Jump to content

Stephen King


monica
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (24 Οκτ. 2004 , 20:04)

 

 

 

¨Αν τον ξέρω καλά τον Κινγκ, δε θα δώσει το παιδί του Μπάτσου. Είναι too obvious (Μιας και απο την αρχή καταλαβαίνεις ότι τα παιδάκια θέλει)... Είναι υπερβολικά εύκολο και δε θα τ οκάνει , τουλάχιστον όχι χωρίς ανατροπή... Και όμως... ΜΕ πίκρανε. Το δώσε :P

 

 

Μια απο τις πολλες λεπτομερειες για τις οποιες μου αρεσε πολύ αυτη η ταινια!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed (24 Οκτ. 2004 , 18:36)

 

Όλα αυτά τα λένε χωρίς να διαβάσουνε καν ένα βιβλίο του...

και η αιτία...επειδή είναι συγγραφέας των μεγαλύτερων βιβλίων τρόμου στον κόσμο

τσ τσ τσ

Εμένα η μάνα μου μου έλεγε (και μου λέει) μπράβο παιδί μου μπράβο

 

Κάνεις λάθος, εμένα η μητέρα μου διαβάζει φανατικά St. King και όπως λέει κι η ίδια, τον διαβάζει πολύ προτού γίνει της μόδας.

Απλά έχει ένα κόλλημα μ' αυτό το βιβλίο, γι' αυτό και ρωτάω τι στο καλό γράφει και δεν μου το επιτρέπει? :(

Το μπράβο, όμως αντίθετα με τη δικιά σου δεν μου το λέει όταν διαβάζω τον St. King η τον Dean Koontz, αλλά όταν προσπαθεί να με πείσει να ανοίξω και κανένα βιβλίο με κλασικούς (βλέπε Σέξπιρ και άλλους βαρετούς) :p :D

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα εχω σπασει το κεφαλι μου να δω τι χειροτερο μπορει να εχει το salems lot απο το it ας πουμε... να μη σε αφηνε να διαβασεις το geralds game θα το καταλαβαινα... περα απο τη βαρια ατμοσφαιρα δε μπορω να θυμηθω κατι αλλο που το κανει ακαταλληλο....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην θέλει να διαβάσεις το συγκεκριμένο βιβλίο επειδή έχει βρυκόλακες κλπ? Περίεργο κόλλημα όμως

Και οι κλασσικοί είναι καμιά φορά βαρετοί οπότε εγώ προτιμώ αυτό που θα με μαγνητίσει και όχι κοιμήσει

 

Tο βιβλίο του SK The Girl Who Loved Tom Gordon θα είναι το 1ο βιβλίο του συγγραφέα που θα βγει και σε έκδοση pop up , δηλαδή με εικόνες που ανοίγεις το βιβλίο και ανοίγονται μπροστά σου ....είδατε πρόοδος ? :p

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα το it ειχε βια και σεξουαλικη παρενοχληση σε ανηλικο... οι βρυκολακες θα μας πειραξουν;

θυμαμαι οταν ημουν μικρη που μια καθηγητρια φρικαρε γιατι διαβαζα τις πυλες της αντιληψης του χαξλευ, και πηγε η μανα μου και μου κουβαλησε καρκαβιτσα και ψυχαρη να διαβασω που ηταν λεει της ηλικιας μου... Σαρανταρισα κι ακομα δεν εχω καταφερει να τα διαβασω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Στον SK τέτοια χαρακτηριστικά όπως βια κλπ κλπ είναι παντού. Όχι όμως και σε τεράστιο βαθμό.

Θυμάμαι όταν διάβαζα τα Rose Madder, Dolores Clairborne και Geralds Game (Και ειδικά το τελευταίο) είχα απορήσει με το πως σου μεταφέρει την εικόνα που είχε τότε στο μυαλό του και στην μεγενθύνει ακριβώς τόσο για να σε κάνει να νομίζεις πως είσαι εσύ εκεί μέσα. Ειδικά στο Geralds Game δεν θυμάμαι πολύ καλά το έχω διαβάσει πριν πολλά χρόνια, ήταν μια αφήγηση με το κλειδί που προσπαθούσε να πιάσει για τις χειροπέδες...θυμάμαι τότε πως είχα παγώσει με την περιγραφή...και ήμουν έτοιμη να αρχίζω να φωνάζω στο βιβλίο Εδώ είναι το κλειδί!!!

Πάντως έχω πάθει και πλάκα με το Destination...εκεί που διάβαζα κάτι με τρόμαξε τόσο πολύ που έκλεισα το βιβλίο

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσουν τα βιβλία του σε λογοτεχνικό στυλ, όπως το Gerald το οποίο δεν έχει τίποτα μεταφυσικό. Αν θέλω να διαβάσω λογοτεχνία, έστω και τέτοιου τύπου θα το ψάξω αλλού.

Τα κλασσικά του όμως είναι τα ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΑ, τι το ψάχνει αλλού? :o

GreekCharmed δεν στον έθιξα. Μη μου θυμώσεις please :whistle:

Link to comment
Share on other sites

garfield μη σε νοιάζει δεν θυμώνω εύκολα ;)

 

Exposed_Bone υπάρχει με τίτλο Το Παιχνίδι Του Gerald

 

Πάντως παιδιά σας δίνω μια συμβουλή μακριά απο τα μεταφρασμένα (όσοι μπορείτε βέβαια). Κυριολεκτικά χάνει το βιβλίο το νόημά του

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα διαβάζω το Desperation και δεν έχω δει καμμία τρομαχτική σκηνή. :worry: Ίσως φταίει το ότι είμαι ακόμα στο 3ο κεφάλαιο :o πάντως φαίνεται να είναι ωραίο. :o
Link to comment
Share on other sites

[ασχετο] δεν περιμενα το myphone να εχει τοσους πολους θαυμαστες του st. king και ειδικοτερα τοσες θαυμαστριες [/ασχετο]
Link to comment
Share on other sites

α ειμαστε πολλοι και ειμαστε παντου! Εμαθα αγγλικα γιατι το 86 κυκλοφορουσαν ελαχιστα βιβλια του στα ελληνικα, το πιστευετε;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (25 Οκτ. 2004 , 22:39)

 

[ασχετο] δεν περιμενα το myphone να εχει τοσους πολους θαυμαστες του st. king και ειδικοτερα τοσες θαυμαστριες [/ασχετο]

 

 

να φανταστείς πως διάβασα SK για πρώτη φορά το 1994 και μάλιστα το πρώτο βιβλίο που διάβασα το τέλειωσα σε 4 μέρες. Είχα κάνει και ένα site παλαιότερα για τον SK και είμαι και σε ένα fan club στον Pathfinder....αλλά δεν έχει και πολύ κίνηση καθημερινά άσχετα αν έχει πολύ κόσμο

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

παντως guyz με κανατε μετριοφρων....κι εγω που νομιζα οτι ειχα διαβασει πολλα βιβλια του King :lol:
http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

με μια προχειρη ματια στη βιβλιοθηκη μου πρεπει ναναι καπου σαραντα βιβλια νομιζω....

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλά βιβλία του SK που έχετε διαβάσει αλλά πιο από όλα τα βιβλία του σας εντυπωσίασε και σας άρεσε περισσότερο; Εμένα μου άρεσε πολύ η λάμψη και η missery.... :o
Link to comment
Share on other sites

εγω off δεν μπορω να ξεχωρισω.. μπορω να πω ποια μου αρεσαν λιγοτερο ισως αλλα εκτος απο το danse macabre που βεβαια δεν ειναι θριλλερ, ολα τα αλλα λιγο ως πολυ τα λατρεψα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Έχω 54 βιβλία +μερικά e-books και audio books, το cd με όλη την δουλειά του (μέχρι πέρυσι), το cd με το theme 13 και ούτε εγώ ξέρω ακόμα πόσα έχω...

βασικά κάνω συλλογή εκτός απο όλα του τα βιβλία (φυσικά δεν μιλάω για τα σπάνια και unpublished γιατί όσα έχω βρει είναι πανάκριβα :( ) αλλά μαζεύω και εξώφυλλα των βιβλίων του απο όλο τον κόσμο όπως Ρωσσία Ιαπωνία κλπ κλπ

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Oκ βρήκα νέα βρήκα νέα

ο SK ετοιμάζει νέο βιβλίο το οποίο απο όσο ξέρω θα λέγεται Lisey's Story και ήδη έχει γράψει ένα μέρος του, μια μικρή ιστορία (short story) με το όνομα Lisey And The Madman σας δίνω εδώ και το special extra κομμάτι-φωτό απο την νουβέλα. Τώρα ο ίδιος λέει πως δεν ξέρει πότε θα το τελειώσει και αν πρέπει να το δει καν ανθρώπινο μάτι.

Στα σχόλια του συγγραφέα στο βιβλίο αναφέρει συγκεκριμένα:

King has promised to retire but "Lisey and the Madman" is from what may eventually be a new novel called Lisey's Story. In his own defense, King points out that all novelists lie--sometimes to others, almost constantly to themselves.

Οπότε δεν βλέπουμε (ευτυχώς) να αποσύρεται ακόμα. Την έμπνευση για το βιβλίο αυτό την πήρε όταν γυρνώντας απο το νοσοκομείο μετά την πνευμονία που τον καθήλωσε εκεί, είδε πως η σύζυγός του είχε αλλάξει εντελώς το γραφείο του...σαν να καθάριζε το δωμάτιο ενός πεθαμένου. Αυτό τον έκανε να σκεφτεί τον δικό του θάνατο και να εμπνευστεί το νέο του βιβλίο στο οποίο ηρωιδία είναι η χήρα ενός συγγραφέως (μανούλα μου μπρρρρ)

 

Α...και έγινε και 57 χρονών τον Σεπτέμβριο ο SK :p

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μετά από τα τόσα χρόνια που έφαγα σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών (αγγλικά - ισπανικά), καθώς και σε ιδιωτικά μαθήματα, τόσο οι δάσκαλοι όσο και οι δικοί μου το πήραν απόφαση πως είμαι παντελώς ανεπίδεκτη μαθήσεως.

Γι' αυτό θα σας παρακαλέσω, όπου γίνεται, όχι φυσικά στα κείμενα όπως στο παραπάνω αλλα σε τίτλους, να γράφετε και τον ελληνικό, για να μπορώ ενδεχομένως να τον αναζητήσω.

Ευχαριστώ καλά μου παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος σε αρκετά mailing lists αλλά και στους SKEMERs που είναι κάτι σαν το παγκόσμιο fan club και τα μέλη παίρνουν τα νέα κατευθείαν απο άτομα που δουλεύουν κοντά στον SK...ε και μετά απο ψάξιμο σε μερικά συγκεκριμένα sites απο τα οποία παίρνω πληροφορίες εδώ και χρόνια
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νέα σας έχω, μπορεί και να τα έχετε δει και οι ίδιοι.

Ο Αντεννα θα έχει στο πρόγραμμά του (δεν ξέρω ακόμα απο πότε)εκτός απο τα νέα επεισόδια του 24, X Files και άλλες σειρές...ΚΑΙ το Rose Red: Η Έπαυλη, μίνι σειρά του Stephen King που είχε παιχτεί πρόπερσι σε επεισόδια στην Αμερικανική τηλεόραση :D :D

Δεν ξέρω ακόμα πότε θα το βάλουν αλλά απο όσο ξέρω και μίλησα έχουν αγοράσει τα δικαιώματα και όλα τα επεισόδια

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...