Jump to content

Τι Φυλλομετρητή (Browser) Χρησιμοποιείτε;


astrolabos
 Κοινοποίηση

Τι Φυλλομετρητή Ιστού Χρησιμοποιείτε;  

388 members have voted

  1. 1. Τι Φυλλομετρητή Ιστού Χρησιμοποιείτε;

    • Internet Explorer 6
      175
    • Internet Explorer 4, 5, 5.5
      15
    • Netscape
      19
    • Mozilla
      83
    • Opera
      70
    • Άλλο (παρακαλώ προσδιορίστε)
      26


Recommended Posts

ποιο καλό παιδάκι θα μου πει μερικά καλά extensions για τον firefox..?? :o (εκτός από αυτό που ενσωματώνει στο δεξί κλικ άλλους download managers και που είναι σούπερ..).. :)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 694
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Niko, εγώ χρησιμοποιώ:

*URLfix: πολλές φορές από λάθος γράφω τα URL με Ελληνικά και τα μετατρέπει στα αγγλικά αυτόματα

*PasteQuote: Κάνεις copy και όταν πας να κάνεις paste σου βγάζει και επιλογή paste quote. Αυτό προθέτει τα tags [quοte] [/quοte] αυτόματα. Πολύ χρήσιμο για τα διάφορα forums.

*Ιmage Zoomer

*AdBlock:MUST. no comments

*QuickNote: Για να κρατάς σημειώσεις, μέσα από τον υπολογιστή σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest powerulez

opera RuLeZzZ to ie6 meta apo merika pragmatakia pou pernis apo diafores selides xoris na to thes patonei....

 

to orera panta ine sfera... ok exi merikes selides pou gia na kanis diafora pragmata download tha xriastis IE alla poly elaxistes...

Link to comment
Share on other sites

@Φίλιππος: αν και αρκετά καλό το Imagezoom μάλλον απενεργοποίησε το αυτόματο zoom με ένα αριστερό κλικ όταν άνοιγες μια εικόνα σε νέο παράθυρο...το περίεργο είναι ότι δεν βγαίνει το extension αυτό στην λίστα με τα extensions και δεν μπορώ να το απεγκαταστήσω...(πιθανόν να φταίει το ότι όταν το έκανα install με ρώτησε κάποια στιγμή αν θέλω να μπει στο δικό μου προφίλ ή στο γενικό-αν θυμάμαι καλά και πάτησα ''ναι'' )....καμιά ιδέα πως να το κάνω uninstall..?? :o

αα...και γιατί μερικά extensions δεν τα κάνει κατευθείαν install αλλά τα σώζει στο pc σαν αρχεία .xpi ?? :o

thanks...;)

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον Internet Explorer 6 γιατί δεν έχει προβλήματα στην εμφάνιση των σελίδων όπως οι Opera και Mozilla .
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

xrisimopoio ton OPERA 7.50 giati den sernete opws o IE6 pou gia na kanei back forward pernane 10 meres (o OPERA ta kanei san na blepeis alli foto ;) )

 

plaiwn me ton OPERA 7.50 den exei kanena problima stin apokonisi selidwn KANENA!

 

osoi exoun IE6 apla den kseroun ti 8a pei internet kai xaftoun oti tous pasarei tzampe o billakos

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

γιατί μερικά extensions δεν τα κάνει κατευθείαν install αλλά τα σώζει στο pc σαν αρχεία .xpi
Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache (tools->options->privacy->cache->clear) και ξαναδοκίμασε. Ίσως να φταίει και ο server.

 

αν και αρκετά καλό το Imagezoom μάλλον απενεργοποίησε το αυτόματο zoom με ένα αριστερό κλικ όταν άνοιγες μια εικόνα σε νέο παράθυρο
Για να ενεργοποιήσεις το αυτόματο zoom: tools->options->advanced->resize large images...

Για να το χρησιμοποιήσεις κάνεις απλό (αριστερό) κλικ πάνω στην εικόνα.

 

Αν παρ' ολ' αυτά δε σου λυθεί, pm να σου δώσω site να κάνεις απεγκατάσταση manually.

 

Επίσης, φρόντιζε οι επεκτάσεις που κατεβάζεις να είανι συμβατές με την έκδοση 0.9.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (30 Ιούν. 2004 , 03:18)

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache (tools->options->privacy->cache->clear) και ξαναδοκίμασε. Ίσως να φταίει και ο server.

 

Για να ενεργοποιήσεις το αυτόματο zoom: tools->options->advanced->resize large images...

Για να το χρησιμοποιήσεις κάνεις απλό (αριστερό) κλικ πάνω στην εικόνα.

 

Αν παρ' ολ' αυτά δε σου λυθεί, pm να σου δώσω site να κάνεις απεγκατάσταση manually.

 

Επίσης, φρόντιζε οι επεκτάσεις που κατεβάζεις να είανι συμβατές με την έκδοση 0.9.

 

 

thanks once again...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (30 Ιούν. 2004 , 03:18)

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις το cache (tools->options->privacy->cache->clear) και ξαναδοκίμασε. Ίσως να φταίει και ο server.

 

 

τα extensions που μόνο τα σώζει ως *.xpi, κάνεις δεξί πάνω τους και "open with"-->browse-->c:-->program files-->mozilla firefox-->firefox.exe

 

με λίγα λόγια ανοίγεις το *.xpi αρχείο με τον browser και σου βγάζει dialog αν θέλεις να το εγκαταστήσει ή όχι. Τυχαία το ανακάλυψα...

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (30 Ιούν. 2004 , 19:29)

 

Πάνω από το 50% των χρηστών χρησιμοποιούν Internet Explorer από τη μαμά Microsoft :)

 

 

αίσχος :p :blink:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Analoga me pion ipologisti-gadgetaki eimai parea! PC=IE6, MAC=Safari Browser kai NetScape P800=Opera!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Πλέον είμαι και γω Mozillian thanx to Φίλιππος που μας τον σύστισε :p
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mozilla FireFox για 4 λόγους:

δεν έχει πρόβλημα με popup (βλέπε IE)

δεν έχει εκατομύρια bugs (βλεπε IE)

είναι ΑΠΟΛΥΤΑ παραμετροποιήσιμος

είναι open source

[/list=1]

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (30 Ιούν. 2004 , 19:47)

 

αίσχος :p :blink:

 

Σπύρος

 

Προσωπικά μου αρέσει που το 90% τουλάχιστον αυτών που έχουν Window$ χρησιμοποιούν IE. Γίνονται αυτοί στόχοι από cr@cker/συγγραφείς υιών ενώ εμείς χαλαρώνουμε.

 

open source = power in diversity

We apologize for the inconvenience
Link to comment
Share on other sites

xrisimopio OPERA, eixa palia mozilla alla i taxitita tou OPERA apla de pianete, o OPERA exei oti kai o mozilla sin tin ligo megaliteri taxitita (kala apo ton IE einai eth fotos taxiteros den to syzitame)
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ψήνομαι κι εγώ για Mozilla. Τι διαφορά έχει ο απλός από τον Firefox;

Θα έχω τίποτα προβλήματα με τυχών ασυμβατότητες με σελίδες;

Link to comment
Share on other sites

Mozilla=email client+html editor+advanced Browser+irc client

 

Firefox=Browser

 

Ναι, θα έχει ασυμβατότητες σε ένα ποσοστό ας πούμε 1 στις 20 σελίδες.

Αυτό οφείλεται γιατί η Micro$ δεν τηρεί τα standards, και οι administrators/webdesigners/etc φτιάχνουν σελίδες που να παίζουν για IE.

Και αντίστροφα όμως, υπάρχουν σελίδες (σαφώς λιγότερες) που παίζουν κανονικά σε opera/mozilla/firefox ενώ είναι buggy στον IE.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MIB ( 8 Ιούλ. 2004 , 12:03)

 

xrisimopio OPERA, eixa palia mozilla alla i taxitita tou OPERA apla de pianete, o OPERA exei oti kai o mozilla sin tin ligo megaliteri taxitita (kala apo ton IE einai eth fotos taxiteros den to syzitame)

 

 

Εγώ παλιά είχα Opera μέχρι που μου άνοιξε τα μάτια ο Φίλλιπος .Ο mozilla είναι σαφώς ανώτερος από το Opera μιας και με τα extensions που προσφέρει , έχω τον ιδανικό browser :)

 

 

Y.γ. Χρησιμοποιώ αυτά extensions : :)

ff-extensions.zip

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε σας παρακαλώ να εξηγήσετε σε μια γυναίκα χρόνια κολλημένη στον ΙΕ την διαφορά ανάμεσα στον ΙΕ και στο Mozilla?
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed ( 8 Ιούλ. 2004 , 14:34)

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να εξηγήσετε σε μια γυναίκα χρόνια κολλημένη στον ΙΕ την διαφορά ανάμεσα στον ΙΕ και στο Mozilla?

 

Επειδη εγω ειχα για πολλα χρονια IE και τον τελευταιο καιρο χρησιμοποιω Mozilla μπορω να πω οτι ο IE ειναι μεγαλη μουφα.

Ο Μοzilla σου δινει την δυνατοτητα να εχεις ανοιχτα πολλα παραθυρα(tabs) χωρις να ανοιγεις καινουργιο Window.

Επισης ειναι πολυ πιο ταχυς με full customized toolbars και πολυ πιο ευχρηστος.Για τα downloads σου μπορεις να ορισεις default directory και τα βλεπεις ολα σε group και εχεις επιλογη hide.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά:

 

Ο Mozilla λόγω του οτι είναι open-source είναι πολύ πιο ασφαλής. Αλλά η υπεροχή του Mozilla δεν περιορίζεται μόνο στην ασφάλεια, αλλά και στην ευκολία πλοήγησης (tabbed browsing). Το τελευταίο θα το καταλάβεις μόνο αν κατεβάσεις τον Mozilla.

 

Συνιστώ τον Mozilla Firefox (αντί του Mozilla καθώς είναι σαφώς πιο απλός.

 

Μπορείς να κατεβάσεις την αγγλική έκδοση του Mozilla Firefox απο το http://www.mozilla.org

 

Μια διευκρίνηση: O Firefox ΕΙΝΑΙ Mozilla. Και τα δύο προγράμματα (που στην ουσία είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος "Φιλιππός" πιο πάνω) είναι προιόντα του οργανισμού "Mozilla"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed ( 8 Ιούλ. 2004 , 13:34)

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να εξηγήσετε σε μια γυναίκα χρόνια κολλημένη στον ΙΕ την διαφορά ανάμεσα στον ΙΕ και στο Mozilla?

 

Αμέ! Οι λόγοι είναι πολλοί, οι τρεις κυριότεροι είναι:

 

1.Tab-browsing: Μπορείς να είσαι σε πολλές σελίδες ταυτόχρονα, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις πολλά παράθυρα. Μπορείς να ανοίξεις ένα link σε καινούργιο tab πατώντας το μεσαίο πλήκτρο το ποντικιού, δε χρειάζεται να κάνεις δεξί κλίκ->άνοιγμα σε νέο παράθυρο.

 

2.Δεν κολλας (ή τελοσπάντως είναι σχεδόν αδύνατο να κολλήσεις) spyware.

 

3.Είναι πολύ ασφαλής, ενώ ο IE είναι γεμάτος τρύπες. Πριν λίγες μέρες βρέθηκε μια νέα, και πολλά υπουργία/υπηρεσίες/κλπ προειδοποιούσαν τον κόσμο να μη χρησιμοποιεί IE (πηγή)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...