Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω το εξης προβλημα:ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ SCREENSHOT ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ!!!!!!Μου βγαζει οτι δεν μπορει να παρει στιγμιοτυπο της οθονης γιατι η πολιτικη ασφαλειας δεν το επιτρεπει!Ξερει κανεις τι φταει/πως φτιαχνεται; [Εχω την 5.1.1 official,ειναι ρουταρισμενο]

 

Μου το έβγαζε και εμένα αυτό κάποτε, με κάποια rom. Δυστυχώς δεν θυμάμαι με ποια ακριβώς (μάλλον ήταν με την Alexandr), αλλά θυμάμαι ότι δεν υπήρχε τρόπος να διορθωθεί, το είχα ψάξει αρκετά. Κάποια στιγμή πέρασα στην kyubi και λύθηκαν τα προβλήματα.

 

 

Εγώ δυστυχώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με το GPS. Όταν χρησιμοποιώ αποκλειστικά το σήμα από δορυφόρους, η σύνδεση δεν είναι ιδιαίτερα σταθερή, με αποτέλεσμα οι εφαρμογές που το χρησιμοποιούν (κυρίως οι εφαρμογές τύπου endomondo, runkeeper κτλ.) να μην είναι όσο ακριβείς ήταν παλιότερα. Φοβάμαι ότι είναι αποτέλεσμα των τελευταίων εκδόσεων της kyubi, γιατί παλιότερα (από την 7.2 και πίσω) δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου το έβγαζε και εμένα αυτό κάποτε, με κάποια rom. Δυστυχώς δεν θυμάμαι με ποια ακριβώς (μάλλον ήταν με την Alexandr), αλλά θυμάμαι ότι δεν υπήρχε τρόπος να διορθωθεί, το είχα ψάξει αρκετά. Κάποια στιγμή πέρασα στην kyubi και λύθηκαν τα προβλήματα.

 

 

Εγώ δυστυχώς αντιμετωπίζω πρόβλημα με το GPS. Όταν χρησιμοποιώ αποκλειστικά το σήμα από δορυφόρους, η σύνδεση δεν είναι ιδιαίτερα σταθερή, με αποτέλεσμα οι εφαρμογές που το χρησιμοποιούν (κυρίως οι εφαρμογές τύπου endomondo, runkeeper κτλ.) να μην είναι όσο ακριβείς ήταν παλιότερα. Φοβάμαι ότι είναι αποτέλεσμα των τελευταίων εκδόσεων της kyubi, γιατί παλιότερα (από την 7.2 και πίσω) δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Έμενα το gps ειναι το ιδιο με kyubi οπως ηταν και με Original, και το χρησιμοποιώ και εγω για τρεξιμο, runtastic.

Μήπως δεν κανει πλεον καλη επαφη η κεραια? Ειχα δει στο xda/utube που το ανοιγανε και βαζαν ενα χαρτακι για να παταει καλυτερα. Ψαξτο αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Είναι software το θέμα, το λέω γιατί έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (Kyuby) οπότε κατά πάσα πιθανότητα είτε κάτι δεν εγκαταστάθηκε σωστά είτε η εγκατάσταση δεν έγινε με τη σωστή σειρά κλπ.

Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω κι εγώ γιατί τη μια φορά που το χρειάστηκα με κρέμασε.

 

Κατά τ'άλλα εκπληκτική ρομ, από τις φορές που δεν χρειάζεται καν επανεκκίνηση η συσκευή για εβδομάδες και "όλα" δουλεύουν ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι software το θέμα, το λέω γιατί έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (Kyuby) οπότε κατά πάσα πιθανότητα είτε κάτι δεν εγκαταστάθηκε σωστά είτε η εγκατάσταση δεν έγινε με τη σωστή σειρά κλπ.

Όταν βρω λίγο χρόνο θα το κοιτάξω κι εγώ γιατί τη μια φορά που το χρειάστηκα με κρέμασε.

 

Κατά τ'άλλα εκπληκτική ρομ, από τις φορές που δεν χρειάζεται καν επανεκκίνηση η συσκευή για εβδομάδες και "όλα" δουλεύουν ρολόι.

 

Σε τέσσερεις μέρες έχω κάνει 8 πλήρη φορμάτ, πάντα κάτι στραβώνει. Ευτυχώς που έχω άδεια...

Γενικά έχω ζοριστεί αρκετά τις τελευταίες ημέρες κυρίως με το xposed και τα modules του. Μόλις τώρα τελείωσα και όλα φαίνονται εντάξει, εκτός από το GPS που δεν έλεγξα. Αν έχεις κάτι νεότερο, ενημέρωσε σε παρακαλώ. Και κρατάω και αυτό που έγραψε ο sosimple2, να το κοιτάξω.

Τουλάχιστον είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και καμιά άλλη rom. Έβαλα του Dr.Ketan, αλλά πολύ βαριά μου φάνηκε, έχει αρκετό δικό του "bloatware" που κάνει την rom λίγο πιο χαώδη από όσο θα ήθελα. Kyubi για πάντα!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περάσει του Ketan την τελευταία, και εγω εχω θεμα με το GPS.

Κάτι παίζει με τα τελευταία build.

Αν χρησιμοποιείται maps πάντως, η τελευταια εκδοση απο οτι διαβάζω βγάζει προβλήματα στην πλοηγηση (χάνεται το GPS). Επιστρέψτε σε παλαιότερη.

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το gps γιατί τρεχω, οτι ρομ και να εβαλα, την ιδια συμπεριφορά ακριβως ειχε. Ειναι μετριο σχετικα το gps του νοτε 4, αλλα το ιδιο ακριβώς με καθε ρομ. Και με την τελευταία kyubi ακριβώς τα ιδια. Την εχω κανει βέβαια Debloated μόνος μου αλλα δε νομίζω να παιζει κανεναν ρολο.

Αμα σου ποσταρω screen shot απο 10 χιλ τρεξιμο, δεν θα καταλαβεις τι ρομ εχω καθε φορα, γιατι σε ολες ακριβώς το ιδιο θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειναι ευκολο να μου πεις τον τροπο Andreasole?

Κωστα με ενα απλό google search θα το βρεις ευκολα. Ο αλλος τροπος πήγαινε στην αρχική σελίδα και θα το βρεις. (Τροποποιησεις/Βελτιώσεις

From N9
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως επειδή με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το gps γιατί τρεχω, οτι ρομ και να εβαλα, την ιδια συμπεριφορά ακριβως ειχε. Ειναι μετριο σχετικα το gps του νοτε 4, αλλα το ιδιο ακριβώς με καθε ρομ. Και με την τελευταία kyubi ακριβώς τα ιδια. Την εχω κανει βέβαια Debloated μόνος μου αλλα δε νομίζω να παιζει κανεναν ρολο.

Αμα σου ποσταρω screen shot απο 10 χιλ τρεξιμο, δεν θα καταλαβεις τι ρομ εχω καθε φορα, γιατι σε ολες ακριβώς το ιδιο θα δεις.

 

Άσχημο αυτό με το GPS και έχουμε και Μαραθώνιο σε έναν μήνα... Τις προάλλες σε 11.5 χλμ τρέξιμο μου έβγαλε ότι έτρεξα 12,5. Ήταν βέβαια σε στάδιο, αλλά και πάλι η απόκλειση είναι τεράστια, δηλαδή στον μαραθώνιο θα μου δώσει + 5χλμ περίπου. Πέρυσι το Z1 compact με έβγαλε ασπροπρόσωπο...

Από τον Σεπτέμβριο που έχω το Note είναι η αλήθεια πως δεν έτρεξα πολλές φορές χρησιμοποιώντας το, αλλά από όσο θυμάμαι δεν μου έκανε ποτέ αποσύνδεση όσο χρησιμοποιούσα Note 4 roms. Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Άσχημο αυτό με το GPS και έχουμε και Μαραθώνιο σε έναν μήνα... Τις προάλλες σε 11.5 χλμ τρέξιμο μου έβγαλε ότι έτρεξα 12,5. Ήταν βέβαια σε στάδιο, αλλά και πάλι η απόκλειση είναι τεράστια, δηλαδή στον μαραθώνιο θα μου δώσει + 5χλμ περίπου. Πέρυσι το Z1 compact με έβγαλε ασπροπρόσωπο...

Από τον Σεπτέμβριο που έχω το Note είναι η αλήθεια πως δεν έτρεξα πολλές φορές χρησιμοποιώντας το, αλλά από όσο θυμάμαι δεν μου έκανε ποτέ αποσύνδεση όσο χρησιμοποιούσα Note 4 roms. Άντε να δούμε.

 

Επειδή και εγώ είμαι οπαδός του τρεξιμάτος (από Αθήνα θα έρθω για τον Μέγα Αλέξανδρο :ninja:) στο παρελθόν που είχα το s2 βολευόμουν με εφαρμογές τρεξίματος όπως το nike+...miCoach και μιας και ήταν μικρή η συσκευή μπορούσα να τρέχω άνετα ενώ και το σήμα του GPS λειτουργούσε κανονικά χωρίς προβλήματα...Όταν άλλαξα στο note 4 προσπάθησα να διατηρήσω τον ίδιο τρόπο χρονομέτρησης...Δεν μπορώ να πω ότι είχα θέματα με το gps ίσα ίσα, αυτό που δεν με βόλευε ήταν η διαφορά στο μέγεθος από το s2 που είχα πριν οπότε άρχισα να το ψάχνω και τελικά κατέληξα σε ένα καθαρά προπονητικό ρολόι!Σου λύνει τα χέρια στην κυριολεξία και στο προτείνω ανεπιφύλακτα και σένα φίλε!Αnyway...προσωπικά με stock είμαι ακόμα και όλα ok με το GPS και sygic που δουλεύω κλειδώνει άμεσα και χωρίς να χάνει το σήμα. ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε τέσσερεις μέρες έχω κάνει 8 πλήρη φορμάτ, πάντα κάτι στραβώνει. Ευτυχώς που έχω άδεια...

Γενικά έχω ζοριστεί αρκετά τις τελευταίες ημέρες κυρίως με το xposed και τα modules του. Μόλις τώρα τελείωσα και όλα φαίνονται εντάξει, εκτός από το GPS που δεν έλεγξα. Αν έχεις κάτι νεότερο, ενημέρωσε σε παρακαλώ. Και κρατάω και αυτό που έγραψε ο sosimple2, να το κοιτάξω.

Τουλάχιστον είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και καμιά άλλη rom. Έβαλα του Dr.Ketan, αλλά πολύ βαριά μου φάνηκε, έχει αρκετό δικό του "bloatware" που κάνει την rom λίγο πιο χαώδη από όσο θα ήθελα. Kyubi για πάντα!

Γενικά είμαι πλήρως ευχαριστημένος με το GPS και την ακρίβεια της συσκευής, ειδικά το καλοκαίρι του έβγαλα κι εγώ την πίστη με καθημερινό τρέξιμο και μου έδινε σχετικά σωστά αποτελέσματα (βλακώδες βέβαια το να τρέχω με τέτοιον όγκο συσκευής επάνω μου αλλά εν έτη 2016 το προσπερνάμε).

Είτε υπάρχει όντως θέμα γενικότερα με κάποιο build της Samsung ή με της Kyuby.

Αν ανακαλύψω κάτι φυσικά θα ενημερώσω.

Έχω πρόβλημα και με Google maps και με Navigon, xposed αν και με ενόχλησε η απουσία του στην αρχή, αυτό το ελάχιστο smoothness που ένιωθα πως μου κόβει στα animations με έκανε να το βγάλω εντελώς.

 

Αν χρησιμοποιείται maps πάντως, η τελευταια εκδοση απο οτι διαβάζω βγάζει προβλήματα στην πλοηγηση (χάνεται το GPS). Επιστρέψτε σε παλαιότερη.

 

Σωστός. Και όχι μόνο προβλήματα στη δική του πλοήγηση, αλλά στο γενικότερο κλείδωμα των δορυφόρων στη δική μου περίπτωση (αν το αφήσω ανοιχτό και τρέξω άλλη εφαρμογή).

Το Google maps δεν κλειδώνει όντως με τίποτα, χωρίς δεδομένα με σκέτο GPS, χωρίς A-GPS και με κλειστά τα πάντα, Endomondo και Navigon κλείδωσαν στα 4 δευτερόλεπτα με το ρολόι και με ακρίβεια της τάξεως των 2 μέτρων..

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα το cf root απο οτι ειδα δεν δουλευει στην εκδοση 5.1.1 για το f και δεν μπορεσα να βρω τροπο χωρις να πρεπει να αλλαξεις kernel

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα το cf root απο οτι ειδα δεν δουλευει στην εκδοση 5.1.1 για το f και δεν μπορεσα να βρω τροπο χωρις να πρεπει να αλλαξεις kernel

 

Οκ μιας και δεν μπορει να βοηθεισει καποιος που να γνωριζει παραπανω απο εμενα να πω οτι περασα τον emotion κερνελ αφου πρωτα εκανα backup τον stock με TWPR φλασαρα το update su.ok τωρα ειμαι ροοτ.μα ο κερνελ αυτος ειναι χρονισμενος στα 3000 και κατι μου λεει πως θα πινει παραπανω την μπαταρια απο οτι ο stock.κατι που ηθελα να αποφυγω.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είμαι οπαδός του τρεξιμάτος (από Αθήνα θα έρθω για τον Μέγα Αλέξανδρο :ninja:) στο παρελθόν που είχα το s2 βολευόμουν με εφαρμογές τρεξίματος όπως το nike+...miCoach και μιας και ήταν μικρή η συσκευή μπορούσα να τρέχω άνετα ενώ και το σήμα του GPS λειτουργούσε κανονικά χωρίς προβλήματα...Όταν άλλαξα στο note 4 προσπάθησα να διατηρήσω τον ίδιο τρόπο χρονομέτρησης...Δεν μπορώ να πω ότι είχα θέματα με το gps ίσα ίσα, αυτό που δεν με βόλευε ήταν η διαφορά στο μέγεθος από το s2 που είχα πριν οπότε άρχισα να το ψάχνω και τελικά κατέληξα σε ένα καθαρά προπονητικό ρολόι!Σου λύνει τα χέρια στην κυριολεξία και στο προτείνω ανεπιφύλακτα και σένα φίλε!Αnyway...προσωπικά με stock είμαι ακόμα και όλα ok με το GPS και sygic που δουλεύω κλειδώνει άμεσα και χωρίς να χάνει το σήμα. ;)

 

Σε περιμένουμε! To μέγεθος του Note 4 είναι ούτως ή άλλως τραγικό, αλλά είναι και φωτογραφική, είναι και MP3 player, απαραίτητα όλα για τον αγώνα!.. Και μέχρι τώρα δεν με έχει ενοχλήσει στο τρέξιμο, το τσαντάκι που χηρσιμοποιώ δεν ενοχλεί καθόλου.

Ρολόι έχω, αλλά παλιό μοντέλο, χωρίς GPS, με footpod.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε αντί να πατάμε το κάτω δεξί κουμπί αφής για να βγει το extra menu (δεν ξέρω πως λέγεται ) να κάνουμε απλά κίνηση με το δάκτυλο πάνω στην οθόνη όπως στο s7. Όπως έχω βάλει την μαύρη οθόνη s pen στην lockscreen
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να βάλουμε αντί να πατάμε το κάτω δεξί κουμπί αφής για να βγει το extra menu (δεν ξέρω πως λέγεται ) να κάνουμε απλά κίνηση με το δάκτυλο πάνω στην οθόνη όπως στο s7. Όπως έχω βάλει την μαύρη οθόνη s pen στην lockscreen

 

Το κάτω δεξί κουμπί δεν βγάζει μενού, είναι απλά το back. Εν πάσει περιπτώσει, με αυτό μπορείς να αναθέσεις σε gestures να εκτελούν κάποιες εργασίες. Δεν με βόλεψε πάρα πολύ, αλλά για μια-δυό δουλειές που το θέλω, μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το κάτω δεξί κουμπί δεν βγάζει μενού, είναι απλά το back. Εν πάσει περιπτώσει, με αυτό μπορείς να αναθέσεις σε gestures να εκτελούν κάποιες εργασίες. Δεν με βόλεψε πάρα πολύ, αλλά για μια-δυό δουλειές που το θέλω, μου κάνει.

 

Κι όμως φίλε μου, βγάζει "κρυφό" μενού το δεξί κάτω μπουτόν αφής. Ναι, αυτό της επιστροφής (back όπως το λες). Η δεν το ξέρεις, η δεν το χεις ανακαλύψει ακόμη να υποθέσω. Εκτός και αν απενεργοποιείται απο τις ρυθμίσεις και το έχεις ανενεργό, η είσαι με καμιά custom rom που δεν το υποστηρίζει. Αλλά δεν νομίζω.

 

Για καν το λίγο τώρα (είτε είσαι με μαμίσια rom, είτε οχι). Αρκεί με ξεκλείδωτη οθόνη και όσο είσαι στη Home Screen, να κρατήσεις πατημένο για 2-3 sec το back. Θα δεις να αναδύεται απο τα δεξιά της οθόνης και σε όλο το κάθετο μέρος της ένα μενού με συντομεύσεις εφαρμογών (το οποίο είναι και παραμετροποιήσιμο).

 

Αποκάλυψη;

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορούμε να βάλουμε αντί να πατάμε το κάτω δεξί κουμπί αφής για να βγει το extra menu (δεν ξέρω πως λέγεται ) να κάνουμε απλά κίνηση με το δάκτυλο πάνω στην οθόνη όπως στο s7. Όπως έχω βάλει την μαύρη οθόνη s pen στην lockscreen

 

Φίλε μου πραγματικά δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο. Αν γίνεται με εφαρμογή δηλαδή η με κάποια custom rom. Η μαμίσια ρομ πάντως δεν έχει τέτοια δυνατότητα απ' όσο ξέρω.

Αν έχω καταλάβει, θέλεις να κάνεις κάποιο gesture και να σου εμφανίζεται το αναδυόμενο μενού δεξιά έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Φίλε voodooman κρατά το πατημένο και θα δεις κάποιες εφαρμογές να βγαίνουν. Έλεγα μήπως από xda υπήρχε κάτι. Γιατί το ενεργό σημείωμα του note 5 π.χ. στην οθόνη κλειδώματος με βόλεψε .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Φίλε voodooman κρατά το πατημένο και θα δεις κάποιες εφαρμογές να βγαίνουν. Έλεγα μήπως από xda υπήρχε κάτι. Γιατί το ενεργό σημείωμα του note 5 π.χ. στην οθόνη κλειδώματος με βόλεψε .

 

Πάντως το ενεργό σημείωμα το εχω και εγω στο Note μου χωρις να ειμαι με custom rom. Με της μαμας Samsung ειμαι δηλαδη και απλα εχω εγκαταστησει την εφαρμογη Screen-off Memo απο το Play Store. Μια χαρα δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε τον stock launcher; Αν ναι, κατάλαβα τί λέτε, κάπου το έχει πάρει το μάτι μου, αλλά χρόνια έχω να χρησιμοποιήσω το TouchWiz.

Έχω Nova και όταν κρατάω πατημένο το back, μου βγάζει 3-4 απλές επιλογές.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

Έχετε τον stock launcher; Αν ναι, κατάλαβα τί λέτε, κάπου το έχει πάρει το μάτι μου, αλλά χρόνια έχω να χρησιμοποιήσω το TouchWiz.

Έχω Nova και όταν κρατάω πατημένο το back, μου βγάζει 3-4 απλές επιλογές.

 

Ακριβώς. Με το TouchWiz και κρατώντας πατημένο το back, γίνεται ωραία δουλειά απ το αναδυόμενο μενού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Φίλε voodooman κρατά το πατημένο και θα δεις κάποιες εφαρμογές να βγαίνουν. Έλεγα μήπως από xda υπήρχε κάτι. Γιατί το ενεργό σημείωμα του note 5 π.χ. στην οθόνη κλειδώματος με βόλεψε .

 

Φίλε μου αν κατάλαβα καλά είναι το multiwindow στην ουσία αυτό που λες. υπήρχε από παλιά από το note 2 που είχα σίγουρα δεν ξέρω για πιο πριν, το μόνο που είχα τότε ήταν απο την custom rom το περιθώριο να βάλω όποιες εφαρμογές θέλω εκεί όχι μόνο αυτές τις λίγες ακόμα κ όλες πχ.

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση για ουγγρικό μόλις μου ήρθε αλλά δεν νομίζω να είναι η 6 γιατί 69m είναι μόνο
Link to comment
Share on other sites

Ψαξτε στο xda. Θα έδινα link αλλα αυτα που εχω εγω ειναι για το note 5 μιας και φοραω τη ρομ του 5. Υπάρχουν και για το 4. Βεβαια περιπου ίδιες είναι οι λιστες κατα 95%.. Κατσε να δωσω μια:

http://forum.xda-developers.com/note5/general/guide-bloating-touchwizzing-note-5-t3184563/page111

Ελα φιλε καλησπερα. Δωσε κανενα link σε μας που εχουμε kyubi . Σε ευχαριστώ

From N9
Link to comment
Share on other sites

Ελα φιλε καλησπερα. Δωσε κανενα link σε μας που εχουμε kyubi . Σε ευχαριστώ

 

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/script-touchwiz-bloating-script-222-apps-t3258537

Το ίδιο script που χρησιμοποιεί και ο battlehero για να κανει Debloate την kyubi Φλασαρε το 1.01 και θα κανει αυτοματα τη δουλειά. Το θέμα είναι οτι απο τις 222 εφαρμογές που αφαιρει, εσυ θα δες 4-5, ο αλλος θα θελει αλλες 4-5 διαφορετικες απ τις δικές σου..

Οποτε το παίρνεις στο pc, κατεβάζεις το notepad+ αφου πρωτα ξεζιπαρεις το αρχειο.

Ουσιαστικά είναι ενα αρχείο κείμενου. Εχει επικεφαλίδες που εξηγει τι ειναι αυτο που θα σβηστει, πχ σου λεει οτι ειναι το πρόγραμμα μουσικης παρακάτω, και εχει τα ονόματα των αρχείων που θα σβηστουν.

Ε οσα θες, τα σβηνεις απο το αρχείο κειμενου, ωστε να μη σβηστουν..

Φτιάχνεις ετσι ενα προσωπικο αρχειο διαγραφής οσων δε θες, και φλασάρεις αυτο.

 

Βέβαια υπάρχει και η λυση να φλασαρεις το αρχείο του battlehero, και να επαναφερεις τα αρχεία οσων προγραμματων δεν ηθελες να σβηστουν..

Το πως λεγονται τα αρχεία που σβηστηκαν το βλέπεις παλι απο το sscript, τα αρχεια υπάρχουν στη rom. Αν μπεις στο zip της rom πχ με root Explorer, θα τα βρεις τα κανεις extract σε ενα φάκελο και τα κανεις copy past στους φάκελους που πρέπει με root Explorer αλλάζοντας και τα permission καθε αρχειου.

Εχω κανει και τους 2 τροπους..

 

Και στο παραπάνω link για νοτε 5 που εδωσα ποιο πανω, δουλεύει σε kyubi. Αν το διαβασεις εχει μια λιστα που σου δείχνει πως να τη φορτωσεις στο Titanium ωστε να παγωσει ολες τις bloat εφαρμογές.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/script-touchwiz-bloating-script-222-apps-t3258537

Το ίδιο script που χρησιμοποιεί και ο battlehero για να κανει Debloate την kyubi Φλασαρε το 1.01 και θα κανει αυτοματα τη δουλειά. Το θέμα είναι οτι απο τις 222 εφαρμογές που αφαιρει, εσυ θα δες 4-5, ο αλλος θα θελει αλλες 4-5 διαφορετικες απ τις δικές σου..

Οποτε το παίρνεις στο pc, κατεβάζεις το notepad+ αφου πρωτα ξεζιπαρεις το αρχειο.

Ουσιαστικά είναι ενα αρχείο κείμενου. Εχει επικεφαλίδες που εξηγει τι ειναι αυτο που θα σβηστει, πχ σου λεει οτι ειναι το πρόγραμμα μουσικης παρακάτω, και εχει τα ονόματα των αρχείων που θα σβηστουν.

Ε οσα θες, τα σβηνεις απο το αρχείο κειμενου, ωστε να μη σβηστουν..

Φτιάχνεις ετσι ενα προσωπικο αρχειο διαγραφής οσων δε θες, και φλασάρεις αυτο.

 

Βέβαια υπάρχει και η λυση να φλασαρεις το αρχείο του battlehero, και να επαναφερεις τα αρχεία οσων προγραμματων δεν ηθελες να σβηστουν..

Το πως λεγονται τα αρχεία που σβηστηκαν το βλέπεις παλι απο το sscript, τα αρχεια υπάρχουν στη rom. Αν μπεις στο zip της rom πχ με root Explorer, θα τα βρεις τα κανεις extract σε ενα φάκελο και τα κανεις copy past στους φάκελους που πρέπει με root Explorer αλλάζοντας και τα permission καθε αρχειου.

Εχω κανει και τους 2 τροπους..

 

Και στο παραπάνω link για νοτε 5 που εδωσα ποιο πανω, δουλεύει σε kyubi. Αν το διαβασεις εχει μια λιστα που σου δείχνει πως να τη φορτωσεις στο Titanium ωστε να παγωσει ολες τις bloat εφαρμογές.

Εχω πολλη homework να κανω :). Η ερωτηση που μου ερχεται τωρα. Σε περιπτωση update τις Ρομ τι γινεται. ; οτι θα χρειαστει ή δεν χρειαστει clean install

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...