Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Google Nexus 6 (by Motorola)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργύρη για πες μιας και το έχεις (και έχεις & και εμπειρία από τόσες συσκευές)

Σε τι επίπεδο είναι σε αναγνωσιμότητα, σα το note 3, το S5? Nexus 5 ή note 4 που είπε και ο Βαγγέλης?

Ή βάλε εσύ όποιο τηλέφωνο θες και του μοιάζει μιας και έχω εμπειρία σχεδόν σε όλα (εξαιρούνται οι Κινέζοι)

Επιμένω γιατί είναι βασικό για μένα αυτό κ δυστυχώς δε μπορώ να το δω άμεσα πριν το πάρω

 

 

Όπως έγραψα φοράει ζελατίνα μαμάς και ίσως δεν ειναι και πολύ αντικειμενικό αλλά με ντάλα ήλιο πάνω από το κεφάλι δεν πολύ βλέπεις.S5 και note 4 δεν είχα ποτέ.Το note 3 ήταν καλύτερο αλλά με καλό screen protector.Ας καταθέσει και την άποψη του κάποιο παιδί που που δεν φοράει μαμά ζελατίνα ή φοράει κάποια καλή ζελατίνα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Περιμένετε λίγο να βγω στον ήλιο...

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα φοράει ζελατίνα μαμάς και ίσως δεν ειναι και πολύ αντικειμενικό αλλά με ντάλα ήλιο πάνω από το κεφάλι δεν πολύ βλέπεις.S5 και note 4 δεν είχα ποτέ.Το note 3 ήταν καλύτερο αλλά με καλό screen protector.Ας καταθέσει και την άποψη του κάποιο παιδί που που δεν φοράει μαμά ζελατίνα ή φοράει κάποια καλή ζελατίνα

Ωχ όχι καλό αυτό μιας και το S5 που έχω τώρα είναι σαφώς σε ανώτερο επίπεδο στο ήλιο από note 3,το δε note 4 ακόμα καλύτερο (ελάχιστα).

Μάλλον θα είναι όπως οι amoled της Samsung επί εποχής note 2 και πίσω που ήταν χάρμα οφθαλμών σε εσωτερικούς χώρους ή νύχτα αλλά αρκετά προβληματικές στο ήλιο.

Άλλωστε το έχουν πει και ξένα αλλά και ελληνικά reviews πως με ούτε 300 nits δε πας και μακριά(IPhone 6 plus=600)

Περιμένετε λίγο να βγω στον ήλιο...

Περιμένουμε περιμένουμε :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που το είδα πριν λίγο μια χαρά μου φαίνεται. Και με τέρμα τη φωτεινότητα είναι τέλειο.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παραγγειλα απο eshop. Μάλλον μετα τις γιορτές. Το καλό είναι οτι μπορώ να κάνω υπαναχώρηση ακόμα και εαν το κινητό έρθει Πάτρα μήπως βρω και συμφεροτερη τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε λίγο να βγω στον ήλιο...

 

Ωχ όχι καλό αυτό μιας και το S5 που έχω τώρα είναι σαφώς σε ανώτερο επίπεδο στο ήλιο από note 3,το δε note 4 ακόμα καλύτερο (ελάχιστα).

Μάλλον θα είναι όπως οι amoled της Samsung επί εποχής note 2 και πίσω που ήταν χάρμα οφθαλμών σε εσωτερικούς χώρους ή νύχτα αλλά αρκετά προβληματικές στο ήλιο.

Άλλωστε το έχουν πει και ξένα αλλά και ελληνικά reviews πως με ούτε 300 nits δε πας και μακριά(IPhone 6 plus=600)

 

Περιμένουμε περιμένουμε :)

Τελικά βγήκα στον ήλιο:) και το κινητό έχει παραδεκτή φωτεινότητα,δηλαδη κάνεις τη δουλειά σου,όχι σαν το Νοτε 2 :),πιο φωτεινό.

Βέβαια να πω πως έχω πάνω προς το παρόν, και τη μπίχλα από το υγρό της Paint Bull που μόλις έβαλα και πρέπει να το σκουπίσω μετά από 24 ώρες,το οποίο κόβει και αυτό.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αργύρη για πες μιας και το έχεις (και έχεις & και εμπειρία από τόσες συσκευές)

Σε τι επίπεδο είναι σε αναγνωσιμότητα, σα το note 3, το S5? Nexus 5 ή note 4 που είπε και ο Βαγγέλης?

Ή βάλε εσύ όποιο τηλέφωνο θες και του μοιάζει μιας και έχω εμπειρία σχεδόν σε όλα (εξαιρούνται οι Κινέζοι)

Επιμένω γιατί είναι βασικό για μένα αυτό κ δυστυχώς δε μπορώ να το δω άμεσα πριν το πάρω

 

Μάνο η μόνη διαφορά είναι στη φωτεινότητα του nexus, που είναι σαφώς χαμηλότερη από του note 4. Στον ήλιο ναι είναι υποδεεστερη...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βγήκα στον ήλιο:) και το κινητό έχει παραδεκτή φωτεινότητα,δηλαδη κάνεις τη δουλειά σου,όχι σαν το Νοτε 2 :),πιο φωτεινό.

Βέβαια να πω πως έχω πάνω προς το παρόν, και τη μπίχλα από το υγρό της Paint Bull που μόλις έβαλα και πρέπει να το σκουπίσω μετά από 24 ώρες,το οποίο κόβει και αυτό.

 

Ωχ....το έκανες το λάθος με το paint bull???

Προσοχή Νίκο....Είμαστε off topic και δε μπορώ να μιλήσω....απλά θα σου έλεγα μακρυά...

Αν θες άνοιξε topic για το συγκεκριμένο για να ξανοιχτουμε :p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Μάνο η μόνη διαφορά είναι στη φωτεινότητα του nexus, που είναι σαφώς χαμηλότερη από του note 4. Στον ήλιο ναι είναι υποδεεστερη...

Βαγγέλη ευχαριστώ όπως και τον Αργύρη το Νίκο και τα άλλα παιδιά που απάντησαν.

Το θέμα είναι ότι για μένα είναι deal brake αυτό το σημείο και δυστυχώς πλεον θα το σκεφτώ διπλά τουλάχιστον για άμεση αγορά.

Είχα τόσα χρόνια top Samsung με amoled και ενώ μέσα η βράδυ ήταν πολύ εντυπωσιακές όταν έβγαινες έξω υπήρχε θέμα.

Ειδικά με τόσο μεγάλη συσκευή είναι βασικό να υπάρχει ευκρίνεια και καλή αναγνωσιμότητα έξω την ημέρα και στις συνθήκες της Ελλάδας με την υψηλή ηλιοφάνεια (εκτός χειμώνα).

Άσε που ήθελα πολλές φορές να δείξω κάτι (1 φωτογραφία που μόλις έβγαλα ή κάτι άλλο)και ήταν προβληματικό τη μέρα έξω.

Αφού λέει ο Νίκος πιο πάνω ότι είναι καλύτερο από το note 2 θα κάνεις δουλειά αλλά δε μου φτάνει.

Δε γυρίζω πίσω 2 χρόνια σε αυτό το τομέα καθώς οι νέες super amoled της Samsung σχεδόν το έχουν λύσει το θέμα με πολύ καλή αναγνωσιμότητα έξω.

Ίσως το πάρω και το χρησιμοποιήσω σα βάση, σα mini tablet που θα το έχω πάντα μαζί μου όπως έκανα με τα πρώτα note αλλά πάντα παράλληλα με 1 άλλη συσκευή κυρίως για τηλέφωνο (με 2 σιμ με το ίδιο νούμερο).

Ή μπορεί να κοιτάξω και προς συνδυασμό για πρώτη φορά με Smart watch.

Ίδωμεν, πάντως μπορεί αυτό να είναι μείον για μένα αλλά σχεδόν όλα τα άλλα είναι συν σε αυτή τη συσκευή (& το μέγεθος εννοείται).

Ειδικά το smooth και η ποιότητα λειτουργίας του είμαι σίγουρος θα είναι όνειρο άπιαστο για το note 4 και τα άλλα.

Και γενικά έχω 1 respect στη Motorola ειδικά και μετά την αγορά του Moto X.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Που να δεις και το κινητό της χρονιάς που το έβγαλε κι αυτό η μοτορολα :p:p

 

http://m.gsmarena.com/motorola_moto_maxx-6779.php

Αυτό είναι το κακό, δε θα το δω γιατί δε το φέρνουν χάχα.

Χωρίς πλάκα αν και off topic απλά κορυφή

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ας δούμε λίγο συνολικά τη συσκευή και να βοηθήσουμε όσους θέλουν ή σκέφτονται να την αποκτήσουν.

Μετά από 4 ημέρες χρήσης έχουμε και λέμε λοιπόν...

Θετικά:

Α. Είναι πραγματικά ότι ότι πιο γρήγορο και smooth υπάρχει από τη γέννηση του android δίχως υπερβολή. Σε εμπειρία χρήσης επιτέλους κάτι που κοντράρει στα ίσια το iPhone αλλά και το τροποποιημένο android λόγω sense, Μ8.

B. Όσες εφαρμογές και να ανοίξω δε θα κολλήσει/καθυστερήσει ποτέ και η μνήμη του το διαχειρίζεται άψογα.

Γ. Άψογος ήχος, δυνατός, καθαρός, και η μόνη συσκευή που επίσης κοντράρει το Μ8 στο τομέα αυτό. Τα ηχεία στη πρόσοψη πολύ θετικό στοιχείο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Δ. Σήματα πολύ δυνατά, θεωρώ ότι είναι το καλύτερο σε αυτό κομμάτι.

Ε. Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη. Ούτε τριξιματα, ωραίο φινιρισμα.

Ζ. Η ασύρματη φόρτιση αλλά και το fast charging δίνουν μια ολοκληρωμένη λύση για όλες τις περιστάσεις.

 

Αρνητικά:

Α. Η μπαταρία του δυστυχώς πάσχει. 4 ώρες screen on σε γενικές γραμμές (wifi+data) πολύ λίγες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Β. Η κάμερα αν και δεν είναι άσχημη θεωρώ ότι είναι υποδεέστερη από άλλες ναυαρχίδες όπως το Note 4, Z3, G3.

Γ. Κακή επιλογή να μην είναι ενεργοποιημένα out of the box αν και υπάρχουν στη συσκευή το notification led και το double tap. Ακόμα και με την ενεργοποίηση τους μετά από root με τρίτες εφαρμογές δε λειτουργούν καλά.

 

Ούτε θετικά, ούτε αρνητικά:

Α. Η οθόνη φυσικά δεν είναι τόσο χάλια όπως τη θέλει η φήμη στα forums, αλλά δεν είναι και ξεχωριστή. Κατι σαν Note 3 φανταστείτε. Τα 2Κ/4Κ είναι για κατανάλωση. Η τεχνολογία σε μια οθόνη την κάνει ξεχωριστή.

Β. Η εμφάνιση της συσκευής θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά και χειρότερη. Απλά είναι αδιάφορη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ας δούμε λίγο συνολικά τη συσκευή και να βοηθήσουμε όσους θέλουν ή σκέφτονται να την αποκτήσουν.

Μετά από 4 ημέρες χρήσης έχουμε και λέμε λοιπόν...

Θετικά:

Α. Είναι πραγματικά ότι ότι πιο γρήγορο και smooth υπάρχει από τη γέννηση του android δίχως υπερβολή. Σε εμπειρία χρήσης επιτέλους κάτι που κοντράρει στα ίσια το iPhone αλλά και το τροποποιημένο android λόγω sense, Μ8.

B. Όσες εφαρμογές και να ανοίξω δε θα κολλήσει/καθυστερήσει ποτέ και η μνήμη του το διαχειρίζεται άψογα.

Γ. Άψογος ήχος, δυνατός, καθαρός, και η μόνη συσκευή που επίσης κοντράρει το Μ8 στο τομέα αυτό. Τα ηχεία στη πρόσοψη πολύ θετικό στοιχείο σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Δ. Σήματα πολύ δυνατά, θεωρώ ότι είναι το καλύτερο σε αυτό κομμάτι.

Ε. Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη. Ούτε τριξιματα, ωραίο φινιρισμα.

Ζ. Η ασύρματη φόρτιση αλλά και το fast charging δίνουν μια ολοκληρωμένη λύση για όλες τις περιστάσεις.

 

Αρνητικά:

Α. Η μπαταρία του δυστυχώς πάσχει. 4 ώρες screen on σε γενικές γραμμές (wifi+data) πολύ λίγες σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Β. Η κάμερα αν και δεν είναι άσχημη θεωρώ ότι είναι υποδεέστερη από άλλες ναυαρχίδες όπως το Note 4, Z3, G3.

Γ. Κακή επιλογή να μην είναι ενεργοποιημένα out of the box αν και υπάρχουν στη συσκευή το notification led και το double tap. Ακόμα και με την ενεργοποίηση τους μετά από root με τρίτες εφαρμογές δε λειτουργούν καλά.

 

Ούτε θετικά, ούτε αρνητικά:

Α. Η οθόνη φυσικά δεν είναι τόσο χάλια όπως τη θέλει η φήμη στα forums, αλλά δεν είναι και ξεχωριστή. Κατι σαν Note 3 φανταστείτε. Τα 2Κ/4Κ είναι για κατανάλωση. Η τεχνολογία σε μια οθόνη την κάνει ξεχωριστή.

Β. Η εμφάνιση της συσκευής θα μπορούσε να είναι καλύτερη αλλά και χειρότερη. Απλά είναι αδιάφορη.

 

Συμφωνώ 99%.:)Συμπληρώνω λοιπόν.

1.Για την κάμερα έχω να πω ότι έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε χαμηλό φωτισμό-Μ8 δεν είναι βέβαια (όχι μην απορείτε γιατί έβαλα το Μ8 για πρότυπο ).

2.Η οθόνη θα έλεγα έχει φωτεινότητα στον ήλιο κάτι ανάμεσα στο Νοτε 2 και στο Νοτε 3 με παρομοίως ζεστά χρώματα.

3. ;Opoios θέλει να το χρησιμοποιήσει σαν γνήσιο Φάμπλετ δεν έχει ειδικό software ,αλλά κάνει πολύ καλή δουλεια με αυτό το προγραμμα,το οποίο αξίζει τα λεφτά του. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lwi.android.flappsfull

4.έΧΕΙ πολύ καλό standby time ,δηλαδή ρουφάει λίγη μπαταρία σε αναμονή ,αλλά η οθόνη σε λειτουργεία ρουφάει σαν τρελή.Πάντως τη μερα τη βγάζει.

Πρόκειται σαφώς για το γρηγορότερο και τερατωδέστερο :) κινητό που υπάρχει.

RAW POWER.

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Και στο πλαίσιο Καλαμαριάς το έχει να το δεις

 

ο μονος λογος που θα με κανει να μπω στο πλαισιο...να βαλω στο χερι το θηριο επιτελους..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος της συσκευής.Απλά τα σπάει.

 

Καλοριζικο φίλε. Λευκό έτσι;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

το ειδα τελικα στο ακατονομαστο πορτοκαλι μαγαζι του κεντρου σημερα,πολυ ομορφο...πολυ θηριο...ΠΟΛΥ ΘΗΡΙΟ!!!!παντως πηγαινε σφαιρα αλλα δε νομιζω να πηγαινει πιο αργα απο νεξους η 1+1
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

το ειδα τελικα στο ακατονομαστο πορτοκαλι μαγαζι του κεντρου σημερα,πολυ ομορφο...πολυ θηριο...ΠΟΛΥ ΘΗΡΙΟ!!!!παντως πηγαινε σφαιρα αλλα δε νομιζω να πηγαινει πιο αργα απο νεξους η 1+1

Πιο αργά;Δίπλα δίπλα με one+ του έριχνε ανετα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...