Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kuybi light debloated χωρίς greenify,autostarts ,xposed κλπ!kernel nameless v6 και φλασαρισμα ένα αρχειο με profiles από το thread της sdx kyubi

 

0bbab488bece63c5e18fd96907b7a99c.jpg

 

f91089dbd64c5b2fdd00cff7b71702c5.jpg

 

ποια εκδοση εχεις ? αυτη που εχεις παει καλα.αλλα η sdx ειναι πολυ καλυτερη αν θες δοκιμασε τη

 

 

 

 

 

Κάποιο λινκ για kyubi sdx light debloated ;

 

η sdx προς το παρον δεν υπαρχει σε heavy η light debloat.η περνας το σκριπτ του battlehero η κανεις εσυ debloating

Edited by liogia
Link to comment
Share on other sites

Εσύ την έχεις κάνει debloat την sdx η την χρησιμοποιείς όπως είναι?προς το παρόν πάντως πάει καλα!το μόνο που βαριεμαι ειναι να ξαναστηνω από την αρχή!είμαι και της άποψης ότι κάτι που δουλεύει μην το πειραζεις....
Link to comment
Share on other sites

Εσύ την έχεις κάνει debloat την sdx η την χρησιμοποιείς όπως είναι?προς το παρόν πάντως πάει καλα!το μόνο που βαριεμαι ειναι να ξαναστηνω από την αρχή!είμαι και της άποψης ότι κάτι που δουλεύει μην το πειραζεις....

 

συμφωνω οτι δουλευει καλα δεν το πειραζεις.την εκανα μονος μου debloating.

Link to comment
Share on other sites

Με την sdx kiybi Debloated ειχα καλη μπαταρία, αλλά κακό standby ειδικά με wifi και 3g ανοιχτα.

Εχανα 20% το βραδυ. Με το beter battery stats ειδα οτι οι Google play service ειχαν τη μεγαλύτερη κατανάλωση. Τελικά εφαρμοσα αυτα που λεει το link εδω:

http://forum.xda-developers.com/android/general/guide-extreme-battery-life-t3095884

και η κατανάλωση έπεσε στο 1% (0,2% την ωρα σύμφωνα με το beter battery test, απο 2.7% πριν)

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-12-05-36-00_zpslwrrx2xk.png

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το καλυτερο ρεκόρ μου σε μπαταρία.. Μιας και το εγραφα καπου αλλου ας το βαλω και εδω.. Μετα τη βελτίωση του standby, εφαρμόζοντας αυτα που λεει το link παραπανω..

Kyubi sdx, Debloated by me, emotion latest kernel, battery profile. 400dpi ui, διάφορα dpi ανα εφαρμογή. Xposed+Greenify+amplify+power nap + διαφορα αλλα xposed plugin, οχι για μπαταρία τα υπολοιπα.

Η χρήση ειναι αρκετα βαρια Πανω απο 1 ώρα σερφαρισμα dolphin που οπως τον εχω είναι πολυ βαρυς γι αυτο και εχει τοση κατανάλωση. Ετσι και αλλιως είναι βαρυς απο μονος του.

Εχω ομως και καμια ωρα σερφαρισμα με xda app που ειναι ελαφρια.

Ολα ανοιχτα 3g, wifi, Facebook messenger κλπ. Αλλά σερφαρισμα απο wifi μόνο. Φωτεινότητα αυτόματα 50%, αλλα ειναι βροχερή μερα ειναι η αλήθεια..

Οταν ειχα προτοβαλει την kyubi εβγαζα 3.5 ωρες οθονη τη μερα..

Εδω εχω 3ωρες και 48 λ οθονη σε 11.30 ωρες χρησης και 50% υπόλοιπο μπαταριας..

Αμα συνεχίσει έτσι θα παει για 7 ωρες οθόνης.. 6+ σίγουρα πάντως..

Edit.. Για την ιστορία εβγαλε 6h 28m σε 18+ ωρες.. :)

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-00-40_zps28gpubqm.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-00-45_zpsxqzpk42y.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-08-16_zps65ytt5il.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-08-39_zpsis30sqsq.png

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτησω κατι? Μπορω να εχω σαν primery rom την τελευταία kyubi και secondary μια οποιαδήποτε άλλη? Όποτε πηγα να σεταρω τον κερνελ της μου βγάζει error. To ανάποδο το εχω καταφερει δηλαδη να εχω primery την miui kyubi και secondary την kyubi sdx...απλα ειχα απαίσιο σημα καθολου 4g και βοβερο drain στη μπαταρια....
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το καλυτερο ρεκόρ μου σε μπαταρία.. Μιας και το εγραφα καπου αλλου ας το βαλω και εδω.. Μετα τη βελτίωση του standby, εφαρμόζοντας αυτα που λεει το link παραπανω..

Kyubi sdx, Debloated by me, emotion latest kernel, battery profile. 400dpi ui, διάφορα dpi ανα εφαρμογή. Xposed+Greenify+amplify+power nap + διαφορα αλλα xposed plugin, οχι για μπαταρία τα υπολοιπα.

Η χρήση ειναι αρκετα βαρια Πανω απο 1 ώρα σερφαρισμα dolphin που οπως τον εχω είναι πολυ βαρυς γι αυτο και εχει τοση κατανάλωση. Ετσι και αλλιως είναι βαρυς απο μονος του.

Εχω ομως και καμια ωρα σερφαρισμα με xda app που ειναι ελαφρια.

Ολα ανοιχτα 3g, wifi, Facebook messenger κλπ. Αλλά σερφαρισμα απο wifi μόνο. Φωτεινότητα αυτόματα 50%, αλλα ειναι βροχερή μερα ειναι η αλήθεια..

Οταν ειχα προτοβαλει την kyubi εβγαζα 3.5 ωρες οθονη τη μερα..

Εδω εχω 3ωρες και 48 λ οθονη σε 11.30 ωρες χρησης και 50% υπόλοιπο μπαταριας..

Αμα συνεχίσει έτσι θα παει για 7 ωρες οθόνης.. 6+ σίγουρα πάντως..

Edit.. Για την ιστορία εβγαλε 6h 28m σε 18+ ωρες.. :)

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-00-40_zps28gpubqm.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-00-45_zpsxqzpk42y.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-08-16_zps65ytt5il.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Screenshot_2016-01-13-15-08-39_zpsis30sqsq.png

φιλε μου ποιο ειναι το widget του καιρου?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ποιο ειναι το widget του καιρου?

Δεν υπάρχει.. :lol:

θεμα του zooper widget που το εχω φτιάξει παλαια. Θα βρεις στο playstore διάφορα παρομοια θέματα αν ψαξεις zooper htc weather ή zooper sense..

Δε θα εχει ομως το εορτολόγιο. Στην φώτο είναι 2 Widgets το ενα πανω στο αλλο. Εχω αφησει κενο χώρο σε κατάλληλο σημειο στο zooper widget και πανω εκεί βαζω το διαφανο widget απο εορτολογιο.. Φαίνεται ως 1, λειτουργεί ετσι, πατας τρεχει εορτολογο, πατας αλλου τρέχει ρολοι κλπ. Σε nova launcher..

Σε original launcher δε μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Για 910C η φοβερη sixperience N5port αναβαθμιστηκε σε 6.0 (εκδοση rom κι οχι android δυστυχως ;) )

 

Την βαζω τωρα και δοκιμαζω, κι ελπιζω το καλο να εγινε ακομα καλυτερο:)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω συγχηστηκα λιγο, η διαδικασια δεν είναι η ιδια με το S3? βασικα αυτό που με συγχησε είναι το Bootloader και το Modem, πρεπει να τα κανω και αυτά? τα κατεβασα πρεπει όταν κανω ινστολλ τη ΡΟΜ από ρικαβερη μετα να τα κανω και αυτά ινστολλ?? Χρειαζεται να κανω ρουτ αρχικα η επειδι υπαρχει στη ΡΟΜ θα γινει αυτόματα? Σας κουρασα αλλα ατε*

και αυτά που λεει EXTRAS τι ? και αυτά να τα βαλω ένα ένα η απλα υπαρχουν ? Στο S3 δεν ηταν ετσι*

Bloat-ware Download v7.1

Bloat-ware Download (Apps with new icons)

Mods

More SystemUI mods*

Samsung Camera Modes

Xposed Framework

From N9
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω συγχηστηκα λιγο, η διαδικασια δεν είναι η ιδια με το S3? βασικα αυτό που με συγχησε είναι το Bootloader και το Modem, πρεπει να τα κανω και αυτά? τα κατεβασα πρεπει όταν κανω ινστολλ τη ΡΟΜ από ρικαβερη μετα να τα κανω και αυτά ινστολλ?? Χρειαζεται να κανω ρουτ αρχικα η επειδι υπαρχει στη ΡΟΜ θα γινει αυτόματα? Σας κουρασα αλλα ατε*

και αυτά που λεει EXTRAS τι ? και αυτά να τα βαλω ένα ένα η απλα υπαρχουν ? Στο S3 δεν ηταν ετσι*

Bloat-ware Download v7.1

Bloat-ware Download (Apps with new icons)

Mods

More SystemUI mods*

Samsung Camera Modes

Xposed Framework

 

για να περσεις custom rom θελεις την ρομ bootloader και modem που δινει ο dev στο op.αν δεν εχεις custom recovery πρεπει να βαλεις.ξεχνα αυτα που ηξερες στο s3 στο note 4 καμια σχεση.καλο θα ειναι να διαβασεις τι πρεπει να κανεις πρωτα για να μην μπρικαρεις το κινητο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412549 και αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Link to comment
Share on other sites

για να περσεις custom rom θελεις την ρομ bootloader και modem που δινει ο dev στο op.αν δεν εχεις custom recovery πρεπει να βαλεις.ξεχνα αυτα που ηξερες στο s3 στο note 4 καμια σχεση.καλο θα ειναι να διαβασεις τι πρεπει να κανεις πρωτα για να μην μπρικαρεις το κινητο.http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412549 και αυτο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Το κομματι του ρουτ και του ρικαβερι κατανοητο ανοίγεις Οdin ενώνεις το κινητό μεχρι τωρα ιδιο με S3 . Το να αλλαξω ΡΟΜ ειναι βαζω τη ΡΟΜ στη κάρτα μνήμης ανοιγω ρικαβερι και κάνω clean install. Συγκεκριμένα ομως για την Kyubi Rom η ερωτηση μου που δεν βρηκα κατι σε αυτα που μου εδωσες τη ακριβως κανω με το Bootloader,Modem και Bloatware δεν καταλαβα. Τα κανω και αυτα install zip from recovery?? Ειναι κατι οπως τα Gapps??? Ευχαριστω και συγνωμη για τις ερωτήσεις αν κάποιος μπορεί απο προσωπικά μυνηματα παρα εδω κανενα προβλημα.

From N9
Link to comment
Share on other sites

Το κομματι του ρουτ και του ρικαβερι κατανοητο ανοίγεις Οdin ενώνεις το κινητό μεχρι τωρα ιδιο με S3 . Το να αλλαξω ΡΟΜ ειναι βαζω τη ΡΟΜ στη κάρτα μνήμης ανοιγω ρικαβερι και κάνω clean install. Συγκεκριμένα ομως για την Kyubi Rom η ερωτηση μου που δεν βρηκα κατι σε αυτα που μου εδωσες τη ακριβως κανω με το Bootloader,Modem και Bloatware δεν καταλαβα. Τα κανω και αυτα install zip from recovery?? Ειναι κατι οπως τα Gapps??? Ευχαριστω και συγνωμη για τις ερωτήσεις αν κάποιος μπορεί απο προσωπικά μυνηματα παρα εδω κανενα προβλημα.

 

Τα λεει και στην πρωτη σελιδα καθε custom rom. Κατεβαζεις τα αντιστοιχα αρχεια bootloader και modem τα οποια ειναι σε μορφη tar. Τα περνας στο Odin το bootloader στο bl και το modem στο cp και flashάρεις.Αυτο το κανεις ειτε πριν την εγκατασταση της custom rom απο recovery ειτε μετα. Προσεξε ομως να μπεις σε download mode χειροκινητα. Δλδ μετα το flash της Rom πατα power off βγαλε βαλε μπαταρια για σιγουρια περιμενε κοντα στα 20 30" και μπες download mode με τα κουμπια.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεει και στην πρωτη σελιδα καθε custom rom. Κατεβαζεις τα αντιστοιχα αρχεια bootloader και modem τα οποια ειναι σε μορφη tar. Τα περνας στο Odin το bootloader στο bl και το modem στο cp και flashάρεις.Αυτο το κανεις ειτε πριν την εγκατασταση της custom rom απο recovery ειτε μετα. Προσεξε ομως να μπεις σε download mode χειροκινητα. Δλδ μετα το flash της Rom πατα power off βγαλε βαλε μπαταρια για σιγουρια περιμενε κοντα στα 20 30" και μπες download mode με τα κουμπια.

Ενταξει τωρα το επιασα.

Να στο πω και μπας και δεν το καταλαβα.

Εγω τωρα ειμαι εργαστασιακος

1) κανω ρουτ

2)βαζω ρικαβερι

3)flashάρω botloader και modem

4)κανω install from recovery την Kyubi Rom

Και

5) βγαζω βαζω μπαταρια

Αυτα;;;; και τα Bloatware τι τα κανω;;;

From N9
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τωρα το επιασα.

Να στο πω και μπας και δεν το καταλαβα.

Εγω τωρα ειμαι εργαστασιακος

1) κανω ρουτ

2)βαζω ρικαβερι

3)flashάρω botloader και modem

4)κανω install from recovery την Kyubi Rom

Και

5) βγαζω βαζω μπαταρια

Αυτα;;;; και τα Bloatware τι τα κανω;;;

 

Απο τη στιγμη που θελεις να βαλεις custom rom αρα να χασεις εγγυηση ετσι και αλλιως το να κανεις root ειναι αχρειαστο. Περνα κατευθειαν TWRP μεσω ODIN. Μετα

1. Μπαινεις recovery και κανεις τα wipes σου για clean install

2. Flashαρεις την Kuybi

3. Power off βγαλε βαλε μπαταρια και μπες σε download mode. Βαλε το bootloader στο bl και το modem στο Cp συνδεσε το Note στο Pc και flashαρε και αυτα.

4. Ανοιγει το τηλ και εισαι σε Kuybi.

5. Αναλογα ποια Kuybi θα κατεβασεις θα σου χρειαστουν ισως και καποια bloatware. Η κανονικη Kuybi δεν θελει τιποτα με την εγκατασταση της. Υπαρχουν και 2 εκδοσεις του Battlehero που ειναι heavy και light debloated δλδ εχει αφαιρεσει καποιες εφαρμογες συστηματος για να ελαφρυνει την Rom. Στην Heavy ας πουμε δεν εχει ουτε Shealth ουτε weather widget ουτε τιποτα. Διαλεξε ποια θελεις να βαλεις και βλεπεις. Εγω θα σου προτεινα την κανονικη Kuybi χωρις τα debloat.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που θελεις να βαλεις custom rom αρα να χασεις εγγυηση ετσι και αλλιως το να κανεις root ειναι αχρειαστο. Περνα κατευθειαν TWRP μεσω ODIN. Μετα

1. Μπαινεις recovery και κανεις τα wipes σου για clean install

2. Flashαρεις την Kuybi

3. Power off βγαλε βαλε μπαταρια και μπες σε download mode. Βαλε το bootloader στο bl και το modem στο Cp συνδεσε το Note στο Pc και flashαρε και αυτα.

4. Ανοιγει το τηλ και εισαι σε Kuybi.

5. Αναλογα ποια Kuybi θα κατεβασεις θα σου χρειαστουν ισως και καποια bloatware. Η κανονικη Kuybi δεν θελει τιποτα με την εγκατασταση της. Υπαρχουν και 2 εκδοσεις του Battlehero που ειναι heavy και light debloated δλδ εχει αφαιρεσει καποιες εφαρμογες συστηματος για να ελαφρυνει την Rom. Στην Heavy ας πουμε δεν εχει ουτε Shealth ουτε weather widget ουτε τιποτα. Διαλεξε ποια θελεις να βαλεις και βλεπεις. Εγω θα σου προτεινα την κανονικη Kuybi χωρις τα debloat.

Η κανονική ειναι η sdx???

From N9
Link to comment
Share on other sites

Η κανονική ειναι η sdx???

Όπως τα λεει ο Κώστας παραπάνω. Δεν ξερω ποια προτείνει, εγω πάντως την sdx που γραφεις προτείνω (εχει καλυτερη μπαταρία) . Απλη είναι η εγκατάσταση. Αφου κανεις αυτα που σου ειπαν τη φλασαρεις με το twrp recovery, οπως στο galaxy s3 που ειχες. Κακως μπερδεύεσαι. Δε θελει κατι αλλο (περα απο modem, baseband που τα βαζεις σε download mode με odin. Βασικά ακριβως το ιδιο με ακριβως τα ιδια προγράμματα εκανες συνηθως και στο s3. Εγω ερχομενος απο s5 δεν ειδα καμια διαφορα. Ουτε gaps θελει, ουτε τιποτα αλλο η συγκεκριμένη. Η sdx ειναι πληρη, δεν υπάρχει ακομα Debloated.

Βαλτη πρώτα και αμα ολα ειναι οκ ασχολεισε στο μελλον αν θες αλλο κερνελ, να την κάνεις πχ Debloated κλπ

Μολις βαλεις το recovery, παρε και ενα backup την Original rom, τα παντα.. Κρατα το αν πάει τίποτα στραβα ή αν θες να γυρίσεις στην Original. Μετα φλασαρε την custom.

 

Edit, και για να στα κανω ποιο απλα γιατι βλέπω εχεις πελαγωσει, εδω είναι η σελιδα της sdx

http://forum.xda-developers.com/note-4/snapdragon-dev/kyubi-rom-port-n5-n910f-coj3-v5-t3254964

Πήγαινε εκει που γραφει

rom

Bootloader

modem

Αυτα τα 3 θες, ξεχνα οτι αλλο βλεπεις για κατεβασμα.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φίλε καλά flashαρίσματα.

Δυστυχώς θα σας αφήσω παιδιά αφού το έδωσα το Note. Το σκέφτηκα αρκετά πριν το κάνω αλλά πέτυχα και καλή τιμή οπότε πάμε για άλλα. Ανάμεικτα συναισθήματα μου αφήνει το Note 4 αφού σε τομείς όπως κάμερα οθόνη πενάκι με ικανοποίησε πλήρως αλλά σε άλλους όπως η αυτονομία και το lag κάπου κάπου με εκνεύρισε. Χάρηκα που το είχα αλλά δύσκολα θα το βάλω στις top συσκευές που πέρασαν απ τα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα φίλε καλά flashαρίσματα.

Δυστυχώς θα σας αφήσω παιδιά αφού το έδωσα το Note. Το σκέφτηκα αρκετά πριν το κάνω αλλά πέτυχα και καλή τιμή οπότε πάμε για άλλα. Ανάμεικτα συναισθήματα μου αφήνει το Note 4 αφού σε τομείς όπως κάμερα οθόνη πενάκι με ικανοποίησε πλήρως αλλά σε άλλους όπως η αυτονομία και το lag κάπου κάπου με εκνεύρισε. Χάρηκα που το είχα αλλά δύσκολα θα το βάλω στις top συσκευές που πέρασαν απ τα χέρια μου.

Ποιο πήρες, ή ποιο σκεφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πήρες, ή ποιο σκεφτεσαι?

 

Για την ώρα είμαι με ένα xiaomi redmi note 2. Είμαι ανάμεσα σε Note 5 αν το βρω σε καλή τιμή και Nexus 6P.

Link to comment
Share on other sites

Για την ώρα είμαι με ένα xiaomi redmi note 2. Είμαι ανάμεσα σε Note 5 αν το βρω σε καλή τιμή και Nexus 6P.

Νομίζω ότι το note 5 εφόσον ρουταρεις είναι η καλύτερη επιλογή,ίσως η κορυφαία συσκευή αυτή τη στιγμή,σε θυμάμαι από το νήμα του note 3:o

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το note 5 εφόσον ρουταρεις είναι η καλύτερη επιλογή,ίσως η κορυφαία συσκευή αυτή τη στιγμή,σε θυμάμαι από το νήμα του note 3:o

 

Όχι αν σίγουρα θα πέσει root αν το πάρω. Έτσι και αλλιώς εγγύηση δεν έχει οπότε day one θα πέσει το root

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας , την περασα και ολα επιτηχως.

Πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες ' γρηγορη και ανετη εννοω καλητερη απο στοκ.

Δυο ερωτησεις ομως

1) οταν ξεκινησε το κινητο και αρχισε να κατεβαζει εφαρμογες απο το πλεη στορ μου εβγαλε το μυνημα "touchwiz has stop working"

2)οταν μπηκα στο SNote παρατηρησα οτι αυτα που ειχα ηταν το ενα πανω στο αλλο δισκολεβε να ξεχωρησεις τι γραφει και μου εβγαζε μυνημα για αναβαθμιση της εφαρμογης και οταν του ελεγα να την κανει με πηγαινε στο samsung apps την κατεβαζε και την ωρα του installation σταματουσε με ενα μυνημα error try again later' τι λετε;

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...