Jump to content

[Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να τροποποιήσω το boot Img το 6p έχω έχω περάσει τα factory images από fastboot γενική συζήτηση κάνουμε για το αν τελικά αξίζει ή μετάβαση στο su 2.62
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Xander προτείνεις κάποια?

με Chroma Rom αλλαζει και ο kernel ενω με pure nexus o kernel παραμενει stock?

εχει βαλει κανεις kernel adiutor?

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Xander προτείνεις κάποια?

με Chroma Rom αλλαζει και ο kernel ενω με pure nexus o kernel παραμενει stock?

εχει βαλει κανεις kernel adiutor?

 

Τώρα τρέχω Pure Nexus. Όχι την τελευταία έκδοση βέβαια αλλά σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος.

Το είχα εγώ παλιότερα. Καλά λειτουργούσε. Τώρα έπαψα να ασχολούμαι. Όπως έρχεται η ρομ έτσι την αφήνω

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η PureNexus 6.0.1.

 

3 παράπονα.

-Το home screen auto-rotate το έβαλα μόνος μέσω bulid.prop

-Δεν δείχνει την ένδειξη wireless charging όταν φορτίζει ασύρματα (το δείχνει η stock rom)

-Δεν μου δίνει την επιλογή στον launcher να βγάλω το google search bar

 

1 bug

Δεν λειτουργεί το μικρόφωνο στο google search bar όταν το πατάς απο την homescreen

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να τροποποιήσω το boot Img το 6p έχω έχω περάσει τα factory images από fastboot γενική συζήτηση κάνουμε για το αν τελικά αξίζει ή μετάβαση στο su 2.62

 

Αν κάποιος πάντως χρειάζεται το system-based root στο N6 με 6.0.1, αφού έχει εγκαταστήσει το SuperSU 2.61 και έχει system-less root, μπορεί να περάσει ξανά το system.img και να περάσει μετά το SuperSU 2.52

(χωρίς να πειράξει το boot.img το οποίο έχει ήδη τροποποιηθεί κατά την εγκατάσταση του 2.61)

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η PureNexus 6.0.1.

 

3 παράπονα.

-Το home screen auto-rotate το έβαλα μόνος μέσω bulid.prop

-Δεν δείχνει την ένδειξη wireless charging όταν φορτίζει ασύρματα (το δείχνει η stock rom)

-Δεν μου δίνει την επιλογή στον launcher να βγάλω το google search bar

 

1 bug

Δεν λειτουργεί το μικρόφωνο στο google search bar όταν το πατάς απο την homescreen

 

Την πέρασα και εγώ. Όντως πολύ καλή.

 

Το 1 και 3 θα λυθούν αν βάλεις άλλον launcher. Δοκίμασε nova ή τον στοκ της Google.

Το δεύτερο για την ασύρματη δεν το έχω προσέξει τόσο καιρό με Custom rom να το εμφανίζει καμιά. Μικρό το κακό βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική η PureNexus 6.0.1.

 

3 παράπονα.

-Το home screen auto-rotate το έβαλα μόνος μέσω bulid.prop

-Δεν δείχνει την ένδειξη wireless charging όταν φορτίζει ασύρματα (το δείχνει η stock rom)

-Δεν μου δίνει την επιλογή στον launcher να βγάλω το google search bar

 

1 bug

Δεν λειτουργεί το μικρόφωνο στο google search bar όταν το πατάς απο την homescreen

 

Tο home screen auto-rotate το έβαλα μόνος μέσω bulid.prop<---------------Πως δηλαδη???

 

o app drawer αλλαζει στην Pure nexus η παραμενει ιδιος με την stock rom?

 

btw cyanogen εβαλε κανεις? πρεπει να βαλεις και το δικο του recovery?

Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ. Όντως πολύ καλή.

 

Το 1 και 3 θα λυθούν αν βάλεις άλλον launcher. Δοκίμασε nova ή τον στοκ της Google.

Το δεύτερο για την ασύρματη δεν το έχω προσέξει τόσο καιρό με Custom rom να το εμφανίζει καμιά. Μικρό το κακό βέβαια.

έχεις δίκιο, έβαλα google now και λυθηκε με το μικροφωνο.

Tο home screen auto-rotate το έβαλα μόνος μέσω bulid.prop<---------------Πως δηλαδη???

 

o app drawer αλλαζει στην Pure nexus η παραμενει ιδιος με την stock rom?

 

btw cyanogen εβαλε κανεις? πρεπει να βαλεις και το δικο του recovery?

 

Ο app drawer είναι λιγο διαφορετικος απο τον google now.

 

Μπαινεις στο build.prop (εφόσον είσαι ρουτ, εγώ μπαίνω με es file explorer), και στο τελος προσθετεις αυτό τον κωδικα:

 

log.tag.launcher_force_rotate=VERBOSE

lockscreen.rot_override=true

 

το σώζεις κάνοντας overwrite και πλεον η home screen περιστρεφεται κανονικα. Βολευει πολυ γιατι κακα τα ψεματα, ειναι μεγαλο το κινητο μας και πολλες φορες το κραταμε στα πλαγια

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παίδες πέρασε κάποιος το supersu 2.62? Αξίζει?
giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα στο 6p γενικά αν δεν χρησιμοποιες Android pay δεν νομίζω να χρειάζεται σε κάτι άλλο προσωπικά ξαναγυρισα στο 2.52
Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα στο 6p γενικά αν δεν χρησιμοποιες Android pay δεν νομίζω να χρειάζεται σε κάτι άλλο προσωπικά ξαναγυρισα στο 2.52

Τι Android Pay....? Σε λιγο φιλε Στεφανε δεν θα μπορουμε να κανουμε pay(buy) τιποτα....

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον είχα στο 6p γενικά αν δεν χρησιμοποιες Android pay δεν νομίζω να χρειάζεται σε κάτι άλλο προσωπικά ξαναγυρισα στο 2.52

Ο τελευταίος elementalx θέλει 2.60+

Και επιβεβαιώνω ότι δίνει εξαιρετική μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64296319&postcount=5427/

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

έχετε ιδέα μέσα στην purenexus 6.0.1 πως να κανω το Notification led να αναβοσβήνει ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ο τελευταίος elementalx θέλει 2.60+

Και επιβεβαιώνω ότι δίνει εξαιρετική μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=64296319&postcount=5427/

Όλοι οι τελευταίοι κερνελ με 2.60+ θα δουλεύουν και του Franco μόνο με αυτόν δουλεύει στο 6p κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα με χρόνους και περνώντας από όλους σχεδόν τους κερνελ την καλύτερη επίδοση την έχω με τον unikornblood της dirty unicorns που ευτυχώς για εμένα δουλεύει άκομα με τον 2.52

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παίδες πέρασε κάποιος το supersu 2.62? Αξίζει?

 

Αν θες root στο N6 με 6.0.1 πρέπει να έχεις ένα τροποποιημένο boot.img

 

Ένας τρόπος είναι να εγκαταστήσεις το 2.62 ZIP που τροποποιεί το boot.img

(δηλαδή φλασάρεις το stock boot.img και system.img, και εγκαθιστάς το 2.62 ZIP από το TWRP το οποίο τροποποιεί το boot.img)

 

Αν τώρα έχεις κάποιο λόγο να μην έχεις systemless root, τότε ξαναπερνάς το system.img για να σβήσεις το SuperSU 2.62 και εγκαθιστάς το 2.52 (κρατώντας δηλαδή το τροποποιημένο boot.img)

Link to comment
Share on other sites

το img για το 6.0.1 το κατεβαζουμε απο εδώ https://developers.google.com/android/nexus/images ?

αν περαστει να φανταστω οτι χρειαζεται ξανα unlock bootlader και root..?

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το μηνυνα Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση συστήματος android 6.0.1... με TWRP-teamwin recovery? Edited by charlie_GR

Live2Di3 <FFvsSK>

UK burN 4 Me

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σας κάνει εντύπωση;

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά δεν βρίσκω κάτι πρόσφατο και αναλυτικά γραμμένο. Πως κάνουμε root σε 6.01? Εννοώ όλη τη διαδικασία (twrp, κτλ ), γιατί έχω να κάνω από εποχή lollipop. Αν υπάρχει κάποιο link για να μην σας παιδεύω, ακόμη καλύτερα, αρκεί να είναι δοκιμασμένο.
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι έχει απαντηθεί πολλές φορές, αλλά δεν βρίσκω κάτι πρόσφατο και αναλυτικά γραμμένο. Πως κάνουμε root σε 6.01? Εννοώ όλη τη διαδικασία (twrp, κτλ ), γιατί έχω να κάνω από εποχή lollipop. Αν υπάρχει κάποιο link για να μην σας παιδεύω, ακόμη καλύτερα, αρκεί να είναι δοκιμασμένο.

 

Κατέβασε το toolkit του wugfresh να στα κάνει όλα αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα την Pure nexus 6.0.0 με τον stock της kernel της και εγκατέστησα το Kernel auditor και παρατήρησα ότι μερικές φορές ότι ο 3 και ο 4 πυρήνας κολλάνε στα 2.65 ghz και οι άλλοι 2 δουλεύουν στα κανονικά επίπεδα ανάλογα το φορτίο που έχουν. Αν το κάνεις επανεκκίνηση το κινητό μερικές φορές επανέρχονται στα κανονικά και οι 4 πυρήνες αλλες φορές το ανοίγεις και βλέπεις ότι ξαφνικά ο 3 και ο 4 πυρήνας είναι offline και οι άλλοι 2 δουλεύουν με max συχνότητα τα 1497mhz και ενώ πατάς να τους ενεργοποιήσεις δεν κάνει τίποτα. Για αυτό πέρασα ξανά στοκ 6.0.0 και απλά έκανα root και σήμερα ξαφνικά είδα ότι ο 4 πυρήνας σε κάποια φάση είχε κολλήσει στα 2.65 ghz. Επισημαίνω ότι αυτά τα κολλήματα παραμέναν για πολλά λεπτά που το παρακολουθούσα και μερικές φορές είχα λαγκαρίσματα σε εφαρμογές όταν το κινητό δούλευε διπύρηνο στα 1497mhz και σε παιχνίδια το ίδιο και φτιαχνοταν μόνο με restart. Τι λέτε να φτάιει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Google Nexus 6] Τροποποιήσεις/Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...