Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξέρω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά δεν βρίσκω κάτι πρόσφατο και αναλυτικά γραμμένο. Πως κάνουμε root σε 6.01? Εννοώ όλη τη διαδικασία (twrp, κτλ ), γιατί έχω να κάνω από εποχή lollipop. Αν υπάρχει κάποιο link για να μην σας παιδεύω, ακόμη καλύτερα, αρκεί να είναι δοκιμασμένο.

 

O πιο εύκολος τρόπος είναι με το toolkit που είπε ο xander

 

Διαφορετικά:

 

Θεωρώντας ότι (1) έχεις ήδη ξεκλειδώσει τον bootloader, (2) δεν θες να χάσεις τις ρυθμίσεις σου αλλά να κάνεις απλώς αναβάθμιση, κάνεις τα εξής:

 

(1) Κατεβάζεις στο PC το Factory Image από την σελίδα της Google και αποσυμπιέζεις το tgz ώστε να βλέπεις τελικά αυτά τα αρχεία:

 

  • bootloader-shamu-moto-apq8084-71.15.img
  • radio-shamu-d4.01-9625-05.27+fsg-9625-02.104.img
  • boot.img
  • cache.img
  • recovery.img
  • system.img
  • userdata.img

 

(2) Κατεβάζεις στο κινητό το τελευταίο SuperSU ZIP (έκδοση 2.62-3)

 

(3) Αν δεν έχεις ήδη TWRP, μπαίνεις σε bootloader mode και περνάς το TWRP με εντολή fastboot (fastboot flash recovery twrp-2.8.7.1-shamu.img)

 

(4) Μπαίνεις στο TWRP και κάνεις ένα NANDROID BACKUP (ώστε σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, να μπορείς εύκολα να επιστρέψεις εκεί που ήσουν)

 

(5) Εκκινείς προς bootloder mode

 

(6) Φλασάρεις με fastboot το bootloader image (fastboot flash bootloader bootloader-shamu-moto-apq8084-71.15.img)

 

(7) Επανεκκινείς το bootloader (fastboot reboot-bootloader)

 

(8) Φλασάρεις με fastboot το radio image (fastboot flash radio radio-shamu-d4.01-9625-05.27+fsg-9625-02.104.img)

(χωρίς να είναι απαραίτητο ότι αυτό θα είναι καλύτερο από αυτό που έχεις)

 

(9) Επανεκκινείς το bootloader (fastboot reboot-bootloader)

 

(10) Φλασάρεις με fastboot τα boot.img, cache.img, system.img (και δεν φλασάρεις το userdata.img για να μην χάσεις τις ρυθμίσεις σου)

(fastboot flash boot boot.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot flash system system.img)

 

(11) Από το bootloader mode εκκινείς προς το recovery

 

(12) Από το TWRP εγκαθιστάς το SuperSU ZIP (το supersu zip θα τροποποιήσει κατάλληλα το boot.img που έχεις)

 

(13) Εκκινείς προς το σύστημα και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nikos2k5 είσαι θεός!! Ο καλύτερος οδηγός για root και flashing που έχει έχω δει!

Αν και ζήτησα οδηγίες μόνο για root, εσύ κάθησες κι έγραψες οδηγό για όλη τη διαδικασία που χρειάζεται και για την αναβάθμιση. Κατι τέτοια posts, πρέπει να γίνουν sticky μάλλον, για να μην ρωτάμε κάθε τρεις και λίγο;)

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω εγκατεστημένη την προηγούμενη stable Cataclysm (10/2015) με τον ElementalX 3.06. Για να περάσω την τελευταία stable Cataclysm (6.0.1) πρέπει να κάνω wipe τα πάντα ή μπορώ να κάνω ένα "βρώμικο" flashαρισμα; Βαριέμαι να στήνω κινητό από την αρχή, όπως καταλαβαίνετε.. Έχω TWRP.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω εγκατεστημένη την προηγούμενη stable Cataclysm (10/2015) με τον ElementalX 3.06. Για να περάσω την τελευταία stable Cataclysm (6.0.1) πρέπει να κάνω wipe τα πάντα ή μπορώ να κάνω ένα "βρώμικο" flashαρισμα; Βαριέμαι να στήνω κινητό από την αρχή, όπως καταλαβαίνετε.. Έχω TWRP.

 

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι για την 6.0.1 φλασάρεις τον ElementalX 3.07

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι για την 6.0.1 φλασάρεις τον ElementalX 3.07

 

Αυτό το ξέρω. Απλώς βαριέμαι να στήνω πάλι εφαρμογές κλπ.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρω. Απλώς βαριέμαι να στήνω πάλι εφαρμογές κλπ.

Κάνε ένα nandroid backup, και δοκίμασε dirty install

 

Αν δουλέψει, δούλεψε. Αλλιώς το επαναφέρεις

 

Ένας άλλος τρόπος για να μην χάνεις πολύ χρόνο στο στήσιμο του συστήματος όταν κανείς συχνά clean installs είναι να χρησιμοποιείς το TITANIUM BACKUP για να σώζεις τις ρυθμίσεις σου (όπως accounts, call log, sms, WiFi passwords, κλπ) και τις εφαρμογές που έχουν πολλές ρυθμίσεις και να τα επαναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση. Για περάσω updated έκδοση της pure Nexus 6.0.1 πάνω από την παλιά, απλά φλασαρω την νέα έκδοση από πάνω και τέλος;

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση. Για περάσω updated έκδοση της pure Nexus 6.0.1 πάνω από την παλιά, απλά φλασαρω την νέα έκδοση από πάνω και τέλος;

Καλημερα , ενα wipe cashe +dalvik δεν ειναι κακο .

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω εγκατεστημένη την προηγούμενη stable Cataclysm (10/2015) με τον ElementalX 3.06. Για να περάσω την τελευταία stable Cataclysm (6.0.1) πρέπει να κάνω wipe τα πάντα ή μπορώ να κάνω ένα "βρώμικο" flashαρισμα; Βαριέμαι να στήνω κινητό από την αρχή, όπως καταλαβαίνετε.. Έχω TWRP.

 

Τελικά έκανα ένα dirty flash, με wipe cashe, dalvik cashe και system, φλάσαρα, καπάκι φλάσαρα elementalx 3.07 και supersu 2.64 beta και όλα δουλεύουν μια χαρά.

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Launcher πάντα ο Nova Prime. Από το 2011 και το πρώτο μου android phone. Έχω δοκιμάσει διάφορους αλλά πάντα κατέληγα στον nova, οπότε πλέον δεν πειραματίζομαι άλλο. Τον τελευταίο καιρό έχω κολλήσει με τα Devo και Retrorika icon packs.
Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Nova prime κι εγώ από...πάντα, vion icon pack, και από layers μια μίξη από inversion ui & winter layers. Btw, είμαι 99%, ότι αυτή η συζήτηση είναι off topic, αφού υπάρχει thread για την εμφάνιση του κινητού. Ρίξε μια ματιά εκεί να πάρεις περισσότερες ιδέες...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια με τα Layers γιατί μπερδεύτηκα.

 

Δεν έχω κάνει ακόμα root. Με ποιά εφαρμογή μπορώ να βάλω Layers και από που βρίσκω τα θέματα;

 

Από ότι είδα μπορείς να βάλεις και χωρίς root. Αλλά πως;

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τον layers manager από το store και ύστερα κατέβασε κάποιο layer επίσης από το store διάβασε τις οδηγίες πριν
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovejoy777.rroandlayersmanager&hl=el

 

Αυτό δε λές; Γράφει ότι θέλει ροοτ

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις κάνω κάτι λάθος;

 

http://i67.tinypic.com/28umeq1.png

http://i67.tinypic.com/4j45lw.png

http://i64.tinypic.com/idaj9h.png

http://i66.tinypic.com/2a9yxxv.png

http://i63.tinypic.com/x6hf6f.png

http://i63.tinypic.com/30ufrxh.png

 

Μου βγάζει μνμ ότι δεν έχχω ροοτ. Σίγουρα δεν χρειάζεται; Όταν πατάω reboot από την εφαρμογή δεν κάνει τπτ και κλείνω και ανοιγώ το κινητό εγώ με το χέρι.

 

Κάνω κάτι λάθος και δεν μπαίνουν τα Layers?

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Κανείς...;

 

εγώ ξέρω ότι θέλει root για να λειτουργήσει. γιατί δεν το κάνεις? με το root κερδίζεις αρκετά πράγματα, όπως το adaway πχ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη δικό μου λάθος εννουσα ότι τα layers δουλεύουν σε στοκ m αλλά Ρουτ χρειάζεται
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είδα προχθες τα θέματα με την μπαταρία που είχαν κάποιοι που φούσκωνε ή εσκαγε και είπα να περίμένω λίγες μέρες μήπως μου το κανει και μένα γιατί νομίζω αν το πας για service το φτιάξουν μετά μήπως δουν ότι το έχω ροοτ και δεν ισχύει η εγγύηση.

 

Πάντως λίγο τρομακτικό αυτό με την μπαταρία. Το χει ξανακάνει σε κάποιον; Ρώτησα στο αντίστοιχο θέμα και περιμένω απάντηση

Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Γιατί είδα προχθες τα θέματα με την μπαταρία που είχαν κάποιοι που φούσκωνε ή εσκαγε και είπα να περίμένω λίγες μέρες μήπως μου το κανει και μένα γιατί νομίζω αν το πας για service το φτιάξουν μετά μήπως δουν ότι το έχω ροοτ και δεν ισχύει η εγγύηση.

 

Πάντως λίγο τρομακτικό αυτό με την μπαταρία. Το χει ξανακάνει σε κάποιον; Ρώτησα στο αντίστοιχο θέμα και περιμένω απάντηση

 

Λένε ότι διορθώθηκε στις τελευταίες παρτίδες. Δεν σκάει η μπαταρία. Απλά φουσκωνει. Πας και στην αλλάζουν αν σου τύχει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε...

Στοκ rooted

Franko kernel r40

Supersu 2.65

Ολα ανοιχτά Wifi, 4g, 3 email με push +6 εφαρμογές με τα notification, location κανονικά ανοιχτά σε υψηλή ακρίβεια.

ff70f375bc782582ec409fdcdea7d6bf.jpg

327171ff8c4ec0aaff8ab11d7590cc44.jpg

17b5cc7534ca415fd79735a8b4e1d490.jpg

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...