Jump to content

ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ πρόβλημα με NORTON και XP.


JOHNOLE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάστε τι μου έχει συμβεί και αν κάποιος ξέρει την λύση ή κάτι περισσότερο, ας βοηθήσει.

 

Πρίν λίγες μέρες κρατούσα αγκαλιά τον γιο μου μπροστά τον Η/Υ ο οποίος, για να παίξει, πίεζε τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο. Κάποιο συνδυασμό πλήκτρων πάτησε και εμφανίστηκε ενα παράθυρο του Νόρτονα (έχω NORTON 2003) που έλεγε αν ήθελα να κάνει ενα γρήγορο έλεγχο σε όλο το σύστημα και να βρεί τυχόν ιούς, λάθη σε προγράμματα, άχρηστα αρχεία και λοιπά. Κάντε το του λέω και πιέζω "ENTER". Τελειώνοντας το ψάξιμο βρήκε διάφορα προβληματάκια και με ρώτησε αν ήθελα να τα φτιάξει. Φτιάχτα του του λέω και πιέζω "FIX". Και τα έφτιαξε!!!

 

Κούνια που με κούναγε. Απο τότε μόλις κλείνω τη σύνδεση στο διαδύκτιο, ξαναπροσπαθεί να συνδεθεί. "Cancel" του κάνω εγώ, μετά απο λίγο πάλι προσπάθεια. Ξανα "ΑΚΥΡΩΣΗ" εγώ, ξανά προσπάθεια αυτό, συνέχεια το ίδιο πράγμα. Το μόντεμ που έχω είναι εξωτερικό και παρόλο που το κλείνω, ο υπολογιστής κάνει συνέχεια προσπάθειες να συνδεθεί. Ο μόνος τρόπος να γλυτώσω είναι να κάνω επανεκκίνηση με κλειστό το modem.

 

Eυχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε το μήνυμα μου και αν γνωρίζετε κάτι, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν το norton αλλαζει κατι στο συστημα κραταει log file ωστε να μπορεις να κανεις undo

αν δεν δουλεψει αυτο δοκιμασε το system retore

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει μια επιλογη repair history οπου γραφει οτι αλλαγες εχει κανει και ποτε

εγω εχω το systemworks 2003, το γραφει κατω δεξια

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει μια επιλογη repair history οπου γραφει οτι αλλαγες εχει κανει και ποτε

 

Σε ευχαριστώ φίλε μου, θα το κοιτάξω το βράδυ που θα πάω σπίτι, τα λέμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει μπει το liveupdate auto update του antivirus. Πρέπει να το απενεργοποιήσεις από τα options του προγράμματος. Επίσης κοίταξε και στο Task Scheduler μήπως έχει κανένα εικονίδιο που να λέγετε Symantec NetDetect. Αυτό που κάνει αυτό είναι να κοιτάει αυτόματα για updates για τα προγράμματα της Symantec όταν μπαίνεις στο internet αλλά μπορεί να δημιουργεί επιπλοκές. Σβήσε το.

Ελληνική Ναυαγοσωστική Ακαδημία - Σχολή Ναυαγοσωστικής, μια από τις παλαιότερες σχολές Ναυαγοσωστικής

Web hosting - VPS hosting - Dedicated servers - Domain Names

Link to comment
Share on other sites

@JOHNOLE:

 

Εαν έχεις Norton Systemworks, άνοιξέ το πρόγραμμα και στο Extra features κοίταξε μήπως έχεις ενεργοποιήσει το connection keep alive. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχει μπει το liveupdate auto update του antivirus. Πρέπει να το απενεργοποιήσεις από τα options του προγράμματος. Επίσης κοίταξε και στο Task Scheduler μήπως έχει κανένα εικονίδιο που να λέγετε Symantec NetDetect. Αυτό που κάνει αυτό είναι να κοιτάει αυτόματα για updates για τα προγράμματα της Symantec όταν μπαίνεις στο internet αλλά μπορεί να δημιουργεί επιπλοκές. Σβήσε το.

 

 

 

Εαν έχεις Norton Systemworks, άνοιξέ το πρόγραμμα και στο Extra features κοίταξε μήπως έχεις ενεργοποιήσει το connection keep alive.

 

 

Φίλοι μου σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, θα σας πω σύντομα τα αποτελέσματα, μείνετε συντονισμένοι!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ !!!

 

Έκανα όσα μου γράψατε παραπάνω αλλά δεν άλλαξε τίποτα και αποφάσισα να τρέξω ενα προγραμματακι που έχω, το regcleanup. Αυτό βρήκε κάποιες καταχωρήσεις στην registry τις οποίες εγώ δεν γνώριζα. Τις έσβησα και ολα καλά.

 

Φαντάζομαι υπήρχε κάποιο πρόγραμμα το οποίο προσπαθούσε να καλέσει κάποια διεύθυνση, αλλά τώρα είμαι εντάξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...