Jump to content

Lenovo S90 Sisley


lazaros_nexus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

 

ξερει καποιος κατοχος του κινητου, εαν και πώς απενεργοποιείται ο ήχος κλείστρου στην προεγκατεστημενη εφαρμογή κάμερας του κινητου ?

 

αλλιώς καποια καλη εναλλακτικη εφαρμογή με αυτη την δυνατότητα?

 

edit:

αν και καποιος αλλος εχει ιδια απορια, η λυση ειναι ΕS file explorer, αρκει η συσκευη να ειναι rooted. μετονομαζεις απλα το αρχειο shutter σε κατι αλλο και προαιρετικα επισης το videoshutter σε κατι αλλο.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα...

 

αντιμετωπίζω 3 θεματάκια.

 

1ον: Έχω επαφές που εμφανίζεται 2 φορές το κινητό της επαφής. Και σταθερό να έχω περασμένο, μόνο το κινητό εμφανίζεται εις διπλούν. Πατάω στην επεξεργασία και φαίνεται 1 νούμερο. Στις επιλογές προβολής, έχω επιλέξει να φαίνονται τα τηλέφωνα μόνο από το gmail. Τόσο επαφές από το viber, όσο και από το whatsapp δεν έχω επιλέξει να φαίνονται.

 

2ον: Κλείνουν οι εφαρμογές.... Τι εννοώ.. Πχ στο viber, μπορεί να μην έχει έρθει τίποτα όλη μέρα και όταν ανοίγω την εφαρμογή σκάνε τα μηνύματα, το ένα πίσω από τα άλλα. Το παρατήρησα και με το ραδιόφωνο. Όταν το έχω και παίζει και ακούω, αφού σβήσει η οθόνη, μετά από λίγο κλείνει και η εφαμοργή.

 

3ον: Τώρα τελευταία δε "θυμάται" τα wifi. Κυρίως του σπιτιού. Tο βλέπει, δε συνδέεται και όταν επιλέξω σύνδεση μου ζητάει το pass...

Μπορεί να βοηθήσει κανείς?

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

 

Μία βοήθεια γιατί brickαρα το κινητό μου (S90).

 

Έκανα edit το build.prop και έβαλα τη γραμμή ro.lenovo.region=row για να φτιάξω το viber που δεν ήταν ενεργό.

 

Πριν το κάνω edit το έκανα backup.

 

το Πειράζω, το κάνω αποθήκευση και restart. Το τηλέφωνο άνοιξε.

 

Δουλειά με το viber δεν έγινε.

 

¨εκανα copy paste το original αρχειο πίσω στο folder system έκανα, restart αλλα το κινητό δεν ανοίγει.

 

Λογικά κάτι παίχτηκε με τα permissions του αρχείου.

 

Καμιά ιδέα πως να το ανοίξω?? Ει δυνατόν, χωρίς να χάσω δεδομένα...

 

Ευχαριστώ παίδες

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μία βοήθεια γιατί brickαρα το κινητό μου (Lenovo S90).

 

Έκανα edit το build.prop και έβαλα τη γραμμή ro.lenovo.region=row για να φτιάξω το viber που δεν ήταν ενεργό.

 

Πριν το κάνω edit το έκανα backup.

 

το Πειράζω, το κάνω αποθήκευση και restart. Το τηλέφωνο άνοιξε.

 

Δουλειά με το viber δεν έγινε.

 

Έκανα copy paste το original αρχειο πίσω στο folder system έκανα, restart αλλα το κινητό δεν ανοίγει.

 

Λογικά κάτι παίχτηκε με τα permissions του αρχείου.

 

Έχω κάνει post στο νήμα της συσκευής, αλλά δεν είναι "ζωντανό" οπότε είπα να δοκιμάσω κι εδώ.

 

Δοκίμασα να κάνω post και σε νήμα άλλης συσκευής της Lenovo αλλά δε βοηθήθηκα...

Καμιά ιδέα πως να το ανοίξω??

 

Βρήκα ένα

αλλά δεν βλέπει το κινητό ο η/υ. Μου το βγάζει offline.

 

Ευχαριστώ παίδες

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

ίσως εδώ θα βρεις κάτι να σε βοηθήσει να το στρώσεις . έστω να flashareis τη ρομ ξανά

http://lenovo-forums.ru/forum/392-lenovo-s90-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B8/

απλά πάτα να γίνετε και Μετάφραση μέσω chrome

Edited by Sniaf
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνει σε recovery και δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής είναι κατά πάσα πιθανότητα θέμα των drivers. Δοκίμασε minimal adb and fastboot από xda και αυτούς εδώ τους drivers http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3035757&d=1417050738. Αφού πρώτα απεγκαταστησεις τους παλιούς..

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by tassos_chry
Link to comment
Share on other sites

Σε recovery θα μπαίνει, το θέμα είναι τι δυνατότητες έχει η recovery. Αν είναι custom λογικά θα μπορεί να προσαρτήσει το /system, να χρησιμοποιήσει το adb, η ακόμη και να φλασάρει το αρχείο μέσω update.zip. Αν είναι εργοστασιακή, τότε μπορεί να μην έχει και καμία δυνατότητα.
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι recovery ακόμα και οι εργοστασιακες έχουν adb support. Με adb μέσα από terminal μπορεί να περάσει το backup του build.prop και να του δώσει τα κατάλληλα permissions

 

Από την άλλη, πάντα υπάρχει και ο τρόπος με flash tool και πέρασμα ROM από την αρχή

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edited by tassos_chry
Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνει σε recovery και δεν το αναγνωρίζει ο υπολογιστής είναι κατά πάσα πιθανότητα θέμα των drivers. Δοκίμασε minimal adb and fastboot από xda και αυτούς εδώ τους drivers http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3035757&d=1417050738. Αφού πρώτα απεγκαταστησεις τους παλιούς..

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Καλησπέρα, αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις. Τάσο το υποψιάστηκα ότι είναι θέμα drivers. Έχω ήδη κατεβάσει αυτούς που μου έστειλες και 3-4 εκδόσεις ακόμη... Μάλλον θα πρέπει να το κάνω σε "παρθένο" από drivers υπολογιστή. Απλά θα πρέπει να βρω ποιοι είναι οι κατάλληλοι

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις. Τάσο το υποψιάστηκα ότι είναι θέμα drivers. Έχω ήδη κατεβάσει αυτούς που μου έστειλες και 3-4 εκδόσεις ακόμη... Μάλλον θα πρέπει να το κάνω σε "παρθένο" από drivers υπολογιστή. Απλά θα πρέπει να βρω ποιοι είναι οι κατάλληλοι

 

Καλησπερα, το να δοκιμασεις σε αλλον υπολογιστη δεν ειναι κακη ιδεα, αλλα αν δεν εχεις 2ο pc ευκαιρο, μπορεις να απεγκαταστησεις οποια σχετικα drivers εχεις εγκαταστησει μεσω του control panel->uninstall programs. Καμια φορα ειναι απαραιτητο εκτος απο το παραπανω, να πας επισης και στο device manager των windows με το κινητο συνδεδεμενο στον υπολογιστη και να κανεις uninstall την συσκευη που σου δειχνει να συνδεεται οταν βαζεις το usb στο κινητο. Τελος, δοκιμασε με διαφορετικη USB θυρα και κατα προτιμηση USB 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, το να δοκιμασεις σε αλλον υπολογιστη δεν ειναι κακη ιδεα, αλλα αν δεν εχεις 2ο pc ευκαιρο, μπορεις να απεγκαταστησεις οποια σχετικα drivers εχεις εγκαταστησει μεσω του control panel->uninstall programs. Καμια φορα ειναι απαραιτητο εκτος απο το παραπανω, να πας επισης και στο device manager των windows με το κινητο συνδεδεμενο στον υπολογιστη και να κανεις uninstall την συσκευη που σου δειχνει να συνδεεται οταν βαζεις το usb στο κινητο. Τελος, δοκιμασε με διαφορετικη USB θυρα και κατα προτιμηση USB 2.0

 

Τάσο καλησπέρα και πάλι

 

τα έχω δοκιμάσει ήδη όλα αυτά που προανέφερες, απεγκατάσταση drivers από control panel, άλλη usb θύρα, μέχρι κι άλλο καλώδιο. Μόνο αυτό με το device manager δεν έκανα.

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...