Jump to content

[Προς Κυκλοφορία] Google Nexus 6 (by Motorola)


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γράψε και έναν οδηγό ρε Θεέ σαν αυτούς που ξέρεις ,για το ρουτ και τα συν αυτώ.......:)

 

Νίκο σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Στα Nexus τα πράγματα είναι τόσο απλά με τα toolkit που εγώ είναι περιττός.

Ασε που εδώ πρέπει όλοι να ρωτάμε τον afilopou :p

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 355
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

elthis δεν έχεις την 5.0.1?

στο νέξους 5 είδα διαφορά προς το καλύτερο στην μπαταρία και έστρωσαν και τα θέματα του wifi...

Link to comment
Share on other sites

elthis δεν έχεις την 5.0.1?

στο νέξους 5 είδα διαφορά προς το καλύτερο στην μπαταρία και έστρωσαν και τα θέματα του wifi...

 

Δεν έχω προλάβει να τη περάσω..μάλλον Σήμερα. Κάτι διάβασα κι εγώ ότι ισχύουν αυτά που λες, αρα ίδωμεν :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μπαταρία του είναι το μεγάλο μείον μέχρι στιγμής. Δε χρειάζεται να πούμε για screen on time μιας και ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση, αλλά κρίνοντας με προηγούμενες συσκευές μου είναι αρκετά πιο κάτω. Βέβαια θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο φταίει το λειτουργικό μιας και σε άλλες συσκευές με L υπάρχει θέμα με τη μπαταρία.

5.0.1 εδώ που έλυσε πάντως το θέμα που είχα με τις συνδέσεις wifi.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον μηδεν βλεπω παντως και ειναι κριμα.αλλα λογικο,με τετοια χρηματα και μεγεθος.

 

στο χδα τι λεει?υπαρχει κινηση?φανταζομαι καμια σχεση με Ν5-Ν4

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Ανεπίτρεπτο πάντως μέσα στην μεγαλύτερη εορταστική περίοδο παγκοσμίως να υπάρχει τέτοια έλλειψη σε στοκ. Η πλειοψηφεία των ευρωπαικών μαγαζιών είναι σε "Αναμονή Παραλαβής" χωρίς να δίνουν καν ημερομηνία. Το πέτυχα για μία μέρα στο γαλλικό amazon, λέω ας πάει το παλιάμπελο την επόμενη, είχε γίνει καπνός. Και προφανώς εννοώ τα μαγαζία που το δίνουν 599 και όχι κάτι άκυρα 700 και 750 που έχουν ξεπεταχτεί και ψάχνουν για κορόδια. Οπως βέβαια και με παράδοση άμεσα όχι κάποια στιγμή το 2015... Για να μην πω και για το γεγονός ότι μεγάλοι πάροχοι του εξωτερικού ούτε καν το έχουν στη σελίδα τους. Υποτίθεται ότι η αύξηση τιμής πήγαινε και με το γεγονός ότι η συσκευή θα σπρωχτεί πολύ μέσω παρόχων/συμβολαίων (σε αντίθεση με προηγούμενες Nexus συσκευές) άρα η τιμή της θα βγαίνει χαμηλότερα.

 

Περιμένουν μήπως να πουλήσουν από Γενάρη που δε θα 'χει μείνει σάλιο; Και δε μιλάω για Ελλάδα, αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απογοήτευση.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μπαταρία του είναι το μεγάλο μείον μέχρι στιγμής. Δε χρειάζεται να πούμε για screen on time μιας και ο καθένας κάνει διαφορετική χρήση, αλλά κρίνοντας με προηγούμενες συσκευές μου είναι αρκετά πιο κάτω. Βέβαια θεωρώ ότι κατά κύριο λόγο φταίει το λειτουργικό μιας και σε άλλες συσκευές με L υπάρχει θέμα με τη μπαταρία.

5.0.1 εδώ που έλυσε πάντως το θέμα που είχα με τις συνδέσεις wifi.

Η μπαταρία είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει σε ένα κινητό.Δουλειά γραφείου κάνω ,δεν είμαι σε κανένα δάσος χωρίς ρεύμα.To smoothness και η ταχύτητα με ενδιαφερουν.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ανεπίτρεπτο πάντως μέσα στην μεγαλύτερη εορταστική περίοδο παγκοσμίως να υπάρχει τέτοια έλλειψη σε στοκ. Η πλειοψηφεία των ευρωπαικών μαγαζιών είναι σε "Αναμονή Παραλαβής" χωρίς να δίνουν καν ημερομηνία. Το πέτυχα για μία μέρα στο γαλλικό amazon, λέω ας πάει το παλιάμπελο την επόμενη, είχε γίνει καπνός. Και προφανώς εννοώ τα μαγαζία που το δίνουν 599 και όχι κάτι άκυρα 700 και 750 που έχουν ξεπεταχτεί και ψάχνουν για κορόδια. Οπως βέβαια και με παράδοση άμεσα όχι κάποια στιγμή το 2015... Για να μην πω και για το γεγονός ότι μεγάλοι πάροχοι του εξωτερικού ούτε καν το έχουν στη σελίδα τους. Υποτίθεται ότι η αύξηση τιμής πήγαινε και με το γεγονός ότι η συσκευή θα σπρωχτεί πολύ μέσω παρόχων/συμβολαίων (σε αντίθεση με προηγούμενες Nexus συσκευές) άρα η τιμή της θα βγαίνει χαμηλότερα.

 

Περιμένουν μήπως να πουλήσουν από Γενάρη που δε θα 'χει μείνει σάλιο; Και δε μιλάω για Ελλάδα, αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Απογοήτευση.

 

'Οπως έχω ξαναγράψει, η συσκευή υπάρχει διαθέσιμη (σε όλες τις εκδόσεις) στο Motorola.co.uk και Motorola.de εδώ και καμιά εβδομάδα.

Μεταπωλητές (amazon) το περιμένουν αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως έχω ξαναγράψει, η συσκευή υπάρχει διαθέσιμη (σε όλες τις εκδόσεις) στο Motorola.co.uk και Motorola.de εδώ και καμιά εβδομάδα.

Μεταπωλητές (amazon) το περιμένουν αρχές της επόμενης εβδομάδας.

 

Επειδή δοκίμασα μόλις, το motorola.co.uk τι χρησιμότητα έχει για μας ακριβώς από τη στιγμή που δεν μένουμε UK; Τουλάχιστον το amazon στέλνει σχεδόν πανευρωπαικά.

Το γεγονός παραμένει ότι η μεγαλύτερη ποσότητα των αγορών γίνεται 10-15 με 25-30 και σε αυτό το διάστημα φαίνεται ότι όλοι οι μεταπωλητές που είναι και αυτοί που κάνουν το μεγαλύτερο τζίρο πωλήσεων είναι out of stock. Αν αυτό δεν είναι αποτυχία άπο άποψη έγκαιρης και ενδελεχούς προμήθευσης (από πλευράς Google/Motorola) συσκευών πανευρωπαικά τότε δεν ξέρω τι είναι.

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Δεν σου πέρασε από το μυαλό, γιατί μένεις Ελλάδα (δεν το λέω κάπως αυτό - μη παρεξηγηθείς) και έτσι μάς/σας έχουν μάθει μιας και οι εταιρίες δεν πουλάνε απευθείας αλλά σχεδόν πάντα μέσω αντιπροσώπου.

Στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές σχεδόν στα πάντα. Επίσης υπάρχει και σωστό support;

 

Λογικά, στο διάστημα 25-30 θα υπάρξει διαθέσιμο σε Σκρουτζομάγαζα / Amazon για τους ενδιαφερόμενους.

Συμφωνώ οτι η Google απέτυχε να στοκάρει επαρκώς πριν τις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου πέρασε από το μυαλό, γιατί μένεις Ελλάδα (δεν το λέω κάπως αυτό - μη παρεξηγηθείς) και έτσι μάς/σας έχουν μάθει μιας και οι εταιρίες δεν πουλάνε απευθείας αλλά σχεδόν πάντα μέσω αντιπροσώπου.

Στο εξωτερικό υπάρχουν πολλές εναλλακτικές σχεδόν στα πάντα. Επίσης υπάρχει και σωστό support;

 

Λογικά, στο διάστημα 25-30 θα υπάρξει διαθέσιμο σε Σκρουτζομάγαζα / Amazon για τους ενδιαφερόμενους.

Συμφωνώ οτι η Google απέτυχε να στοκάρει επαρκώς πριν τις γιορτές.

 

Αφενός δεν μένω Ελλάδα και ανάθεμα με αν οι Γάλλοι, οι Ελβετοί ή οι Σουηδοί (αναφέρω 3 χώρες από τις οποίες έχω προσωπική εμπειρία) πάνε να αγοράσουν κινητό από τις εταιρίες κατασκευής, ποτέ μου δεν συνάντησα κανέναν τέτοιο. Στους αντίστοιχους Γερμανούς/Πλαίσιο κτλ. πάνε και στα Mediamarkt λόγω άνεσης, πληρώνοντας κ πιο πάνω από την ιντερνετική τιμή ενώ πολλοί μάλιστα αγοράζουν ηλεκτρονικές συσκευές από μεγάλα super market τα οποία στο εξωτερικό έχουν αρκετά καλές τιμές ορισμένες φορές. Αν οι εμπειρίες σου λένε κάτι το διαφορετικό για τις συνήθειες του κόσμου στο εξωτερικό θα μου προκαλούσε μεγάλη εντύπωση. Πρόσεξε μιλάω για την πλειοψηφεία, όχι τους 5-10 τρελαμένους που θα προσπαθήσουν να το βρούνε κ στην άλλη άκρη του κόσμου.

 

Αν το φέρουν 25+ είναι ήδη πολύ αργά κατά τη γνώμη μου, θα έχουν χάσει μεγάλη μερίδα των αγοραστών. Εδώ εγώ που συνειδητά πάω για Νεξους λόγω των ιδιαιτεροτήτων που έχουν αυτές οι συσκευές και κάνω δεύτερες σκέψεις να στραφώ σε κάτι άλλο που θα το χαρώ και το εξερευνήσω άνετα μέσα στις γιορτές και όχι από Γενάρη που επιστρέφουμε στη ρουτίνα. Πόσο μάλλον πιο casual αγοραστές. Η αγορά της Χριστουγεννιάτικης περιόδου είναι η σημαντικότερη περίοδος ειδικά για τέτοιες συσκευές και προιόντα που είναι ημι-αναλώσιμα (δηλαδή τα αντικαθιστούμε κάθε 2-3-4 χρόνια).

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Άμα μένεις Ευρώπη - τότε ή κάτι κάνεις λάθος ή δεν ψάχνεις σωστά.

Η συσκευή υπάρχει στο ebay εδώ και αρκετό καιρό.

 

Στο UK και στη Γερμανία πάντως ο κόσμος που ενδιαφέρετε δεν αγοράζει απο Σούπερ Μάρκετ και είναι πιο ενημερωμένοι.

Ας το κλείσουμε εδώ το off topic και ας συγκεντρωθουμε στη διαθεσημοτητα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Έκανε την εμφάνιση του το 32αρι σήμερα στο skroutz. Τιμη εκκίνησης 636.90 €. Τα γνωστα κλεφτ.... όπα σορρυ τα γνωστά καταστήματα κλασικά 699€.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά καταστήματα ή οι "κλέφτες" κάπως πρεπει να πληρώσουν τις διαφημίσεις , τους παραπανω εργαζομενους κτλ. Δεν βγαίνουν αλλιως. Αύριο μεθαύριο θα βγάλει το πλαίσιο ή το μίντια ή το παμπλικ διαφήμιση για το κινητό σε ώρες 9 με 12 το βράδυ. Κάπως πρεπει να βρούνε τα λεφτά . Και τι νομιζεις οτι δεν έχουν εσοδα ? Αμα το ψάξεις θα δεις οτι έχουνε 20 φορές περισσότερα έσοδα σε σχέση με τα μικρά κατάστηματα των 2-3 υπαλλήλων που δεν έχουν καν τμήμα μάρκετινγκ. Αλλα όπως είπα απο την μια έχουμε γνωστές εταιρίες καταστηματων που αξιοποιούν χιλιαδες εργαζόμενους σε σχέση με την αλλη επιχείριση που βγάζει πολύ λιγότερα έσοδα αλλά με πολύ λιγότερους υπαλλήλους.

 

Και να στο πω αλλιως. Εσύ που ξερεις απο αυτά και απο αντροιντ και θες το κινητο βδομαδες πριν κυκλοφορησει θα ψαξεις να το βρεις στην καλύτερη δυνατή τιμή αμαζον κτλ

Αύριο μεθαύριο που κάποιος πχ γονιος θα δει την διαφήμιση μετα τις ειδήσεις και το θέλει δώρο για το παιδί του ,την επόμενη θα παει μια βολτα downtown στα γνωστά καταστήματα και θα το χτυπήσει, αφού έχει περάσει μια βολτα πρωτα απο ενα ΑΤΜ :P

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μια ώρα παρέλαβα.

1 Γου'αου ,που λένε και τα νεαρούδια:).Επιτέλους μια smooth QHD συσκευή.

2. Η συσκευασία δεν έχει ακουστικά ,έτσι δεν είναι;

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το Motorola.de δεν στέλνουν Ελλάδα; με αυτή τη τιμή συμφέρει να το παραγγείλει κανείς μέσο Mailboxde.com από το να το αγοράσει από δω.
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον μηδεν βλεπω παντως και ειναι κριμα.αλλα λογικο,με τετοια χρηματα και μεγεθος.

Ακριβώς. Εγώ ψήθηκα πολύ με το Ν5, θα ψηνόμουν για Ν6 άνετα, αλλά πάνω από 450 δε δίνω (εγώ προσωπικά). Κι εννοείται αφού έχω καταφέρει να πουλήσω το Ν5 κανά 200άρι. Συνεπώς δε με βλέπω με Ν6. (άσε που δε μου αρέσει κι αισθητικά πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μια ώρα παρέλαβα.

1 Γου'αου ,που λένε και τα νεαρούδια:).Επιτέλους μια smooth QHD συσκευή.

2. Η συσκευασία δεν έχει ακουστικά ,έτσι δεν είναι;

 

σαν κλάσσικο νεξους που ειναι,οχι..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

1.Εντελώς smooth.Οπως είπα πριν είναι η πρώτη QHD συσκευή.

2. Ταχύτατη. Εφάμιλλη και ενίοτε πιό γρήγορη από τό Μ8.

3.Μνήμη τέρας. Κράτησε ανοικτά τό sygic το navigon και κάνα δυό browser και έπαιζα με το multitasking πηγαίνοντας ταχύτατα από το ενα στο άλλο με απίστευτη ευκολία και χωρίς κομπιασματα .

4.Φωτεινή και ζεστή οθόνη. Φέρνει περισσότερο προς samsung.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

2. Ταχύτατη. Εφάμιλλη και ενίοτε πιό γρήγορη από τό Μ8.

 

 

Σχετικά με αυτό. Βλέπω σε βιντεακια στο ίντερνετ πως το note 4 είναι αρκετά έως πολύ πιο γρήγορο τουλάχιστον στο άνοιγμα βαριών παιχνιδιών. Λένε πως φταίει η κρυπτογράφηση. Αν ισχύουν αυτά στα βίντεο λογικά το m8 με την 1080 οθόνη του είναι αρκετά πιο γρήγορο από το nexus 6.

Link to comment
Share on other sites

Απο γαλλικο Amazon έχει ακουστικά όπως έγραψε και πριν ένας φίλος.Ωραία η όρκα αλλά απο μπαταρία πάσχει για την ωρα.Οπως τα είπε ο Ηλιας

Και εγώ δουλεια γραφείου κάνω αλλά η μπαταρία πέφτει ανεπιτρεπτα γρηγορα

Edited by afilopou

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό. Βλέπω σε βιντεακια στο ίντερνετ πως το note 4 είναι αρκετά έως πολύ πιο γρήγορο τουλάχιστον στο άνοιγμα βαριών παιχνιδιών. Λένε πως φταίει η κρυπτογράφηση. Αν ισχύουν αυτά στα βίντεο λογικά το m8 με την 1080 οθόνη του είναι αρκετά πιο γρήγορο από το nexus 6.

 

Δεν δοκιμασα παιχνίδια τα οποία δεν με ενδιαφέρουν κιόλας. Δοκιμασα ανοίγοντας τις συνήθεις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και εκεί το Nexus είναι εφάμιλλο και ενίοτε γρηγορότερο από το Μ8.

Η αίσθηση δε,που αφήνει το κινητό είναι η ταχύτητα.

Οση ώρα το δουλεύω δεν έχω δεί πουθενά δισταγμό ή hickup.

Ενα άλλο που βλέπω είναι ότι η οθόνη καταπίνει μπαταρία αβερτα

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...