με v15a rooted και θέλω να βάλω v15c, να δοκιμάσω μήπως στρώσει το θέμα (λέμε τώρα)

Θα μπει με OTA ή να την φλασάρω ολόκληρη την v15c και να το σετάρω από το μηδέν πάλι;

 

Προσωπικα θα σε συνιστουσα να μεινεις στην 15a rooted. Εγω τωρα δοκομαζω την 15d εδω και 1-2 εβδομαδες και το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι ελαφρως υποδεεστερη στον τομεα των επιδοσεων.

Και στη μπαταρια επισης. Και η 15c ακριβως το ιδιο.

Απλα στην 15a αλλαξε και τα thermal settings. Και κανε ενα καλο debloat.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα κακα νεα σχετικα με το mm ειναι οτι ακομα και στο lgg4 root γινεται μονο με ανοιχτο bootloader.θεωρητικα αν ερθει και στο κινητο μας το android m δε θα μπορουμε να το rootαρουμε.Επισης την λειτουργια το να χρησιμοποιεις την sdcard σαν εσωτερικο χωρο η lg στο g4 την εχει απενεργοποιησει και γινεται μονο με root με αλλαγη στο build.prop.Αρα και στο gflex 2 δε θα ναι διαθεσιμη.

Μονη σωτηρια για το κινητο ειναι το ανοιγμα του bootloader.

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

...να είσαι καλά ...

Προβλήματα ! ... όπως ? (μπορεί να είναι κάτι που δεν το έχω προσέξει)

Όχι κ@......κι, δεν θα ευχαριστηθείς το κινητό σου έτσι απλά :p

 

Προσωπικα θα σε συνιστουσα να μεινεις στην 15a rooted. Εγω τωρα δοκομαζω την 15d εδω και 1-2 εβδομαδες και το συμπερασμα μου ειναι οτι ειναι ελαφρως υποδεεστερη στον τομεα των επιδοσεων.

Και στη μπαταρια επισης. Και η 15c ακριβως το ιδιο.

Απλα στην 15a αλλαξε και τα thermal settings. Και κανε ενα καλο debloat.

Απλά μου έχει βγάλει ένα θέμα η θύρα usb, και θέλω να δοκιμάσω τελευταίο firmware/reset settings πριν το πάω για επισκευή μπας και είναι software (λέμε τώρα)

H 15d έχει βγει επίσημα για τη συσκευή εδώ κανονικά; Γιατί μάλλον θα το πάω και στο service μετά, μη μου πούνε τίποτα, άλλο που δε θέλουνε και αυτοί :P

Τώρα αν ελαφρώς υποδεέστερη στο θέμα των επιδόσεων που λες, αναφέρεσαι στο antutu δεν με απασχολεί καθόλου, είχα κινητά με 10000+ κατώτερο antutu πολύ ανώτερα σε εμπειρία χρήσης

Το καλό debloat πως το εννοούμε επίσης; Το ότι έχει μπόλικο bloat, έχει πάντως

Link to comment
Share on other sites

Όχι κ@......κι, δεν θα ευχαριστηθείς το κινητό σου έτσι απλά :p

 

 

Απλά μου έχει βγάλει ένα θέμα η θύρα usb, και θέλω να δοκιμάσω τελευταίο firmware/reset settings πριν το πάω για επισκευή μπας και είναι software (λέμε τώρα)

H 15d έχει βγει επίσημα για τη συσκευή εδώ κανονικά; Γιατί μάλλον θα το πάω και στο service μετά, μη μου πούνε τίποτα, άλλο που δε θέλουνε και αυτοί :P

Τώρα αν ελαφρώς υποδεέστερη στο θέμα των επιδόσεων που λες, αναφέρεσαι στο antutu δεν με απασχολεί καθόλου, είχα κινητά με 10000+ κατώτερο antutu πολύ ανώτερα σε εμπειρία χρήσης

Το καλό debloat πως το εννοούμε επίσης; Το ότι έχει μπόλικο bloat, έχει πάντως

 

Το 15d δεν ξερω αν ειναι επισημο και αν ελλαδα σου πουν τιποτα ετσι και αλλιως πριν το πας στο service ριξε μια επισημη με lg flash tool να σαι καλυμμενος.

Bloat εχει παρα πολυ κατι lg backup, gnss, health , intelligent agent

, mlt lgsetup wizard, voice smate , smartshare ktl

Μπορεις να τα παγωσεις ανετα.

Με το 15a εχεις και καλυτερη μπαταρια.στο antutu μεχρι 85000 παει.

Η πιο σημαντικη ομως αλλαγη στο τηλεφωνο που μπορεις να κανεις ειναι να αλλαξεις τα custom thermal settings (xda εχει thread)

Εγω χρησιμοποιω και το performance profile (exposed )

Που λειτουργει μια χαρα , βεβαια εχει αντικτυπο και στη μπαταρια. Επισης g4tweakbox κτλ

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

...να είσαι καλά ...

Προβλήματα ! ... όπως ? (μπορεί να είναι κάτι που δεν το έχω προσέξει)

 

Με κάλυψες! Από ότι έχω καταλάβει εμφανίζεται μόνο σε πολύ συγκεκριμένες συνθήκες άρα δεν με απασχολεί αν δεν είναι εμφανές χωρίς να το ξέρεις!!

 

Έκανα τελικά την παραγγελία από σκρουτζομάγαζο, παρτίδα 510!

Θα ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για branded συσκευή ; Δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά φαντάζομαι μια εταιρεία θα δίνει branded όταν πρωτοκυκλοφορήσει μια συσκευή και όχι 1 χρόνο μετά (μιας και πρόκειται για 510 είναι σχετικά πρόσφατο). Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ; Και εάν είναι branded επηρεάζει κάπως τη λειτουργία πέρα από κάποιες καθυστερημένες αναβαθμίσεις ;

Link to comment
Share on other sites

εχει κρατησει κανεις το KDZ της ελληνικης 15Α? το βγαζει not found στην βαση δεδομενων τους.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από το e-shop το πήρα, παρτίδα 510. Θήκη σιλικόνης προμηθεύτηκα σήμερα από άλλο bestpriceμάγαζο και μου αρέσει πολύ! Ταιριάζει άψογα, δε δίνει όγκο και δεν ασχημαίνει το κινητό.

 

Εγώ το μόνο αρνητικό που έχω βρει στο κινητό μετά από τρεις μέρες που το έχω είναι η μικρή φωτεινότητα. Το G2 στο 100 % σε τύφλωνε ενώ το 100 % Flex είναι σαν την 80 % φωτεινότητα του G2... Ίσως είναι χαρακτηριστικό των Plastic OLED; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους, το 3ο και φαρμακερο φλεξ εχει τελεια οθονη!!!! ουτε κιτρινιλα ουτε κοκκους! 510 παρτιδα παιδια, ωραια πολυ το χαρηκα επιτελους! και η ατιμη ειναι πολυ ομορφη οταν ειναι τελεια.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα τη συσκευή και δυστυχώς μόλις την άνοιξα με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. Στην πάνω αριστερά γωνία έχει 2 κόκκινες και 1 γαλάζια κουκκίδα οι οποίες φαίνονται σε μαύρο και γκρι φόντο και άλλες 3 σκούρες που φαίνονται σε λευκό και κίτρινο. Υποθέτω πρόκειται για προβληματικά pixels. Η συσκευή είναι παρτίδα 510 από Ολλανδία.

 

Ξέρετε αν καλύπτομαι με doa και μπορεί να γίνει αντικατάσταση; ή αν το θέμα καλύπτεται με εγγύηση ; Το κατάστημα που το αγόρασα είναι σήμερα κλειστό οπότε θα επικοινωνήσω από δευτέρα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

To "DOA" είναι θέμα μαγαζιού παιδιά ? ,,, δεν είναι ευρωπαϊκή νομοθεσία ?

 

Τέλος πάντων έχει δεν έχει το πας πίσω και σου δίνουν καινούργιο

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας κάποια καλή εφαρμογή για κάμερα?

LG Optimus L3--> Galaxy S III mini-->LG G3s-->LG G Flex 2-->LG G6—>LG G7 -->1+ 8-->Pixel 6 Pro 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω 2 έτη χρήσης τού LG D605. Το κινητό κόστιζε 199€ όταν το πήρα και αν τώρα γύρναγα το χρόνο πίσω, θα έδινα ευχαρίστως τα διπλάσια χρήματα για άλλο κινητό ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σποραδικά χάνει sms, δε χτυπάει το ξυπνητήρι, δεν σηκώνει τις κλήσεις, κτλ. Έχει προβλήματα δηλαδή που το καθιστούν σκουπίδι. Δεν αναφέρομαι καν σε χαρακτηριστικά που ήξερα ότι είναι ελλιπή όπως η μνήμη (χωράει 2 παιχνίδια max), η οθόνη (ξέπλυμα) κτλ. Ούτε να το χαρίσω δε θέλω, γιατί όποιος δύσμοιρος το πάρει, κάποια στιγμή θα με καταριέται.

 

Ρωτάω λοιπόν, επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά, τους κατόχους τού LG G Flex 2, που αυτή τη στιγμή έχει παραπλήσια τιμή με το τότε "φθηνό" D605 μου. Λαγκάρει ενοχλητικά όταν υπερθερμαίνεται? Έχει χώρο για το update των εφαρμογών? Χάνει sms, κλήσεις, ξυπνητήρια? Εύχεστε να είχατε σκάσει 200€ παραπάνω και να παίρνατε πιο αξιόπιστο κινητό?

 

Υ.Σ.: Με νοιάζει να δουλεύει το κινητό απροβλημάτιστα (internet, κλήσεις, εφαρμογές, multitasking, camera κτλ) με την μαμά ROM και χωρίς root.

Edited by djpace
Διευκρίνιση
http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λαγκάρει ενοχλητικά όταν υπερθερμαίνεται?

Δε νιώθω ότι υπερθερμαίνεται, αλλά lag παίζει γενικά

 

Έχει χώρο για το update των εφαρμογών?

Έχει, αλλά για 16GB θα περίμενες να έχει περισσότερο

Όχι ότι παίρνει λίγες εφαρμογές, αλλά θα περίμενα περισσότερες

Για κάποιον που βάζει πολλές εφαρμογές όπως εγώ, κάπως μέτρια τα πράγματα (πολλές λέμε όμως)

 

Χάνει sms, κλήσεις, ξυπνητήρια?

Όχι, τίποτα από αυτά

 

Εύχεστε να είχατε σκάσει 200€ παραπάνω και να παίρνατε πιο αξιόπιστο κινητό?

Σε καμία περίπτωση

Είχα και Oppo Find 7a και Nexus 6 παράλληλα και συνειδητά αποφάσισα να κρατήσω το Flex 2 και να δώσω τα άλλα 2, τα οποία όμως θα το υπογραμμίσω είχαν πολύ καλύτερη εμπειρία χρήσης

Το βασικό αρνητικό του Flex είναι το software της LG, εκεί πιστεύω χαντακώνεται κι εκεί οφείλονται τα όποια lags/κολλήματα

Και δεν χρειάζεται να δώσεις επιπλέον 200€ για να πας σε κινητό που δεν έχει θέμα εκεί

Και με λιγότερα λεφτά από του Flex βρίσκεις κάτι τέτοιο

 

Βέβαια έδωσα Find 7a και Nexus 6 και κράτησα το flex

Προφανώς το flex έχει κάποια πράγματα που δεν είχαν τα άλλα 2 και το προτίμησα

Φοβερή οθόνη και design έναντι του Find 7a

MicroSD έναντι του Nexus 6, την οποία θεωρώ απαραίτητη, και πιο εύχρηστο λόγω μεγέθους

Διάλεξα και πήρα, each to his own ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω 2 έτη χρήσης τού LG D605. Το κινητό κόστιζε 199€ όταν το πήρα και αν τώρα γύρναγα το χρόνο πίσω, θα έδινα ευχαρίστως τα διπλάσια χρήματα για άλλο κινητό ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σποραδικά χάνει sms, δε χτυπάει το ξυπνητήρι, δεν σηκώνει τις κλήσεις, κτλ. Έχει προβλήματα δηλαδή που το καθιστούν σκουπίδι. Δεν αναφέρομαι καν σε χαρακτηριστικά που ήξερα ότι είναι ελλιπή όπως η μνήμη (χωράει 2 παιχνίδια max), η οθόνη (ξέπλυμα) κτλ. Ούτε να το χαρίσω δε θέλω, γιατί όποιος δύσμοιρος το πάρει, κάποια στιγμή θα με καταριέται.

 

 

 

 

Ρωτάω λοιπόν, επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά, τους κατόχους τού LG G Flex 2, που αυτή τη στιγμή έχει παραπλήσια τιμή με το τότε "φθηνό" D605 μου. Λαγκάρει ενοχλητικά όταν υπερθερμαίνεται? Έχει χώρο για το update των εφαρμογών? Χάνει sms, κλήσεις, ξυπνητήρια? Εύχεστε να είχατε σκάσει 200€ παραπάνω και να παίρνατε πιο αξιόπιστο κινητό?

 

Υ.Σ.: Με νοιάζει να δουλεύει το κινητό απροβλημάτιστα (internet, κλήσεις, εφαρμογές, multitasking, camera κτλ) με την μαμά ROM και χωρίς root.

 

 

 

Καλησπερα! Εχει καποια φαντεζι καλα πραματακια που λίγο πολύ τα αναφερουμε ολοι, εμφανιση, καλη καμερα,οθονη με υπεροχα χρωματα και γωνιες θεασης,δυνατο ηχειο, αλλα για το καλο σου και αν δε θες να ξανακαταριεσαι ΜΗ το παρεις.

 

Το μεγαλυτερο dealbreaker ειναι οτι εχει τον υπερεκνευριστικο κοφτη φωτεινοτητας του g3 που σε συνδιασμο με τη γενικα πολυ χαμηλη φωτεινοτητα οθονης και τον 810 , τα καλοκαιρια θα σου ριχνει συνεχεια φωτεινοτητα στο 70% ή 80% και απλα δε θα βλεπεις τιποτα.

 

 

Εγω γιαυτο θα το δωσω. Το εφαγα ολο το καλοκαιρι στη μαπα.

Edited by panosmaldini

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Για την φωτεινοτητα μονοδρομος ειναι root και custom thermal settings.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

" I also tuned my display thermals so the screen wouldn't get so dim when the phone gets warm. Here you can look over my configuration if you want. "

 

"My configuration also tweaked the battery thermal settings so now you should see faster charge times as well. The default charge rates had really conservative thermal settings and the high speed charge would drop after a while but now it will 2.2 to 2.4 amp charge through the whole charge"

 

https://www.dropbox.com/s/1yve5d0m7uin0ga/thermal-engine-8994.conf?dl=0

 

http://forum.xda-developers.com/g-flex2/general/thermal-throttling-hotplug-settings-t3106165

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι Νομίζω ότι εφόσον λύνεται το θέμα της φωτεινότητας και δεν υπάρχουν άλλα (σοβαρά) αρνητικά για το Flex 2 , θα το πρότεινα στον φίλο djpace !

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα καλοκαίρι και δεν μπορώ να έχω άποψη ...

Παλιότερα είχα κινητά που ήταν τέλεια σε φωτεινότητα αλλά για κλωτσιές στα υπόλοιπα ... Οπότε ........................................... περι ορέξεως ,,,

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι Νομίζω ότι εφόσον λύνεται το θέμα της φωτεινότητας και δεν υπάρχουν άλλα (σοβαρά) αρνητικά για το Flex 2 , θα το πρότεινα στον φίλο djpace !

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα καλοκαίρι και δεν μπορώ να έχω άποψη ...

Παλιότερα είχα κινητά που ήταν τέλεια σε φωτεινότητα αλλά για κλωτσιές στα υπόλοιπα ... Οπότε ........................................... περι ορέξεως ,,,

 

Καταντα κουραστικο. Μετα απο 5,10 λεπτα συνεχομενης χρησης τη ριχνει και τη ξανανεβαζει μονο του. Αυτο γινεται ολη την ωρα. Καταντα ασκηση υπομονης, οπότε γιατι να μη παρεις το g4 ? Εκτος και αν και αυτο εχει κοφτη!δε ξερω!

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα έχει βάλει κανείς tempered glass??? Πώς είναι στην λειτουργία του υπακούει κανονικά.?Από εμφάνιση μήπως φαίνεται εξωγκομα
Link to comment
Share on other sites

αναρωτηθειτε παιδια, τι αλλο παιρνεις απο ελλαδα με εγγυηση καλη με 250 ευρω σφραγισμενο? βρισκεις στα ιδια λεφτα σναπ810? βρισκεις 5.5ρα οθοναρα? sd? καλη καμερα? καλη μπαταρια?

 

για μονοδρομος μου κανει. Α και το εχω ηδη :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στην παρέα έχει βάλει κανείς tempered glass??? Πώς είναι στην λειτουργία του υπακούει κανονικά.?Από εμφάνιση μήπως φαίνεται εξωγκομα

 

ακουει κανονικα, κανενα θεμα

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καταντα κουραστικο. Μετα απο 5,10 λεπτα συνεχομενης χρησης τη ριχνει και τη ξανανεβαζει μονο του. Αυτο γινεται ολη την ωρα. Καταντα ασκηση υπομονης, οπότε γιατι να μη παρεις το g4 ? Εκτος και αν και αυτο εχει κοφτη!δε ξερω!

 

Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα κάτι τέτοιο στο δικό μου (sorry αλλά ακόμα είμαι newbie στο Flex2) αλλά ίσως η 510 έχει βελτιώσει το θέμα αυτό ...

Να σου πω κάτι άλλο ... κάπου διάβασα στο νήμα εδώ ότι φίλος είχε το Flex2 , το πούλησε για να πάρει το G4 και τελικά ξαναπήρε το Flex 2 γιατί είχε θέματα (το G4) ... αν και 100€ ακριβότερο κλπ κλπ

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως νομιζω οτι αυτο το 510ρακι που εχω εχει αλλο πανελ παιδες, δεν εχει κοκο, δεν εχει banding δεν εχει καθολου κιτρινιλα. παρατηρω ομως σε σχεση με τα αλλα που εχω δει οτι μπλεδιζει οταν το κοιτας σε γωνια κατω 20 μοιρες.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Marshmallow ποτε θα παρουμε εδω πηρε το g3 που ειναι πιο παλιο αν δεν κανω λαθος οσο για την οθονη λ εγω παρατήρησα αλλαγη προς το καλυτερο σε σχεση με ενα αλλο που ειχα στην αρχη παρτιδας 503. Κ εμενα 510 ειναι
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...