Jump to content

Αφυγραντήρας και μειωμένη απόδοση


crazyio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θα κάνουν τίποτα..Για τέτοιες θερμοκρασίες θες αφυγραντηρα τεχνολογίας dessicant η κοινοί με 18 θα βγαζουν ένα λίτρο το 24ωρο και στους 16 μερικά ml

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατι η "απλοι" αφυγραντηρες σε τι θερμοκρασια λειτουργουν; Σε μεγαλυτερες; :(

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Υποθετικά ένας καλός αφυγραντηρας βγάζει 20 λίτρα νερό με θερμοκρασία 30 βαθμους και σχετική υγρασία 90%..Για κάθε ένα βαθμό που πέφτει χάνεις πολλά λίτρα..ουσιαστικά κάτω από τους 20/21 καις αρκετό ρεύμα για αυτό που σου βγάζει..εν αντίθεση οι αφυγραντηρες που σου πρότεινα βγαζουν 6/8 λίτρα νερό είτε έχεις 5 βαθμούς είτε έχεις 35...καίει παραπάνω βέβαια αλλά είναι ο μόνος που λειτουργεί και αν κατεβάσει την σχετική υγρασία σε ένα χώρο ουσιαστικά μετά κάνει συντήρηση μειώνοντας την κατανάλωση..

Οι αφυγραντήρες με συμπιεστή (compressor) δε θα πρέπει να χρησιμοποιούνται σε χώρους *όπου η θερμοκρασία είναι χαμηλότερη των 15C°. Ο λόγος είναι ότι ακριβώς επειδή λειτουργούν με μοτέρ, όταν η θερμοκρασία χώρου είναι χαμηλή το μοτέρ πιάνει πάγο. Έτσι σε χαμηλές θερμοκρασίες, οι αφυγραντήρες με συμπιεστή έχουν προγραμματιστεί να περνούν έως και δύο τρίτα του χρόνου τους σε λειτουργία απόψυξης (προκειμένου να προφυλαχθεί το μοτέρ), παρά αφύγρανσης. Έτσι θα αναλώνονται περισσότερο χρόνο στην απόψυξη του μοτέρ (προκειμένου να μην σπάσει από τον πάγο) παρά στην αφύγρανση του χώρου.

 

*

 

 

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ευχαριστω πολυ για τις υποδειξεις. Θα σε ακολουθησω.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει τον delonghi dnc 65 εντυπώσεις; Είναι με ζεολιθο.

Χαρακτηριστικά εδώ:

http://www.katoikiashop.gr/index.php?route=product/product&product_id=31771

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχει και ένας φιλος με τον philco δουλεύει ελάχιστα όταν το βάζει στο 30% ενώ έχει 60+% μέσα.. Δεν έχουμε βγάλει άκρη,πιθανόν ο αισθητήρας ο οποίος δεν ξέρουμε που είναι.. Εγώ πάλι με τον meaco αν και καίει σχεδόν τα δίπλα εχω άψογη εικόνα Όπως και βοήθεια στην ζέστη

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Καλησπέρα , είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ , με το αφυγραντηρα , Philco PDH 716EA . Είναι βλάβη του αισθητήρα υγρασίας , βρίσκετε στο πίσω μέρος , στην εισαγωγή του αέρα . Η συσκευή ανοίγει , ξεβιδώνοντας τις πίσω βίδες , και βγάζοντας το πλαστικό βιδωτό καλυμα της αποχέτευσης .

 

και ειναι αυτος

 

http://i255.photobucket.com/albums/hh136/tasos514/WP_20171111_19_13_55_Pro_zpssp0kdipf.jpg' alt='WP_20171111_19_13_55_Pro_zpssp0kdipf.jpg'>

 

Μια λυση μεχρι να τον αντικαταστισεις , ειναι να ενωσεις τις 2 επαφες πισω στην πλακετα , οπως φενεται την φωτο

 

http://i255.photobucket.com/albums/hh136/tasos514/WP_20171111_19_14_16_Pro_zpsu6jksmll.jpg

 

Θα διαβάζει 90% υγρασία , και θα δουλεύει συνέχεια ο συμπιεστής , οπότε , για όσο τον χρησιμοποιεις με την πατέντα , καλο θα είναι να τον έχεις σε χρονοδιακοπτη για να κόβει κάθε 1-2 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ θα τον δούμε..Δεν φαίνεται η πρώτη φώτο αλλά εντάξει

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Όχι και 30w στην πρώτη σκάλα ο meaco ρε φίλε! Κάτι δεμε δεις καταλάβει καλά. 30w καίει όταν κάνει έλεγχο για τον αν έχει αυξηθεί η υγρασία, προκειμένου να μπει αυτόματα σε λειτουργία. 350w μπορεί, 30w αποκλείεται σε λειτουργία! Είναι από τους πιο ενεργοβόρους αλλά και πολύ αποδοτικός. Μιλάω εκ πείρας, 5 χρόνια τον έχω.

Ξέθαψα το θέμα για να ρωτήσω αν πέφτει η απόδοση ναι στους αφυγραντηρες ζεολιθου.

Πλέον αργεί πάρα πολύ να μου κατς άδει την υγρασία από 75 σε 65. Χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στις συνθήκες εντός σπιτιού

Θερμοκρασία έχω από 17-19 βαθμούς όπως πάντα όμως.

Τον άνοιξα πρόσφατα, τον έκανα βίδες για την ακρίβεια αν και δεν πιάνουν τα χέρια μου. Καθαριστικε σχολαστικά όλο το εσωτερικό από σκόνη. Το φτρο το καθαρίζω κάθε βδομάδα καθώς είναι το Α και το Ω σε τέτοια μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...