Jump to content

Κινέζικο κινητό με GPS μέχρι 50 ευρώ


tony622
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά!!

 

Τα φωτα σας παρακαλώ!!

Ψάχνω για ένα φτηνό κινητό που θα λειτουργεί αποκλειστικά ως γυρολόγιο σε μοτοσυκλετα. Ας το εξηγήσω λίγο για να γίνω πιο κατανοητός. Το κινητό θα έχει ένα app που χαρτογραφεί την πίστα στην οποία κάνουμε προπόνηση και μετράει τον κάθε γύρο που κάναμε.

 

Αρα, ψάχνουμε για ένα κινητό με:

 

1) GPS

2) Android 2.2 και μετά για να υποστηρίζει το app

3) Οθόνη μέχρι 4 ιντσών

4) και να μην κοστίζει πάνω απο 40-50 ευρώ

 

Έχω βρει κάποια lenovo στο 40ευρω αλλα θελω να μου πείτε μηπως υπάρχει και κάτι άλλο που δεν έχω δεί

 

Τελος, αν πάρω ένα κινητό που φοράει android 2.3 μπορώ να του κάνω αναβάθμιση σε 4.4??

Link to comment
Share on other sites

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

 

Χμμ καλό φαίνεται αυτό :up:

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σε αυτά τα λεφτά να ξέρεις το gps θα είναι τέρμα άθλιο

 

Λες να έχουμε θέμα στην εύρεση δορυφόρων κτλ??

Link to comment
Share on other sites

Χμμ καλό φαίνεται αυτό :up:

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λες να έχουμε θέμα στην εύρεση δορυφόρων κτλ??

 

οχι τοσο σε αυτο αλλα ποιο πολυ με τιν ακριβια..... αν θες gps μονοδρομος συσκευη με qualcomm επεξεργαστή

Link to comment
Share on other sites

αν θες gps μονοδρομος συσκευη με qualcomm επεξεργαστή

 

δεν ειναι καθολου μονοδρομος. απλως διαλεξε μια συσκευη και μετα δες reviews-δοκιμες.

οντως καποια μοντελα με mtk ειχαν θεματα στο gps αλλα εχει να κανει με τον κατασκευαστη του κινητου,

οχι ντε και καλα με τον επεξεργαστη που φοραει.

(05:40).

 

απλως καταλαβαινεις πως οσο πιο φθηνη ειναι καποια συσκευη, συνηθως εχει δοθει και λιγοτερη

"προσοχη" στα υποσυστηματα-ρυθμισεις της ειτε ειναι gps ειτε οτι αλλο, οποτε ολο και πιο πολυ

"ρισκαρεις" να βγαλει καπου βλαβη-δυσλειτουργια, ειδικα στο οριακο (για smartphone) ευρος των 50 ευρω.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καθολου μονοδρομος. απλως διαλεξε μια συσκευη και μετα δες reviews-δοκιμες.

οντως καποια μοντελα με mtk ειχαν θεματα στο gps αλλα εχει να κανει με τον κατασκευαστη του κινητου,

οχι ντε και καλα με τον επεξεργαστη που φοραει.

(05:40).

 

απλως καταλαβαινεις πως οσο πιο φθηνη ειναι καποια συσκευη, συνηθως εχει δοθει και λιγοτερη

"προσοχη" στα υποσυστηματα-ρυθμισεις της ειτε ειναι gps ειτε οτι αλλο, οποτε ολο και πιο πολυ

"ρισκαρεις" να βγαλει καπου βλαβη-δυσλειτουργια, ειδικα στο οριακο (για smartphone) ευρος των 50 ευρω.

 

κανενα mtk δεν εχει αξιοπιστία του qualcomm/krin....... ειδικα αυτα των 50 και 100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

αν θες gps μονοδρομος συσκευη με qualcomm επεξεργαστή

 

κανενα mtk δεν εχει αξιοπιστία του qualcomm/krin.......

δεν ειναι μονοδρομος οπως εγραψες πιο πανω. οπως ανεφερα πριν,

εχει να κανει και με τη συσκευη (υλοποιηση κατασκευαστη), οχι απλως τον επεξεργαστη.

οριστε κι αλλο παραδειγμα-γνωμη2 με επεξεργαστες mediatek (mtk).

κι αλλη γνωμη3.

κι αλλη γνωμη4.

κι αλλη γνωμη5.

κι αλλη γνωμη6.

κι αλλη γνωμη7.

κι αλλη γνωμη8.

κι αλλη γνωμη9.

κι αλλη γνωμη10.

υπαρχουν πολλα παραδειγματα . . .

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονοδρομος οπως εγραψες πιο πανω. οπως ανεφερα πριν,

εχει να κανει και με τη συσκευη (υλοποιηση κατασκευαστη), οχι απλως τον επεξεργαστη.

οριστε κι αλλο παραδειγμα-γνωμη2 με επεξεργαστες mediatek (mtk).

κι αλλη γνωμη3.

κι αλλη γνωμη4.

κι αλλη γνωμη5.

κι αλλη γνωμη6.

κι αλλη γνωμη7.

κι αλλη γνωμη8.

κι αλλη γνωμη9.

κι αλλη γνωμη10.

υπαρχουν πολλα παραδειγματα . . .

 

πολλα απο αυτα δωκιμασα και στην πραξη ειδικα σε στενα μιας μεγαλης πολης εχουν 30 με 40% λιγότερο accuracy (τεσταρισμενο με το gps tracker and logger) :)

 

και να προσθεσω...... δεν μιλαω για κλειδομα συματος (εκει ειναι αψογα) μιλάω για accuracy στην πραξη...... αν δεις οθονη σου λει μια accuracy 10 μέτρα και μπορεις να εισαι σε διπλανό σπίτι.......... πωσες φορες με ετοιχε με το s660 της lenovo με το navigon (το εχω το κινιτο λόγο αυτονομίας σαν δεύτερο) να μου βγαζει στα στενά οτι είμαι στο διπλανό στενό ι το στίγμα μου είναι πάνω σε καποιο σπίτι κλπ.........

αυτό το θεωρώ άθλιο gps

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

πολλα απο αυτα δωκιμασα και στην πραξη ειδικα σε στενα μιας μεγαλης πολης εχουν 30 με 40% λιγότερο accuracy (τεσταρισμενο με το gps tracker and logger) :)

 

και να προσθεσω...... δεν μιλαω για κλειδομα συματος (εκει ειναι αψογα) μιλάω για accuracy στην πραξη...... αν δεις οθονη σου λει μια accuracy 10 μέτρα και μπορεις να εισαι σε διπλανό σπίτι.......... πωσες φορες με ετοιχε με το s660 της lenovo με το navigon (το εχω το κινιτο λόγο αυτονομίας σαν δεύτερο) να μου βγαζει στα στενά οτι είμαι στο διπλανό στενό ι το στίγμα μου είναι πάνω σε καποιο σπίτι κλπ.........

αυτό το θεωρώ άθλιο gps

 

Αν το θέτεις έτσι τότε ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά σκέψου οτι εγώ θα το χρησιμοποιώ στην πίστα που γύρω γύρω είναι ανοιχτά, αντε να έχει κανα δέντρο και κανά θάμνο. Αυτό με το accuracy που λες είναι ένα θέμα αλλα δε νομίζω να έχω πρόβλημα αν με δείχνει 10 μετρα πιο μπροστά απ' ότι είμαι, απλά θα ο γύρος θα τελειώνει 10 μετρα πιο μπροστά από τον πραγματικό τερματισμό.. Το μόνο πρόβλημα με το accuracy ίσως είναι στον υπολογισμό της μέσης ωριαίας και μέγιστης ταχύτητας :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αν το θέτεις έτσι τότε ναι έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά σκέψου οτι εγώ θα το χρησιμοποιώ στην πίστα που γύρω γύρω είναι ανοιχτά, αντε να έχει κανα δέντρο και κανά θάμνο. Αυτό με το accuracy που λες είναι ένα θέμα αλλα δε νομίζω να έχω πρόβλημα αν με δείχνει 10 μετρα πιο μπροστά απ' ότι είμαι, απλά θα ο γύρος θα τελειώνει 10 μετρα πιο μπροστά από τον πραγματικό τερματισμό.. Το μόνο πρόβλημα με το accuracy ίσως είναι στον υπολογισμό της μέσης ωριαίας και μέγιστης ταχύτητας :confused:

 

να μαντεψω για τρέξιμο? άστο εκεί καλύτερα, εκεί πραγματικά θελεις καλο gps (εκτός και αν δε σε νοιάζει η διαφορα 5 χιλομετρον με 6 πχ) (λογικά μιλάμε για endomodo tracker κλπ) και εγω για αρχή ειχα xperia p (λογο μεγέθους) μετα την δεύτερη μερα καταλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά......... έβαλα μαζί δυο κινιτα το xperia p και ενα htc m7 mini που έχει άψογο gps και το εχει φίλος μου), διαφορές μετά απο 12 γύρους....... (600 μέτρα το καθένα)

 

htc: 7 χιλιόμετρα και 320 μέτρα με μέση ταχύτητα 6.1 χιλιόμετρα ώρα κάτι που ειναι οκ αν πάρουμε οτι έτρεχα μια ώρα και 10 λεπτά.........

το xperia p μου έβγαλε 5 χιλιόμετρα και 400 μέτρα με μέση ταχύτητα 4,5 χιλομετρα ωρα (αρκετα ακυρο δεν λεω)

 

αλλη μερα htc: 7280/6,1 km/h xperia p 8520/7,3 χιλομετρα/ωρα

 

είπα να μην προσπαθώ άλλο και παράγγειλα απο το to2c ενα μικρο κινιτο (καθαρά και μόνο για αυτή την δουλειά) Lenovo S750 (είναι αδιάβροχο κλπ κλπ)

 

έρχεται χαίρομε δοκιμάζω......... πρώτο που είδα ασυμβατότητα με endomodo μου έβγαζε άκυρες στιγμές οτι τρεχο απο 120 μεχρι 800 χιλιόμετρα ωρα και τέτοια χαζά ...... έψαξα λίγο βρήκα λύση........ δοκιμάζω........... πάλι accuracy επίπεδου xperia p.......

δεν συνέχισα πολύ......... αγόρασα το zte z5s mini που έχει qualcomm και ξεμπέρδεψα.......... και τώρα εχω ενα huawei p7 το ίδιο καλό είναι (krinn cpu)

 

mtk cpu αν ειναι καλη συσκευη για οδήγηση κάνει σε ενα βαθμό.......... για τρέξιμο ουτε στην ποιο ακριβη συσκευη:)

Link to comment
Share on other sites

να μαντεψω για τρέξιμο? άστο εκεί καλύτερα, εκεί πραγματικά θελεις καλο gps (εκτός και αν δε σε νοιάζει η διαφορα 5 χιλομετρον με 6 πχ) (λογικά μιλάμε για endomodo tracker κλπ) και εγω για αρχή ειχα xperia p (λογο μεγέθους) μετα την δεύτερη μερα καταλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά......... έβαλα μαζί δυο κινιτα το xperia p και ενα htc m7 mini που έχει άψογο gps και το εχει φίλος μου), διαφορές μετά απο 12 γύρους....... (600 μέτρα το καθένα)

 

htc: 7 χιλιόμετρα και 320 μέτρα με μέση ταχύτητα 6.1 χιλιόμετρα ώρα κάτι που ειναι οκ αν πάρουμε οτι έτρεχα μια ώρα και 10 λεπτά.........

το xperia p μου έβγαλε 5 χιλιόμετρα και 400 μέτρα με μέση ταχύτητα 4,5 χιλομετρα ωρα (αρκετα ακυρο δεν λεω)

 

αλλη μερα htc: 7280/6,1 km/h xperia p 8520/7,3 χιλομετρα/ωρα

 

είπα να μην προσπαθώ άλλο και παράγγειλα απο το to2c ενα μικρο κινιτο (καθαρά και μόνο για αυτή την δουλειά) Lenovo S750 (είναι αδιάβροχο κλπ κλπ)

 

έρχεται χαίρομε δοκιμάζω......... πρώτο που είδα ασυμβατότητα με endomodo μου έβγαζε άκυρες στιγμές οτι τρεχο απο 120 μεχρι 800 χιλιόμετρα ωρα και τέτοια χαζά ...... έψαξα λίγο βρήκα λύση........ δοκιμάζω........... πάλι accuracy επίπεδου xperia p.......

δεν συνέχισα πολύ......... αγόρασα το zte z5s mini που έχει qualcomm και ξεμπέρδεψα.......... και τώρα εχω ενα huawei p7 το ίδιο καλό είναι (krinn cpu)

 

mtk cpu αν ειναι καλη συσκευη για οδήγηση κάνει σε ενα βαθμό.......... για τρέξιμο ουτε στην ποιο ακριβη συσκευη:)

 

Οχι δε το θέλω για τρέξιμο, motocross - enduro κάνω και θέλω να έχω μια εικόνα για τους χρόνους.

 

Εχω το zte v967s αλλά δε θέλω να το βάλω στο μηχανάκι γιατί όλο και κάποια τούμπα θα φάω και μπορεί να το κλαίω το κινητό. Αύριο που θα πάω θα κάνω μια χαλαρή δοκιμή με το κινητό και θα έχω και κάποιον απ' έξω να μετράει με χρονόμετρο για να δούμε τι αποκλέισεις μπορεί να έχει..

Link to comment
Share on other sites

να μαντεψω για τρέξιμο? άστο εκεί καλύτερα, εκεί πραγματικά θελεις καλο gps (εκτός και αν δε σε νοιάζει η διαφορα 5 χιλομετρον με 6 πχ) (λογικά μιλάμε για endomodo tracker κλπ) και εγω για αρχή ειχα xperia p (λογο μεγέθους) μετα την δεύτερη μερα καταλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά......... έβαλα μαζί δυο κινιτα το xperia p και ενα htc m7 mini που έχει άψογο gps και το εχει φίλος μου), διαφορές μετά απο 12 γύρους....... (600 μέτρα το καθένα)

 

htc: 7 χιλιόμετρα και 320 μέτρα με μέση ταχύτητα 6.1 χιλιόμετρα ώρα κάτι που ειναι οκ αν πάρουμε οτι έτρεχα μια ώρα και 10 λεπτά.........

το xperia p μου έβγαλε 5 χιλιόμετρα και 400 μέτρα με μέση ταχύτητα 4,5 χιλομετρα ωρα (αρκετα ακυρο δεν λεω)

 

αλλη μερα htc: 7280/6,1 km/h xperia p 8520/7,3 χιλομετρα/ωρα

 

είπα να μην προσπαθώ άλλο και παράγγειλα απο το to2c ενα μικρο κινιτο (καθαρά και μόνο για αυτή την δουλειά) Lenovo S750 (είναι αδιάβροχο κλπ κλπ)

 

έρχεται χαίρομε δοκιμάζω......... πρώτο που είδα ασυμβατότητα με endomodo μου έβγαζε άκυρες στιγμές οτι τρεχο απο 120 μεχρι 800 χιλιόμετρα ωρα και τέτοια χαζά ...... έψαξα λίγο βρήκα λύση........ δοκιμάζω........... πάλι accuracy επίπεδου xperia p.......

δεν συνέχισα πολύ......... αγόρασα το zte z5s mini που έχει qualcomm και ξεμπέρδεψα.......... και τώρα εχω ενα huawei p7 το ίδιο καλό είναι (krinn cpu)

 

mtk cpu αν ειναι καλη συσκευη για οδήγηση κάνει σε ενα βαθμό.......... για τρέξιμο ουτε στην ποιο ακριβη συσκευη:)

 

 

μια γνωμη ακομα απο συμφορουμιτη με επεξεργαστη mediatek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...