Jump to content

Επιλογή smartphone μέχρι 100€


Giorgos216
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω για smartphone μέχρι 100€. Ίσως να μπορούσα να πάω μέχρι 110€ αλλά δε θα το προτιμούσα. Αν έβγαινε κάτω από 100€ ακόμα καλύτερα φυσικά.

 

Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση σε λογισμικό, μέχρι τώρα χρησιμοποιώ Android αλλά δε νομίζω πως θα είχα πρόβλημα να χρησιμοποιήσω Windows Phone. Ίσως δίνω μικρό προβάδισμα στο Android προς το παρόν.

 

Οθόνη από 3.7-8" και πάνω, αλλά νομίζω όχι πάνω από 4.5". Ίσως κοντά στις 4" να είναι το κατάλληλο μέγεθος για μένα. Τώρα χρησιμοποιώ ένα Xperia Mini ST15i (3") και βγάζω λίγο τα μάτια μου, αλλά θέλω να χωράει άνετα στην τσέπη.

 

Ιδιαίτερες απαιτήσεις σε τεχνικά χαρακτηριστικά δεν έχω. Να μην κολλάει μόνο στην αναζήτηση στο internet, YouTube κλπ. Φαντάζομαι ένας διπύρηνος φτάνει, δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα. Από κάμερα θα ήθελα να είναι 5MP αν γίνεται, όπως και αξιολογώ θετικά την ύπαρξη flash στην κάμερα.

 

Τέλος, θα ήθελα να μην έχει μεγάλο δείκτη sar.

 

Έχω δει αυτό (https://www.skroutz.gr/s/5317836/Nokia-Lumia-530.html?from=recently_viewed) του οποίου η τιμή είναι αρκετά ελκυστική, γι'αυτό και δεν ξέρω αν πρέπει να πάω παραπάνω από τόσο. Ίσως καλύπτομαι.

 

Θα ήθελα να ακούσω κάποιες προτάσεις όμως, αν υπάρχει κάποιο άλλο VFM όπως κάποιο Android σε τέτοια τιμή.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Edited by Giorgos216
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το motorola moto e. Ειναι πολυ καλό και το μονο που σε αυτα τα χρηματα θα πάρει το καινούριο android L :)
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το motorola e ίσως να ανταποκρίνεται σε αυτό πού ζητάς.

Η έστω κανένα wp κινητό αν και δεν το προτείνω.

Τα υπόλοιπα απλά δεν υπάρχουν και δεν τα λέω και καν smartphones.εντελώς laggy θα τα έλεγα.

Δες και το xperia m στο skroutz.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΊΟ φτηνά Samsung Sony (και lg από 130 και κάτω) είναι σαν να πετάς λεφτά στα σκουπίδια... μόνο moto e αν πάρεις από την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Τα Android και τα Windows Phone έχουν ουσιαστική διαφορά, για έναν χρήστη με λίγες απαιτήσεις, μόνο στην εμφάνιση του λογισμικού, σωστά; Έχω ακούσει για ελλείψεις εφαρμογών στα WP αλλά δε φαντάζομαι να μιλάμε για τις βασικές (YouTube, Skype, Viber, Whatsapp κλπ.). Προσωπικά μου αρέσει το interface των Android αλλά είναι και θέμα συνήθειας.

 

Σκέφτομαι το Moto E που μου προτείνετε, μπορεί να βάλω τόσα να το πάρω αν είναι τόσο καλό (VFM δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα αγορας απο Κινα?Με 70-80 Ευρω παιρνεις πολυ καλο κινητο,κλασεις ανωτερο απ οτι κυκλοφορει Ελλαδα μεχρι 150 Ευρω.

Απο Ελλαδα μονο Moto E.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η δυνατοτητα αγορας απο Κινα?Με 70-80 Ευρω παιρνεις πολυ καλο κινητο,κλασεις ανωτερο απ οτι κυκλοφορει Ελλαδα μεχρι 150 Ευρω.

Απο Ελλαδα μονο Moto E.

 

Θα προτιμούσα όχι, ένας λόγος είναι το service. Και γενικώς δε θα το προτιμούσα. Αν κάποια στιγμή ήθελα να δώσω πολλά να πάρω κάτι πολύ καλό, ίσως το σκεφτόμουν, αλλά τώρα που δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, θα δώσω κανονικά κάποιο ποσό και θα το πάρω από εδώ (πιθανώς skroutz, εκτός αν πάω να δώσω τίποτα παιχνίδια στα Public και μου έρχεται περίπου στα ίδια).

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα όχι, ένας λόγος είναι το service. Και γενικώς δε θα το προτιμούσα. Αν κάποια στιγμή ήθελα να δώσω πολλά να πάρω κάτι πολύ καλό, ίσως το σκεφτόμουν, αλλά τώρα που δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, θα δώσω κανονικά κάποιο ποσό και θα το πάρω από εδώ (πιθανώς skroutz, εκτός αν πάω να δώσω τίποτα παιχνίδια στα Public και μου έρχεται περίπου στα ίδια).

 

τοτε μόνο moto e και αυτό το service ειναι μακριά....... αν χαλάσει κάνα δυο μήνες κάθεσαι χωρίς κινητό

Link to comment
Share on other sites

τοτε μόνο moto e και αυτό το service ειναι μακριά....... αν χαλάσει κάνα δυο μήνες κάθεσαι χωρίς κινητό

 

Η motorola έχει επίσημο service στην Ελλάδα. Cellcom. Οποτε αυτο που λες δεν στέκει.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Η motorola έχει επίσημο service στην Ελλάδα. Cellcom. Οποτε αυτο που λες δεν στέκει.

 

μια φορά στείλαμε moto g με πρόβλημα στο σήμα δυο μήνες οχι αλλά 40 μέρες περιμέναμε και τους πρήζαμε κάθε μέρα στα τηλέφωνα και το μόνο που λέγανε είστε σε προτεραιότητα είστε σε προτεραιότητα............

Link to comment
Share on other sites

μια φορά στείλαμε moto g με πρόβλημα στο σήμα δυο μήνες οχι αλλά 40 μέρες περιμέναμε και τους πρήζαμε κάθε μέρα στα τηλέφωνα και το μόνο που λέγανε είστε σε προτεραιότητα είστε σε προτεραιότητα............

 

Το οτι έτυχε μια φορά σε εσένα, δεν σημαίνει οτι ειναι κανόνας. Η motorola έχει επίσημο σέρβις στην Ελλάδα και δεν χρειάζεται δυο μήνες για επισκευή. Οι ανακρίβειες λοιπόν περισσεύουν.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

μια φορά στείλαμε moto g με πρόβλημα στο σήμα δυο μήνες οχι αλλά 40 μέρες περιμέναμε και τους πρήζαμε κάθε μέρα στα τηλέφωνα και το μόνο που λέγανε είστε σε προτεραιότητα είστε σε προτεραιότητα............

Αλλαγή οθόνης σε moto g 2014 φίλου σε 4μερες και να φανταστεις ανέλαβε την αποστολή το public..

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή οθόνης σε moto g 2014 φίλου σε 4μερες και να φανταστεις ανέλαβε την αποστολή το public..

 

και εδώ έχεις δίκαιο........ οτιδήποτε αφορά parts το κάνουν τσακ μπαμ........ οτιδήποτε αφορά ηλεκτρονικό πρόβλημα κάνουν έναν αιώνα............

Link to comment
Share on other sites

από Κίνα σε αυτές τις ίντσες τι θα προτίνατε;

Καλύτερα να ανοίξεις καινούριο θέμα, για να το δουν περισσότεροι.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

από Κίνα σε αυτές τις ίντσες τι θα προτίνατε;

τπτ γενικός σε αυτές της ίντσες υπάρχουν μια δυο συσκευές (που δεν είναι τέλειος χάλια)

και συνγεκριμενα σε αυτά τα λεφτά το Jiayu G2F και αν ανέβεις και το βρεις το xiaomi mi2s.... και τέλος όσο και να ανέβεις δε υπάρχει κάτι... από την Ελλάδα σε αυτά τα λεφτά το Motorola moto e και αν ανέβεις το xperia z1 και iPhone 4s, 5, 5s και πάλι τέλος τπτ δεν υπάρχει

 

με λίγα λόγια καλό και μικρό μόνο z1 compact και iphonia

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/4105473/Alcatel-One-Touch-Pop-C5-OT-5036D.html

https://www.skroutz.gr/s/5514157/Alcatel-One-Touch-Pop-D5-5038D-4GB.html

 

Καμία άποψη για αυτά; Κοιτάω μήπως αντί να βάλω πάνω από 100 να πάω για το Moto E, να παραμείνω λίγο πιο κάτω είτε για Lumia (520 ή 530), είτε για κάτι άλλο όπως αυτά.

Link to comment
Share on other sites

τπτ γενικός σε αυτές της ίντσες υπάρχουν μια δυο συσκευές (που δεν είναι τέλειος χάλια)

και συνγεκριμενα σε αυτά τα λεφτά το Jiayu G2F και αν ανέβεις και το βρεις το xiaomi mi2s.... και τέλος όσο και να ανέβεις δε υπάρχει κάτι... από την Ελλάδα σε αυτά τα λεφτά το Motorola moto e και αν ανέβεις το xperia z1 και iPhone 4s, 5, 5s και πάλι τέλος τπτ δεν υπάρχει

 

με λίγα λόγια καλό και μικρό μόνο z1 compact και iphonia

 

μιλάμε για να κρατήσουμε τη τιμή χαμηλά όχι να ανέβουμε. Από Ελλάδα ελάχιστα είναι αξιόλογα.απλά έχω ήδη ένα μεγάλο τηλέφωνο μην είναι και το δεύτερο εξίσου μεγάλο. γι αυτό έχω απορρίψει και τα 5ιντσα λόγω μεγέθους καθαρά. κοίταζα και κάτι άγνωστες εταιρίες αλλά δεν θέλω να το παίξω κορόνα γράμματα (π.χ. Leagoo). έχουν κι ωραίο design αυτά αλλά τι θα σου βγάλουν στη πορεία δε το ξέρεις.

το αλκατελ c5 είναι καλό εξαρτάται γιατί το θές. για το d δεν ξέρω. κοίτα στο σχετικό νήμα (thread) της alcatel. Αν θες να σου κάνει παπάδες δεν κάνει αν είναι για κανα τηλέφωνο οκ.Η αλκατελ θα βγάλει μία καλύτερη σειρά τουλάχιστον όσον αφορά τη μπαταρία τα λεγόμενα pop s αλλά καλύτερα κοίτα Κίνα μεριά.

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/4105473/Alcatel-One-Touch-Pop-C5-OT-5036D.html

https://www.skroutz.gr/s/5514157/Alcatel-One-Touch-Pop-D5-5038D-4GB.html

 

Καμία άποψη για αυτά; Κοιτάω μήπως αντί να βάλω πάνω από 100 να πάω για το Moto E, να παραμείνω λίγο πιο κάτω είτε για Lumia (520 ή 530), είτε για κάτι άλλο όπως αυτά.

 

Αν τα θες για απλή χρήση είναι πολύ καλά . για κάτι παραπάνω πρέπει να κοιτάξεις άλλα

Link to comment
Share on other sites

από Κίνα σε αυτές τις ίντσες τι θα προτίνατε;

 

Θα σου πρότεινα το xiaomi red rice hongmi ( με τον mtk ) επεξεργαστη μιας και το έχει ο αδερφός μου και πραγματικα για τα χρήματα του το κινητό πετάει.Μπορείς να διαβάσεις και εδώ το θέμα με το "ρύζι" μιας και έχει περιπου πεντε χιλιαδες και κάτι ποστ.Αν θες να ανεβεις λίγο ακόμα πας στο coolpad f1 το οποίο είναι vfm και το έχω δουλεψει- σεταρει για ενα φιλο

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα το xiaomi red rice hongmi ( με τον mtk ) επεξεργαστη μιας και το έχει ο αδερφός μου και πραγματικα για τα χρήματα του το κινητό πετάει.Μπορείς να διαβάσεις και εδώ το θέμα με το "ρύζι" μιας και έχει περιπου πεντε χιλιαδες και κάτι ποστ.Αν θες να ανεβεις λίγο ακόμα πας στο coolpad f1 το οποίο είναι vfm και το έχω δουλεψει- σεταρει για ενα φιλο

 

4,3 ιντσες ζητισε 4,7 με θηριώδες bezels έδωσες (σε όλα τα άλλα συμφωνώ)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...