Jump to content

iNew V7


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να ρωτησω έχει βάλει κανείς την 1.1.4; Και κάτι άλλο μου έχει φουσκώσει λίγο ή μπαταρία του κινητού έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;; Γενικά το κινητό το έχω πάνω από ένα χρόνο και με έχει βγάλει άσπροπρόσωπο . Αλλά το πρόβλημα με την μπαταρία με προβλημάτισε. Λέτε να κάνει κάνα μπαμ. Ξέρουμε κανένα μαγαζί Αθήνα που πουλάει μπαταρίες για αυτό το κινητό;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτησω έχει βάλει κανείς την 1.1.4; Και κάτι άλλο μου έχει φουσκώσει λίγο ή μπαταρία του κινητού έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;; Γενικά το κινητό το έχω πάνω από ένα χρόνο και με έχει βγάλει άσπροπρόσωπο . Αλλά το πρόβλημα με την μπαταρία με προβλημάτισε. Λέτε να κάνει κάνα μπαμ. Ξέρουμε κανένα μαγαζί Αθήνα που πουλάει μπαταρίες για αυτό το κινητό;;;

 

Αλλαγή την μπαταρία επειγόντως!!! Μπορεί να κάνει μπαμ... επικοινώνησε με το μέλος gerstavros2 από εδώ στο site. Θα σε βοηθήσει να βρεις.

http://www.myphone.gr/forum/member.php?u=121651

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια μπαταρια απο banggood με 7.5€. Και εννοειται μεχρι να ερθει το τηλεφωνο μπηκε στο συρταρι. Παλι καλα που υπαρχει και ενα thl4000 spare.
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα. Ειναι καθαρά θέμα ασφάλειας και υγείας. Τσέκαρε στο youtube να δεις πως ανατινάζονται οι μπαταρίες κινητών.
Link to comment
Share on other sites

και για να ενημερωσω και τους λοιπους χρηστες πως το καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με την μπαταρια εκει που το φορτιζα καθε βραδυ δηλαδη ολη την μερα ειχα μπαταρια και αν δεν εκανα και πολυ χρηση στο κινητο μπορει να ειχε και 50% . ξαφνικα αρχισε στην μιση μερα να θελει φορτιση, λεω θα ειναι επειδη επαιζα ενα παιχνιδι αρκετη ωρα και μια μερα βλεπω να εχει υπολοιπο 38% και ξαφνικα σβηνει. ανοιγω καπακι βλεπω την μπαταρια λιγο φουσκωμενη την συγκρινω με την μπαταρια του αλλου inew που εχω και απλα βλεπω τεραστια διαφορα.
Link to comment
Share on other sites

και για να ενημερωσω και τους λοιπους χρηστες πως το καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με την μπαταρια εκει που το φορτιζα καθε βραδυ δηλαδη ολη την μερα ειχα μπαταρια και αν δεν εκανα και πολυ χρηση στο κινητο μπορει να ειχε και 50% . ξαφνικα αρχισε στην μιση μερα να θελει φορτιση, λεω θα ειναι επειδη επαιζα ενα παιχνιδι αρκετη ωρα και μια μερα βλεπω να εχει υπολοιπο 38% και ξαφνικα σβηνει. ανοιγω καπακι βλεπω την μπαταρια λιγο φουσκωμενη την συγκρινω με την μπαταρια του αλλου inew που εχω και απλα βλεπω τεραστια διαφορα.

 

Κοίτα τα ίδια έκανε και στης συζύγου μου. Εκεί που ήταν 45% έσβηνε. Βέβαια δεν έχει φουσκώσει η μπαταρία αλλά με ένα calibration που έκανα έχει κανένα 4μηνο τώρα που λειτουργεί πάλι καλά! Άρα δοκιμάστε calibration και αν είναι φουσκωμένη η μπαταρία αγοράστε άμεσα καινούρια και πετάξτε στην ανακύκλωση την παλιά και όχι στους κάδους απορριμάτων...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα ίδια έκανε και στης συζύγου μου. Εκεί που ήταν 45% έσβηνε. Βέβαια δεν έχει φουσκώσει η μπαταρία αλλά με ένα calibration που έκανα έχει κανένα 4μηνο τώρα που λειτουργεί πάλι καλά! Άρα δοκιμάστε calibration και αν είναι φουσκωμένη η μπαταρία αγοράστε άμεσα καινούρια και πετάξτε στην ανακύκλωση την παλιά και όχι στους κάδους απορριμάτων...!!!

 

Μιας και η συμπεριφορά και της δικής μου μπαταρίας είναι περιεργη, πες μου σε παρακαλώ με ποια εφαρμογή έκανες το calibration να δοκιμάσω και εγω.

 

Σε ευχαριστώ

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Μιας και η συμπεριφορά και της δικής μου μπαταρίας είναι περιεργη, πες μου σε παρακαλώ με ποια εφαρμογή έκανες το calibration να δοκιμάσω και εγω.

 

Σε ευχαριστώ

 

1) Πρέπει να είσαι root πρώτα απ'όλα.

2) Έπειτα κατεβάζεις αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.lifesave&hl=el

και πατάς analyze. Αν σου βρεί errors πατάς να στα φτιάξει και μετά επανεκκίνηση το κινητό σου.Αν δε βρει κάτι συνεχίζεις παρακάτω.

3) Κατεβάζεις αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

4) Αφήνεις να πέσει τελείως η μπαταρία σου. Περιμένεις κάνα 5λεπτο και ξανανοίγεις το κινητό σου. Και περιμένεις πάλι έως ότου να ξανασβήσει. Κάνε αυτή την διαδικασία μέχρι να μην ανοίγει το κινητό σου.

5) Στην συνέχεια βάλε το στην φόρτιση κλειστό και περίμενε να φτάσει 100%. Όταν γίνει αυτό βγάλε το φορτιστή και την μπαταρία για 5 λεπτά. Ξαναβάλε την μπαταρία και άνοιξε το κινητό όταν ανοίξει και σου δείχνει 100% προχώρα στο επόμενο βήμα. Αν σου δείχνει άλλο ποσοστό βάλε τον φορτιστή έως ότου σου δείξει 100% και ξανακλείσε το κινητό και βγάλε την μπαταρία για 5 λεπτά. Ξαναβάλε την μπαταρία και γενικά επανέλαβε την διαδικασία αυτού του βήματος μέχρι να σου δείξει 100%.

6) Όπως είσαι στο 100% βάλε τον φορτιστή, άνοιξε την εφαρμογή του βήματος 3 και όταν σου κάνει έναν ήχο που δείχνει ότι είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό πάτα το κουμπί battery calibration. Όταν γίνει αυτό βγάλε το φορτιστή άμεσα.

7) Λειτουργείς κανονικά το τηλέφωνο μέχρι να κλείσει από μπαταρία. (Δε βάζεις καθόλου φορτιστή ενδιάμεσα)

8) Αφού κλείσει βάζεις τον φορτιστή να το φορτίσει χωρίς όμως να ανοίξεις το κινητό. Όταν φτάσει 100%, το ανοίγεις και είσαι έτοιμος.

Καλό είναι οι πρώτες 3 φορτίσεις να γίνουν όπως το βήμα 7 και 8. Απο εκεί και μετά όταν θα φτάνει το τηλέφωνο στο 15% που σου βγάζει ειδοποίηση να το φορτίσεις καλό είναι να ξεκινάς να το φορτίζεις. Δεν είναι και ότι καλύτερο να το αφήνεις να τελειώνει η μπαταρία του για να το φορτίσεις.

Αυτά....είναι λίγο χρονοβόρο αλλά θα γίνει η δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

1) Πρέπει να είσαι root πρώτα απ'όλα.

2) Έπειτα κατεβάζεις αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.lifesave&hl=el

και πατάς analyze. Αν σου βρεί errors πατάς να στα φτιάξει και μετά επανεκκίνηση το κινητό σου.Αν δε βρει κάτι συνεχίζεις παρακάτω.

3) Κατεβάζεις αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

4) Αφήνεις να πέσει τελείως η μπαταρία σου. Περιμένεις κάνα 5λεπτο και ξανανοίγεις το κινητό σου. Και περιμένεις πάλι έως ότου να ξανασβήσει. Κάνε αυτή την διαδικασία μέχρι να μην ανοίγει το κινητό σου.

5) Στην συνέχεια βάλε το στην φόρτιση κλειστό και περίμενε να φτάσει 100%. Όταν γίνει αυτό βγάλε το φορτιστή και την μπαταρία για 5 λεπτά. Ξαναβάλε την μπαταρία και άνοιξε το κινητό όταν ανοίξει και σου δείχνει 100% προχώρα στο επόμενο βήμα. Αν σου δείχνει άλλο ποσοστό βάλε τον φορτιστή έως ότου σου δείξει 100% και ξανακλείσε το κινητό και βγάλε την μπαταρία για 5 λεπτά. Ξαναβάλε την μπαταρία και γενικά επανέλαβε την διαδικασία αυτού του βήματος μέχρι να σου δείξει 100%.

6) Όπως είσαι στο 100% βάλε τον φορτιστή, άνοιξε την εφαρμογή του βήματος 3 και όταν σου κάνει έναν ήχο που δείχνει ότι είναι πλήρως φορτισμένο το κινητό πάτα το κουμπί battery calibration. Όταν γίνει αυτό βγάλε το φορτιστή άμεσα.

7) Λειτουργείς κανονικά το τηλέφωνο μέχρι να κλείσει από μπαταρία. (Δε βάζεις καθόλου φορτιστή ενδιάμεσα)

8) Αφού κλείσει βάζεις τον φορτιστή να το φορτίσει χωρίς όμως να ανοίξεις το κινητό. Όταν φτάσει 100%, το ανοίγεις και είσαι έτοιμος.

Καλό είναι οι πρώτες 3 φορτίσεις να γίνουν όπως το βήμα 7 και 8. Απο εκεί και μετά όταν θα φτάνει το τηλέφωνο στο 15% που σου βγάζει ειδοποίηση να το φορτίσεις καλό είναι να ξεκινάς να το φορτίζεις. Δεν είναι και ότι καλύτερο να το αφήνεις να τελειώνει η μπαταρία του για να το φορτίσεις.

Αυτά....είναι λίγο χρονοβόρο αλλά θα γίνει η δουλειά σου.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικότατες οδηγίες.

 

Root δεν είμαι ακόμα, μιας και περίμενω να λήξει η εγγύηση, αλλά το σκέφτομαι να το κάνω anyway, ειδικά αν παίζει το σενάριο να γινει με ένα κλικ, οπώς είχα κάνει παλαιότερα ένα huawei που είχα

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάνει. Απλά μην ξεγελιέσαι με αυτά που δείχνει στην οθόνη διότι αυτά ίσως είναι και κάποια εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια κάνει. Απλά μην ξεγελιέσαι με αυτά που δείχνει στην οθόνη διότι αυτά ίσως είναι και κάποια εφαρμογή.

 

και στην οθονη δειχνει τιποτα οταν κλεινεις το καπακι ?

 

επισης να πω οτι εστειλα μηνυμα στην inew για την μετρηση sar μιας και πουθενα στο ιντερνετ δεν εχω βρει την ενδειξη και μου ειπαν οτι ειναι 0,328 w/kg. τωρα αληθεια λενε ψεματα δεν ξερω.

κατω κατω το λεει στις ερωτησεις.

http://www.inewmobile.com/inew-v7-5-inch-mt6582-quad-core-smartphone-android-4-4-16gb-rom-16mp-sony-camera-white.html

 

From pkout at 5/28/16 9:25 PM

hi

what is the sar of this mobile phone?

i search all the internet but i didn't find anything about the sar.

iNew Mobile:

Thank you for your mail.

iNew V7 SAR is about 0.328w/kg.

Link to comment
Share on other sites

Στην οθόνη θα δείχνει αυτό που δείχνει και τώρα. Αν θες να σου δείχνει αυτά που φαίνονται στις φωτό θα πρέπει να κατεβάσεις κάποια εφαρμογή για κλείδωμα οθόνης. Έχει μπόλικες. Επίσης έχει εφαρμογή που όταν ανοίγεις το καπάκι της θήκης να ξεκλειδώνει το τηλέφωνο και όταν το κλείνεις να κλείνει πάλι. Και αυτό δουλεύει με τον proximity sensor.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μιας και η θήκη που έχω (μια σκληρή πλαστική διάφανη) δε με πολυβολεύει.

 

Μήπως έχει καμια θήκη (οχι πλαστική) που δε χρησιμοποιεί να του την αγοράσω?

 

Στειλτε πμ

θενξ

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλαράκια καλησπέρα. Έχω ενα θέμα με το κινητό. ένα βράδυ κολουσε πάρα πολύ αλλά εβγαλά την μπαταρία και μετά δουλευε κανονικα. την επομενη μερα δουλευε κανονικα και καπια στιγμη το βρηκα τελειος κλειστο. Δεν ανοιγε με καμια μπαταρια αλλα ουτε φορτιζε. το φορτωσα καποιες ρομ αλλα καθε φορα που βαζω ρομ ανοιγει για καποια λεπτα κ μετα κολάει. αφου το κανω κανα 2 επανακινισεις μετα κολαει στο λογοτιπο κατα την εκινιση. ξέρει κανεις τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να του βάλεις μία γνήσια rom με το flashtool και μη το rootαρεις για να δεις πως θα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να του βάλεις μία γνήσια rom με το flashtool και μη το rootαρεις για να δεις πως θα πάει.

έβαλα την 1.1.0 και την 1.1.4 χωρίς αποτελέσμα. θα δοκιμάσω και την 1.0.5 που ειχε το κινητό μήπως και γινει κατι. στο flashtool πια επιλογη επιλεγουμε το firmware upgrade ή download only;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το ελυσε κανεις το προβλημα να μας πει δυο πράγματα γιατι δεν διορθωθηκε το προβλημα με την οθονη με το περασμα της ρομ. Βοηθεια

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ελυσε κανεις το προβλημα να μας πει δυο πράγματα γιατι δεν διορθωθηκε το προβλημα με την οθονη με το περασμα της ρομ. Βοηθεια

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Αν δε σου λύθηκε τότε έχεις πρόβλημα στο digitizer. Μήπως αν κατέβαζες κάποια εφαρμογή για καλιμπράρισμα στο touch?

Δοκίμασε αυτές

1) Touchscreen Calibration

2) Touchscreen Repair

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...