Jump to content

Z2 η g3 δύσκολη επιλογή.


tsamers
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες γνωρίζω μα χαρακτηριστικά και των δυο τα έχω δουλέψει από λίγο απλά είμαι σε δίλημμα. Υπάρχει κανείς να μου προτείνει κάποιο με βασιμα επιχειρήματα και σχετικά με τα προβλήματα σου αντηκδτχπηδδντντνη συγκεκριμένες συσκευές?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Το g3 με τα 3 γιγα ραμ ή με τα 2;

Πες μας και λίγο την χρήση που κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Το g3 χωράει μεγαλύτερη οθόνη σε ίδιο μέγεθος συνολικά. Έχει εξαιρετική κάμερα. Το ζ2 είναι για μένα πιο ωραίο, έχει αδιάβροχοποιηση και front facing speakers.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Είμαι power user η κοπέλα μου έχει επιδότηση και είναι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Ξέρω τα περισσότερα απλά ζητάω κάτι πιο εξειδικευμένο να μου πείτε. Γιατί μπορεί με τα update να έχουν βελτιωθεί κάποια ελαττώματα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα το Ζ2 πάντως. Τα είχα και τα δύο και θεωρώ ότι το σονυ έχει καλύτερο σύνολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Z2 με κλειστά μάτια.

 

Ανώτερη οθόνη

Ανώτερη ποιότητα κατασκευής

Ανώτερη αυτονομία

Full smooth εμπειρία χρήσης και απόλυτα απροβλημάτιστη συσκευη και γενικός πιο ισορροπημένη και ολοκληρωμένη σαν πρόταση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Z2 προτεινω!!Πιο ποιοτικη κατασκευαστικα συσκευη και καλυτερη αυτονομια.Βεβαια,το UI της Sony ειναι λιγο βαρετο,αλλα με τους custom launchers και roms αυτο λυνεται ευκολα.
Link to comment
Share on other sites

Z2 με κλειστά μάτια.

 

Ανώτερη οθόνη

Ανώτερη ποιότητα κατασκευής

Ανώτερη αυτονομία

Full smooth εμπειρία χρήσης και απόλυτα απροβλημάτιστη συσκευη και γενικός πιο ισορροπημένη και ολοκληρωμένη σαν πρόταση.

 

οθόνη δεν την λες ανώτερη....... (πέρα από της ταινίες), ανώτερη ποιότητα ναι κατά πολύ....... ανώτερη αυτονομία ναι μέσα και εδώ.......... bugfree εμπειρία?? οχι...... εχει πολλά μικρά bugs που ένα φτιάχνουν άλλο χαλάει..... (δεν είναι μόνο το z2 το θέμα το έχει γενικός software της sony.......) εκτός και αν έχεις σκοπό να βάλεις cm η aosp τοτε ναι έχεις απόλυτη συσκευή

 

αλλά ναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο και εγώ z2 προτείνω (lg μας τα χάλασε φέτος μετα απο το απροβλημάτιστο g2 έβγαλε εσπευσμένα το g3 και τα κανε λίγο θαλλασα), και εφόσον το παίρνει με επιδότηση δεν μπορούμε να προτείνουμε το άψογο find 7

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Ζ2 από τον Μάιο και ούτε το παραμικρό lag δεν έχω δει..Ζ2 μαζί με Μ8 τα απόλυτα smooth κινητά..είναι απόλυτη συσκευή out of Box με την καλύτερη εμπειρία χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γνωρίζω μα χαρακτηριστικά και των δυο τα έχω δουλέψει από λίγο απλά είμαι σε δίλημμα. Υπάρχει κανείς να μου προτείνει κάποιο με βασιμα επιχειρήματα και σχετικά με τα προβλήματα σου αντηκδτχπηδδντντνη συγκεκριμένες συσκευές?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Πανε σε ενα καταστημα και δοκιμασε τα live! Πολυ πιο καλο το z2 τρελη σπιρταδα σε σχεση με το laggy για μενα g3! Και οταν λεω laggy δεν εννοω οτι λαγκαρει απλα οτι φαινεται να πηγαινει σχετικα αργα!

Ζ2 απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Πανε σε ενα καταστημα και δοκιμασε τα live! Πολυ πιο καλο το z2 τρελη σπιρταδα σε σχεση με το laggy για μενα g3! Και οταν λεω laggy δεν εννοω οτι λαγκαρει απλα οτι φαινεται να πηγαινει σχετικα αργα!

Ζ2 απο μενα

 

Ισως λαγγαρει λιγο λογω υψηλης αναλυσης της οθονης,διαβαζα καπου οτι η εκδοση του g3 με snapdragon 805 δεν λαγγαρει καθολου.Βεβαια,αυτη η εκδοση κυκλοφορει μονο στη Κορεα,οποτε ολοι οι υπολοιποι μειναμε με το λαγγαριστο.

Link to comment
Share on other sites

οθόνη δεν την λες ανώτερη....... (πέρα από της ταινίες), ανώτερη ποιότητα ναι κατά πολύ....... ανώτερη αυτονομία ναι μέσα και εδώ.......... bugfree εμπειρία?? οχι...... εχει πολλά μικρά bugs που ένα φτιάχνουν άλλο χαλάει..... (δεν είναι μόνο το z2 το θέμα το έχει γενικός software της sony.......) εκτός και αν έχεις σκοπό να βάλεις cm η aosp τοτε ναι έχεις απόλυτη συσκευή

 

αλλά ναι ανάμεσα σε αυτά τα δυο και εγώ z2 προτείνω (lg μας τα χάλασε φέτος μετα απο το απροβλημάτιστο g2 έβγαλε εσπευσμένα το g3 και τα κανε λίγο θαλλασα), και εφόσον το παίρνει με επιδότηση δεν μπορούμε να προτείνουμε το άψογο find 7

 

Πρέπει να πάψεις να ταυτίζεις Samsung με Sony.

Επίσης πρέπει να διαχωρίζεις μικρομεσαία κατηγορία Sony με σειρα Ζ(απο z2 και z1 compact και μετά)

Μιας και εδώ μιλάμε συγκεκριμένα για z2 όχι συνολικά την Sony η το πρόσφατο παρελθόν της.

Μέρα με τη νύχτα πλέον η διαφορά προς το καλύτερο στα Sony πλέον.

 

Κατα τα αλλα συμφωνούμε οτι το z2 ειναι ξεκάθαρα ανώτερη συσκευη.

Μέσα στο 14 εχουμε στροφή με Sony,htc,Oppo ξεκάθαρα και συνολικά ανώτερες προτάσεις απο τους κορεατες(lg,Samsung)

 

Μονο ο τομέας κάμερα ειναι μπροστά οι Κορεάτες σε σχεςη με htc(περισσότερο)Sony(λιγότερο),ενώ η Oppo τους έφτασε και ίσως τους εςτω μισό μισό κλικ τους βάζει κάτω σε αυτό το τομέα.

 

Το ειχα ξαναπεί αν η Oppo με το 7 ήταν 5 με 5.2 ίντσες θα ήταν ο απόλυτος Βασίλειας για το 14 έως σήμερα

 

Έως βγει πλέον κάτι αλλο απο σημερα και απο εδώ και πέρα,το z3 πλέον παίρνει τα σκήπτρα,έως βγει κάτι ανώτερο συνολικά σαν πρόταση που έως την άνοιξη του 15 δεν το βλέπω απο κανέναν!

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πάψεις να ταυτίζεις Samsung με Sony.

Επίσης πρέπει να διαχωρίζεις μικρομεσαία κατηγορία Sony με σειρα Ζ(απο z2 και z1 compact και μετά)

Μιας και εδώ μιλάμε συγκεκριμένα για z2 όχι συνολικά την Sony η το πρόσφατο παρελθόν της.

Μέρα με τη νύχτα πλέον η διαφορά προς το καλύτερο στα Sony πλέον.

 

Κατα τα αλλα συμφωνούμε οτι το z2 ειναι ξεκάθαρα ανώτερη συσκευη.

Μέσα στο 14 εχουμε στροφή με Sony,htc,Oppo ξεκάθαρα και συνολικά ανώτερες προτάσεις απο τους κορεατες(lg,Samsung)

 

Μονο ο τομέας κάμερα ειναι μπροστά οι Κορεάτες σε σχεςη με htc(περισσότερο)Sony(λιγότερο),ενώ η Oppo τους έφτασε και ίσως τους εςτω μισό μισό κλικ τους βάζει κάτω σε αυτό το τομέα.

 

Το ειχα ξαναπεί αν η Oppo με το 7 ήταν 5 με 5.2 ίντσες θα ήταν ο απόλυτος Βασίλειας για το 14 έως σήμερα

 

Έως βγει πλέον κάτι αλλο απο σημερα και απο εδώ και πέρα,το z3 πλέον παίρνει τα σκήπτρα,έως βγει κάτι ανώτερο συνολικά σαν πρόταση που έως την άνοιξη του 15 δεν το βλέπω απο κανέναν!

 

εγω το find 7 το ειχα για μερικές μερες (παραγγελία για εναν φιλο) οσο και να το λατρεψα (ειδικα σε θεμα camera και κατασκευή) τοσο αλλο το μίσησα απο θέμα μεγέθους πραγματικά το βλέπεις και κλαις λέγοντας γιατιιιιιιιιιιιιι οχι μικρότερο :cry:

 

όσο για το z3 αντε οθόνη πες ειναι θέμα γούστου αλλά οχι και τα bugs.......... τα έχει οτι και να πεις τα εχει (εχει ένας φίλος μου και τα γεύτηκα)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το z2 προτείνω..Είναι μια πολύ δυνατή πρόταση..το g3 είναι αυτό που λέμε τα έκανε μούσκεμα η LG,πολλά θέματα που ευτυχώς λύνονται άλλα ακόμη είναι laggy και η οθόνη είναι κακή στα δικά μου μάτια....είναι laggy και Δεν φταίει ο 801 η Ο 805...Και το find 7 με πολύ πιο βαρύ λειτουργικό και ίδια οθόνη σε ανάλυση πάει νεράκι ξαι Επίσης έχει εξαιρετικά χρώματα και Όχι αυτό το μουντό πράγμα

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το z2 προτείνω..Είναι μια πολύ δυνατή πρόταση..το g3 είναι αυτό που λέμε τα έκανε μούσκεμα η LG,πολλά θέματα που ευτυχώς λύνονται άλλα ακόμη είναι laggy και η οθόνη είναι κακή στα δικά μου μάτια....είναι laggy και Δεν φταίει ο 801 η Ο 805...Και το find 7 με πολύ πιο βαρύ λειτουργικό και ίδια οθόνη σε ανάλυση πάει νεράκι ξαι Επίσης έχει εξαιρετικά χρώματα και Όχι αυτό το μουντό πράγμα

 

εκτός από αυτά που αναφέρεις τώρα που βγήκε και το Ζ3 θα πέσει και άλλο η τιμή του Ζ2 και αυτό είναι ότι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ισως λαγγαρει λιγο λογω υψηλης αναλυσης της οθονης,διαβαζα καπου οτι η εκδοση του g3 με snapdragon 805 δεν λαγγαρει καθολου.Βεβαια,αυτη η εκδοση κυκλοφορει μονο στη Κορεα,οποτε ολοι οι υπολοιποι μειναμε με το λαγγαριστο.

Ποσο τραγικο μπορει να ειναι αυτο φιλε μου! Να παρεις ναυαρχιδα με τοσα λεφτα σουξου μουξου αναλυσεις οθονης ξερω γω 10 γιγα ραμ και να εχει λαγκ? Αυτα ειναι απιστευτα πραγματα! Και μετα αυτοι που ειναι κολλημενοι με android κραζουν τα iphone για τους γνωστους λογους ξερω γω! Βεβαια ασχετο μην βγω offtopic!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το z2 προτείνω..Είναι μια πολύ δυνατή πρόταση..το g3 είναι αυτό που λέμε τα έκανε μούσκεμα η LG,πολλά θέματα που ευτυχώς λύνονται άλλα ακόμη είναι laggy και η οθόνη είναι κακή στα δικά μου μάτια....είναι laggy και Δεν φταίει ο 801 η Ο 805...Και το find 7 με πολύ πιο βαρύ λειτουργικό και ίδια οθόνη σε ανάλυση πάει νεράκι ξαι Επίσης έχει εξαιρετικά χρώματα και Όχι αυτό το μουντό πράγμα

 

Παντως,γενικα ο 801 δεν ειναι οτι καλυτερο για οθονη 2k.Ο 805 ειναι παρα πολυ πιο αποδοτικος σε αυτη την αναλυση.Νομιζω αυτος ηταν και ο λογος που η SONY και αλλες εταιριες δεν εβαλαν πανω απο 2k αναλυση σε tablets φετος.

Link to comment
Share on other sites

Παντως,γενικα ο 801 δεν ειναι οτι καλυτερο για οθονη 2k.Ο 805 ειναι παρα πολυ πιο αποδοτικος σε αυτη την αναλυση.Νομιζω αυτος ηταν και ο λογος που η SONY και αλλες εταιριες δεν εβαλαν πανω απο 2k αναλυση σε tablets φετος.

 

Θα συμφωνήσω και γω ότι το g3 έπρεπε να χε ή 805 ή 1080p οθόνη & τότε δεν θα χε αντίπαλο.

Από την άλλη και το oppo find 7, 2k οθόνη με 801 επεξεργαστή, μια χαρά τα πάει-δεν είχε τα θέματα του g3.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω ότι το g3 έπρεπε να χε ή 805 ή 1080p οθόνη & τότε δεν θα χε αντίπαλο.

Από την άλλη και το oppo find 7, 2k οθόνη με 801 επεξεργαστή, μια χαρά τα πάει-δεν είχε τα θέματα του g3.

όποιος βιάζεται σκονταφτει... oppo έχει κάνει oc την gpu και έκανε κατάλληλες αλλαγές στο kernel ώστε να είναι το gui rendering σε υψηλότερη προτεραιότητα... αυτό όμως δεν έλυσε το θέμα της μπαταρίας η οποία κρατάει λες και έχεις 2000 mha μπαταρία λόγο του ότι τρώει ζωρια το cpu/gpu και αυτό δεν αλλάζει εκτός και αν βάλουν άλλο cpu

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει πει.πολλές φορές η ίδια η κατασκευάστρια του chip ο 801 υπερκαλύπτει άνετα την 2Κ ανάλυση..Μια χαρά τα πάει το find σε διάρκεια πλέον..κοντά 5 ώρες οθόνη με το τόσο ενεργοβορο colors δεν είναι καθόλου λίγο...

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως το καλύτερο κινητό είναι το m8 σε θέματα lag κυρίως αν είχε και μια αξιόλογη κάμερα δεν θα είχε αντίπαλο. Απλά της κοπέλας μου της δίνουν 390 για iPhone και για το z2 για τα υπόλοιπα android δίνουν 210 και όπως καταλαβαίνεται ο Γερμανός σε σύγκριση με το skroutz τα δίνουν πανάκριβα. Επομένως η επιλογή μονόδρομος
Link to comment
Share on other sites

Για μένα πάντως το καλύτερο κινητό είναι το m8 σε θέματα lag κυρίως αν είχε και μια αξιόλογη κάμερα δεν θα είχε αντίπαλο. Απλά της κοπέλας μου της δίνουν 390 για iPhone και για το z2 για τα υπόλοιπα android δίνουν 210 και όπως καταλαβαίνεται ο Γερμανός σε σύγκριση με το skroutz τα δίνουν πανάκριβα. Επομένως η επιλογή μονόδρομος

m8 κοστίζει όσο χρυσός.... lag kselag αλλά κινητό παίρνουμε όχι αυτοκίνητο

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα τελικα στο G3 ειναι η οθονη, δλδ η αναλυση της ? ή το λειτουργικο? το δευτερο λυνεται ευκολα. Ειμαι και εγω αναμεσα στα 2 αλλα φοβαμαι μην φαω καμμια φολα με την σονυ και το φυσαω και δεν κρυωνει. ΕΠιπλεον, τα ρεσταρτ εχουν σταματησει στα G3? Ειδικα το τελευταιο ειναι σοβαροτατο ελαττωμα.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο είμαι αλλά με αυτά που διαβάζω για το G3 μακρυά και αγαπημένοι. Εμπρός καλό μου Ζ2.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα τελικα στο G3 ειναι η οθονη, δλδ η αναλυση της ? ή το λειτουργικο? το δευτερο λυνεται ευκολα. Ειμαι και εγω αναμεσα στα 2 αλλα φοβαμαι μην φαω καμμια φολα με την σονυ και το φυσαω και δεν κρυωνει. ΕΠιπλεον, τα ρεσταρτ εχουν σταματησει στα G3? Ειδικα το τελευταιο ειναι σοβαροτατο ελαττωμα.

Απλά από ότι κατάλαβα βιάστηκαν να βγάλουν 2k οθόνη και την πάτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...