Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα!!

Κάτοχος και εγώ εδώ και 2 μέρες.

Να πω και εγώ την γνώμη μου.

Ερχόμενος από note 3 και ένα μικρό διάλυμα από τα note πήγα σε s5. (Ούτε μήνα δεν άντεξα...) ποιότητα κατασκευής πραγματικά πολύ ποιοτική!!!

Είναι αναβάθμιση από το note 3 κατά την γνώμη μου βέβαια δεν αξίζει κάποιος να πάει από το 3 στο 4!εκτός και αν έχει την λόξα μου!:)

Δεν έχω βρει κάποιο lag μέχρι στιγμής!! Και η μπαταρία του από τα λίγα που μπορώ να καταλάβω είναι εφάμιλλη με του 3..και καλύτερη από του s5. Λογικά θα βελτιωθεί και άλλο μετά από καμιά εβδομάδα.

Αυτά από εμένα και θα τα λέμε εδώ για κάνα χρόνο μέχρι το 5!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κύριοι, μερικά facts :

- η κατασκευή είναι γενικά καλή, επιτέλους είναι το πρώτο νοτε που δεν τριζει καπάκι η sview cover. Το πρώτο. Κατηγορηματικα!

- όταν λέω της πλακας αλουμίνιο αναφέρομαι στο laser cut aluminium - κι όχι στο βαμμένο αλουμίνιο. Αυτό είναι πολύ καλής ποιότητας και δε θεωρώ ότι θα έχουμε φαινόμενα chipping. Το laser cut όμως είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ πως γδερνεται για πλακα, ακόμα και με την... Αφή... Δείτε το προσεκτικά κόντρα στον ήλιο και θα βρείτε σίγουρα τριχοειδεις γρατζουνιες

- Η συσκευή λαγκαρει ξεκάθαρα. Είναι λιγότερο lag free από το galaxy s5 για παράδειγμα.

Καλώς ή κακώς ο 805 δεν είναι και τόσο ανώτερος του 801

- για μένα προσωπικά είναι η καλύτερη συσκευή του εμπορίου. Αφού πέταξα πάλι όλα τα σκουπιδοταμπλετακια που είχα μαζέψει, έμεινα με το νοτε για κινητό και όλες τις δουλειές που θέλω και το surface για πιο σοβαρές εργασίες και... Τελος...

 

Βαγγέλη για να γραφεις εδω φαντάζομαι πηρες τη snapdragon έκδοση και οχι την exynos, σωστά;

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ένα μεγάλο αρνητικό που έχει το Note 4 είναι το ηχείο.

 

ΟΧΙ ρε παιδιά το ηχείο πάλι πίσω στην πλάτη του κινητού.... γι αυτόν τον λογο είχα αλλάξει το S3, S4 και S5....

 

Με το Note 3 είχα βρει επιτέλους την υγειά μου.

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Το ηχείο είναι δυνατό και δεν υπάρχει θέμα. Το έχουμε ξανασυζητησει αυτό.

 

 

ok... αν το έχουμε ξανασυζητήσει....

 

άστο στον καναπέ και αν το ακούσεις να χτυπά.... PM me....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει ετςι Γεωργο.

Επειδή η Sammy έκανε κάκιστη υλοποίηση του μετάλλου δεν σημαίνει οτι όλες οι υλοποιήσεις είναι ευαίσθητες σε αυτό το βαθμό.

Μάλλον αποδεικνύεται πρωτάρα η Samsung η οτι ξέχασε πως είναι να κατασκευάζεις αλουμινένιο περίβλημα τόσα χρόνια με την πλαστικούρα που παρήγαγε με τον τόνο στις παραγωγικές τις εγκαταστάσεις.

Είμαι σίγουρος οτι του χρόνου η υλοποίηση θα είναι πολύ καλύτερη.

 

Είδαμε και από τις εταιρίες που είναι χρόνια στο κουρμπέτι να παρουσιάζουν μεταλλικά τηλέφωνα που λυγίζουν και ξεβάφουν :rolleyes:. Νομίζουν κάποιοι ότι όταν λέμε μεταλλικά τηλέφωνα ότι θα είναι από το υλικό κατασκευής της πανοπλίας του Iron Man ή όταν λέμε πλαστικό θα είναι πλαστικό από κουβάδες. Αμ δεν είναι έτσι ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση :cool:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα ένα μεγάλο αρνητικό που έχει το Note 4 είναι το ηχείο.

 

ΟΧΙ ρε παιδιά το ηχείο πάλι πίσω στην πλάτη του κινητού.... γι αυτόν τον λογο είχα αλλάξει το S3, S4 και S5....

 

Με το Note 3 είχα βρει επιτέλους την υγειά μου.

Πραγματικά το μόνο σημείο που υστερεί και έχει κάτι να ζηλέψει από άλλα κινητά με μπροστινά διπλά στερεοφωνικά ηχεία. Αν και το δικό του είναι αρκετά δυνατό. Τώρα όλα αυτά που λέτε για λαγκ με κάνουν να αναρωτιέμαι αν έχουμε το ίδιο κινητό. Στις 2 βδομάδες περίπου που το έχω 1 φορά κατάφερα να το κολλήσω. Όταν εγκαθιστούσα εφαρμογές και έτρεχα παιχνίδι ταυτόχρονα. Το τηλ πετάει!

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια κι εγώ έχω ψιλοξενερώσει. Αν ήταν να έδινα 600+ για συσκευή και όντας από αυτούς που αλλάζουν κάθε 3+ χρόνια, θα περίμενα να δουλεύουν όλα στην εντέλεια. Με το παραμικρό (lags, κακή διαχείριση μνήμης/μπαταρίας, εύκολα γδαρσίματα εξωτερικά) θα ξενέρωνα. Προσωπικά, μιας και χρειάζομαι κινητό λόγω βλάβης του S2 μου σκέφτομαι σοβαρά να πάω στο 3 και να εξέταση του χρόνου την αγορά του επόμενου note.

 

Λογικό όταν αγοράζεις ένα τηλέφωνο στα 600+ και θα περάσεις με αυτό μία τριετία να θέλεις να βγει σκυλί. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει ένα τέτοιο τηλέφωνο που τα επόμενα 3 χρόνια να δουλεύουν όλα στην εντέλεια, απλά κοιτάμε συγκριτικά το καλύτερο από τα υπόλοιπα ή να το πω αλλιώς επιλέγουμε αυτό με τα λιγότερα κουσούρια ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη για να γραφεις εδω φαντάζομαι πηρες τη snapdragon έκδοση και οχι την exynos, σωστά;

 

Ναι το βρήκα φθηνότερο και το τσιμπησα. Είναι το μαυρο, αφού πέρασα λίγο κι από ένα λευκό

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, δεν μιλάω να δουλεύει απαραίτητα σε βάθος 3ετίας αψεγάδιαστα, αλλά τουλάχιστον στην αρχή..

 

Εξάλλου, δεν έχω σκοπό να παίζω και πολλά παιχνίδια (που υποθέτω πως είναι η πιο απαιτητική σε πόρους κατάσταση στην οποία θα βρεθεί ένα κινητό).

 

Εδώ διαβάζω για (μικρά έστω) lags σε καθημερινή χρήση, όπως dialer κλπ. Οκ, κι εγώ προέρχομαι (και μάλλον θα μεταφέρω στην επόμενη συσκευή μου, οποία κι αν είναι αυτή) από apex αντί του stock launcher, quickpic αντί της "συλλογής" κλπ, αλλά πάλι, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αψεγάδιαστη χρήση από Day1...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με note 4 εδώ και 2 μήνες το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι γενικά το τηλέφωνο είναι μια καλή συσκευή σε κατασκευή αλλά και λειτουργικό.

Την Κυριακή που βρέθηκα στο αεροδρόμιο είπα να του τα δώσω λίγο στο χέρι οπότε με 4g άκουγα ραδιόφωνο σερφαρισμα καργα και ταυτόχρονα απαντήσεις σε συνομιλίες των Social. (παράλληλα έπινα και καφέ) αυτό που είδα είναι σχετικά με την θερμοκρασία το τηλέφωνο έπαιζε από 40.2 έως 41.3 το ανώτερο που είδα. (η ενημέρωση ήταν από την εφαρμογή gsam battery /note4 F) . Δεν παρατήρησα ούτε μείωση της απόδοσης ούτε κάτι που να μην δούλευε σωστά. Οk το τηλέφωνο ήταν αρκετά ζεστό δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο και η θήκη s view αλλά γενικά μια χαρά.

Άποψή μου ότι σε γενικές γραμμές σε σχέση με τον ανταγωνισμό το NOTE υπερτερεί. Εαν τώρα για κάποιους σε προηγούμενα post η θερμοκρασία είναι θέμα ας πάνε σε έναν ηλεκρολογο αυτοκινήτων να βάλουν extra διακόπτη βεντηλατερ. (οι άνω των 40 ξέρουν)

Καλημέρα. ☺

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι το βρήκα φθηνότερο και το τσιμπησα. Είναι το μαυρο, αφού πέρασα λίγο κι από ένα λευκό

 

Αντε και με το χρυσό

Link to comment
Share on other sites

... Αυτο που θα δειτε στην φωτο ειναι το πρωτο που πηρα, μου επεσε απο την μηχανη, με πολλα χιλιομετρα.

Χαθηκε το καπακι, το S-Pen και η μπαταρια...

 

Με έπιασε η καρδιά μου στη θέα :cry:, το είχες σε βάση στήριξης για λειτουργία GPS γιατί ψάχνομαι για κάτι παρόμοιο;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβγαλε σε 4 CSC το update η Samsung. Μας βλεπω εμας τους EUR να το παιρνουμε τελευταιοι :Ρ

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση σχετικα με προβληματακι με τις επαφες, που δεν ειχα σε αλλα τηλεφωνα. Εχω ενωσει τις επαφες google με του facebook. Οταν επιλεγω ως προεπιλογη καλουντος το facebook, οι φωτο δεν πιανουν ολη την οθονη, αλλα θολα σε μεγαλο μεγεθος και σε μικρογραφια την φωτο κανονικα. Μπορει καποιος να δωσει οδηγιες πως διορθωνεται αυτο? ή ακομα αν μπορω να αντικαταστησω της φωτο του λογαριασμου google με τις φωτο του facebook.
Link to comment
Share on other sites

Για επιλογή χρώματος μεταξύ άσπρου και μαύρου ποια η γνώμη σας. Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να τα δω από κοντά αλλιώς δεν θα το ρωτούσα.

Περιορίζομαι για την ώρα σε φωτογραφίες και βίντεο.

Πρώτη φορά πάντως είμαι τόσο μπερδεμένος. Πρέπει να είναι πολύ όμορφα και τα δύο. Ως τώρα πάντα προτιμούσα μαύρο που κερδίζει στο μάτι σε μέγεθος και είναι πιο ξεκούραστο όταν βλέπεις πχ μια ταινία στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Με έπιασε η καρδιά μου στη θέα :cry:, το είχες σε βάση στήριξης για λειτουργία GPS γιατί ψάχνομαι για κάτι παρόμοιο;

Δυστυχώς πάνω στην βιασύνη δεν το έβαλα στο stand(screenshot) αλλά στην τσέπη του μπουφάν από όπου και έφυγε

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια των θετικων κριτικων για την οθονη πιστευω οτι αξιζει να διαβασουμε το αρθρο που ειναι στην πρωτη σελιδα

...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406165

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Για επιλογή χρώματος μεταξύ άσπρου και μαύρου ποια η γνώμη σας. Δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι δεν μπορώ να τα δω από κοντά αλλιώς δεν θα το ρωτούσα.

Περιορίζομαι για την ώρα σε φωτογραφίες και βίντεο.

Πρώτη φορά πάντως είμαι τόσο μπερδεμένος. Πρέπει να είναι πολύ όμορφα και τα δύο. Ως τώρα πάντα προτιμούσα μαύρο που κερδίζει στο μάτι σε μέγεθος και είναι πιο ξεκούραστο όταν βλέπεις πχ μια ταινία στην οθόνη

 

Αν και υποκειμενικό, εγώ διαλέγω το μαύρο. Του πάει πιο πολύ.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα κινητά το μαύρο κρύβει και το μέγεθος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και έτσι το note μην αγχώνεσαι.... του χρόνου θα πάρουμε το 5αρη θα είναι και στρωμένο :)

 

 

EDIT. ..

Από τώρα το βλέπω πως θα είναι τα thread..

Note 5 Exynos 8core vs snapdragon 810 8core...

Ποιο είναι καλύτερο πιο έχει lag κτλ κτλ πιο ζεστενεται και πιο ανοίγει πιο γρήγορα το άλμπουμ με τις φωτογραφίες

Γνώμη μου είναι να πάρεις οποίο βρεις πιο φτηνά (f ή c) και λιωστο να το ευχαριστηθείς! !!

Edited by xiou
Link to comment
Share on other sites

κατα 90% θα βγει μονο Κορεα με 810... αν οχι, εχω ηδη πουλησει το F.. ! (just kiddin'!)
One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

 

Γιατί απογοήτευση, μια χαρά είναι το Note 4.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει και έτσι το note μην αγχώνεσαι.... του χρόνου θα πάρουμε το 5αρη θα είναι και στρωμένο :)

 

 

EDIT. ..

Από τώρα το βλέπω πως θα είναι τα thread..

Note 5 Exynos 8core vs snapdragon 810 8core...

Ποιο είναι καλύτερο πιο έχει lag κτλ κτλ πιο ζεστενεται και πιο ανοίγει πιο γρήγορα το άλμπουμ με τις φωτογραφίες

Γνώμη μου είναι να πάρεις οποίο βρεις πιο φτηνά (f ή c) και λιωστο να το ευχαριστηθείς! !!

 

Ξέχασες να αναφέρεις και ποίο θα ρίξει την φωτεινότητα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...