Jump to content

Rap vs. Metal


DENIOR
 Κοινοποίηση

Poia mousiki akoute kai giati?  

229 members have voted

  1. 1. Poia mousiki akoute kai giati?

    • RAP
      61
    • METAL
      119
    • Kai oi dio kales einai
      21
    • RAP and METAL suck
      28


Recommended Posts

αυτο που ηθελα να πω εγω ειναι το εξης..Δεν βρίσκετε λιγο αντιφατικο το γεγονος οτι όλοι οι rappers μιλαν για το πολεμο τη φτωχεια την αθλια κατασταση που επικρατει στις φτωχογειτονιες των ΗΠΑ κλπ κλπ κλπ και ταυτοχρονα πανε για τη παρουσιαση του δισκου τους στο kodak thatre με ενα καταμαυρο Hammer με κατι ζαντες ΝΑ (με το συμπαθειο) καθως και μια ολοκληρη φρουρα να τους ακολουθει? Εγω πιστευω οτι δεν ειναι τπτ αλλο απο υποκριτες που προσπαθουν να κανουν τις δημιουργιες τους να μοιασουν στο τι ηταν παλιοτερα η rap... Δλδ ενα ειδος μουσικης που πραγματικα εβγαινε απο τις ψυχες των ανθρωπων και οχι αυτες τις λαλακιες που ακουγονται τωρα

This shining city built of gold, a far cry from innocence,

There's more than meets the eye round here

Look to the waters of the deep.

A city of evil.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 388
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπον,κατ'αρχας καθαρα και τεκμηριωμενα η rap ειναι γ.τ.π.!το μεταλ γαμαει κ δερνει!και μπορω να το τεκμηριωσω!

ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ......

METAL IS THE F*CKING BEST!METAL RULEZZZ....!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ο saga.s.k kai oxi o gion

 

πιστευω οτι δεν χρειαζεται να αναφερθω και να δωσω τον λογο σε παιδια που δεν εχουν τουλαχιστον τον απαιτουμενο δεικτη νοημοσυνησ για να θεωρειται οτι ανηκουν στο ειδος των εμβιων οντων καθωσ και στα ατομαπου η μονη γνωση τους για μουσικη ειναι ο εμινεμ και οι μεταλλικα αλλα στα ατομα που εχουν κλεισει το εικοστο ετοσ ηλικιασκαι εχουν περισσοτερα πραγματα στη ζωη τουσκαι υποχρωσεισ απο το να γραφουν το μακρυ και το κοντο τουσ στην καθε τυχαρπαστη ιστοσελιδα.

 

Οι καλλιτεχνεσ εμπνεονται απο τα βιωματα τους και με αυτο τον τροπο βγαζουν και τα αναλογακομματιαστο κοινο...ομωσοταν πλεον το πρωτοτυπο ντεμπουτο σου πλεον εχει γινει παρωχημενο και πρεπει να βρεισκατι αλλο για να παρεισκανενα φραγκο απο την πολυεθνικηπου διανεμει το cd σου λογικο ειναινα αρχισεισ να αναμασας τα ιδια καθως και να προσπαθησεις να κανεις κομματια επιτυχημενα με τα αναλογα αποτελεσματα καιστουσ δυο προαναφερομενουσ καλλιτεχνεσ.

 

Καλο θα ηταν οταν εχουμε και λιγο πνευμα μεσα μασ να μιλαμε καιοχι να κλανουμε κατι που ειναι δυσκολο οταν καποιοσ δεν εχει κατι να πει η δεν εχει τα βιςματα και τισ γνωσεις για να τα αναφερει.

ΘΡΥΛΕ ΘΕΕ ΜΟΥ......

METAL IS THE F*CKING BEST!METAL RULEZZZ....!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,κατ'αρχας καθαρα και τεκμηριωμενα η rap ειναι γ.τ.π.!το μεταλ γαμαει κ δερνει!και μπορω να το τεκμηριωσω!

 

then do so...

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

η ραπ ετσι το metal αλλιως.

εμεις γ****ε εσεις δε γ****ε...

σιγα ρε παιδια, μεγαλωσαμε, τι παιδιαρισματα ειναι αυτα?

σιγα τα αριστουργηματα.

ημαρτον...

ας σοβαρευτουμε...:mad:

Link to comment
Share on other sites

gasgion δεν είναι τρόπος αυτός συμπεριφοράς ούτε λεξιλόγιο.Δεν είμαστε στο γήπεδο ούτε μιλάς με τους κολλητούς σου.Να μην επαναληφθεί τέτοια συμπεριφορά.Να μάθεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου για να σε σέβονται και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

toulaxiston oi IRON MAIDEN

exoun grapsei kai ena

 

Alexander The Great

kai ena

flight of icarus

 

exw pantos thn ais8hsh oti oi metal bandes timane perisotero ton kosmo tous....kai oxi.... blepw 50 cent fetos kai shakira (mikro show)

 

tespa

sto sigekrimeno 8ema to opoio ine ypokeimeniko den yparxoun la8os gnomes alla mono lo8os tropoi na tis ypostirizeis.

 

kai opos i8elan oi metallica na onomasoun ton 1o tous disko anti gia kill em all

 

metal up your a$$

\m/_ _\m/

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

gasgion δεν είναι τρόπος αυτός συμπεριφοράς ούτε λεξιλόγιο.Δεν είμαστε στο γήπεδο ούτε μιλάς με τους κολλητούς σου.Να μην επαναληφθεί τέτοια συμπεριφορά.Να μάθεις να σέβεσαι τους συνομιλητές σου για να σε σέβονται και αυτοί.

καλα ρε βασιλη μην τον φατε κιολας:mad: μπορεις να του στειλεις και p.m και να του εξηγησεις...

 

οσο αναφορα για τα ειδη μουσικης(ραπ και μεταλ) προτιμω το μεταλ, γιατι με κανει να ξεδινω.. να φωναζω και να εκτονονομαι.. ενω αυτο που δεν μου αρεσει στην ραπ ειναι η επαναλαμβανομενη λεξη "yo" υπαρχουν και τραγουδια τα οποια ειναι τελεια!!!

fabri fibra applausi

lose yourself to the music

candy shop και μερικα αλλα:)

Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

καλα ρε βασιλη μην τον φατε κιολας:mad: μπορεις να του στειλεις και p.m και να του εξηγησεις...

 

Δεν "τρώμε" εδώ μέσα.Μια απλή παρατήρηση του έγινε.Αν ήθελα να την κάνω με pm θα την είχα κάνει.So simple.

Link to comment
Share on other sites

Δεν "τρώμε" εδώ μέσα.Μια απλή παρατήρηση του έγινε.Αν ήθελα να την κάνω με pm θα την είχα κάνει.So simple.
και ποιοι ειστε εσεις για να κανετε και παρατηρησεις? ενας απλος moderator δεν εισαι και τιποτα..
Link to comment
Share on other sites

και ποιοι ειστε εσεις για να κανετε και παρατηρησεις? ενας απλος moderator δεν εισαι και τιποτα..

 

Είμαι αυτό που έγραψες και αυτή είναι η δουλειά μου.Αν σ' αρέσει.Αν όχι μπορείς να μη συμμετέχεις.

Μπορούμε τώρα να συνεχίσουμε στο θέμα;Οτιδήποτε off topic θα διαγραφεί.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ουτως ή αλλως ειναι χαζο μιας και δε μπορεις να εχεις ενα μετρο για να συγκρινεις δυο εντελως ανομοια ειδη μουσικης...

δεν υπαρχει λογος να δημιουργουνται διαμαχες για ενα θεμα που δε χωραει συγκρισεις.

με αλλα λογια, καθεστε και βριζεστε χωρις λογο και χωρις αιτια.:mad:

το ειπα και νωριτερα, μεγαλα ατομα ειμαστε και θελω να ελπιζω και αρκουντως ωριμα.

Link to comment
Share on other sites

:blink: το θεμα δεν αναφερεται σε συγκριση,αλλα σε τι προτιμαμε.. αυτα τα 2 ειδη τραγουδιων ειναι αν οχι τα ποιο γνωστα,απο τα ποιο γνωστα και ο καθενας γραφει την γνωμη του για το καθενα απο αυτα.. μια χαρα ειναι το θεμα!!!
Εικόνα εκτός ορίων Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

:blink: το θεμα δεν αναφερεται σε συγκριση,αλλα σε τι προτιμαμε.. αυτα τα 2 ειδη τραγουδιων ειναι αν οχι τα ποιο γνωστα,απο τα ποιο γνωστα και ο καθενας γραφει την γνωμη του για το καθενα απο αυτα.. μια χαρα ειναι το θεμα!!!

 

ο τιτλος παραπεμπει σε συγκριση.

αλλα και ετσι οπως λες να ειναι και παλι ειναι δυσκολο να αποφυγεις τις διαφωνιες.

καλα ειπε ο φιλος νωριτερα, κριμα που μετα απο τοσες σελιδες δεν το εχουμε καταλαβει.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Loipon, paidia diavaza ola auta sto forum ki eipa na graftw na pw ki egw ti pisteuw. 8a xwrisw to keimeno se 2 paragrafous gia rap kai metal. Prwta na pw oti exw melethsei kai ta duo auta eidh se arketa megalo va8mo.

 

RAP: Uphrkse mia periodos pou akouga porwmena rap. Foraga autes tis geliothtes pou forane kai twra kai ta sxetika. Xairomoun me to na lew Yo kai pinw ena ro kai tetoia. Kai akouga apo eminem mexri zn. Mporw na sas pw oti an kai ontws h rap mporei na milhsei gia koinwnia ki auta dn to kanei toso suxna. Liges oi eksaireseis kai teinoun na xa8oun. Alla akoma ki otan to kanei auto h rap to kanei m'enan tropo... Dn kserw... Kapws...Isws ftaiei oti uparxei auth h monotonia ston ru8mo. Akouga rap gia 3 xronia kai to mono pou kerdisa htan mia dipsa gia tragoudia, mia dipsa gia ekfrash pou dn mporouse na svhsei kanena tragoudi tetoiou eidous...

 

 

METAL: Thn dipsa pou anefera parapanw katafere na thn svhsei ena kai monadiko tragoudi metal... Kapoia stigmh akouga parallhla kai ta 2 eidh mousikhs. Alla tlk para to gegonos oti h rap eixe safws ena megalo plh8os kainouriwn tragoudiwn, uperisxhse h metal pou katexei thn poiothta.. Gt as eimaste dikaioi paidia. Katalavainw oti 8elete na sthrizete th mousikh pou akoute alla prepei na vlepete ta psegadia ths kai na paleuete gia thn veltiwsh ths. H rap dn 8elei texnh... H metal leei gi auta pou 8elei mesa apo stixous pou sou klevoun thn anasa, mesa apo melwdies ekplhktikes kai monadikes h ka8emia

 

 

Twra 8umh8hka kati pou diavasa edw sto forum. Kapoios eipe oti h metal einai gia hlikies 14-20... An sumvainei auto me th metal tote sumvainei kati analogo me th rap ka8ws oloi strefontai se laika akousmata. Alla auto sumvainei kuriws sth rap. Dn arnoumai oti kai metalades kapoies fores strefontai pros allh mousikh. Alla einai polu ligoi autoi pou to kanoun... H metal dn einai mia parodikh anohsia, ena trend... Einai MOUSIKH...

 

Telos, pisteuw oti o ka8enas mporei na akouei oti mousikh 8elei, alla dn prepei na prosvalei th mousikh tou allou. Akomh, to dexomai oti akoute oti 8elete alla dn mporw na akouw oti h rap einai anwterh ths metal se 8ema texnikhs... As fanoume logikoi ws pros auto toulaxiston

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν μπορω να πω οτι τρελαινομαι ουτε για το ενα ουτε και για το αλλο,παρολα αυτα προτιμω METAL!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Εγω παίδες ενα θα πω κ όποιος πρώην ή νυν κολλημένος με τη μουσικη που ακουει το καταλαβε, καλώς:

 

η μουσική υπαρχει για να ενωνει τους ανθρωπους κ ΟΧΙ να τους χωριζει σε αντιθετες παραταξεις!

 

Ακουω χρονια Metal αλλα κ αλλα ειδη εκτος της Rap, αλλά φιλαρακια μου που ακουνε, το ΣΕΒΟΜΑΙ απόλυτα κ δε δημιουργω μαλωματα διχως λόγο, αυτο δηλαδη που καναν μερικοι στα προηγουμενα post..

 

Ευχαριστω, να στε όλοι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακούω ραπ,ζω τη ραπ,γουστάρω τη ραπ και νιώθω ότι είμαι ένα κομμάτι της ραπ καθώς αντιπροσωπεύει μέρος της ζωής μου.Με κάνει να ξεσπάω να εκφράζομαι και να νιώθω καλύτερα!Δε καταλαβαίνω το λόγο σύγγρισης.Μπορούν να συνυπάρχουν τα δύο αυτά ήδη μουσικής.Θα φέρω δύο παραδείγματα,ένα Ελληνικό και ένα ξένο.

Για τα Ελληνικά δρομένα,Αρτέμης Ευθήμης.Οι τύποι τα σπάνε αρέσουν σε πολλούς και τραγουδάνε πλέον ραπ με μέταλ ρυθμούς.

Για τα ξένα δεδομένα είναι οι γνωστοί σε όλους πιστεύω linkin park,οι οποίοι είναι κυρίως μέταλ αλλά δε παραλείπουν να βάλουν μέσα και ραπ στοιχία.

Διαφωνώ λοιπόν με τη σύγγριση χωρις να θέλω να λογομαχήσω.Θεωρώ όμως τουλάχιστον ανώριμη και προσβλητική τη συμπεριφορά κάποιων που βρίζουν τη μία ή την άλλη πλευρά.

Προσωπικά θεωρώ πως όπως και η μέταλ έτσι και η ραπ έχουν τραγούδια με νόημα.Φυσικά θα συμφωνήσουν μαζί μου όσοι έχουν ακούσει το είναι κρίμα,το σχολείο από Χαρμάνη και Τάκι Τσαν,από ZN το πρέζα που αν και έχει μία με δύο απρεπείς εκφράσεις έχει πολλά νοήματα,αλλά και άπειρα τραγούδια των ACTIVE MEMBER που βέβαια αντιπροσωπεύουν περισσότερο τη low bap όπως το άκου μάνα!

Τέλος κλείνω με το να ζητήσω να σταματήσουν τα όποια προσβλητικά σχόλια αλλά και να αφιερώσω το τραγούδι των ACTIVE MEMBER κατάθεση ψυχής σε όλους όσους θέλουν να κατανοήσουν το τι αντιπροσωπεύει η ραπ μουσική.Αν θέλετε μπείτε στο youtube να το ακούσετε και θα με θυμηθήτε;)

Φιλικά PYTHAGORAS:)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παίδες ενα θα πω κ όποιος πρώην ή νυν κολλημένος με τη μουσικη που ακουει το καταλαβε, καλώς:

 

η μουσική υπαρχει για να ενωνει τους ανθρωπους κ ΟΧΙ να τους χωριζει σε αντιθετες παραταξεις!

 

Ακουω χρονια Metal αλλα κ αλλα ειδη εκτος της Rap, αλλά φιλαρακια μου που ακουνε, το ΣΕΒΟΜΑΙ απόλυτα κ δε δημιουργω μαλωματα διχως λόγο, αυτο δηλαδη που καναν μερικοι στα προηγουμενα post..

 

Ευχαριστω, να στε όλοι καλα!

Ναι,και εγω συμφωνω οτι η μουσικη δεν ειναι για να χωριζει τους ανθρωπους.Παρτε παραδειγμα τον παραγωγο απο τους FFC,που στο παρελθον κοντραριζοταν με τα υπολοιπα ελληνικα hip hop συγκροτηματα,σε προσφατη συνεντευξη ειπε οτι αυτο ειναι μια μεγαλη βλακεια που ηρθε απο την Αμερικη,απο την hip hop κοντρα μεταξυ Ανατολικη ακτη με Δυτικη ακτη{west coast vs east coast}

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ας συνελθουμε ρε παιδια... Ειναι δυο τελιως διαφορετικοι τροποι να πετυχεις το ιδιο πραγμα... Αν το πετυχενεις καλος, αν οχι... δεν φταιει η μουσικη, φτες εσυ... Δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μουσικη..
Link to comment
Share on other sites

Ας συνελθουμε ρε παιδια... Ειναι δυο τελιως διαφορετικοι τροποι να πετυχεις το ιδιο πραγμα... Αν το πετυχενεις καλος, αν οχι... δεν φταιει η μουσικη, φτες εσυ... Δεν υπαρχει ανωτερη και κατωτερη μουσικη..

Ναι ρε,απλως ο καθενας εχει το δικο του γουστο και λεει οτι η ταδε μουσικη ειναι καλυτερη και μπλα μπλα και ετσι αρχιζουν οι τσακωμοι:worry::worry::worry::worry::worry:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ωραίο θέμα. Παντελώς άσχετα το ένα είδος με το άλλο :p

 

Anyway, προτιμώ ραπ. Περισσότερα λόγια, ωραίες ρίμες και μουσική που μου αρέσει πάρα πολύ. Το μέταλ μου γρατζουνάει τα αυτάκια μου.

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Anyway, προτιμώ ραπ.

 

 

yo men yo respect:respect: im gonna shot you:shoot:

Το μέταλ μου γρατζουνάει τα αυτάκια μου.

 

Tη ατακα ηταν αυτη:respect::respect::respect:.Eγραψε:lol:yo men

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...