Jump to content

Αφυγραντήρας και μειωμένη απόδοση


crazyio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα....

απο περισυ τον Μαρτιο ειμαι κατοχος ενος αφυγραντηρα olimpia splendid seccotech 14lt.

λογο προφανως κακης μονωσης στην πολυκατοικια που μενω (αν και κατασκευη 2008) εχω υγρασια στα τζαμια και σε περιεργες γωνιες στις κατω μεριες των τοιχων.

Αγορασα λοιπον την εν λογο συσκευη και η υγρασια αυτη εγινε παρελθον. Αδειαζα το δοχειο του περιπου 3 φορες την μερα (δλδ πεταγα περιπου 7 λιτρα νερο την μερα).

Ακρως ικανοποιητικη αποδοση.

φετος τον εβαλα να δουλεψει παλι και οντως εβγαζε αρκετο νερο.

Για καποιον λογο τον κλεισαμε για καμια εβδομαδα κ δεν δουλευε.

απο χτες τον εχω ξανα βαλει αλλα παρατηρω οτι δεν δουλευει οπως πριν. Με τα βιας τραβαει 2 λιτρα νερο το 12ωρο ενω το εχω ρυθμισει στο 60% και βλεπω στις ενδειξεις του οτι η υγρασια χωρου ειναι 70 για παραδειγμα. Επισεις.με το κρυο των τελευταιων ημερων ειδα παλι στα τζαμια και στα παθητικα σημεια του σπιτου υγρασια και νερο.

καθαρισα το φιλτρο του που ειχε πιασει αρκετη σκονη αλλα τιποτα.

τι αλλο μπορει να χρειαζεται? Τι συντηριση μπορει να θελουν και τι μπορω να κανω να ξανα βρει τον παλιο καλο του εαυτο? Χεχε.

πραγματικα περισυ με εσωσε....φετος κατι δεν καθεται καλα...

εσωτερικη θερμοκρασια 18-20 βαθμους.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα στην αντιπροσωπεία. Στην ουσία είναι κλιματιστικά που κάνουν μόνο αφύγρανση. Δεν είναι τόσο απλό να βρείς κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία τους!
Link to comment
Share on other sites

Η νούμερο ένα αιτία είναι τα φίλτρα και μετά το γέμισμα του δοχείου νερού. Δες αν από εκεί καταλαβαίνει ότι γέμισε το δοχείο και σταματάει.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σταματαει...δουλευει συνεχως απλα δεν αφαιρει την ποσοτητα υγρασιας που αφαιρουσε. Βγαζει πολυ λιγοτερα λιτρα απο οτι εβγαζε. Το φιλτρο εισαγωγης το εχω βγαλει και το εχω καθαρισει. Δεν εχει αλλο φιλτρο να καθαρισω.

να εχει χασει φρεον ξαφνικα??

η αντιπροσωπια που μιλησα μου λεει να το στειλω (ειμαι χαλκιδα) θελουν μια εβδομαδα να το δουνε και κατι τετοια. Δλδ θα μεινω καμια 15αρια μερες χωρις αφυγραντηρα και το σπιτι μετα θα εχει γινει πισινα...

δεν ειναι εξηπηρετιση σωστη αυτη..για αυτο κοιταω μηπως υπαρχει κατι που μπορω να τσεκαρω και μονος μου...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν καμμιά βδομάδα εμένα ο Philco άρχισε κάτι κουλά με δύσκολη εκκίνηση,να τρεμοπαίζει το λαμπάκι λειτουργίας και να υπολειτουργεί ο κομπρέσορας με αρκετό τρέμουλο και ήχο σαν να "ρετάρει".

 

Με το μωρό στο δωμάτιο δεν μπορούσα να το αποφύγω έψαξα και βρήκα την αντιπροσωπεία με ανταλλακτικά-επισκευές και τον άνοιξα να δω τι πρόβλημα υπάρχει.Αποτέλεσμα πλακέτα "αρπαγμένη" γύρω από τα δύο κεντρικά τρανζίστορ,μπορούσα να την επισκευάσω αλλά επειδή έχω στο πατρικό μου όλα τα σύνεργα (κολλητήρια,πλακέτες άδειες κτλ) δεν μπορούσα καθυστερήσω ούτε μισή μέρα.

 

Κόστος πλακέτας 40 ευρώ και αν το άφηνα να το επισκευάσουν ήθελαν άλλα 40 ευρώ και 2 μέρες για δουλειά 10 λεπτών.:confused:

 

Τσέκαρε μήπως η πλακέτα έχει και σε εσένα θέμα και υπολειτουργεί ο κομπρέσσορας η και ο ανεμιστήρας ακόμα μπορεί να έχει θέμα.:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Φιλε μου σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κατεχω και εγω το θεμα του κολλητιριου αλλα εμενα δεν αδυνατει να παρει εμπρος κτπ.

Ξεκκιναει κανονικα ολα κανονικα αλλα ενω για παραδειγμα σε ενα 24ωρο πριν λιγο καιρο μου εβγαζε 7 λιτρα τωρα θα βγαλει 2...

δεν θα μπω στην διαδικασια ανοιγματος γιατι ειναι ακομα στην εγγυηση.

μιλησα με το καταστημα αγορας και πρεπει να παει οντως Αθηνα. Θα τον παω Τεταρτη, μην χασω κ την αυριανη μερα που ειναι αργια, και ο Θεος βοηθος απο θεμα υγρασια στο σπιτι τις μερες που δεν θα τον εχω γιατι θα εχει πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

υ.γ το δικο μου προβλημα ειναι η εσωτερικη υγρασια και οχι η εξωτερικη.

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση απο το δικό μου που δουλεύω, οτι άμα το έχεις αρκετό καιρό λίγο ηρεμεί η κατάσταση και αργεί να ξαναφτάσει σε άσχημα επίπεδα. Εκτός κι αν κρεμάς ρούχα μέσα στο σπίτι ;)
Link to comment
Share on other sites

Οχι οχι ρουχα ποτε στο σπιτι...αλλιως θα ηθελα βατραχοπεδιλα...

απλα με παραξενευει το γεγονος οτι τελειως ξαφνικα επεσε η αποδοση του κατακορυφα...

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Η λειτουργία και η απόδοση των αφυγραντήρων με κομπρεσέρ επηρεάζεται από την θερμοκρασία του χώρου στον οποίο βρίσκεται και λειτουργεί. Δηλαδή όσο περισσότερο πέφτει η θερμοκρασία τόσο πέφτει και η απόδοση των αφυγραντήρων με κομπρεσέρ. Μάλιστα όταν πέσει κάτω από 16-15 βαθμούς Κελσίου (αναλόγως και μάρκας) οι αφυγραντήρες κάνουν συνεχώς απόψυξη και δεν συλλέγουν νερό. Για τον λόγο αυτό αν δεν είχε κάποια βλάβη ο συγκεκριμένος αφυγραντήρας θεωρώ ότι έπεσε η απόδοση του λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που πιθανότατα είχε ο χώρος τις συγκεκριμένες ημέρες. Σε χώρους που η θερμοκρασία πέφτει χαμηλά επιλέγουμε αφυγραντήρες τεχνολογίας desiccant οι οποίοι λειτουργούν με ζεόλιθο και αποδίδουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. Edited by impreza_sti
Το spamming απαγορεύεται
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το ιδιο ακριβως προβλημα εχω κι εγω εδω και λιγες που αποφασισα να ξαναλειτουργησω τον αφυγραντηρα μου, εναν Οlimpia splendid aquaria. Η θερμοκρασια δεν ειναι χαμηλη 23-24 C δουλευει κανονικα αλλα παρολο που η υγρασια μεσα στο σπιτι ειναι πολυ δεν την τραβαει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω αυτόν τον αφυγραντήρα από πέρσι και μπορώ να πω πως ειναι φοβερός μέχρι στιγμής..

τον βάζω στην πρώτη σκάλα(μολις 30w κατανάλωση) και στο 60% υγρασία και μου βγάζει κάθε μέρα 5 λίτρα περίπου. συν πως μου ανεβάζει και την θερμοκρασία 1-2 βαθμούς

http://www.skroutz.gr/s/386265/Meaco-DD8L.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Βάζω το πρόβλημα μου εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

Έχω έναν αφυγραντηρα philco και μέχρι πέρσι πριν την αποθήκευση δούλευε κανονικά. Έχει αλλαχθεί η πλακέτα από εμένα μια φορά με πρόβλημα στην εκκίνηση του κομπρέσορα.

Φέτος που τον έβαλα σε λειτουργία ανάβει κανονικά ο ανεμιστήρας πρώτα και μετά από λίγο ο κομπρέσορας,δουλεύει για 2 λεπτά περίπου και κλείνει σαν να έχει πιάσει το ποσοστό υγρασίας ενώ τον έχω σε συνεχή λειτουργία. Ανοίγει ξανά σε λιγότερο από λεπτό και ξανά κλείνει,αυτό συνεχίζεται και δεν κάνει αφυγρανση όσο και να τον αφήσω ανοικτό. Δεν βάζε τίποτα στον κάδο.

Γνωρίζει κάποιος αν θέλει συμπλήρωμα φρεον ποτε ο αφυγραντηρας η έστω κάποιο σερβις η να ψάξω πάλι για προβλήματα πλακέτας;

 

*Δεν έχει το ίδιο συμπτώμα με την αλλαγή πλακέτας. Εκεί αναβοσβήνε το λαμπάκι και δεν μπορούσε να εκκινήσει καν τον ανεμιστήρα και τον κομπρέσορα.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καθαρίσει καθόλου αισθητήρες;

Δες για διαρροή πουθενά σε ανυποπτο σημείο.

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καθαρίσει καθόλου αισθητήρες;

Δες για διαρροή πουθενά σε ανυποπτο σημείο.

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Tον έλυσα όλο και δεν βρήκα πουθενά αισθητήρα,(εννοώ τους κλασικούς αισθητήρες σαν μεγάλη φακή η σαν πλακέτα) ίσως είναι μέσα στον ροοστάτη που ρυθμίζεις πόση υγρασία θες.

Είχε πολλή βρώμα/σκόνη και έπεσε καθάρισμα στο κύκλωμα όλο του ψύκτη.Η νέα πλακέτα στο σημείο που είχε παλιά το πρόβλημα ήταν ελάχιστα αποχρωματισμένη οπότε και δεν νομίζω να φταίει αυτή. (η παλιά είχε γίνει μαύρη στο σημείο εκείνο)

Έν τέλει τον έδεσα ξανά και πάλι τα ίδια κάνει,ούτε διαρροές από πουθενά απλά ανοίγει ο κομπρέσορας και κλείνει μετά απο λίγο και ξανά τα ίδια χωρίς ίχνος νερού πουθενά.Θα τον λύσω πάλι το βράδυ και θα τον βάλω σε λειτουργία χωρίς τα πλαστικά να δω τι και πώς.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχει και ανας φιλος έναν philco προπερσι τον πήρε και απο πέρσι έχει παρόμοιο θεμα και νόμιζε πως δεν.Έχει υγρασία..

Του έδωσα τον δικό μου meaco dd8l και έβγαζε κανονικά.αποφάσισε να ψάξει για σέρβις αλλιώς θα πάρει έναν σαν τον δικό μου τον lite.εχω την εντύπωση πως έχει θεμα ο αισθητήρας Τους

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Θα τον λύσω πάλι το βράδυ και θα τον βάλω σε λειτουργία χωρίς τα πλαστικά να δω τι και πώς.

 

Πολύ καλή ιδέα, κατι θα πιάσει το μάτι σου. Αν κάτι έχει φυσικά γιατί μπορεί να τα έχει παίξει και σε σημείο που "εμείς" να μην μπορούμε να το βρούμε

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα τον λύσω πάλι το βράδυ και θα τον βάλω σε λειτουργία χωρίς τα πλαστικά να δω τι και πώς.

 

Πολύ καλή ιδέα, κατι θα πιάσει το μάτι σου. Αν κάτι έχει φυσικά γιατί μπορεί να τα έχει παίξει και σε σημείο που "εμείς" να μην μπορούμε να το βρούμε

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Το έφτιαξες τελικά;

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν βρήκα κάτι το περίεργο στή πλακέτα και σε ανεμιστήρα,κομπρέσορα. Το πιθανότερο σενάριο είναι να θέλει φρεον και πρέπει να πάει στο service για αυτό γιατί είναι κλειστό το κύκλωμα χωρίς βαλβίδα πλήρωσης.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή Χρονιά σε όλους.

'Εχω κι εγώ τον Philco τον οποίο έχω περίπου 4 χρόνια.

Πριν από κάποιες μέρες παρατήρησα ότι μου δείχνει υγρασία 30% πράγμα αδύνατο (μετράω και με άλλο μηχανάκι και έχω πάνω από 45%) με αποτέλεσμα φυσικά να μην δουλεύει ο κομπρέσσορας (έχω κατεβάσει το όριο στο 30%).

Καθάρισα φίλτρα, σερπαντίνα κλπ. Τίποτα.

Παρατήρησα ότι ο σένσορας υγρασίας όταν φυσούσα επάνω του καταλάβαινε υγρασία (χνώτα) και αύξανε την ένδειξη, με αποτέλεσμα να δουλεύει ο κομπρέσσορας για λίγο, μέχρι που ο αισθητήρας "μετρούσε" πάλι 30%.

 

Καμμία άποψη για το θέμα ;;;

Φταίει πλακέτα ; σένσορας ;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχει και ένας φιλος με τον philco δουλεύει ελάχιστα όταν το βάζει στο 30% ενώ έχει 60+% μέσα.. Δεν έχουμε βγάλει άκρη,πιθανόν ο αισθητήρας ο οποίος δεν ξέρουμε που είναι.. Εγώ πάλι με τον meaco αν και καίει σχεδόν τα δίπλα εχω άψογη εικόνα Όπως και βοήθεια στην ζέστη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο σένσορας είναι στο πίσω μέρος. Πρέπει να βγάλεις το πίσω καπάκι.

Πάνω από τη σερπαντίνα, μπροστά από την θήκη της πλακέτας.

Είναι σε μία μικρή πλακέτα, μέσα σε μιά μικρή "θηκούλα".

Δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να έπαθε.

Τον καθάρισα και με ισοπροπυλική αλκοόλη, τίποτα.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει η πιθανότητα να βρεθεί σε κάποια ηλεκτρονικά μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα έχει και ένας φιλος με τον philco δουλεύει ελάχιστα όταν το βάζει στο 30% ενώ έχει 60+% μέσα.. Δεν έχουμε βγάλει άκρη,πιθανόν ο αισθητήρας ο οποίος δεν ξέρουμε που είναι.. Εγώ πάλι με τον meaco αν και καίει σχεδόν τα δίπλα εχω άψογη εικόνα Όπως και βοήθεια στην ζέστη

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλύτερα maeco λες; για πες τα + και τα - του maeco... Αν μπορείς...

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω δοκιμάσει και τους δυο για αρκετό καιρο και κατέληξα στον maeco..Έχω διαβάσει ελάχιστα για προβληματα,αντίστροφης εχω ακούσει πολλά για philco ,olumbia ...μειονεκτήματα...το συγκεκριμένο μοντέλο είναι διαφορετικής τεχνολογίας,καίει σχεδόν το διπλάσιο ρεύμα ,γύρω στα 640 watt στην δεύτερη και τρίτη ταχυτητα και 330 στην πρώτη σκάλα ανεμιστήρα..δεν έχει ένδειξη για υγρασία,αλλά σταγονιδια τα οποία είναι για 60%/50/45% αλλά παίζει αναλόγως τον χώρο.Εγώ εχω 53% στην πρώτη σκάλα και 43 στην δεύτερη αλλά είναι σχετικά μικρο το σπίτι. Δεν έχει ροδάκια μεταφορας,έχει μικρο κάδο 2.5 λίτρων(μυριζει λίγο στην αρχή αν και ο δικός μου δεν )..Έχει βγει και ενα πιο ακριβό μοντελο λιγο πιο μεγάλο που έχει υγροσυατη..πλεονεκτήματα

..Είναι ελαφρύς,βοηθάει στην ζέστη μιας και καίει παραπάνω λόγω μιας αντιστασης που χρησιμοποιεί για να στεγνώνει τον ζεοληθο..δίπλα δίπλα με δικό μου μηχάνημα στους 20 βαθμούς εσωτερικής θερμοκρασιας και με 63% υγρασία ο philco έγραφε 21.8 και 55% στο όργανο επάνω στις γρίλιες του μετα απο 8 λεπτά και ο meaco 38.3 και 34% υγρασία.. Λειτουργεί χωρίς θεμα απο 0% ενώ ένας αφυγραντηρας συμπιεστη Όπως ο 24 ll πχ βγάζει την υγρασία που λέει μονο αν Η υγρασία είναι πολύ ψηλά(90+%) και η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς..οπότε στους 22 που έχουμε η πιο πολυ έχει χάσει τουλάχιστον τα 3/5 της δυνατότητας του να αδερφό υγρασία..Εγώ εχω τεράστιο πρόβλημα Και ήταν η καλύτερη αγορά που εχω κάνει ο αφυγραντηρας

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Εχει καποιος αποψη για τον Eva II Pro; https://www.inventoraircondition.gr/afygrantires/eva-ii-pro?gclid=CPqlt5qNndcCFUJAGwodMdEOPg ή για https://www.juropro.gr/afygrantires2017/

με ενδιαφερει για θερμοκρασια χωρου 16-18 βαθμος να εχει αποδοση.

Ο χωρος ειναι 80τ.μ αλλα οχι ενιαιος, ειναι διαμερισμα βορινο.

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνουν τίποτα..Για τέτοιες θερμοκρασίες θες αφυγραντηρα τεχνολογίας dessicant η κοινοί με 18 θα βγαζουν ένα λίτρο το 24ωρο και στους 16 μερικά ml

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...