Jump to content

Επιλογη smartphone για παιδι


GeorgeKa
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω για αγορα απο Κινα smartphone για τα παιδια μου 12 ετων και τιμη 60-90 ευρω.

Δεν εχω μεγαλες απαιτησεις. Να ειναι αξιοπιστο και η χρηση θα ειναι για τηλεφωνα, sms, απλα παιχνιδια, youtube

και ιντερνετ.

 

Διαβαζω για coopad 7236, Jiayu F1, THL κλπ

Τι προτεινετε ;

Edited by GeorgeKa
Link to comment
Share on other sites

κάποιο που να το αναφέρει στα χαρακτηριστικά του ,τα samsung κατά κυριο λόγο

Δες λίγο παρακάτω έχει ανοιχτή ένα θέμα σχετικά με το sar

Edited by dk65gr
Link to comment
Share on other sites

Επωνυμο ; Δηλαδη ;

 

Επειδή από Κίνα το SAR είναι αμφιλεγόμενο και σε κάποιες περιπτώσεις άγνωστο, καλύτερα θα ήταν να επιλέξεις μια πιο «γνωστή» εταιρία από την ελληνική αγορά για το παιδί. Sony, Samsung, LG έχουν καλά φθηνά κινητά.

You can do anything, but not everything.

David Allen

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις από κινέζικο τι sar έχει ακριβώς, μην το πάρεις. Εγώ στον πιτσιρικά μου του έχω δώσει ένα iphone 4S παλιό που έχω, αλλά σε flight mode για ακόμα πιο σίγουρα :p
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις από κινέζικο τι sar έχει ακριβώς, μην το πάρεις. Εγώ στον πιτσιρικά μου του έχω δώσει ένα iphone 4S παλιό που έχω, αλλά σε flight mode για ακόμα πιο σίγουρα :p

βρήκες τι να του δώσεις με τι sar που έχει το 4s κάνουμε αυγά...

Link to comment
Share on other sites

βρήκες τι να του δώσεις με τι sar που έχει το 4s κάνουμε αυγά...

 

Χωρίς κάρτα sim και σε flight mode, το κινητο εχει 0 sar γιατί δεν ψαχνει για δικτυο

http://www.preventcancernow.ca/11-ways-to-use-your-cell-phone-safely

Edited by maddoctor
Link to comment
Share on other sites

Να δω ποτε θα σταματησει αυτη η βλακεια (ιστορια) με το sar. τρωμε τα απιστευτα απο αλλα κι αλλα και εσεις κοιτατε ακομα το sar στα κινητα.

GeorgeKa Βαλε ενα οριο στην τιμη που θελεις να δωσεις πηγαινε σε ενα μαγαζι και παρε οποιο τους αρεσει.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς κάρτα sim και σε flight mode, το κινητο εχει 0 sar γιατί δεν ψαχνει για δικτυο

http://www.preventcancernow.ca/11-ways-to-use-your-cell-phone-safely

άρα είπα και εγώ, νόμιζα έχεις sim μέσα στην ψησταριά

Link to comment
Share on other sites

doogee dg310 €67 vickmall.com

και το THL 6s νομιζω είναι συνυποψηφιο σε αυτην την κατηγορια.

Αλλα 5 ιντσες οθονη σε 12χρονο ;

Μηπως είναι υπερβολή ; θα το βολευτει/μεταφερει ευκολα λογω μεγέθους ;

Από την άλλη μηπως η μεγαλυτερη οθονη θα είναι καλυτερη για τα ματια του ;

 

Πειτε την γνωμη σας γιατι βρισκομαι και εγω στην ιδια αναζητηση.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

και το THL 6s νομιζω είναι συνυποψηφιο σε αυτην την κατηγορια.

Αλλα 5 ιντσες οθονη σε 12χρονο ;

Μηπως είναι υπερβολή ; θα το βολευτει/μεταφερει ευκολα λογω μεγέθους ;

Από την άλλη μηπως η μεγαλυτερη οθονη θα είναι καλυτερη για τα ματια του ;

 

Πειτε την γνωμη σας γιατι βρισκομαι και εγω στην ιδια αναζητηση.

 

Το καλυτερο ειναι να μην εχει καμια ιντσα μπροστα απο τα ματια του σε τετοια ηλικια αλλα τελος παντων.

Πάρτε όποιο αρεσει στο παιδι με τα χρήματα που διαθέτετε, οχι οποιο αρεσει σε εσας.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι ενα παιδι αυτης της ηλικιας δεν θα μιλαει στο τηλεφωνο με τις ωρες ουτε θα ειναι ολη μερα στα sms. Απλως το κινητο χρειαζεται για επικοινωνια σε περιπτωση αναγκης δηλαδη το πολυ πολυ να κανει καμια κληση 1-2 λεπτων μια στις τοσες.

Τωρα βεβαια μπορει να παιζει καποια παιχνιδια ή να μπαινει και λιγο στο ιντερνετ αλλα κι αυτο ειναι ελεγχομενο.

Δεν ξερω δλδ αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το sar σ αυτες τις περιπτωσεις.

 

Απο τη μια αγοραζεις απο Ελλαδα ενα Samsung με 80-90 κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απο την αλλη με τα ιδια λεφτα απο Κινα αγοραζεις κινητο με σαφως καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Για παιδί ίδιας ηλικίας 12 ετών, εγώ της πήρα το Jiagu F1 και είναι μια χαρά.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι ενα παιδι αυτης της ηλικιας δεν θα μιλαει στο τηλεφωνο με τις ωρες ουτε θα ειναι ολη μερα στα sms. Απλως το κινητο χρειαζεται για επικοινωνια σε περιπτωση αναγκης δηλαδη το πολυ πολυ να κανει καμια κληση 1-2 λεπτων μια στις τοσες.

Τωρα βεβαια μπορει να παιζει καποια παιχνιδια ή να μπαινει και λιγο στο ιντερνετ αλλα κι αυτο ειναι ελεγχομενο.

Δεν ξερω δλδ αν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το sar σ αυτες τις περιπτωσεις.

 

Απο τη μια αγοραζεις απο Ελλαδα ενα Samsung με 80-90 κι εχεις το κεφαλι σου ησυχο και απο την αλλη με τα ιδια λεφτα απο Κινα αγοραζεις κινητο με σαφως καλυτερα τεχνικα χαρακτηριστικα.

 

Γιωργο ουτε συμβουλες σου δινω ουτε τιποτα. Το κινητο εφοσον θα το εχει ο μικρος στα χερια του το κανει οτι θελει χωρις οριο. Οσο πιο πολλα χαρακτηριστικα εχει τοσο πιο πολλα πραγματα θα κανει και θα χρησιμοποιησει να εισαι σιγουρος. Τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα και ξερουν τι και πως. Αν περασεις εξω απο ενα γυμνασιο ολα παιζουν με τα κινητα τους στα διαλείμματα. Απλος αν παρεις ενα επώνυμο απο εδω θα μπορεις σε περιπτώσεις πχ πτωσης ή αλλου προβληματος (και αν δεν ειναι απαγορευτική η τιμη) να το φτιάξεις ενω το Κινέζικο το πετας και περνεις αλλο.

Ως αναφορα αυτο που λες περι VFM ισχυει αλλα ισχυει και το οτι πληρωνεις περνεις ακομα και στα Κινεζικα.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να μην εχει καμια ιντσα μπροστα απο τα ματια του σε τετοια ηλικια αλλα τελος παντων.

Πάρτε όποιο αρεσει στο παιδι με τα χρήματα που διαθέτετε, οχι οποιο αρεσει σε εσας.

 

Δεν ξερω αν εχετε παιδια σε αυτην την ηλικια αλλα το εχουμε καθυστερήσει οσο δεν παιρνει άλλο.

Από 8-9 χρονων ολοι οι συμμαθητες και συμμαθητριες κυκλοφορουν και μιλανε με κινητο.

Πλεον εχουμε φτασει στο οριο του κομπλεξ.

Το πλαισιο που εχει τεθει είναι σαφες. Όχι στο σχολειο, μονο σε βολτα, εκδρομη, κτλ.

Από την άλλη γνωρίζουμε ποσο ευκολα ξεπερνιουνται οι δυνατότητες των συσκευών. Προσπαθω να προβλέψω λιγο ούτως ώστε να μην ξεπεραστεί πολύ ευκολα και γρηγορα από τους "ανταγωνιστες".

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ουτε συμβουλες σου δινω ουτε τιποτα. Το κινητο εφοσον θα το εχει ο μικρος στα χερια του το κανει οτι θελει χωρις οριο. Οσο πιο πολλα χαρακτηριστικα εχει τοσο πιο πολλα πραγματα θα κανει και θα χρησιμοποιησει να εισαι σιγουρος. Τα παιδια ειναι πολυ εξυπνα και ξερουν τι και πως. Αν περασεις εξω απο ενα γυμνασιο ολα παιζουν με τα κινητα τους στα διαλείμματα. Απλος αν παρεις ενα επώνυμο απο εδω θα μπορεις σε περιπτώσεις πχ πτωσης ή αλλου προβληματος (και αν δεν ειναι απαγορευτική η τιμη) να το φτιάξεις ενω το Κινέζικο το πετας και περνεις αλλο.

Ως αναφορα αυτο που λες περι VFM ισχυει αλλα ισχυει και το οτι πληρωνεις περνεις ακομα και στα Κινεζικα.

Συμφωνώ απόλυτα. Ο γιος μου που λεω πιο πανω ειναι 2.5. Ξερει να λυνει και να δένει το iphone χωρίς προβλημα. Ακόμα και να του κολλήσει, το ξεκολλαει μόνος του. Το ίδιο με το tablet της υπογραφής μου. Και τα δυο ειναι γεμάτα παιχνιδια για να παιζει αλλα και να βλεπει tutitu στο youtube. Εννοειται οτι όταν βγαινουν in-app αγορές από τα παιχνίδια, τις κλεινει μόνος του και συνεχίζει. Φαντάσου λοιπόν ένα 12χρονο τι μπορεί να κάνει.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχετε παιδια σε αυτην την ηλικια αλλα το εχουμε καθυστερήσει οσο δεν παιρνει άλλο.

Από 8-9 χρονων ολοι οι συμμαθητες και συμμαθητριες κυκλοφορουν και μιλανε με κινητο.

Πλεον εχουμε φτασει στο οριο του κομπλεξ.

Το πλαισιο που εχει τεθει είναι σαφες. Όχι στο σχολειο, μονο σε βολτα, εκδρομη, κτλ.

Από την άλλη γνωρίζουμε ποσο ευκολα ξεπερνιουνται οι δυνατότητες των συσκευών. Προσπαθω να προβλέψω λιγο ούτως ώστε να μην ξεπεραστεί πολύ ευκολα και γρηγορα από τους "ανταγωνιστες".

 

Ακριβώς τα ίδια έχω και εγώ, οι απόψεις μας ταυτίζονται.... .μόνο για εκδρομές και βόλτες η χρήση του, για θέμα ασφαλείας πρωτίστως... ..όχι στο σχολείο ούτε καν στα διαλείμματα. ....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ελλαδα μεχρι 80€

lg l5 ii

Samsung Galaxy Trend Lite

Κινα

T6s

Doogee dg310

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με οσα λετε. Τα παιδια σημερα ειναι πολυ μπροστα σε οτι εχει σχεση με τεχνολογια. Τα δικα μου (αν και προσπαθω να βαζω και καποια ορια) εχουν αριστη επαφη με υπολογιστες, ταμπλετ, κινητα κλπ.

 

Η αγορα ενος κινητου ειναι περισσοτερο για θεμα ασφαλειας για τους γονεις αλλα και τα ιδια τα παιδια οταν ειναι εκτος σπιτιου, σε δραστηριοτητες, εκδρομες κλπ.

Ειναι αλλιως οταν ξερουν ολοι οτι μπορει ανα πασα στιγμη να υπαρχει επικοινωνια.

 

Τωρα μην ανοιξουμε την κουβεντα τι καναμε εμεις στην ηλικια τους ! Αλλες εποχες τοτε.......

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με οσα λετε. Τα παιδια σημερα ειναι πολυ μπροστα σε οτι εχει σχεση με τεχνολογια. Τα δικα μου (αν και προσπαθω να βαζω και καποια ορια) εχουν αριστη επαφη με υπολογιστες, ταμπλετ, κινητα κλπ.

 

Η αγορα ενος κινητου ειναι περισσοτερο για θεμα ασφαλειας για τους γονεις αλλα και τα ιδια τα παιδια οταν ειναι εκτος σπιτιου, σε δραστηριοτητες, εκδρομες κλπ.

Ειναι αλλιως οταν ξερουν ολοι οτι μπορει ανα πασα στιγμη να υπαρχει επικοινωνια.

 

Τωρα μην ανοιξουμε την κουβεντα τι καναμε εμεις στην ηλικια τους ! Αλλες εποχες τοτε.......

 

Γιωργο για τα θεματα ασφαλειας που του λες παραπάνω τους αρκει και ενα samsung 1200. Δεν το θελουν μονο για αυτο ομως και καταλαβαινω και την εποχη και ολα . Σου εδωσα απο την πλευρα μου επιλογες.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελθηκε το dg 310 με το σκεπτικο που προανεφερα πιο πανω.

Καλα ξεμπερδεματα σε ολους μας (τους γονεις) !!!

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...