Jump to content

Ακόμα ένας για κινητό ....


stokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αλήθεια είναι ότι συνήθως, πριν ρωτήσω και ανοίξω νέο θέμα, οπουδήποτε, πρώτα διαβάζω. Το πρόβλημα όμως είναι ότι τα θέματα είναι πάρα πολλά και οι σελίδες ακόμα περισσότερες, οπότε θα ποντάρω στην καλή σας διάθεση. :)

 

Θέλω να αγοράσω κινητό για την 15χρονη κόρη μου (η οποία έχει σκαλώσει με το Elephone P2000) και έχω βάλει στο μάτι μερικά.

Παρακάτω παραθέτω links από το everbuing:

http://www.everbuying.com/product604469.html (αυτό με άρεσε ιδιαίτερα)

http://www.everbuying.com/product567180.html

http://www.everbuying.com/product577675.html?i=00005_1835

Τα λινκς είναι από το συγκεκριμένο σάιτ, επειδή έχω μηδαμινή εμπειρία και γνώσεις από άλλα και επειδή με .... τρόμαξαν οι 511 σελίδες του τόπικ με τα κινέζικα μαγαζιά.

Στο λίγο σερφάρισμα που έριξα, είδα καλά λόγια και γι αυτό: http://www.antelife.com/coolpad-f1-wcdma-version-mtk6592-octa-core-1-7ghz-5-0inch-ips-ogs-hd-gorilla-glass-screen-2gb-8gb-5-0mp-13-0mp-camera-gsm-smartphone-silver.html

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα οπότε μην κολάτε στα λινκς που έβαλα.

Συνοπτικά, τα ζητούμενα για το κινητό είναι να είναι οκταπύρηνο, να έχει 2gb ram, αδιάφορη rom καθώς τα microsd έχουν ξεφτιλιστεί, να γυροφέρνει τις 5 ίντσες με μίνιμουμ ανάλυση τα 720p, να έχει μουλτιτάτς 5 σημείων, Android Kit Kat 4.4, αξιοπρεπή μπαταρία και φυσικά όσο το δυνατόν καλύτερη αξιοπιστία. Όλα τα παραπάνω, αν γίνεται, σε κόστος κάτω των 170e. Βέβαια, δεν θα τα βάψω μαύρα αν κάνω την δουλειά μου και με 100. Το ταβάνι πάντως είναι αυτό.

Αν γίνεται να έχει και κρύσταλλο γορίλα ή καμιά επώνυμη κάμερα (αν δεν κάνω λάθος, κάποια κινέζικα έχουν sony) .... :D

Αν έχει και εγγύηση θα ανοίξω ντομ περινιόν.

Προσπάθησα να είμαι όσο πιο συγκεκριμένος γίνεται. :(

Ίσως ζητάω πολλά, ίσως όχι. Η αλήθεια είναι ότι είμαι κάποιας ... ηλικίας και τα σμάρτφονς δεν είναι το πεδίο μου. Από την άλλη, έχω ψιλοχαθεί καθώς οι επιλογές στα κινητά είναι πάρα πολλές και στα μαγαζιά ακόμα περισσότερες.

Κατόπιν edit, να συμπληρώσω ότι η αγορά ΔΕΝ θα γίνει με paypal αλλά πιθανότατα με πιστωτική.

Όπως είπα και στην αρχή, όποιος έχει διάθεση, βοηθάει να επιλέξω κινητό και κατάστημα. Από και πέρα, καλή καρδιά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by stokos
Link to comment
Share on other sites

lenovo-a806.Μιας και ζητάς και ποιότητα!

Και το πιο βασικό........Πλήρωσε με paypal !!!!!!!!!!!!!!

Έχει τονιστεί άπειρες φορές αυτό το θέμα.

Ότι "στραβή" κι αν γίνει με την παραγγελία,το paypal κανονίζει.

Αλλιώς πρέπει να τρέχεις ο ίδιος στην τράπεζα....

Υπάρχει σχετικό θέμα με τις πληρωμές εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Lenovo θα έπαιρνα. Από τα υπόλοιπα το Doogee. Edited by ggazas
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη από τον δημιουργό του μηνύματος αλλά, επειδή ψάχνω ακριβώς τα ίδια, θα χρησιμοποιήσω τον χώρο του για να ρωτήσω κάτι που πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμο και στον ίδιο.

Σχετικά με το Α806, τι ισχύει για την ROM; Λειτουργεί απροβλημάτιστα ή θα πρέπει να ψαχτούμε και να παιδευτούμε με φλασαρίσματα, recovery κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη από τον δημιουργό του μηνύματος αλλά, επειδή ψάχνω ακριβώς τα ίδια, θα χρησιμοποιήσω τον χώρο του για να ρωτήσω κάτι που πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμο και στον ίδιο.

Σχετικά με το Α806, τι ισχύει για την ROM; Λειτουργεί απροβλημάτιστα ή θα πρέπει να ψαχτούμε και να παιδευτούμε με φλασαρίσματα, recovery κτλ;

Από το κουτί του δουλεύει τέλεια.

Βάζεις sim-sd card-μπαταρία(αφού βγάλεις το αυτοκολλητάκι από τις επαφές...),κλείνεις το καπάκι και.....καλορίζικο!

Αν πάλι θες να αλλάξεις ROM, ακολουθώντας ΠΙΣΤΑ τους οδηγούς που υπάρχουν,σε 5-10 λεπτά είναι έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Από το κουτί του δουλεύει τέλεια.

Βάζεις sim-sd card-μπαταρία(αφού βγάλεις το αυτοκολλητάκι από τις επαφές...),κλείνεις το καπάκι και.....καλορίζικο!

Αν πάλι θες να αλλάξεις ROM, ακολουθώντας ΠΙΣΤΑ τους οδηγούς που υπάρχουν,σε 5-10 λεπτά είναι έτοιμο.

 

Από που το παρήγγειλες; Ζήτησες να κάνουν root πριν το στείλουν ή το πήρες με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Root+multilanguage+Google apps

ΠΡΟΣΟΧΗ με το root μη σβήσεις κάτι που χρειάζεται.Πρώτα ρωτάς στο αντίστοιχο θέμα και μετά διαγράφεις.Βασικά καλύτερα να το χρησιμοποιείς μόνο γιια αλλαγή της ROM.

H multilanguage δεν λέει και πολλά "Ελληνικά".Εγώ αλλάζοντας την ROM την έχασα τη γλώσσα,έβαλα το Locale more pro και έχω καλύτερη(βασική πάντα...) μετάφραση!

Παραγγελία από vickmall.........

Link to comment
Share on other sites

Root+multilanguage+Google apps

 

Δηλαδή, όταν το παραγγείλω, θα επιλέξω την Multilanguage ROM (Root+install Google play) ή την Original ROM και θα κάνω το root μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, όταν το παραγγείλω, θα επιλέξω την Multilanguage ROM (Root+install Google play) ή την Original ROM και θα κάνω το root μόνος μου;
Μπες στο αντίστοιχο με το κινητό θέμα........
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Στεπάλ, κανένα πρόβλημα. Καλά έκανες.

 

Το 806 με άρεσε και ψήνομαι και έχει βάλει σοβαρή υποψηφιότητα.

Βέβαια (και στο σερφάρισμα που κάνω στο φόρουμ) έχω συναντήσει κάποιες άγνωστες λέξεις, όπως ρουτ, λάουντσερ κλπ και κάπου μπερδεύομαι για το τι πρέπει να κάνω αμα τη αγορά το τηλεφώνου. :)

Μια ερωτησούλα: έχετε άποψη για το Lenovo P780s;

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο αντίστοιχο με το κινητό θέμα........

 

Εκεί ακριβώς μπήκα και πελάγωσα... :wacko:

Είχα αποφασίσει να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, διάβασα σελίδες επί σελίδων, τρόμαξα και έφυγα! Μετά, διάβασα την σιγουριά με την οποία το προτείνατε και λέω για να ρωτήσω μήπως κάτι δεν κατάλαβα... :worry:

Η αλήθεια είναι ό,τι σε σας φαίνεται απλό, σε μένα φαίνεται βουνό, γιατί δεν έχω ξανασχοληθεί. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς μπήκα και πελάγωσα... :wacko:

Είχα αποφασίσει να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, διάβασα σελίδες επί σελίδων, τρόμαξα και έφυγα! Μετά, διάβασα την σιγουριά με την οποία το προτείνατε και λέω για να ρωτήσω μήπως κάτι δεν κατάλαβα... :worry:

Η αλήθεια είναι ό,τι σε σας φαίνεται απλό, σε μένα φαίνεται βουνό, γιατί δεν έχω ξανασχοληθεί. Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

Είπα και πιο πάνω.Το ανοίγεις το κουτί και δουλεύει απροβλημάτιστα!!!!!

Στείλε αν θες μνμ στο μαγαζί όταν το παραγγείλεις να μην είναι root το κινητό σου......απλό είναι!

Και εγώ δεν είχα ιδέα με "σκάλισμα" αλλά έμαθα......όταν το χάλασα σβήνοντας εφαρμογές χωρίς να ρωτήσω !

Ακολούθησα βήμα προς βήμα τις οδηγίες τους και όλα goodies !!!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...